Ako sa zbaviť netopierov v dome, komore či na balkóne?

Objavili ste u vás netopiere v streche, na balkóne či pri rekonštrukcii? Dajte si veľký pozor, pretože manipulácia s nimi vás môže vyjsť poriadne draho.

Netopiere visiace zo strechy

V článku vám poradíme, ako odplašiť netopiere šetrne a najmä v súlade so zákonom.

Všetky netopiere sú chránené

Na Slovensku žije 28 druhov netopierov. Kým pôvodne obývali podzemné priestory ako jaskyne a dutiny stromov, s výstavbou ľudských obydlí ich pôvodné úkryty mizli a sú tak odkázané hľadať si náhradný domov. Netopiere v paneláku teda nie sú ničím neobvyklým – často totiž nachádzajú úkryt v najrôznejších dutinách starých budov, najmä tých nezateplených.

Masívne zatepľovanie netopiere nielenže pripravuje o obydlie, ale často sú dokonca pochovávané zaživa pod vrstvou polystyrénu či sklenej vaty. Pri ich náleze majte na pamäti, že všetky druhy netopierov žijúcich na území Slovenska sú podľa zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov chránenými živočíchmi. Chránené sú nielen netopiere samotné, ale taktiež ich stanoviská.

Znamená to, že svojpomocne ich nemôžete z vášho domu, balkóna či inej stavby vyhnať, tobôž nie zabiť. Maximálne pokuty za porušenie uvedeného zákona končia až na sume 33 190 eur pre právnické osoby (tými sú často napr. aj stavebné firmy).

Zásady manipulácie s netopiermi

S netopiermi manipulujte opatrne, iba v ochranných rukaviciach a len v skutočne nevyhnutných prípadoch. Neodstraňujte ich svojvoľne z ich úkrytu, aby ste neporušili zákon.

Netopier oddychujúci na povale

Nález netopiera bezodkladne oznámte najbližšiemu pracovisku Štátnej ochrany prírody (ŠOP), Spoločnosti pre ochranu netopierov (SON) alebo Obvodnému úradu životného prostredia (OUŽP). Tam vás budú informovať o ďalšom postupe, prípadne vyšlu poverených pracovníkov aby vykonali odchyt netopierov.

Čo robiť v konkrétnych situáciách

  • Nález zimujúcich netopierov v zime – Je dôležité ich nerušiť, pretože v prípade vyrušenia by sa mohli zo zimného spánku prebudiť a uhynúť z vyčerpania spôsobeného nedostatkom potravy. Najlepšie je nechať ich prezimovať v pokoji, ak ale chcete v priestore ich nálezu vykonávať akúkoľvek aktivitu, kontaktujte ŠOP, SON alebo OUŽP.
  • Nález aktívneho netopiera v zime – Počas nie príliš chladnej zimy sa môžu netopiere prebudiť – spravidla začínajú byť aktívne pri teplotách nad 10 °C. Často však majú málo energie a sú malátne. Ak takého netopiera nájdete, vložte ho do papierovej krabice, do ktorej predtým vyrežete otvory na dýchanie a vložíte kus látky, aby sa mohol schovať. Nezabudnite ani na kúsok mokrej (nie vlhkej) vaty alebo plytkú misku s vodou, aby sa netopier mohol napiť. Krabicu uložte do priestoru s teplotou 8 – 10 °C a nález bezodkladne oznámte ŠOP, SON alebo OUŽP.
  • Nález aktívneho netopiera na jar a v lete – Najlepšie je nechať ho svojvoľne odletieť. Ak sa nachádza v interiéri, otvorte okná dokorán a zhasnite svetlo. Ak je netopier zranený, vložte ho do krabice vybavenej ako v predchádzajúcom odstavci a nález oznámte ŠOP, SON či OUŽP.
  • Pri náleze netopiera počas stavebných prác – Okamžite zastavte práce a nález oznámte miestne príslušenému Stavebnému úradu a OUŽP, prípadne aj SON. Ak by vám netopiere aj prekážali pri stavebných prácach, v žiadnom prípade s nimi nemanipulujte, nelikvidujte ich skrýše ani ich neplašte – vyčkajte do príchodu poverených pracovníkov z uvedených inštitúcií.

Čo neznášajú netopiere?

Ak sa chcete netopierov zbaviť šetrne, môžete si zakúpiť elektronický plašič. Toto zariadenie vydáva kolísavý tón s vysokou frekvenciou. Tento tón sa nachádza v oblasti tzv. ultrazvuku, v ktorej netopiere komunikujú a využívajú ho aj na zameriavanie koristi pri love. Človek ale ultrazvuk nepočuje a nijako mu neškodí. Väčšina prístrojov je tiež skonštruovaná tak, aby nerušili ani domáce zvieratá či vtáctvo.

Netopier na balkóne

Nezabúdajte však, že hlavnou potravou netopierov je hmyz – jeden jedinec dokáže za noc uloviť až 3 000 komárov. Keď ich vo svojom okolí budete tolerovať, je dosť možné, že v letnom období nebudete musieť používať repelent.

Trus netopiera je taktiež vynikajúcim a veľmi výživným hnojivom, samozrejme, po nariedení so zeminou (v koncentrovanom stave by mohol rastliny spáliť). Väčšie množstvo trusu zvyknú nahromadiť najmä netopiere pod strechou.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

29/04/2019 14:11
Radoslav

Ako vyrobiť prístrešok pre netopiere? chcel by som umožniť netopierom bývať v blízkosti RD, ale nechcel by som mať od trusu zašpinenú fasádu. Počuj som že niekde sa budujú pri zateplovaní domov aj búdky pre netopiere, Ako na to ,aké parametre by mala taká búdka mať? Ďakujem Rado

02/05/2019 13:54
Pista

Radoslav, toto by vam podla mna najlepsie vedeli poradit ochranari alebo urcite poradia aj na odbore zivotneho prostredia miestneho okresneho uradu. Inak taketo budky sa daju aj kupit a nie su nejako extra drahe.

26/07/2020 21:07
Michal Albert

Kde zoženiem taký prístroj čo odplasi netopiere

27/07/2020 17:10
Viktor Fiala

na www.odpudzovace.sk

30/08/2020 22:13
Eva Mihalčinová

Myslím si ,že mám na balkóne už niekoľko rokov maličké netopiere podľa Vašich článkov . No nechcem sa ich zbaviť preto nepíšem , len som si všimla po výmene okna ktoré je v pravom uhle s balkónom , na bielej parapete ich trus , podľa Vašich článkov je to malé oválne čierne asi 2-3 mm teliesko , ktoré je veľmi sypké . Asi sa zdržiavajú v takej plechovej konštrukcii cca 20x20x 200 cm,ktorá je dosť malá na zavesenie podľa mňa . Počuť také cvrlikanie hlavne večer a v noci , nikdy nebol žiaden problém nikdy nevleteli do bytu aj keď mám celé leto otvorený balkón bez sieťky . A ani som ich nikdy nevidela keď som číhala na balkóne na sedačke v nehybnom stave . Až raz minulý rok som bola pod blokom na lavičke a v podvečer v okolí môjho balkóna zrazu výlet malých tvorčekov . Ak sú to tí maličkí netopierikovia , tak musím potvrdiť aj to , že nemáme v byte komárov ani iný hmyz . Ale toho trusu je veľmi málo 10-15 ks denne . Avšak každý rok okolo mája - júla nebol žiaden trus, myslela som si že odišli a vzápätí v auguste znova trus ale málinko . Nechcem im ublížiť ani nijako šikanovať , nemusím to teda hlásiť? Môžu si u mňa pokojne bývať ďalej ? Myslím si že momentálne ich nie je veľa , nejaká malá rodinka , Napíšete mi čo mám alebo nemám robiť na môj mail , budem vďačná ak neurobím chybu , či nech si žijú svoj život ako chcú ? mne nevadia ani neprekážajú. s pozdravom Eva Mihalčinová

08/09/2020 17:01
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
ak Vám netopiere nevadia, nie je dôvod daný stav meniť, pokojne u Vás môžu bývať aj naďalej.

01/06/2021 21:38
Martina

Dobry vecer. Aj my máme neúrekom vela netopierov pod plechom na strieske. Ak nám neublízia mozu zostat, ale strasne vela ich je, nemusim to hlásit?

08/06/2021 08:51
Mia

Dobrý deň, a komu by ste to chceli hlásiť? Ak vám tam nevadia, nie je dôvod s tým niečo robiť.

12/09/2021 07:43
Betka

Dobry den,
prosim vas, poradte mi ako mam najst schovaneho netopiera v byte, ktory nam dnes v noci vletel dovnutra. Prezreli sme s manželom vsetko, ale v spalni za skrine nedovidíme a taktiež v obyvacke nie. Vletel cez otvorenu vetračku a určite nenašiel cestu von, lebo bola zatiahnutá zaclona. Co mame robit? zostane tu , kym ho nenajdeme, alebo vecer sa preberie a vyletí? je možne, že ho vypudí ten elektrický pristroj? Kde sa to da kupit? nevieme ako zistiť, či teda je v dome a niekde ticho spí, alebo či ozaj našiel cestu von. Je nebezpečné dýchať vzduch, ak ho mame vo vnutri? Neviem, ci mi vobec odpoviete, ci sa tym este zaoberate, ale ak ani, tak netrpezlivo cakam na vasu odpoved. Dakujem.

03/07/2022 08:37
Zuzana

Dobrý deň.
Bývam v starom dome. V minulosti tu na pozemku bolo Ješkova lastovičky i netopiere. Našej mačke sa narodilo mladá. To narástlo. A teraz nás zlatý kocúrik vyzabijal malé jesky a vyhnal svoju matku a netopiere a lastovicky tiež zmizli. Čo spraviť na zlepšenie podmienok pre netopiere. Sú tie búdky také že mačka sa dnu nedostane? A čo netopiere a ovce ako sa znesú?

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.Publikované dňa: 28.04.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cenaAko namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cena

Chcete umiestniť televízor na stenu, ale neviete si poradiť s trčiacimi káblami? Poradíme vám, ako si vybrať správny držiak na televízor, ako pripevniť TV na stenu a ako skryť káble z TV.

Ako pripevniť závesné hojdacie kresloAko pripevniť závesné hojdacie kreslo

Závesné hojdacie kreslo je praktický bytový doplnok so všestranným využitím. Viete, ako závesné hojdacie kreslo bezpečne zavesiť?

Ako nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtaniaAko nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtania

Spôsobov zavesenia kvetináča je hneď niekoľko. Prezradíme vám, ako inštalovať závesný kvetináč i to, ako ho zavesiť bez vŕtania.