Ako vyberať kuchynský drez? Je lepší nerezový alebo granitový?

Kuchynský drez už dávno nemusí byť tvorený fádnym kusom plechu z nehrdzavejúcej ocele. V domácich kuchyniach sa osvedčilo množstvo materiálov, ktoré svojími estetickými i funkčnými vlastnosťami oceľ prekonávajú.

Ako vybrať najlepší kuchynský drez?

V článku vám ich predstavíme a poradíme vám, aký drez do kuchyne si vybrať, aké parametre by ste si pri výbere mali všímať a či je lepší nerezový alebo granitový drez.

Obľúbené granitové drezy


Aká by mala byť správna veľkosť?

 • Typ – Pre menšie kuchyne s malou pracovnou doskou a s umývačkou riadu postačí jednoduchý drez s odkvapkávacou plochou. Ak kuchyňu využívate intenzívne, siahnite po jednodreze s malou vaničkou, v ktorej môžete umývať napr. zeleninu. V prípade, že často narábate s väčším množstvom riadu, bude pre vás najlepší dvojdrez. Dvojité drezy však zaberajú dosť miesta nezmestia sa na každú pracovnú dosku. Rohové drezy do kuchyne vám prídu vhod pri montáži do kúta pracovnej dosky.
 • Hĺbka – Pre komfortné používanie by mal mať drez hĺbku aspoň 19 cm. V ponuke e-shopov nájdete nejeden plytší drez, ktorý vám ušetrí miesto v skrinke pod ním.. Mali by ste však zvážiť, či sa vám doň zmestia aj tie najväčšie hrnce.

Dôležitý je aj materiál drezu

 • Nerezový drez – Najrozšírenejší a naojobľubenejší druh drezov. Sú vyrobené z nehrdzavejúcej chróm-niklovej ocele min. hrúbky 0,5 mm. Kvalitný nerezový kuchynský drez by však mal byť aspoň 0,7 mm hrubý a pri najdrahších výrobkoch sa stretnete dokonca s 1,2 mm plechom. Ich prednosťou je predvšetkým vysoký hygienický štandard, odolnosť voči agresívnym čistiacim látkam a široký výber najrôznejších druhov a veľkostí. Na povrchu z nehrdzavejúcej ocele však môžu ostávať viditeľné škvrny od vodného kameňa, preto budete musieť občas použíť okrem čistiacich aj leštiace prostriedky.
 • Granitový drez – Sú vyrobené zo zmesi drvenej žuly, akrylátového spojiva a farbiva. Vďaka tomu je ich povrch tvrdý a bez pórov, no zároveň príjemný na dotyk. Sú mechanicky veľmi odolné a majú dlhú životnosť, čistenie granitového drezu je však náročnejšie, nakoľko sa na ňom ľahšie zachytávajú nečistoty. Tieto drezy sú tiež menej odolné voči agresívnym čistiacim prostriedkom než nerezové drezy. Kuchynský drez granitový nájdete v mnohých farebných variantoch.
 • Kompozitný drez – Vyrábajú sa lisovaním syntetických sklolaminátových vrstiev. Majú podobný vzhľad ako granitové drezy, zároveň sú však menej odolné voči mechanickému poškodeniu a chemikáliám. Ich výhodou je priaznivá cena.
 • Keramický drez – Keramika pôsobí štýlovo, i keď pasuje skôr do rustikálne zariadených kuchýň. Jej výhodami sú vysoká odolnosť voči chemikáliám, vysokým teplotám a jednoduché čistenie. Nevýhodou je slabšia mechanická odolnosť a najmä vysoká cena.

Biely keramický drez do kuchyne

 • Drez z umelého kameňa – Jeho výhodou je predovšetkým flexibilita pri výrobe. Vďaka vysokému obsahu živíc môže výrobca produkovať modely s oblými tvarmi a v rôznych farebných variantoch, prípadne vylisovať drez priamo do pracovnej dosky – bude tak jej jednoliatou súčasťou. Umelý kameň pôsobí na dotyk príjemne teplo, je však mäkký a teda náchylný na poškribanie či odretie.
 • Drez z prírodného kameňa – Tento materiál sa označuje tiež ako technický kameň a ide najčastejšie o drvenú zmes kameniva spojenú živicou. Požadovaný farebný odtieň či lesk je dosahovaný ďalšími prísadami. Tieto drezy sa často vyrábajú na mieru, sú veľmi odolné, no vyžadujú si impregnáciu špeciálnymi prípravkami. Ich nevýhodou je veľmi vysoká cena.

Nerezové drezy rôznych veľkostí

Povinná výbava moderného drezu

 • Výpusť – Používajú sa dve veľkosti – 11/2” a 31/2“. Väčší odtokový otvor umožní rýchlejší odtok vody a môžete ho vybaviť sitkom na zachytávanie nečistôt. Ak drez budete často napúšťať vodou, zíde sa vám mechanické ovládanie výpuste pomocou tiahla na vrchnej strane drezu. Vďaka nemu nebudete musieť ponárať ruky do vody, aby ste otvorili odtok.
 • Prepad – Dobrý drez by mal byť vybavený prepadom vo vrchnej časti. Ten slúži ako bezpečnostná poistka proti pretečeniu vody – pri naplnení umývadla totiž voda začne odtekať práve cezeň.
 • Dávkovač saponátu – Drez zo vstavaným dávkovačom vás zbaví nevzhľadných plastových nádob a umožní dávkovať saponát z dizajnovo zladeného dávkovača.

Nerezový kuchynský drez s batériou a dávkovačom saponátu

 • Batéria – S kuchynskými drezmi sa používajú stojanové a nástenné batérie. V prípade použitia stojanovej si pred nákupom drezu preverte, či disponuje otvorom na batériu.
 • Drvič odpadu – Stále nie je v mnohých domácnostiach rozšírený. Je však skvelým pomocníkom, ktorý vám pomôže eliminovať zápach z kuchynského odpadu a taktiež ušetriť priestor v smetnej nádobe vďaka tomu, že odpad rozdrví na malé čiastočky.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie drviče odpadu

Spôsob montáže

Pri samotnej montáži musíte vziať do úvahy rozmery skrinky pod drezom a umiestnenie prívodov vody i odtoku. Nezabúdajte ani na fakt, že mnohé drezy sú svojím rozmiestením prvkov (odkvapkávacia plocha, otvor na batériu) smerovo orientované doľava či doprava. Existujú aj tzv. otočné drezy, ktoré sú univerzálne a môžete ich namontovať otočené na ľubovoľnú stranu.

 • Na kuchynskú dosku – Najčastejšia montáž, kedy okraj drezu presahuje kuchynskú dosku. Používa sa pri drevotrieskových doskách.
 • Vnorená montáž – Takto namontovaný drez splýva s pracovnou plochou. Materiál kuchynkej dosky však musí byť v tomto prípade vodoodolný.
 • Celopološný drez – Nahrádza väčšiu časť pracovnej plochy. Pri jeho montáži nezabúdajte na smerovú otientáciu.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

07/06/2020 12:19
Anna Slezáková

Ďakujem za článok, konečne niečo, čo má posunulo pri výbere drezu ????

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 25.11.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či SolaAko vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či Sola

Viete, koľko kusový príbor potrebujete a po akom type príboru by ste mali siahnuť? Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Trvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotrebyTrvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotreby

Viete však, aký je rozdiel medzi označeniami záručnej doby a ktoré potraviny je možné konzumovať aj po uplynutí záruky? Dozviete sa to v našom článku.

Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!

V tomto článku sme sa zamerali hlavne na praktické rady ohľadom údržby vinylových a laminátových podláh. Zároveň vás upozorníme na to, čomu by ste sa mali vyhýbať. Čítajte ďalej.