Ako vybrať mobil pre deti? Detský dotykový mobil podľa veku

Vybrať mobil pre deti môže byť dosť náročné s ohľadom na to, aké nástrahy na ne pri jeho používaní čakajú.

Deti hrajúce sa s mobilnými telefónmi

Poradíme vám, ako si s nimi poradiť, ako vybrať tlačidlový či dotykový telefón pre deti podľa ich veku a predstavíme vám tri modely, ktoré by mohli byť pre vaše dieťa vhodné.

Obľúbené mobilné telefóny pre deti rôzneho veku


Nástrahy mobilného sveta

Pred odovzdaním mobilu by ste mali vaše dieťa poučiť (úmerne jeho veku), čo môže a čo by nemalo s mobilom robiť a ako sa správať v konkrétnych nepríjemných situáciách. Veľmi dôležité je, aby si uvedomilo, že vo virtuálnom priestore má dodržiavať rovnaké zásady ako v tom reálnom a tiež fakt, že za konanie vo virtuálnom priestore nesie rovnakú zodpovednosť.

  • Poplatky za používanie – Môžete si zvoliť buď pravidelné platby za paušál, alebo kredit. Kredit je pre dieťa vhodnejší – môžete sa s ním dohodnúť, že mu ho budete dobíjať napr. raz mesačne. V prípade, ak si kredit vyčerpá, nebude môcť telefonovať kamarátom alebo surfovať po internete – to vedie dieťa k zodpovednému a hospodárnemu správaniu. Nemusíte však mať oň obavy, niektorí slovenskí operátori poskytujú možnosť volať na vybrané čísla aj v prípade vyčerpania kreditu.
  • Odvádzanie pozornosti – Niektoré deti majú problém so sústredením aj bez mobilu, nieto ešte v jeho prítomnosti. Rušivé sú nielen hovory a SMS, ale najmä notifikácie z rôznych aplikácií, ktoré na seba dokážu upozorniť aj niekoľkokrát za deň. Obvzlášť rušivé to môže byť napr. pri učení, ale aj v kine alebo v divadle. Dajte si pozor, aby sa vaše dieťa nestalo otrokom mobilu a vysvetlite mu, že v niektorých situáciách je lepšie si vypínať zvonenie alebo rovno celý mobil.
  • Nevhodný obsah – So smartfónom sa dokáže dieťa pripojiť k internetu prakticky všade. Nepotrebuje na to dokonca ani aktivovaný mobilný internet, Wi-Fi siete sa totiž často nachádzajú i v školách a na mnohých verejných priestranstvách. Najjednoduchšie, ako zabrániť kontaktu dieťaťa s obsahom ako násilie, pornografia či extrémizmus, je nainštalovať do smartfónu špeciálnu aplikáciu. Táto funkcia býva súčasťou takmer každého moderného antivírového programu, ktorý podporuje zabezpečenie smartfónov.
  • Kyberšikana – Obeťou „virtuálnej“ šikany sa môže stať každé dieťa. Nemali by ste robiť rozdiel medzi ňou a tou, ktorá sa deje „naživo“, pretože nielen fyzické útoky, ale aj ponižovanie slovami alebo zdieľanie súkromných fotografií dieťaťa proti jeho vôli ho dokáže zraniť. Upozornite ho, aby vám akýkoľvek náznak takého správania ihneď oznámilo. Taktiež ho poučte o tom, že aj ono môže touto cestou hoci aj nechtiac ľahko ublížiť druhému.
  • Mobil v škole – Prítomnosť mobilu v škole či na vyučovacej hodine upravuje vo väčšine škôl školský poriadok. Niekedy to závisí aj od učiteľa konkrétneho predmetu, radšej by ste sa teda mali poradiť s ním. Myslite však na to, že niekedy učitelia bojujú s pozornosťou detí aj bez toho, aby boli rušení mobilmi.
  • Nežiaduca komunikácia – Deti môžu často telefonovať cudzím ľuďom zo žartu alebo počas dlhej chvílu a obťažovať ich. Časté sú aj zbytočné hovory na tiesňovú linku. Vysvetlite dieťaťu, že takéto správanie je obťažujúce. Ak vás neposlúcha a mobil ste mu dali predovšetkým ako bezpečnostný prvok, môžete obmedziť možnosť telefonovania iba na vybrané čísla z tel. zoznamu.

Mobil pre predškolákov

Deti do 6 rokov ešte nepotrebujú telefonovať alebo posielať SMS správy. Prínosom pre ne môžu byť rôzne edukatívne hry, ktoré budú rozvíjať ich motoriku, postreh a logické myslenie. Smarphone pre deti v tomto veku nie je na tento účel príliš vhodný kvôli malému displeju, preto ak chcete dieťa zoznámiť s technológiami týmto spôsobom, zvážte preň kúpu tabletu s aspoň 7” displejom.

Nezabudnite doň nainštalovať vhodnú aplikáciu na ochranu pred nevhodným obsahom (touto funkciou disponuje aj väčšina antivírových aplikácií).

Malý predškolák s mobilom

Mobil pre 6-ročné dieťa

Deti v tomto veku čaká veľká zmena v podobe nástupu do školy. S ňou prichádza aj potreba adaptovať sa na nové prostredie, prísnejší časový režim, mimoškolské aktivity a pod. Mobil teda príde vhod ako jednoduchý nástroj kontroly a komunikácie medzi vami a dieťaťom. Dieťa vás ním môže kontaktovať napr. v prípadoch, ak nastala zmena vo vyučovaní, zrušila sa mu posledná hodina a máte preň prísť do školy skôr a pod.

Mobil pre prvákov teda pokojne môže byť tlačidlový, na smartfón s internetom a aplikáciami, ktoré neustále rozptyľujú ich pozornosť majú deti v tomto veku nejaký ten rok čas.

Tlačidlové mobily zoženiete už za cenu okolo 16 eur (platí pre tie menej známe značky). Za takýto telefón od osvedčenej značky dáte cca 40 eur. Pri tlačidlových mobiloch nemusíte dbať na bohatú výbavu, také prehrávanie MP3 skladieb pri cestách autobusom však vždy poteší. Ak si vaše dieťa príliš pozor na veci, kúpte mu model do náročných podmienok so zvýšenou odolnosťou. Dievčatá si zasa dosť potrpia na dizajn, majte to pri výbere na pamäti.

Mobil pre 8-ročné dieťa

8-ročné deti sa už pravdepodobne stretli s internetom, preto im môžete bez obáv kúpiť smartfón. Vyberajte radšej z menších modelov s displejom do 5,5” – v malej detskej ruke sa budú ešte ako-tak dobre držať.

Brat a sestra hrajúci sa s telefónmi pri jazde autom

Deti v tomto veku už zaujímajú najnovšie hry a aplikácie, preto by mal byť mobil dostatočne výkonný. Mobil pre školákov by by teda mal mať aspoň 2 GB RAM a štvorjadrový procesor – takýto model kúpite za cenu ľahko presahujúcu 100 eur. Ak chcete mať istotu, že zariadenie rozbehá aj najnovšie hry, budete musieť cca 50 eur priplatiť.

Nezabúdajte ani na ako-tak kvalitný fotoaparát, vďaka ktorému bude dieťa môcť zaznamenať vzácne okamihy s priateľmi (minimálne rozlíšenie 8 Mpix).

Obľúbené mobilné telefóny pre deti rôzneho veku


Mobil pre teenagerov

Virtuálnemu svetu násťročných už dávno nekraľujú hry, ale sociálna sieť instagram. Niektorí z nich sú schopní tam pridať aj cez 10 fotiek denne – zárukou úspechu je teda v tomto prípade kvalitný fotoaparát. Ten by mal mať čo najvyššie rozlíšenie a dokázať natáčať aspoň Full HD video v rozlíšení 1 920 × 1 080.

Mobil by taktiež mal mať kvalitnú prednú kameru, pretože drvivá väčšina fotografií zachytených násťročnými sú selfie. Predná kamera by taktiež mala veideť zachytiť video, i keď rozlíšenie bude v tomto prípade nižšie. Vhodné je, keď je zadná i predná kamera vybavená bleskom pre fotenie v tme (vonku, na párty a pod.).

Ďalšou nutnosťou je dostatok vnútornej pamäte na všetky tie fotky a videá, prípadne možnosť jej rozšírenia s pomocou pamäťovej SD karty. Tá však nebýva súčaťou balenia, počítajte teda s ďalšími cca 10 eurami.

Dôležitá je tiež konektivita pre rýchle nahrávanie fotiek a videí na internet. Nevyhnutnosťou je teda podpora 4G siete a LTE internetu.

Dievčatá i chlapci v tomto veku si dosť potrpia na dizajn, nekupujte im teda žiadnu nevzhľadnú tehlu a stavte radšej na jednoduché a čisté línie. Poteší tiež možnosť výmeny zadných krytov.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 17.05.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(95%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhodyRastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhody

Aj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíkyAj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíky

Aj vaša dcéra sa rada hrá na starostlivú mamičku? Okrem obľúbenej bábiky jej nesmie chýbať kočík. V našom článku vám poradíme, ktoré patria medzi obľúbené a čo si pri ich výbere všímať.

Ako naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujúAko naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujú

Rodičia to poznajú veľmi dobre. Spolu s upratovaním prichádza aj kopec kriku a odmietania. Vaše dieťa (ne)poriadok vidí inak. Vlastne mu vôbec neprekáža. Ako ho naučiť poriadkumilovnosti?