Ako vyberať kuchynský drez? Je lepší nerezový alebo granitový?

Kuchynský drez už dávno nemusí byť tvorený fádnym kusom plechu z nehrdzavejúcej ocele. V domácich kuchyniach sa osvedčilo množstvo materiálov, ktoré svojími estetickými i funkčnými vlastnosťami oceľ prekonávajú.

Ako vybrať najlepší kuchynský drez?

V článku vám ich predstavíme a poradíme vám, aký drez do kuchyne si vybrať, aké parametre by ste si pri výbere mali všímať a či je lepší nerezový alebo granitový drez.

Obľúbené granitové drezy

Aká by mala byť správna veľkosť?

 • Typ – Pre menšie kuchyne s malou pracovnou doskou a s umývačkou riadu postačí jednoduchý drez s odkvapkávacou plochou. Ak kuchyňu využívate intenzívne, siahnite po jednodreze s malou vaničkou, v ktorej môžete umývať napr. zeleninu. V prípade, že často narábate s väčším množstvom riadu, bude pre vás najlepší dvojdrez. Dvojité drezy však zaberajú dosť miesta nezmestia sa na každú pracovnú dosku. Rohové drezy do kuchyne vám prídu vhod pri montáži do kúta pracovnej dosky.
 • Hĺbka – Pre komfortné používanie by mal mať drez hĺbku aspoň 19 cm. V ponuke e-shopov nájdete nejeden plytší drez, ktorý vám ušetrí miesto v skrinke pod ním.. Mali by ste však zvážiť, či sa vám doň zmestia aj tie najväčšie hrnce.

Dôležitý je aj materiál drezu

 • Nerezový drez – Najrozšírenejší a naojobľubenejší druh drezov. Sú vyrobené z nehrdzavejúcej chróm-niklovej ocele min. hrúbky 0,5 mm. Kvalitný nerezový kuchynský drez by však mal byť aspoň 0,7 mm hrubý a pri najdrahších výrobkoch sa stretnete dokonca s 1,2 mm plechom. Ich prednosťou je predvšetkým vysoký hygienický štandard, odolnosť voči agresívnym čistiacim látkam a široký výber najrôznejších druhov a veľkostí. Na povrchu z nehrdzavejúcej ocele však môžu ostávať viditeľné škvrny od vodného kameňa, preto budete musieť občas použíť okrem čistiacich aj leštiace prostriedky.
 • Granitový drez – Sú vyrobené zo zmesi drvenej žuly, akrylátového spojiva a farbiva. Vďaka tomu je ich povrch tvrdý a bez pórov, no zároveň príjemný na dotyk. Sú mechanicky veľmi odolné a majú dlhú životnosť, čistenie granitového drezu je však náročnejšie, nakoľko sa na ňom ľahšie zachytávajú nečistoty. Tieto drezy sú tiež menej odolné voči agresívnym čistiacim prostriedkom než nerezové drezy. Kuchynský drez granitový nájdete v mnohých farebných variantoch.
 • Kompozitný drez – Vyrábajú sa lisovaním syntetických sklolaminátových vrstiev. Majú podobný vzhľad ako granitové drezy, zároveň sú však menej odolné voči mechanickému poškodeniu a chemikáliám. Ich výhodou je priaznivá cena.
 • Keramický drez – Keramika pôsobí štýlovo, i keď pasuje skôr do rustikálne zariadených kuchýň. Jej výhodami sú vysoká odolnosť voči chemikáliám, vysokým teplotám a jednoduché čistenie. Nevýhodou je slabšia mechanická odolnosť a najmä vysoká cena.

Biely keramický drez do kuchyne

 • Drez z umelého kameňa – Jeho výhodou je predovšetkým flexibilita pri výrobe. Vďaka vysokému obsahu živíc môže výrobca produkovať modely s oblými tvarmi a v rôznych farebných variantoch, prípadne vylisovať drez priamo do pracovnej dosky – bude tak jej jednoliatou súčasťou. Umelý kameň pôsobí na dotyk príjemne teplo, je však mäkký a teda náchylný na poškribanie či odretie.
 • Drez z prírodného kameňa – Tento materiál sa označuje tiež ako technický kameň a ide najčastejšie o drvenú zmes kameniva spojenú živicou. Požadovaný farebný odtieň či lesk je dosahovaný ďalšími prísadami. Tieto drezy sa často vyrábajú na mieru, sú veľmi odolné, no vyžadujú si impregnáciu špeciálnymi prípravkami. Ich nevýhodou je veľmi vysoká cena.

Nerezové drezy rôznych veľkostí

Povinná výbava moderného drezu

 • Výpusť – Používajú sa dve veľkosti – 11/2” a 31/2“. Väčší odtokový otvor umožní rýchlejší odtok vody a môžete ho vybaviť sitkom na zachytávanie nečistôt. Ak drez budete často napúšťať vodou, zíde sa vám mechanické ovládanie výpuste pomocou tiahla na vrchnej strane drezu. Vďaka nemu nebudete musieť ponárať ruky do vody, aby ste otvorili odtok.
 • Prepad – Dobrý drez by mal byť vybavený prepadom vo vrchnej časti. Ten slúži ako bezpečnostná poistka proti pretečeniu vody – pri naplnení umývadla totiž voda začne odtekať práve cezeň.
 • Dávkovač saponátu – Drez zo vstavaným dávkovačom vás zbaví nevzhľadných plastových nádob a umožní dávkovať saponát z dizajnovo zladeného dávkovača.

Nerezový kuchynský drez s batériou a dávkovačom saponátu

 • Batéria – S kuchynskými drezmi sa používajú stojanové a nástenné batérie. V prípade použitia stojanovej si pred nákupom drezu preverte, či disponuje otvorom na batériu.
 • Drvič odpadu – Stále nie je v mnohých domácnostiach rozšírený. Je však skvelým pomocníkom, ktorý vám pomôže eliminovať zápach z kuchynského odpadu a taktiež ušetriť priestor v smetnej nádobe vďaka tomu, že odpad rozdrví na malé čiastočky.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie drviče odpadu

Spôsob montáže

Pri samotnej montáži musíte vziať do úvahy rozmery skrinky pod drezom a umiestnenie prívodov vody i odtoku. Nezabúdajte ani na fakt, že mnohé drezy sú svojím rozmiestením prvkov (odkvapkávacia plocha, otvor na batériu) smerovo orientované doľava či doprava. Existujú aj tzv. otočné drezy, ktoré sú univerzálne a môžete ich namontovať otočené na ľubovoľnú stranu.

 • Na kuchynskú dosku – Najčastejšia montáž, kedy okraj drezu presahuje kuchynskú dosku. Používa sa pri drevotrieskových doskách.
 • Vnorená montáž – Takto namontovaný drez splýva s pracovnou plochou. Materiál kuchynkej dosky však musí byť v tomto prípade vodoodolný.
 • Celopološný drez – Nahrádza väčšiu časť pracovnej plochy. Pri jeho montáži nezabúdajte na smerovú otientáciu.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!Publikované dňa: 25.11.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domuAko si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domu

Je pre vás práca z domu úplnou novinkou? Možno vám pomôže zopár rád a postrehov, ako si zariadiť pracovný kútik pohodlne a prakticky.

Jarná údržba benzínovej a elektrickej kosačkyJarná údržba benzínovej a elektrickej kosačky

Urobili ste údržbu kosačky pred tým, ako ste ju na zimu zaparkovali do garáže? Ak áno, s jarnou údržbou nebudete mať veľa starostí. Ak nie, narobíte sa o niečo viac. Pred prvým jarným...

Kam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidláKam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidlá

Na včely vplýva z okolia množstvo faktorov a nie všetky im môžu úplne prospievať. Umiestnenie ovplyvňuje aj na kvalitu získaného medu. Poradíme vám, kam umiestniť včelie úle.