Ako sa zbaviť hadov v záhrade? Čo odpudzuje hady? Postrek proti hadom funguje

Nasťahovali sa vám do záhrady hady? Existuje množstvo nenásilných spôsobov, ktorými môžete nezvaných hostí vyhnať zo svojho pozemku a nemusíte nutne siahať hneď po pascách či otravách.

Užovka v tráve

Poradíme vám, ako s hadmi usídlenými vo vašej záhrade naložiť.

Tip na plašič hadov

Názov Hodnotenie Detail
Deramax cvrček 0300Zobraziť produkt

Aké hady žijú na Slovensku?

Než sa pustíme k praktickým radám, tak si povedzme niečo o tom, s akými hadmi sa môžete stretnúť. Na Slovensku je fauna v tomto smere veľmi chudobná, žijú u nás len užovky a vretenice.

Aj keď je to všeobecne známy fakt, tak stojí za pripomenutie, že užovky nie sú jedovaté, mierne jedovaté sú len vretenice. Ak vás uhryzne vretenica, tak netreba panikáriť. Ich jed je veľmi slabý a ublížiť môže len človeku so slabým zdravím/imunitou alebo dieťaťu. Jednoducho stačí kontaktovať najbližšiu pohotovosť a tí vám poradia ďalší postup.

Dôležitým dodatkom je, že vretenice sa vyskytujú len na severe a západe našej krajiny – v ostatných častiach sa s nimi len sotva stretnete. Keďže u nás žijú len menšie hady (chvalabohu), tak ich uhryznutia nie sú bolestivé.

Ako sa zbaviť hada prirodzenou cestou?

Hady sú známe pre svoju plachosť, radi sa udržujú v tieni či pri vode a všeobecne sa pohybujú na miestach, kde sú dobre kryté. Vymenujeme vám niekoľko tipov, pomocou ktorých by hady z vašej záhrady mohli odísť svojvoľne bez priameho kontaktu s nimi.

Taktiež dodávame, že hady sú u nás chránené a aj práve preto by ste ich z pozemku mali dostať ľudskou cestou a nehrnúť sa do extrémnych možností ako sú pasce, jedy či zabíjanie.

Vretenica obyčajná

Trávnik udržujte pokosený

Záhradu či trávnik treba pravidelne kosiť a to nielen preto, aby dobre vyzerala a váš pozemok tak bol peknou vizitkou vašej starostlivosti, ale môže to pomôcť aj k vyhnaniu hada. Je to spôsobené tým, čo sme práve spomenuli vyššie - hady jednoducho nemajú rady otvorené priestranstvá a na krátko posekanom trávniku sa cítia zraniteľne.

Udržujte poriadok

Hady sú veľmi prezrievavé zvieratá a dokážu sa zašiť prakticky všade. Šancu na to, aby sa u vás usídlili, môžete minimalizovať tým, že váš dvor alebo záhrada bude jednoducho uprataná.

Pod touto radou máme na mysli to, aby ste odstránili alebo reorganizovali rôzne plechy, drevo, vysypaný kompost/hnoj alebo starý nábytok či iné objekty. Samozrejme, nemôžete eliminovať úplne všetky možnosti, kde sa had môže skryť, no ako prevencia je to vhodný krok.

Kŕmenie vtákov či domácich maznáčikov

Problémom, resp. lákadlom pre hady by mohli byť aj krmítka pre vtáky. Vtáky sú totižto pre hady veľkou pochúťkou. Okrem toho sa môže krmivo dostať na zem, to priťahuje hlodavce, no a to obratom zase pritiahne hada. Podobne je to aj s chovaním psov či mačiek, ktoré tiež zvyknú jedlo roztrúsiť.

Lákadlom sú aj jazierka

Jazierko je určite krásnym spestrením záhrady, no má to jednu nevýhodu – priťahuje hady. Nie úplne priamym spôsobom, no jazero je veľmi bujným živým ekosystémom, pri ktorom sa môžu zdržiavať napríklad žaby a tie sú na jedálnom lístku hada.

Užovka v jazierku

Plašiče hadov

Jednoduchá, no za to stále humánna cesta, ako sa zbaviť hadov, je kúpiť si rôzne plašiče. Tie obvykle fungujú tak, že vysielajú zvukové vlny s veľmi nízkou frekvenciou, ktoré hady odpudzujú z daného miesta preč. Hady sú plaché, čiže kvalitné plašiče by mali zabrať.

Prečo by ste nemali hada vyháňať?

Chápeme, že hady môžu pôsobiť veľmi nepríjemným, ba až odstrašujúcim dojmom, no existujú dôvody, pre ktoré by ste za v záhrade mali byť radi. Hady sa totiž živia potkanmi a myšami a z toho vyplýva, že prítomnosť hada dokáže výrazne eliminovať prítomnosť týchto škodlivých hlodavcov.

S myšami a potkanmi vám môžu pomôcť aj mačky, no problémom sú hraboše. S nimi si žiadna mačka neporadí, hadom však nerobí problém dať si hraboša "pod zub". Preto, ak budete mať na záhrade hada, tak sa dvakrát zamyslite, či ho chcete skutočne vyhnať alebo využiť jeho prítomnosť. Hady nie sú agresívne zvieratá a pokým ich priamo neohrozíte, tak na vás nebudú útočiť.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 30.04.2019
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať jazierkový vysávač?Ako vybrať jazierkový vysávač?

O záhradné jazierko sa treba starať počas celého roka, predovšetkým počas jari, leta a jesene. Najlepším a zároveň najrýchlejším spôsobom, ako mať jazierko kvalitne vyčistené, je...

Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?

Aj pri krátkej búrke môže udrieť blesk a vážne poškodiť televízor, router, počítač či kuchynské spotrebiče. Dnes vám poradíme s tým, ako chrániť vaše domáce spotrebiče pred tým, aby ich...

Stropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzieStropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzie

Jednou z najviac dôležitých otázok pri stavbe domu či rekonštrukcií chalupy je kúrenie. Aký typ vybrať? Čo takto porozmýšlať nad infrapanelmi? Predstavíme vám ich v našom dnešnom článku.