Aké okná na rodinný dom sú najlepšie – drevené, plastové či hliníkové?

Ak staviate alebo rekonštruujete, nemusíte sa obzerať iba po plastových oknách. Dobrú službu urobia aj iné typy okien – napr. drevené, hliníkové či drevohliníkové.

Drevené okno v kuchyni rodinného domu

V článku vám predstavíme výhody a nevýhody jednotlivých variantov a poradíme, aké okná na rodinný dom si vybrať.

Plastové okná

Sú osvedčeným a jednoduchým riešením zasklenia nielen v rodinných domoch. Vyrábajú sa z PVC bez obsahu olova alebo z recyklovaného PVC granulátu. Ich veľkou výhodou tiež je, že sú bezúdržbové.

 • Vzhľad – Najväčšou nevýhodou plastových okien je neprirodzený vzhľad, ktorý na niektorých domoch pôsobí ako „päsť na oko“. Napriek tomu môžu biele okná s niektorými fasádami ladiť. Plastové okná však nemusia byť iba biele. Výrobcovia vám môžu ich povrch na požiadanie upraviť lamináciou. Pri nej sú použité farebné fólie, pričom máte k dispozícii desiatky farebných vyhotovení, vrátane imitácie dreva či kovu. Niekomu sa však aj takéto prevedenie môže zdať neprirodzené.

Plastové okná

 • Tepelnoizolačné vlastnosti – Kvalitné plastové okná majú súčiniteľ prechodu tepla rámom Uf v rozsahu 0,95 až 1,2 W/(m2 . K). Táto vlastnosť udáva, koľko tepla okná prepustia von. Uvedená hodnota je spolu s drevohliníkovými oknami najnižšia, plastové okná majú teda jednu z najlepších tepelnoizolačných funkcií.
 • Cena – Plastové okná sú najlacnejšie spomedzi všetkých typov okien. Bežné jednokrídlové okno s rozmermi 1,5 × 1,2 m a s dvojsklom kúpite už za 200 eur. Oproti dreveným eurooknám sú teda takmer o tretinu lacnejšie. Samozrejme, cena platí pre bežné biele okná, pri povrchovej úprave farebnými dekormi vám výrobca k cene pripočíta cca 15 % pri jednostrannom a cca 25 % pri obojstrannom dekore.

Drevené okná

Sú jednoznačnou voľbou pre milovníkov prírodných materiálov a sú vyrábané z drevených eurohranolov (odtiaľ aj názov eurookná). Najčastejšie použitým materiálom je smrek, borovica, meranta či dub.

 • Vzhľad – Drevené okná majú prirodzený vzhľad s viditeľnou kresbou dreva. Pôsobia teplo a útulne, no zároveň dostatočne odolne. Hodia sa na fasádu rustikálneho i moderného domu. Nevýhodou drevených okien je, že pre zachovanie ich vzhľadu je nutná každoročná údržba. Aspoň raz ročne by ste ich rámy mali umyť a natrieť špeciálnym prípravkom, ktorý zacelí prípadné trhliny v dreve a zabráni prenikaniu vlhkosti dovnútra. V opačnom prípade môže ich lak začať praskať a olupovať sa a vtedy sa už náročnej oprave nevyhnete.

Profily drevených okien

 • Tepelnoizolačné vlastnostiSúčiniteľ prechodu tepla rámom Uf pre drevené okná má hodnotu 1,12 až 1,39 W/(m2 . K). Je to o málo viac ako pri plastových oknách, takže možno konštatovať, že v tomto ohľade sú na tom drevené a plastové okná podobne.
 • Cena – Oproti plastovým oknám sú tie drevené drahšie takmer o tretinu. Napr. jednokrídlové okno s rozmermi 1,2 × 1,5 m s dvojsklom z cinkovaného smreku a povrchovou úpravou tvorenou 3-vrstvovou lazúrou kúpite za cca 290 eur.

Drevohliníkové okná

Predstavujú určitý kompromis medzi drevom a hliníkom. Z vonkajšej strany majú osadený hliníkový rám, ktorý zvyšuje ich odolnosť, chráni ich pred poveternostnými vplyvmi a znižuje nároky na údržbu. Drevo zároveň zaručuje tepelnoizolačnú funkciu a tvorí príjemný a prirodzený prvok viditeľný zo strany interiéru.

 • Tepelnoizolačné vlastnosti – Drevohliníkové okná poskytujú súčiniteľ prechodu tepla rámom Uf 0,67 až 0,95 W/(m2 . K). Majú teda vynikajúce teplnoizolačné vlastnosti na úrovni plastových okien.
 • Cena – Sú výrazne drahšie než plastové a drevené okná. Pre ilustráciu – jednokrídlové drevohliníkové okno s trojsklom vyhotovené z cinkovaného smreku a s rozmeri 1,2 × 1,5 m vás bude stáť cca 360 eur.

Hliníkové okná

vyhotovené z hliníkových profilov, ktorých súčasťou sú vzduchové izolačné komory. Hliník je veľmi odolný a pevný materiál, ktorý nevyžaduje žiadnu údržbu.

 • Vzhľad – Hliníkové okná sa striekajú práškovými farbami, takže ich môžete mať v najrôznejších farebných odtieňoch. Môžu sa taktiež laminovať fóliou (tak ako plastové okná) a získať tak farebný dekor, prípadne dekor s imitáciou dreva.

Hliníkové okná

 • Tepelnoizolačné vlastnosti – Hliníkové okná sa vyrábajú v dvoch vyhotoveniach – so vzduchovými izolačnými komorami, tie majú horšie tepelnoizolačné vlastnosti a súčiniteľ prechodu tepla rámom Uf 1,6 až 3,2 W/(m2 . K). Druhým typom sú okná, ktoré majú komory vyplnené izolačným materiálom a konštrukčné vyhotovenie s prerušenými tepelnými mostami. Tieto prepúšťajú omnoho menej tepla a majú účiniteľ prechodu tepla rámom Uf 0,8 až 1,5 W/(m2 . K).
 • Cena – Hliníkové okná sú viac než dvakrát drahšie ako plastové okná. Jednokrídlové hliníkové okno bez izolácie s rozmermi 1,2 × 1,5 m vás vyjde na 500 eur. Rovnaké okno vo vyhotovení s izoláciou stojí minimálne 540 eur.

Typy skiel

 • Dvojsklo – Skladá sa z dvoch tabúľ skla hrubých 4 – 12 mm. Medzi nimi je medzera široká 6 – 24 mm, ktorá je vyplnená itertným plynom (najčastejšie kryptón alebo argón). Sklené tabule od seba vymedzuje dištančný profil naplnený vysúšacím prostriedkom. Súčiniteľ prechodu tepla Ug pri vzduchovej medzere 16 mm naplnenej argónom je pre tento typ 1,1 W/(m2 . K).
 • Trojsklo – Skladá sa z troch sklených tabúľ s hrúbkou 4 – 10 mm a s medzerami 6 – 24 mm vyplnenými intertným plynom. Súčiniteľ prechodu tepla Ug pri 4 mm sklách a 18 mm medzerách naplnených argónom je 0,5 W/(m2 . K).
 • Zvukovoizolačné sklo – Pomáha znížiť prenikanie hluku do interiéru až o 75 %. Zvukovoizolačné vlastnosti sa dosahujú asymetrickou hrúbkou sklených tabúľ, vyplnením medzery ťažkým plynom, rozšírením medzery, použitím vrstveného skla nalievaného živicou alebo pridaním špeciálnej zvukovoizolačnej fólie.
 • Tepelnoizolačné sklo – Dokáže ďalej znížiť tepelné strany a zabrániť unikaniu tepla z interiéru. Využíva sa na to sklo so špeciálnou vrstvou kovu, ktorý teplo odráža späť do interiéru alebo výplň plynom s nízkou tepelnou vodivosťou. Tento typ skla má zároveň vysokú priepustnosť slnečného svetla, takže slnečné lúče aj v zime ohrejú interiér bez toho, aby teplo uniklo späť von.
 • Protislnečné sklo – Zabraňuje prestupu slnečného tepla do interiéru. Využíva sa na to sklo s reflexnou vrstvou. Súčiniteľ prechodu tepla pre tento typ skla Ug je menší než 1,3 W/(m2 . K).
 • Bezpečnostné sklo – Môže chrániť pred poranením a pred vlámaním – vrstvené sklo, ktoré sa rozbije na malé úlomky, resp. pred namáhaním vetrom a teplom – kalené sklo. Pred požiarom či vniknutím najlepšie ochráni sklo s drôtenou vložkou.

Typy kovaní

 • Otváravo-sklopné kovanie – Najbežnejší typ často používaný aj v panelákoch. Umožňuje štandardné otváranie do strany a vyklopenie vrchnej časti dovnútra (využívané pri vetraní).
 • Posuvno-sklopné kovanie – Umožňuje posúvanie okien po koľajnici a zároveň výklápanie na účely vetrania. Pri vetraní kovanie okennú tabuľu podrží aj pri silnom vetre.
 • Kyvné kovanie – Okno je pripevnené v strede jeho ľavej a pravej hrany. Môžete s ním teda otáčať o 180 °, nie je teda problém s jeho umytím. Toto kovanie je ideálne na vetranie, pretože spodnou časťou prúdi čerstvý vzduch a vrchnou uniká z miestnosti ten vydýchaný.

Inštalácia okien

 • Otočné kovanie – Okno je pripevnené na otočných čapoch v dvoch bodoch – vo vrchnej a v spodnej časti. Vetrať môžete otočením okna. Tento typ kovania znesie hmotnosť až 175 kg.
 • Zdvižno-posuvné kovanie – Umožňuje zdvíhanie i posúvanie okien alebo balkónových dverí pripevnených na koľajnici.
 • Bezpečnostné kovanie – Je vybavené čapmi v tvare písmenta T, ktoré vytvárajú bezpečnostné body a chránia okno, resp. dvere proti vypáčeniu. Podľa úrovne zabezpečenia môžu mať tieto okná čapy v 2 alebo 4 bodoch, prípadne blokovacie tlačidlo alebo zámok na kľučke (slúži ako detská poistka). Bezpečnostné kovania sa delia podľa úrovne zabezpečenia na typy RC2 a RC3.

Akú značku okien si vybrať

Pri rozhodovaní, aké okná na novostavbu či pre rekonštrukciu si vybrať si dajte dobrý pozor. Niektorí remeselníci poskytujúci lacné služby totiž radi využívajú lacné a nekvalitné okná napr. poľskej výroby, ktoré majú nevyhovujúce materiálové a konštrukčné spracovanie.

Od montážnej firmy si pýtajte iba kvalitné okná od osvedčených značiek, ako napr. Slovaktual, Incon, Rehau Geneo, RI okná.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

03/06/2019 15:42
Lenka

vie mi niekto poradit dobru firmu, ktora doda kvalitne a cenovo neprestrelene okna (idealne v Nitrianskom kraji)? dakujem

06/02/2020 14:32
Petra

Dovolila by som si oponovať. Vaše vyjadrenie je zavádzajúce: "Aspoň raz ročne by ste ich rámy mali umyť a natrieť špeciálnym prípravkom.V opačnom prípade môže ich lak začať praskať a olupovať sa a vtedy sa už náročnej oprave nevyhnete." Nejedná sa o žiadne špeciálne natieranie, len prebehnete okná po umytí 1x navyše handričkou namočenou v ošetrovacom roztoku. Taktiež lak na kvalitných eurooknách nepraská a neolupuje sa. Ja som naše prvýkrát ošetrila po nejakých 7 rokoch a už ich máme skoro 11 rokov a nie sú ani popraskané ani sa neolupujú.

29/12/2020 11:46
Marko

My keď sme zháňali okná na náš dom tak sme sa zameriavali viacmenej na funkcie. Chceli sme hlavne kvalitné sklá a bezpečné a taktiež nejaké bezpečnostné prvky. Najprv sme materiál moc neriešili ale už aj kôli estetike sme si u Vekry vybrali drevené. Máme predsa len dom na dedine v prírodnom štýle takže plast by bol od veci. 

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 18.05.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.