Ako sa zbaviť netopierov v dome, komore či na balkóne?

Objavili ste u vás netopiere v streche, na balkóne či pri rekonštrukcii? Dajte si veľký pozor, pretože manipulácia s nimi vás môže vyjsť poriadne draho.

Netopiere visiace zo strechy

V článku vám poradíme, ako odplašiť netopiere šetrne a najmä v súlade so zákonom.

Všetky netopiere sú chránené

Na Slovensku žije 28 druhov netopierov. Kým pôvodne obývali podzemné priestory ako jaskyne a dutiny stromov, s výstavbou ľudských obydlí ich pôvodné úkryty mizli a sú tak odkázané hľadať si náhradný domov. Netopiere v paneláku teda nie sú ničím neobvyklým – často totiž nachádzajú úkryt v najrôznejších dutinách starých budov, najmä tých nezateplených.

Masívne zatepľovanie netopiere nielenže pripravuje o obydlie, ale často sú dokonca pochovávané zaživa pod vrstvou polystyrénu či sklenej vaty. Pri ich náleze majte na pamäti, že všetky druhy netopierov žijúcich na území Slovenska sú podľa zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov chránenými živočíchmi. Chránené sú nielen netopiere samotné, ale taktiež ich stanoviská.

Znamená to, že svojpomocne ich nemôžete z vášho domu, balkóna či inej stavby vyhnať, tobôž nie zabiť. Maximálne pokuty za porušenie uvedeného zákona končia až na sume 33 190 eur pre právnické osoby (tými sú často napr. aj stavebné firmy).

Zásady manipulácie s netopiermi

S netopiermi manipulujte opatrne, iba v ochranných rukaviciach a len v skutočne nevyhnutných prípadoch. Neodstraňujte ich svojvoľne z ich úkrytu, aby ste neporušili zákon.

Netopier oddychujúci na povale

Nález netopiera bezodkladne oznámte najbližšiemu pracovisku Štátnej ochrany prírody (ŠOP), Spoločnosti pre ochranu netopierov (SON) alebo Obvodnému úradu životného prostredia (OUŽP). Tam vás budú informovať o ďalšom postupe, prípadne vyšlu poverených pracovníkov aby vykonali odchyt netopierov.

Čo robiť v konkrétnych situáciách

  • Nález zimujúcich netopierov v zime – Je dôležité ich nerušiť, pretože v prípade vyrušenia by sa mohli zo zimného spánku prebudiť a uhynúť z vyčerpania spôsobeného nedostatkom potravy. Najlepšie je nechať ich prezimovať v pokoji, ak ale chcete v priestore ich nálezu vykonávať akúkoľvek aktivitu, kontaktujte ŠOP, SON alebo OUŽP.
  • Nález aktívneho netopiera v zime – Počas nie príliš chladnej zimy sa môžu netopiere prebudiť – spravidla začínajú byť aktívne pri teplotách nad 10 °C. Často však majú málo energie a sú malátne. Ak takého netopiera nájdete, vložte ho do papierovej krabice, do ktorej predtým vyrežete otvory na dýchanie a vložíte kus látky, aby sa mohol schovať. Nezabudnite ani na kúsok mokrej (nie vlhkej) vaty alebo plytkú misku s vodou, aby sa netopier mohol napiť. Krabicu uložte do priestoru s teplotou 8 – 10 °C a nález bezodkladne oznámte ŠOP, SON alebo OUŽP.
  • Nález aktívneho netopiera na jar a v lete – Najlepšie je nechať ho svojvoľne odletieť. Ak sa nachádza v interiéri, otvorte okná dokorán a zhasnite svetlo. Ak je netopier zranený, vložte ho do krabice vybavenej ako v predchádzajúcom odstavci a nález oznámte ŠOP, SON či OUŽP.
  • Pri náleze netopiera počas stavebných prác – Okamžite zastavte práce a nález oznámte miestne príslušenému Stavebnému úradu a OUŽP, prípadne aj SON. Ak by vám netopiere aj prekážali pri stavebných prácach, v žiadnom prípade s nimi nemanipulujte, nelikvidujte ich skrýše ani ich neplašte – vyčkajte do príchodu poverených pracovníkov z uvedených inštitúcií.

Čo neznášajú netopiere?

Ak sa chcete netopierov zbaviť šetrne, môžete si zakúpiť elektronický plašič. Toto zariadenie vydáva kolísavý tón s vysokou frekvenciou. Tento tón sa nachádza v oblasti tzv. ultrazvuku, v ktorej netopiere komunikujú a využívajú ho aj na zameriavanie koristi pri love. Človek ale ultrazvuk nepočuje a nijako mu neškodí. Väčšina prístrojov je tiež skonštruovaná tak, aby nerušili ani domáce zvieratá či vtáctvo.

Netopier na balkóne

Nezabúdajte však, že hlavnou potravou netopierov je hmyz – jeden jedinec dokáže za noc uloviť až 3 000 komárov. Keď ich vo svojom okolí budete tolerovať, je dosť možné, že v letnom období nebudete musieť používať repelent.

Trus netopiera je taktiež vynikajúcim a veľmi výživným hnojivom, samozrejme, po nariedení so zeminou (v koncentrovanom stave by mohol rastliny spáliť). Väčšie množstvo trusu zvyknú nahromadiť najmä netopiere pod strechou.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

29/04/2019 14:11
Radoslav

Ako vyrobiť prístrešok pre netopiere? chcel by som umožniť netopierom bývať v blízkosti RD, ale nechcel by som mať od trusu zašpinenú fasádu. Počuj som že niekde sa budujú pri zateplovaní domov aj búdky pre netopiere, Ako na to ,aké parametre by mala taká búdka mať? Ďakujem Rado

02/05/2019 13:54
Pista

Radoslav, toto by vam podla mna najlepsie vedeli poradit ochranari alebo urcite poradia aj na odbore zivotneho prostredia miestneho okresneho uradu. Inak taketo budky sa daju aj kupit a nie su nejako extra drahe.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 28.04.2019
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domuAko si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domu

Je pre vás práca z domu úplnou novinkou? Možno vám pomôže zopár rád a postrehov, ako si zariadiť pracovný kútik pohodlne a prakticky.

Jarná údržba benzínovej a elektrickej kosačkyJarná údržba benzínovej a elektrickej kosačky

Urobili ste údržbu kosačky pred tým, ako ste ju na zimu zaparkovali do garáže? Ak áno, s jarnou údržbou nebudete mať veľa starostí. Ak nie, narobíte sa o niečo viac. Pred prvým jarným...

Kam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidláKam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidlá

Na včely vplýva z okolia množstvo faktorov a nie všetky im môžu úplne prospievať. Umiestnenie ovplyvňuje aj na kvalitu získaného medu. Poradíme vám, kam umiestniť včelie úle.