Ako vybrať mikroskop pre deti? Najlepšie detské a školské mikroskopy poradia recenzie

Zamýšľali ste sa niekedy, ako vybrať vhodný darček pre dieťa tak, aby bol zábavný a zároveň ho niečo nové naučil? Dobrým nápadom je napr. detský mikroskop – dieťa s ním môže spoznávať okolitý svet dopodrobna.

Mikroskop pre deti

Poradíme vám, podľa akých kritérií mikroskop pre deti vybrať.

Obľúbené produkty


Nevýhody lacných mikroskopov

Možno si poviete, že dieťaťu postačí najlacnejší hračkársky mikroskop, veď možno z toho „vyrastie“ a pozorovanie zväčšených objektov ho prestane baviť. Veľmi lacné hračkárske mikroskopy však majú niekoľko nevýhod, ktoré by ste mali pred kúpou vziať na vedomie.

Nekvalitná optická sústava – Hlavný kameň úrazu lacných mikroskopov. Nepresne vyrobené šošovky spolu s nestabilným plastovým ostriacim mechanizmom, ktorý má veľké vôle neumožňujú presne zaostriť. Výsledkom tak je viac či menej rozmazaný obraz. Vyrobiť kvalitné optické prvky je technologicky veľmi náročné a to je dôvod, prečo sú ceny kvalitných šošoviek pre fotoaparáty, ďalekohlady i profesionálne mikroskopy také vysoké. Najlacnejšie detské mikroskopy majú dokonca šošovky vyrobené z plastu, o ich kvalite a optickej presnosti snáď ani nemá význam diskutovať.

Nerovnomerné osvetlenie – Osvetlenie pozorovaného objektu zaručí jeho dostatočnú viditeľnosť pri intenzívnom zväčšení. Lacné hračkárske mikroskopy disponujú väčšinou zrkadielkom, ktoré využíva osvetlenie miestnosti, prípadne na osvetlenie využívajú žiarovku. Týmito spôsobmi nie je preparát nasvietený rovnomerne, v dôsledku čoho sa v obraze strácajú mnohé detaily. Najlepším variantom je LED osvetlenie.

Najlepší mikroskop pre deti

Chýbajúci posuv preparátu – Ten je nutný pre pohodlnú manipuláciu s pozorovanou vzorkou, pričom najčastejšie býva realizovaný posuvným krížovým stolčekom. Manipuláciou pomocou pinzety sa totiž preparát ťažko umiestňuje do potrebnej polohy. Pri lacných modeloch býva upevnenie preparátu riešené dvomi pevnými kovovými zvierkami, resp. sponami bez možnosti plynulého posuvu.

Málo odolné materiálové vyhotovenie – Lacné mikroskopy majú často telo z plastu, ktorý je dosť náchylný na poškodenie v prípade neopatrnej manipulácie, ku ktorej pri deťoch často dochádza. Navyše, jednotlivé diely sú často zle pospájané dokopy, nedržia dobre pohromade a vznikajú tak vôle a nepresnosti v optickej sústave.

Mikroskopy podľa typu optickej sústavy

Mikroskopov existuje mnoho druhov, pričom každý má svoje špecifické využitie (laboratórny, metalografický, polarizačný a pod.). Tie určené pre malých objaviteľov môžeme rozdeliť do troch skupín.

Stereoskopický mikroskop

Je najvhodnejšou voľbou pre dieťa. Deti totiž rady objavujú svet okolo seba, a keď sa im dostane do rúk prvý mikroskop, väčšinou skúšajú pozorovať najmä bežne sa vyskytujúce predmety v ich okolí (kamene, lístie, hmyz a pod.).

Stereoskopický mikroskop

Práve stereoskopický mikroskop im poskytne trojrozmerný obraz nepriesvitných objektov. Objekty nie je nutné pred skúmaním (na rozdiel od biologického mikroskopu) nijako zvlášť pripravovať. Mnohé modely však majú možnosť nasvietenia pod vzorkou, takže s nimi môžete pozorovať aj priesvitné objekty.

Stereoskopické mikroskopy majú binokulárne vyhotovenie, t. j. objekty sa pozorujú oboma očami. Optimálne zväčšenie pre tento typ je 10 – 40×, výnimočne narazíte aj na modely s 80- či dokonca 160-násobným zväčšením, to je už ale zbytočne silné a zväčša ide o modely na špeciálne účely.

Biologický (presvetľovací) mikroskop

Spoznáte ho podľa jediného okulára, takže preparáty na ňom je možné pozorovať iba jedným okom. Slovo preparáty je na mieste, keďže biologický mikroskop je určený na pozorovanie tenkých priesvitných preparátov, ktoré sú presvietené zdrojom svetla v spodnej časti prístroja.

Preparátmi môžu byť napr. kvapky rôznych tekutín, tenké rezy listov, stoniek, kvetov či plodov atď. Na ich prípravu je nutná práca s pinzetami, ihlami, pipetami, nálevmi a pod. Práca s týmto mikroskopom je teda zložitejšia a je pravdepodobné, že si bude vyžadovať aj vašu pozornosť a asistenciu.

Zväčšenie pri presvetľovacích mikroskopoch môže byť až 1600-násobné, pre bežné pozorovania vám však úplne postačí 400- až 600-násobné. Pri zväčšení nad 1000× je už nutné použiť špeciálnu techniku tzv. imerzie, kedy sa objekt ponorí do tekutiny (olej, voda, glycerín).

Biologický mikroskop

Drahšie presvetľovacie mikroskopy majú väčinou ostrenie pomocou kovového hrebeňového prevodu, s ktorým sa však dosť ťažko pohybuje. Najlepší obraz vám poskytnú mikroskopy s duálnym ostrením, vďaka ktorému môžete rýchlo zaostriť vo veľkom rozsahu jedným ovládacím prvkom (kolieskom) a nakoniec použiť jemné doostrenie druhým prvkom.

USB mikroskop s kamerou

Neobsahuje klasický okulár, ale digitálnu kameru, ktorá sa pripája k počítaču pomocou USB kábla. Na počítači potom môžete pozorovať daný objekt, resp. preparát a vyhotovať jeho foto a videozáznamy.

Väčšina z týchto „mikroskopov“ sa skladá iba z podstavca, kamery, prisvietenia a optickej sústavy. Umožňujú tak pozorovanie nepriesvitných objektov s max. zväčšením cca 400× (v závislosti od modelu). Podložku na uchytenie preparátov nájdete až na drahších modeloch.

Tieto mikroskopy majú kvôli vstavanej elektronike vyššiu cenu, často však nijako nevynikajú kvalitou obrazu. Mnoho lacnejších modelov má problémy aj so zaostrením, na bádanie a pozorovanie s deťmi však môžu postačovať. Myslite však na to, že ak dieťa nedokáže samostatne pracovať s počítačom, bude pravdepodobne pri pozorovaní cez USB mikroskop potrebovať vašu asistenciu.

Ďalšie parametre a funkcie mikroskopov

Posuvný mechanizmus – Lacnejšie modely disponujú iba podložkou s kovovými sponami na pevné uchytenie preparátov. Pri väčšom priblížení je však vhodnejšie ak disponuje mikroskop tzv. posuvným krížovým stolčekom, ktorý môžete jemne posúvať v oboch osiach otáčaním príslušných ovládacích prvkov.

Revolverový menič s objektívmi – Ide o otočný prstenec, na ktorom sú pripevnené objektívy s rôznym zväčšením. Pre zmenu priblíženia obrazu teda nemusíte odskrutkovať pôvodný objektív a naskrutkovať nový, ale stačí otočiť prstencom.

PC okulár – Premení obyčajný optický mikroskop na digitálny tým, že nahradí klasický okulár špeciálnym variantom s integrovanou digitálnou kamerou. Obraz potom môžete pozorovať či zaznamenávať vo forme fotografií a videa priamo na počítači tak, ako s USB mikroskopom.

Dieťa s mikroskopom

Osvetlenie a podsvietenie – Je nutné pre rozoznanie všetkých detailov objektu, preto by malo byť rovnomerné a regulovateľné v čo najväčšom rozsahu. Najčastejšie sa používa LED osvetlenie.

Napájanie – Pre osvetlenie a podsvietenie preparátu je nutný zdroj elektrickej energie. Tým môže byť buď napájací sieťový adaptér, prípadne v lacnejších modeloch klasické AA, resp. AAA batérie.

Obľúbené produkty

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 12.02.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhodyRastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhody

Aj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíkyAj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíky

Aj vaša dcéra sa rada hrá na starostlivú mamičku? Okrem obľúbenej bábiky jej nesmie chýbať kočík. V našom článku vám poradíme, ktoré patria medzi obľúbené a čo si pri ich výbere všímať.

Ako naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujúAko naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujú

Rodičia to poznajú veľmi dobre. Spolu s upratovaním prichádza aj kopec kriku a odmietania. Vaše dieťa (ne)poriadok vidí inak. Vlastne mu vôbec neprekáža. Ako ho naučiť poriadkumilovnosti?