Tipy, ako predĺžiť životnosť vysávača. Čistenie filtrov a správne nabíjanie

Faktom je, že životnosť vysávača nie je možné nijak odhadnúť. Záleží od typu vysávača, konkrétneho modelu, výrobcu a ďalších faktorov. Vydržia klasické vysávače viac ako tyčové vysávače? A čo robotické vysávače s mopom? Nemožno povedať, ktorý vydrží viac, ktorý menej. Vieme vám však ponúknuť niekoľko praktických rád, ktoré prispejú k tomu, že váš vysávač môže poslúžiť viac, ako by ste možno čakali.

Vysávanie koberca v obývačke

Viete, ako sa starať o vreckový vysávač? Máte pocit, že bezvreckový vysávač je aj bezúdržbový? Viete ako správne nabíjať akumulátorový tyčový vysávač? A ako často meniť filtre vysávača? Aj odpovede na tieto otázky môžu byť pre životnosť vysávača kľúčové.

Obľúbené vrecká do vysávačov


Nepreťažujte elektromotor vysávača

Srdcom každého vysávača je elektromotor, ktorý otáča vzduchovú turbínu vytvárajúc tak podtlak na prívode do zariadenia. Tento elektromotor je však navrhnutý s ohľadom na určitý stupeň zaťaženia – pri sťaženom vysávaní (upchatý filter, hadica, nevhodná nadstavec a pod.) je preťažovaný. Vtedy sa môže stať, že sa nebude dostatočne ochladzovať prúdom vzduchu a jednoducho zhorí.

Moderné vysávače bývajú vybavené tepelnými poistkami, takže, ak to s preťažením preženiete, vysávač sa vypne – znovu ho môžete zapnúť o niekoľko minút, akonáhle sa motor trochu ochladí. Táto poistka má však za úlohu iba zabrániť škodám, rozhodne sa na ňu nespoliehajte a vysávač nepreťažujte.

Pozor na plné vrecká vysávača

Údržba vysávača spočíva najmä vo výmene spomenutých komponentov. Plné vrecko totiž spôsobuje slabší ťah vysávača, čo okrem už spomenutého preťažovania elektromotora môže spôsobiť tiež uviaznutie väčších nečistôt v hadici vysávača, čo ešte viac zníži silu jeho ťahu. Vo vrecku plnom špiny sa navyše rýchlo množia choroboplodné zárodky.

Papierové vrecká sú vždy jednorazové, nepokúšajte sa ich teda znovu použiť, pretože ich póry sú už upchaté množstvom špiny a ťah vysávača by bol opäť slabší. Ak má váš vysávač vrecko textilné, nečistoty z neho vysypte do smetnej nádoby a vrecko vyprášte. Približne po každom 5. vyprázdnení odporúčajú výrobcovia textilné vrecko do vysávača aj vyprať.

Výmena vrecka vysávača

Včasná výmena a čistenie filtra vysávača

Rovnaký negatívny účinok na elektromotor má aj znečistený filter vysávača. Väčšina bezvreckových modelov ich má minimálne dva, niektoré dokonca tri – pravidelne teda kontrolujte čistotu každého z nich. Možností, ako vyčistiť filter z vysávača, je niekoľko – môžete ich vyprášiť, rovno vymeniť či niektoré dokonca vyprať. Po nejakom čase používania (cca rok) je však vhodné vymeniť všetky filtre vysávača za nové. Ako často meniť HEPA filter? Ten odporúčajú výrobcovia striedať každý rok pri vreckových vysávačoch a raz za pol roka pri vysávačoch bezvreckových.

Väčšina moderných vysávačov je vybavených viacstupňovou filtráciou. Filtre zabezpečujú správny chod vysávača, vplývajú na sací výkon i chod elektromotora. Ich zanášanie má teda na funkčnosť zlý vplyv. Ak máte vysávač, kde je možné dokúpiť náhradný filter, majte jeden vždy v zálohe. Vymeňte ho ideálne predtým ako spozorujete, že sací výkon vysávač poklesol. Zároveň, pravidelne filter čistite od prachu, vlasov či iných nečistôt. Niektoré penové filter sú umývateľné, preto je vhodné z času na čas filter nielen očistiť, ale aj umyť pod tečúcou vodou. Filter následne dobre vysušte, aby nezatuchol.

Vysávač a výmena filtra

Mokré vysávanie, popol, prach či hlina

Bezvreckové vysávače vybavené filtrami sú pohodlné a šetria peniaze, ktoré by ste inak minuli na nákup vreciek. Hodia sa však iba na vysávanie bežnej špiny v domácnosti. Na hrubé nečistoty vrátane drevených a oceľových pilín v garáži či dielni sa hodí skôr robustnejší vreckový vysávač, ktorý vydrží aj menej šetrné zaobchádzanie. Prípadne urobíte lepšie, ak sa pozriete na kvalitný priemyslený vysávač, ktorý si poradí aj so stavebným odpadom.

Na vysávanie popola z krbu, pece alebo kachlí použite špeciálny vysávač na popol, prípadne nadstavec na vysávanie popola, pripojiteľný k hadici bežného vysávača.

Bežným vysávačom na suché domáce vysávanie rozhodne nevysávajte mokré ani vhlké povrchy. Vlhkosť by mohla spôsobiť skrat v elektromotore a tým jeho zničenie. Taktiež by mohla poškodiť filte alebo vrecko vysávača. Ak chcete vysávať mokré nečistoty, hodí sa na to tyčový vysávač s mopom alebo klasický vysávač s funkciou mokrého vysávania.

Filter vysávača

Pozor na upchatú hadicu a rúru

Znížený výkon a ťah vysávača môže mať na svedomí aj upchatá prívodná hadica alebo rúra. Dosť často v nej uviaznu väčšie predmety, často sa to stáva napr. pri vŕtaní do stien, keď z nich odpadnú kusy omietky. Táto skutočnosť sa nemusí vždy prejaviť prudkým znížením výkonu, spoznáte ju však najčastejšie podľa zmeny zvuku vysávača, pretože motor vysávača je tým preťažovaný.

Vysávač pravidelne čistite nielen zvnútra

V útrobách vysávača sa môže taktiež usadzovať prach a špina, pri čistení filtrov či výmene vrecka preto nezabúdajte aj na očistu vnútra zariadenia. Zvonku udržujte vysávač taktiež čistý, obzvlášť si dávajte pozor, aby sa neupchávali vývody vzduchu, ktoré by potom spôsobovali pokles výkonu a preťažovanie motora.

Ako udržiavať robotický vysávač

Pri robotických vysávačoch udržujte v čistote aj kefky a kolieska, ktoré sú najviac namáhanými časťami zariadenia a mohli by sa vplyvom zanesenia nečistotami zaseknúť. Pozornosť ventujte aj miestu, kde sú umiestnené senzory slúžiace na priestorovú orientáciu zariadenia. Tieto taktiež musia byť vždy čisté.

Robotický vysávač je obvykle vybavený filtrom a zbernou nádobou. Pre filtre platia postupy ako pre bežné vysávače, myslite však na to, že zberná nádoba má kvôli rozmerom obmedzenú kapacitu, preto by ste ju mali kontrolovať častejšie.

Robotický vysávač čistí laminátovú podlahu

Správne nabíjanie vysávača

Akumulátorové tyčové vysávače, robotické modely či ručné vysávače sú na správne nabíjanie veľmi citlivé. Dôležité totiž je, aby bol akumulátor v dobrej kondícii. Dnešné Li-Ion akumulátory dokážu ponúknuť skvelý pomer výdrže a výkonu, no majú svoje limity a pri nesprávnom zaobchádzaní im začne "šťava" dochádzať veľmi rýchlo. Batéria má svoju životnosť, no správne nabíjanie ju dokáže výrazne ovplyvniť.

Najhoršie pre batériu vysávača je, ak ju necháte dlho vybitú a následne je pripojíte k nabíjačke. Omnoho lepšie je, ak batériu vybijete z času na čas na úplnú nulu a následne nabijete. Paradoxne, častejšie používanie vysávača pomáha batérii udržovať si svoju kapacitu. Moderným batériám nevadí dlhšie pripojenie k nabíjacej sieti, no napriek tomu nie je potrebné, aby bol vysávač na nabíjačke neustále. 

Bráňte mechanickému poškodeniu

Nenaťahujte zbytočne prívodný kábel, môže sa totiž odtrhnúť, prípadne povytiahnuť zo svojho spoja v útrobách vysávača, čím môže vzniknúť skrat a dokonca aj požiar. Kolieska mnohých modelov bývajú z nie príliš odolného plastu, neťahajte teda vysávač nasilu cez prahy a po schodoch, aby ste ich nepoškodili.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujíma vás ešte niečo ohľadom údržby vysávača? Máte skúsenosti s predĺžením životnosti vysávača? Poznáte nejaké iné tipy a triky? Budeme radi, ak sa o ne podelíte v diskusii pod článkom.

Aké faktory ovplyvňujú životnosť vysávača?

Životnosť vysávač ovplyvňuje kvalita výroby, frekvencia používania, typ povrchu, úroveň znečistenia čisteného povrchu, zaobchádaznie (mechanické poškodenie) a v neposlednom rade práve pravidelnosť údržby.

Aké sú najbežnejšie poruchy vysávača?

Medzi časté poruchy patrí rapídne zníženie sacieho výkonu. Problém môže byť spôsobený upchatým filtrom alebo prekážkou v trubici či sacej hadici. Zvýšenie hlučnosti vysávača môže byť spôsobené poruchou motora alebo jeho zanesením. Častým problémom môže byť aj porucha akumulátora alebo mechanické poškodenie.

Aká je priemerná životnsoť vysávača?

Tento údaj nemožno generalizovať na všetky druhy vysávačov, no kvalitné vysávače vydržia bez porúch pokojne aj viac ako 5 rokov. Vsaďte na overené značky vysávačov a kupujte ich u renomovaných predajcov. Zamerajte sa tiež na dostupnosť servisu a náhradných dielov či príslušenstva.

Obľúbené vrecká a filtre do vysávačov


Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

18/03/2019 14:06
Crystal

najlepši vysavač je vreckovy vysavač značky Orava a pri pravidelnom čisteni bude vysavač funkčny velmi dlho. Je vhodny na vysavanie všetkych povrchov

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 07.03.2019
Posledná aktualizácia: 30.03.2023
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.