Ako vybrať mikroskop pre deti? Najlepšie detské a školské mikroskopy poradia recenzie

Zamýšľali ste sa niekedy, ako vybrať vhodný darček pre dieťa tak, aby bol zábavný a zároveň ho niečo nové naučil? Dobrým nápadom je napr. detský mikroskop – dieťa s ním môže spoznávať okolitý svet dopodrobna.

Mikroskop pre deti

Poradíme vám, podľa akých kritérií mikroskop pre deti vybrať.

Obľúbené produkty

Nevýhody lacných mikroskopov

Možno si poviete, že dieťaťu postačí najlacnejší hračkársky mikroskop, veď možno z toho „vyrastie“ a pozorovanie zväčšených objektov ho prestane baviť. Veľmi lacné hračkárske mikroskopy však majú niekoľko nevýhod, ktoré by ste mali pred kúpou vziať na vedomie.

Nekvalitná optická sústava – Hlavný kameň úrazu lacných mikroskopov. Nepresne vyrobené šošovky spolu s nestabilným plastovým ostriacim mechanizmom, ktorý má veľké vôle neumožňujú presne zaostriť. Výsledkom tak je viac či menej rozmazaný obraz. Vyrobiť kvalitné optické prvky je technologicky veľmi náročné a to je dôvod, prečo sú ceny kvalitných šošoviek pre fotoaparáty, ďalekohlady i profesionálne mikroskopy také vysoké. Najlacnejšie detské mikroskopy majú dokonca šošovky vyrobené z plastu, o ich kvalite a optickej presnosti snáď ani nemá význam diskutovať.

Nerovnomerné osvetlenie – Osvetlenie pozorovaného objektu zaručí jeho dostatočnú viditeľnosť pri intenzívnom zväčšení. Lacné hračkárske mikroskopy disponujú väčšinou zrkadielkom, ktoré využíva osvetlenie miestnosti, prípadne na osvetlenie využívajú žiarovku. Týmito spôsobmi nie je preparát nasvietený rovnomerne, v dôsledku čoho sa v obraze strácajú mnohé detaily. Najlepším variantom je LED osvetlenie.

Najlepší mikroskop pre deti

Chýbajúci posuv preparátu – Ten je nutný pre pohodlnú manipuláciu s pozorovanou vzorkou, pričom najčastejšie býva realizovaný posuvným krížovým stolčekom. Manipuláciou pomocou pinzety sa totiž preparát ťažko umiestňuje do potrebnej polohy. Pri lacných modeloch býva upevnenie preparátu riešené dvomi pevnými kovovými zvierkami, resp. sponami bez možnosti plynulého posuvu.

Málo odolné materiálové vyhotovenie – Lacné mikroskopy majú často telo z plastu, ktorý je dosť náchylný na poškodenie v prípade neopatrnej manipulácie, ku ktorej pri deťoch často dochádza. Navyše, jednotlivé diely sú často zle pospájané dokopy, nedržia dobre pohromade a vznikajú tak vôle a nepresnosti v optickej sústave.

Mikroskopy podľa typu optickej sústavy

Mikroskopov existuje mnoho druhov, pričom každý má svoje špecifické využitie (laboratórny, metalografický, polarizačný a pod.). Tie určené pre malých objaviteľov môžeme rozdeliť do troch skupín.

Stereoskopický mikroskop

Je najvhodnejšou voľbou pre dieťa. Deti totiž rady objavujú svet okolo seba, a keď sa im dostane do rúk prvý mikroskop, väčšinou skúšajú pozorovať najmä bežne sa vyskytujúce predmety v ich okolí (kamene, lístie, hmyz a pod.).

Stereoskopický mikroskop

Práve stereoskopický mikroskop im poskytne trojrozmerný obraz nepriesvitných objektov. Objekty nie je nutné pred skúmaním (na rozdiel od biologického mikroskopu) nijako zvlášť pripravovať. Mnohé modely však majú možnosť nasvietenia pod vzorkou, takže s nimi môžete pozorovať aj priesvitné objekty.

Stereoskopické mikroskopy majú binokulárne vyhotovenie, t. j. objekty sa pozorujú oboma očami. Optimálne zväčšenie pre tento typ je 10 – 40×, výnimočne narazíte aj na modely s 80- či dokonca 160-násobným zväčšením, to je už ale zbytočne silné a zväčša ide o modely na špeciálne účely.

Biologický (presvetľovací) mikroskop

Spoznáte ho podľa jediného okulára, takže preparáty na ňom je možné pozorovať iba jedným okom. Slovo preparáty je na mieste, keďže biologický mikroskop je určený na pozorovanie tenkých priesvitných preparátov, ktoré sú presvietené zdrojom svetla v spodnej časti prístroja.

Preparátmi môžu byť napr. kvapky rôznych tekutín, tenké rezy listov, stoniek, kvetov či plodov atď. Na ich prípravu je nutná práca s pinzetami, ihlami, pipetami, nálevmi a pod. Práca s týmto mikroskopom je teda zložitejšia a je pravdepodobné, že si bude vyžadovať aj vašu pozornosť a asistenciu.

Zväčšenie pri presvetľovacích mikroskopoch môže byť až 1600-násobné, pre bežné pozorovania vám však úplne postačí 400- až 600-násobné. Pri zväčšení nad 1000× je už nutné použiť špeciálnu techniku tzv. imerzie, kedy sa objekt ponorí do tekutiny (olej, voda, glycerín).

Biologický mikroskop

Drahšie presvetľovacie mikroskopy majú väčinou ostrenie pomocou kovového hrebeňového prevodu, s ktorým sa však dosť ťažko pohybuje. Najlepší obraz vám poskytnú mikroskopy s duálnym ostrením, vďaka ktorému môžete rýchlo zaostriť vo veľkom rozsahu jedným ovládacím prvkom (kolieskom) a nakoniec použiť jemné doostrenie druhým prvkom.

USB mikroskop s kamerou

Neobsahuje klasický okulár, ale digitálnu kameru, ktorá sa pripája k počítaču pomocou USB kábla. Na počítači potom môžete pozorovať daný objekt, resp. preparát a vyhotovať jeho foto a videozáznamy.

Väčšina z týchto „mikroskopov“ sa skladá iba z podstavca, kamery, prisvietenia a optickej sústavy. Umožňujú tak pozorovanie nepriesvitných objektov s max. zväčšením cca 400× (v závislosti od modelu). Podložku na uchytenie preparátov nájdete až na drahších modeloch.

Tieto mikroskopy majú kvôli vstavanej elektronike vyššiu cenu, často však nijako nevynikajú kvalitou obrazu. Mnoho lacnejších modelov má problémy aj so zaostrením, na bádanie a pozorovanie s deťmi však môžu postačovať. Myslite však na to, že ak dieťa nedokáže samostatne pracovať s počítačom, bude pravdepodobne pri pozorovaní cez USB mikroskop potrebovať vašu asistenciu.

TOP 3 mikroskopy pre deti

Ďalšie parametre a funkcie mikroskopov

Posuvný mechanizmus – Lacnejšie modely disponujú iba podložkou s kovovými sponami na pevné uchytenie preparátov. Pri väčšom priblížení je však vhodnejšie ak disponuje mikroskop tzv. posuvným krížovým stolčekom, ktorý môžete jemne posúvať v oboch osiach otáčaním príslušných ovládacích prvkov.

Revolverový menič s objektívmi – Ide o otočný prstenec, na ktorom sú pripevnené objektívy s rôznym zväčšením. Pre zmenu priblíženia obrazu teda nemusíte odskrutkovať pôvodný objektív a naskrutkovať nový, ale stačí otočiť prstencom.

PC okulár – Premení obyčajný optický mikroskop na digitálny tým, že nahradí klasický okulár špeciálnym variantom s integrovanou digitálnou kamerou. Obraz potom môžete pozorovať či zaznamenávať vo forme fotografií a videa priamo na počítači tak, ako s USB mikroskopom.

Dieťa s mikroskopom

Osvetlenie a podsvietenie – Je nutné pre rozoznanie všetkých detailov objektu, preto by malo byť rovnomerné a regulovateľné v čo najväčšom rozsahu. Najčastejšie sa používa LED osvetlenie.

Napájanie – Pre osvetlenie a podsvietenie preparátu je nutný zdroj elektrickej energie. Tým môže byť buď napájací sieťový adaptér, prípadne v lacnejších modeloch klasické AA, resp. AAA batérie.

Obľúbené produkty

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 12.02.2019
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia detská trampolína pre deti? Poradíme, ako vybrať Najlepšia detská trampolína pre deti? Poradíme, ako vybrať

Snáď neexistuje zábavnejšia pohybová aktivita pre deti ako je skákanie na trampolíne. Pri výbere vhodnej trampolíny by ste však nemali dbať iba na atraktívny vzhľad, ale tiež na...

Nafukovací bazén pre malé deti? Recenzie chvália hlavne malé rozmery Nafukovací bazén pre malé deti? Recenzie chvália hlavne malé rozmery

Doprajte vodnú zábavu v lete deťom v každom veku. Už teraz treba myslieť na to, ako bude tráviť svoje voľné chvíle. Viete, aký bazén pre deti vlastne vybrať?

Hojdačka do bytu nielen do detskej izby. Pripevnite do stropu alebo na zárubňu Hojdačka do bytu nielen do detskej izby. Pripevnite do stropu alebo na zárubňu

Detské hojdačky sú v ranom veku bežnou súčasťou detskej zábavy. Poradíme vám, ako vašim deťom dopriať autentický a bezpečný zážitok z hojdania u vás doma.