Ako sa zbaviť hadov v záhrade? Čo odpudzuje hady? Postrek proti hadom funguje

Nasťahovali sa vám do záhrady hady? Existuje množstvo nenásilných spôsobov, ktorými môžete nezvaných hostí vyhnať zo svojho pozemku a nemusíte nutne siahať hneď po pascách či otravách.

Užovka v tráve

Poradíme vám, ako s hadmi usídlenými vo vašej záhrade naložiť.

Tip na plašič hadov

Názov Hodnotenie Detail
Deramax cvrček 0300Zobraziť produkt

Aké hady žijú na Slovensku?

Než sa pustíme k praktickým radám, tak si povedzme niečo o tom, s akými hadmi sa môžete stretnúť. Na Slovensku je fauna v tomto smere veľmi chudobná, žijú u nás len užovky a vretenice.

Aj keď je to všeobecne známy fakt, tak stojí za pripomenutie, že užovky nie sú jedovaté, mierne jedovaté sú len vretenice. Ak vás uhryzne vretenica, tak netreba panikáriť. Ich jed je veľmi slabý a ublížiť môže len človeku so slabým zdravím/imunitou alebo dieťaťu. Jednoducho stačí kontaktovať najbližšiu pohotovosť a tí vám poradia ďalší postup.

Dôležitým dodatkom je, že vretenice sa vyskytujú len na severe a západe našej krajiny – v ostatných častiach sa s nimi len sotva stretnete. Keďže u nás žijú len menšie hady (chvalabohu), tak ich uhryznutia nie sú bolestivé.

Ako sa zbaviť hada prirodzenou cestou?

Hady sú známe pre svoju plachosť, radi sa udržujú v tieni či pri vode a všeobecne sa pohybujú na miestach, kde sú dobre kryté. Vymenujeme vám niekoľko tipov, pomocou ktorých by hady z vašej záhrady mohli odísť svojvoľne bez priameho kontaktu s nimi.

Taktiež dodávame, že hady sú u nás chránené a aj práve preto by ste ich z pozemku mali dostať ľudskou cestou a nehrnúť sa do extrémnych možností ako sú pasce, jedy či zabíjanie.

Vretenica obyčajná

Trávnik udržujte pokosený

Záhradu či trávnik treba pravidelne kosiť a to nielen preto, aby dobre vyzerala a váš pozemok tak bol peknou vizitkou vašej starostlivosti, ale môže to pomôcť aj k vyhnaniu hada. Je to spôsobené tým, čo sme práve spomenuli vyššie - hady jednoducho nemajú rady otvorené priestranstvá a na krátko posekanom trávniku sa cítia zraniteľne.

Udržujte poriadok

Hady sú veľmi prezrievavé zvieratá a dokážu sa zašiť prakticky všade. Šancu na to, aby sa u vás usídlili, môžete minimalizovať tým, že váš dvor alebo záhrada bude jednoducho uprataná.

Pod touto radou máme na mysli to, aby ste odstránili alebo reorganizovali rôzne plechy, drevo, vysypaný kompost/hnoj alebo starý nábytok či iné objekty. Samozrejme, nemôžete eliminovať úplne všetky možnosti, kde sa had môže skryť, no ako prevencia je to vhodný krok.

Kŕmenie vtákov či domácich maznáčikov

Problémom, resp. lákadlom pre hady by mohli byť aj krmítka pre vtáky. Vtáky sú totižto pre hady veľkou pochúťkou. Okrem toho sa môže krmivo dostať na zem, to priťahuje hlodavce, no a to obratom zase pritiahne hada. Podobne je to aj s chovaním psov či mačiek, ktoré tiež zvyknú jedlo roztrúsiť.

Lákadlom sú aj jazierka

Jazierko je určite krásnym spestrením záhrady, no má to jednu nevýhodu – priťahuje hady. Nie úplne priamym spôsobom, no jazero je veľmi bujným živým ekosystémom, pri ktorom sa môžu zdržiavať napríklad žaby a tie sú na jedálnom lístku hada.

Užovka v jazierku

Plašiče hadov

Jednoduchá, no za to stále humánna cesta, ako sa zbaviť hadov, je kúpiť si rôzne plašiče. Tie obvykle fungujú tak, že vysielajú zvukové vlny s veľmi nízkou frekvenciou, ktoré hady odpudzujú z daného miesta preč. Hady sú plaché, čiže kvalitné plašiče by mali zabrať.

Prečo by ste nemali hada vyháňať?

Chápeme, že hady môžu pôsobiť veľmi nepríjemným, ba až odstrašujúcim dojmom, no existujú dôvody, pre ktoré by ste za v záhrade mali byť radi. Hady sa totiž živia potkanmi a myšami a z toho vyplýva, že prítomnosť hada dokáže výrazne eliminovať prítomnosť týchto škodlivých hlodavcov.

S myšami a potkanmi vám môžu pomôcť aj mačky, no problémom sú hraboše. S nimi si žiadna mačka neporadí, hadom však nerobí problém dať si hraboša "pod zub". Preto, ak budete mať na záhrade hada, tak sa dvakrát zamyslite, či ho chcete skutočne vyhnať alebo využiť jeho prítomnosť. Hady nie sú agresívne zvieratá a pokým ich priamo neohrozíte, tak na vás nebudú útočiť.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 30.04.2019
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hrdzavá voda z vodovodu – príčiny kalnej pitnej vody Hrdzavá voda z vodovodu – príčiny kalnej pitnej vody

Hrdzavá, hnedá alebo kalná voda z vodovodu predstavuje nepríjemnú starosť a pokojne sa môže vyskytnúť aj vo vašej domácnosti. Čo tento jav zapríčiňuje a ako sa dá proti nemu bojovať vám...

Ako udržať potraviny chladné aj v horúčavách. Chladiaca taška alebo box sú riešenie Ako udržať potraviny chladné aj v horúčavách. Chladiaca taška alebo box sú riešenie

Slnko, voda, piesok a na osvieženie niečo príjemne chladené. Sen všetkých v lete dovolenkujúcich. Počasie neovplyvníte, teplotu svojho obľúbeného nápoja a potravín áno. Prezradíme vám,...

Akrylátová, plechová či smaltovaná vaňa? Ktorá je najlepšia? Akrylátová, plechová či smaltovaná vaňa? Ktorá je najlepšia?

Chcete vaňu a akrylát a smalt vás oslovili najviac? Stále ste sa nerozhodli, pretože neviete, aký je medzi nimi vlastne rozdiel? V článku vám vysvetlíme, čo môžete od smaltovej aj...