1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako vyberať kuchynský drez? Je lepší nerezový alebo granitový?

Kuchynský drez už dávno nemusí byť tvorený fádnym kusom plechu z nehrdzavejúcej ocele. V domácich kuchyniach sa osvedčilo množstvo materiálov, ktoré svojími estetickými i funkčnými vlastnosťami oceľ prekonávajú.

Ako vybrať najlepší kuchynský drez?

V článku vám ich predstavíme a poradíme vám, aký drez do kuchyne si vybrať, aké parametre by ste si pri výbere mali všímať a či je lepší nerezový alebo granitový drez.

Obľúbené granitové drezy

Aká by mala byť správna veľkosť?

 • Typ – Pre menšie kuchyne s malou pracovnou doskou a s umývačkou riadu postačí jednoduchý drez s odkvapkávacou plochou. Ak kuchyňu využívate intenzívne, siahnite po jednodreze s malou vaničkou, v ktorej môžete umývať napr. zeleninu. V prípade, že často narábate s väčším množstvom riadu, bude pre vás najlepší dvojdrez. Dvojité drezy však zaberajú dosť miesta nezmestia sa na každú pracovnú dosku. Rohové drezy do kuchyne vám prídu vhod pri montáži do kúta pracovnej dosky.
 • Hĺbka – Pre komfortné používanie by mal mať drez hĺbku aspoň 19 cm. V ponuke e-shopov nájdete nejeden plytší drez, ktorý vám ušetrí miesto v skrinke pod ním.. Mali by ste však zvážiť, či sa vám doň zmestia aj tie najväčšie hrnce.

Dôležitý je aj materiál drezu

 • Nerezový drez – Najrozšírenejší a naojobľubenejší druh drezov. Sú vyrobené z nehrdzavejúcej chróm-niklovej ocele min. hrúbky 0,5 mm. Kvalitný nerezový kuchynský drez by však mal byť aspoň 0,7 mm hrubý a pri najdrahších výrobkoch sa stretnete dokonca s 1,2 mm plechom. Ich prednosťou je predvšetkým vysoký hygienický štandard, odolnosť voči agresívnym čistiacim látkam a široký výber najrôznejších druhov a veľkostí. Na povrchu z nehrdzavejúcej ocele však môžu ostávať viditeľné škvrny od vodného kameňa, preto budete musieť občas použíť okrem čistiacich aj leštiace prostriedky.
 • Granitový drez – Sú vyrobené zo zmesi drvenej žuly, akrylátového spojiva a farbiva. Vďaka tomu je ich povrch tvrdý a bez pórov, no zároveň príjemný na dotyk. Sú mechanicky veľmi odolné a majú dlhú životnosť, čistenie granitového drezu je však náročnejšie, nakoľko sa na ňom ľahšie zachytávajú nečistoty. Tieto drezy sú tiež menej odolné voči agresívnym čistiacim prostriedkom než nerezové drezy. Kuchynský drez granitový nájdete v mnohých farebných variantoch.
 • Kompozitný drez – Vyrábajú sa lisovaním syntetických sklolaminátových vrstiev. Majú podobný vzhľad ako granitové drezy, zároveň sú však menej odolné voči mechanickému poškodeniu a chemikáliám. Ich výhodou je priaznivá cena.
 • Keramický drez – Keramika pôsobí štýlovo, i keď pasuje skôr do rustikálne zariadených kuchýň. Jej výhodami sú vysoká odolnosť voči chemikáliám, vysokým teplotám a jednoduché čistenie. Nevýhodou je slabšia mechanická odolnosť a najmä vysoká cena.

Biely keramický drez do kuchyne

 • Drez z umelého kameňa – Jeho výhodou je predovšetkým flexibilita pri výrobe. Vďaka vysokému obsahu živíc môže výrobca produkovať modely s oblými tvarmi a v rôznych farebných variantoch, prípadne vylisovať drez priamo do pracovnej dosky – bude tak jej jednoliatou súčasťou. Umelý kameň pôsobí na dotyk príjemne teplo, je však mäkký a teda náchylný na poškribanie či odretie.
 • Drez z prírodného kameňa – Tento materiál sa označuje tiež ako technický kameň a ide najčastejšie o drvenú zmes kameniva spojenú živicou. Požadovaný farebný odtieň či lesk je dosahovaný ďalšími prísadami. Tieto drezy sa často vyrábajú na mieru, sú veľmi odolné, no vyžadujú si impregnáciu špeciálnymi prípravkami. Ich nevýhodou je veľmi vysoká cena.

Nerezové drezy rôznych veľkostí

Povinná výbava moderného drezu

 • Výpusť – Používajú sa dve veľkosti – 11/2” a 31/2“. Väčší odtokový otvor umožní rýchlejší odtok vody a môžete ho vybaviť sitkom na zachytávanie nečistôt. Ak drez budete často napúšťať vodou, zíde sa vám mechanické ovládanie výpuste pomocou tiahla na vrchnej strane drezu. Vďaka nemu nebudete musieť ponárať ruky do vody, aby ste otvorili odtok.
 • Prepad – Dobrý drez by mal byť vybavený prepadom vo vrchnej časti. Ten slúži ako bezpečnostná poistka proti pretečeniu vody – pri naplnení umývadla totiž voda začne odtekať práve cezeň.
 • Dávkovač saponátu – Drez zo vstavaným dávkovačom vás zbaví nevzhľadných plastových nádob a umožní dávkovať saponát z dizajnovo zladeného dávkovača.

Nerezový kuchynský drez s batériou a dávkovačom saponátu

 • Batéria – S kuchynskými drezmi sa používajú stojanové a nástenné batérie. V prípade použitia stojanovej si pred nákupom drezu preverte, či disponuje otvorom na batériu.
 • Drvič odpadu – Stále nie je v mnohých domácnostiach rozšírený. Je však skvelým pomocníkom, ktorý vám pomôže eliminovať zápach z kuchynského odpadu a taktiež ušetriť priestor v smetnej nádobe vďaka tomu, že odpad rozdrví na malé čiastočky.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie drviče odpadu

Spôsob montáže

Pri samotnej montáži musíte vziať do úvahy rozmery skrinky pod drezom a umiestnenie prívodov vody i odtoku. Nezabúdajte ani na fakt, že mnohé drezy sú svojím rozmiestením prvkov (odkvapkávacia plocha, otvor na batériu) smerovo orientované doľava či doprava. Existujú aj tzv. otočné drezy, ktoré sú univerzálne a môžete ich namontovať otočené na ľubovoľnú stranu.

 • Na kuchynskú dosku – Najčastejšia montáž, kedy okraj drezu presahuje kuchynskú dosku. Používa sa pri drevotrieskových doskách.
 • Vnorená montáž – Takto namontovaný drez splýva s pracovnou plochou. Materiál kuchynkej dosky však musí byť v tomto prípade vodoodolný.
 • Celopološný drez – Nahrádza väčšiu časť pracovnej plochy. Pri jeho montáži nezabúdajte na smerovú otientáciu.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 25.11.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako nastaviť okná na zimný a letný režim? Ako nastaviť okná na zimný a letný režim?

Každý rok by ste okrem kontroly tesnenia okien a ich namazanie olejom, mali okná aj ponastavovať, resp. uviesť do sezónneho režimu. Sezónny režim okien zabezpečí väčšiu životnosť okien,...

Ako sušiť šípky? Sušenie v rúre, na vzduchu aj v sušičke potravín Ako sušiť šípky? Sušenie v rúre, na vzduchu aj v sušičke potravín

Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič

Vonkajšie, resp. externé žalúzie a rolety sú výborné pre dosiahnutie maximálnej tmy. Sú výborným tienidlom, bránia akémukoľvek prieniku externého svetla do miestností.   Aké sú ich...