Ako sa zbaviť hadov v záhrade? Čo odpudzuje hady? Postrek proti hadom funguje

Nasťahovali sa vám do záhrady hady? Existuje množstvo nenásilných spôsobov, ktorými môžete nezvaných hostí vyhnať zo svojho pozemku a nemusíte nutne siahať hneď po pascách či otravách.

Užovka v tráve

Poradíme vám, ako s hadmi usídlenými vo vašej záhrade naložiť.

Tip na plašič hadov

Názov Hodnotenie Detail
Deramax cvrček 0300Zobraziť produkt

Aké hady žijú na Slovensku?

Než sa pustíme k praktickým radám, tak si povedzme niečo o tom, s akými hadmi sa môžete stretnúť. Na Slovensku je fauna v tomto smere veľmi chudobná, žijú u nás len užovky a vretenice.

Aj keď je to všeobecne známy fakt, tak stojí za pripomenutie, že užovky nie sú jedovaté, mierne jedovaté sú len vretenice. Ak vás uhryzne vretenica, tak netreba panikáriť. Ich jed je veľmi slabý a ublížiť môže len človeku so slabým zdravím/imunitou alebo dieťaťu. Jednoducho stačí kontaktovať najbližšiu pohotovosť a tí vám poradia ďalší postup.

Dôležitým dodatkom je, že vretenice sa vyskytujú len na severe a západe našej krajiny – v ostatných častiach sa s nimi len sotva stretnete. Keďže u nás žijú len menšie hady (chvalabohu), tak ich uhryznutia nie sú bolestivé.

Ako sa zbaviť hada prirodzenou cestou?

Hady sú známe pre svoju plachosť, radi sa udržujú v tieni či pri vode a všeobecne sa pohybujú na miestach, kde sú dobre kryté. Vymenujeme vám niekoľko tipov, pomocou ktorých by hady z vašej záhrady mohli odísť svojvoľne bez priameho kontaktu s nimi.

Taktiež dodávame, že hady sú u nás chránené a aj práve preto by ste ich z pozemku mali dostať ľudskou cestou a nehrnúť sa do extrémnych možností ako sú pasce, jedy či zabíjanie.

Vretenica obyčajná

Trávnik udržujte pokosený

Záhradu či trávnik treba pravidelne kosiť a to nielen preto, aby dobre vyzerala a váš pozemok tak bol peknou vizitkou vašej starostlivosti, ale môže to pomôcť aj k vyhnaniu hada. Je to spôsobené tým, čo sme práve spomenuli vyššie - hady jednoducho nemajú rady otvorené priestranstvá a na krátko posekanom trávniku sa cítia zraniteľne.

Udržujte poriadok

Hady sú veľmi prezrievavé zvieratá a dokážu sa zašiť prakticky všade. Šancu na to, aby sa u vás usídlili, môžete minimalizovať tým, že váš dvor alebo záhrada bude jednoducho uprataná.

Pod touto radou máme na mysli to, aby ste odstránili alebo reorganizovali rôzne plechy, drevo, vysypaný kompost/hnoj alebo starý nábytok či iné objekty. Samozrejme, nemôžete eliminovať úplne všetky možnosti, kde sa had môže skryť, no ako prevencia je to vhodný krok.

Kŕmenie vtákov či domácich maznáčikov

Problémom, resp. lákadlom pre hady by mohli byť aj krmítka pre vtáky. Vtáky sú totižto pre hady veľkou pochúťkou. Okrem toho sa môže krmivo dostať na zem, to priťahuje hlodavce, no a to obratom zase pritiahne hada. Podobne je to aj s chovaním psov či mačiek, ktoré tiež zvyknú jedlo roztrúsiť.

Lákadlom sú aj jazierka

Jazierko je určite krásnym spestrením záhrady, no má to jednu nevýhodu – priťahuje hady. Nie úplne priamym spôsobom, no jazero je veľmi bujným živým ekosystémom, pri ktorom sa môžu zdržiavať napríklad žaby a tie sú na jedálnom lístku hada.

Užovka v jazierku

Plašiče hadov

Jednoduchá, no za to stále humánna cesta, ako sa zbaviť hadov, je kúpiť si rôzne plašiče. Tie obvykle fungujú tak, že vysielajú zvukové vlny s veľmi nízkou frekvenciou, ktoré hady odpudzujú z daného miesta preč. Hady sú plaché, čiže kvalitné plašiče by mali zabrať.

Prečo by ste nemali hada vyháňať?

Chápeme, že hady môžu pôsobiť veľmi nepríjemným, ba až odstrašujúcim dojmom, no existujú dôvody, pre ktoré by ste za v záhrade mali byť radi. Hady sa totiž živia potkanmi a myšami a z toho vyplýva, že prítomnosť hada dokáže výrazne eliminovať prítomnosť týchto škodlivých hlodavcov.

S myšami a potkanmi vám môžu pomôcť aj mačky, no problémom sú hraboše. S nimi si žiadna mačka neporadí, hadom však nerobí problém dať si hraboša "pod zub". Preto, ak budete mať na záhrade hada, tak sa dvakrát zamyslite, či ho chcete skutočne vyhnať alebo využiť jeho prítomnosť. Hady nie sú agresívne zvieratá a pokým ich priamo neohrozíte, tak na vás nebudú útočiť.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 30.04.2019
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prenájom bytu/domu cez Airbnb – ako to funguje? Prenájom bytu/domu cez Airbnb – ako to funguje?

Mnohí turisti a dovolenkári vedia, že Airbnb je jedinečnou možnosťou, ako nájsť výhodné a komfortné ubytovanie v dovolenkovej destinácii. Prípadne poskytovať ubytovanie a zarábať môžete...

Ako presvedčiť partnerku, že potrebujete nový TV? Ako presvedčiť partnerku, že potrebujete nový TV?

Hodil by sa vám do obývačky nový televízor, avšak vaša polovička je proti? Aké sú protiargumenty? My vám ich ponúkneme.

Aké umývadlo do kúpeľne? Zapustené, So skrinkou, Na dosku Aké umývadlo do kúpeľne? Zapustené, So skrinkou, Na dosku

Pri zariaďovaní kúpeľne treba myslieť na množstvo vecí – sprcha, toaleta alebo kvalitné umývadlo. Umývadlo so skrinkou, zapustené umývadlo, umývadlo na dosku? My vám poradíme, ako si...