Solárna nabíjačka na mobil, notebook či autobatériu? Recenzie pomôžu

Solárna nabíjačka vám pomôže nabiť vaše elektronické prístroje ako smartfón, tablet, fotoaparát a tiež nabíjateľné akumulátory – či už klasické „tužkové“ AA, AAA alebo olovené určené do auta a na kempovanie.

Solárna power banka na nabíjanie telefónov

V článku vám poradíme, podľa akých parametrov solárnu nabíjačku vybrať a na čo si pri výbere dať pozor.

Obľúbené solárne nabíjačky


Ako fungujú solárne nabíjačky a čo vám nabijú

Solárna nabíjačka sa skladá zo solárneho článku, ktorý mení slnečnú energiu na elektrickú, a zo vstavanej elektroniky, ktorá zabezpečuje stabilné výstupné napätie.

Množstvo solárnej energie premenenej na elektrickú závisí od veľkosti plochy solárneho panelu, od jeho účinnosti, od intenzity slnečného žiarenia, uhla jeho dopadu a jeho rozptyľu (napr. pri umiestnení solárneho panelu za sklom).

Prvým kritériom, ktoré by ste si mali pri jej výbere ujasniť, je typ nabíjaného zariadenia.

Solárne nabíjačky na mobil a mobilné zariadenia

Pre zariadenia ako smartfón, tablet, fotoaprát či akčná kamera je potrebný výstup s napätím 5 V v podobe USB konektora. Štandardom pre bežné nabíjačky je dnes výstupný prúd 1 A, ktorý by ste mali brať za absolútne minimum, lepšie však je, ak nabíjačka dokáže poskytnúť 2 A. Väčšinu zariadení v tom prípade nabijete rýchlejšie.

Solárna nabíjačka na mobilný telefón

Niektoré solárne nabíjačky dokážu nabíjať aj notebooky, na to slúži výstup s napätím 18 či 19 V. Na tento účel je však potrebný vyšší výkon v závislosti od výkonu notebooku.

Solárna nabíjačka autobatérií

Olovené akumulátory majú najčastejšie napätie 12 V (používané v osobných automobiloch), prípadne 24 V (častejšie v nákladných vozidlách). Pre svoju veľkú kapacitu a odolnosť sa stali obľúbenými aj pre napájanie spotrebičov v karavanoch či lodiach a ako trakčné akumulátory pre elektrické skútre, kolobežky či ako zdroje energie pri kempovaní pre meniče na bežné napätie 230 V používané v domácnostiach.

Solárne nabíjačky na tento účel by mali poskytovať vyšší výkon a tým aj vyšší výstupný prúd. Rozumným minimom je prúd 1 A a výkon 12 W.

Solárna nabíjačka na kempovanie

Pri výbere si dajte pozor, aby výrobca deklaroval použitie nabíjačky práve na nabíjanie olovených akumulátorov. V tomto prípade totiž musí byť jej súčasťou elektronika, ktorá postráži veľkosť výstupného napätia a prúdu zabezpečí vášmu olovenému akumulátoru čo najdlhšiu životnosť.

Ideálnym výstupom je kábel so skrutkovacími svorkami na pevné pripojenie oloveného akumulátora. Ak ale budete akumulátor často odpájať a pripájať, najlepším riešením je jeho napojenie pomocou pružinových krokosvoriek.

Nabíjanie AA či AAA batérií

Solárna nabíjačka batérií vám umožní nabíjať akumulátory štandardnej AA alebo AAA veľkosti, ktoré sú používané napr. na napájanie prenosných svietidiel a pod. Túto funkciu však môžete získať aj zakúpením osobitnej nabíjačky na AA a AAA akumulátory, ktorá má napájanie cez USB rozhranie – tú potom USB káblom jednoducho prepojíte so solárnou nabíjačkou.

Solárna power banka

Solárne nabíjačky na priame nabíjanie nemajú vstavaný akumulátor, preto fungujú len na priamom slnečnom žiarení. Využijete ich teda napr. na rybačke – pri jazere či rieke máte slnečné svetlo k dispozícii takmer neustále. Horšie to však bude napr. pri kempovaní v hustejšom lese, vtedy by ste mali siahnuť po solárnej nabíjačke s integrovaným akumulátorom.

Solárna power banka

Integrovaný akumulátor je spravidla súčasťou nabíjačiek na malé zariadenia s USB výstupom. Ide v podstate o kombináciu solárneho panela a tzv. powerbanky. Interný akumulátor môžete nabiť, keď sa budete nachádzať na priamom slnku a následne z neho dobíjať vaše zariadenia neskôr, pokojne aj v batohu, prípadne v interiéri.

Kapacita akumulátora sa uvádza v miliampérhodinách (značka mAh). Ak poznáte kapacitu akumulátora vo vašom zariadení, ktoré chcete nabiť (napr. smartfón), viete si vypočítať, na koľko nabití vám kapacita solárnej nabíjačky vystačí.

Príklad:

  • Kapacita solárnej nabíjačky: 4 600 mAh
  • Kapacita akumulátora smartfónu: 2 000 mAh
  • Výsledok: plne nabitá solárna nabíjačka vám vystačí aspoň na dve plné nabitia smartfónu

Niektorí výrobcovia predávajú solárne nabíjačky vo forme oddelených komponentov, teda zvlášť solárny panel a zvlášť nabíjacia jednotka s akumulátorom a elektroniku. Vo väčšine týchto produktových radov môžete použiť viacero solárnych panelov a prepájať ich medzi sebou – výhodou takého riešenia je teda vyššia flexiblita.

Typy solárnych článkov v solárnych nabíjačkách

  • Monokryštalické – Sú najčastejšie používanými článkami v paneloch inštalovaných na budovách. Pri ideálnom osvite slnkom dosahujú účinnosť 14 – 18 % a hodia sa do veľmi dobrých svetelných podmienok.
  • Amorfné (tenkovrstvové) – Ich výhodou je predovšetkým vyššia citlivosť na svetlo a tým pádom aj vyššia účinnosť pri zhoršených svetelných podmienkach. Je možné ich teda umiestniť aj napr. za predné sklo auta. Celková účinnosť premeny slnečnej energie na elektrickú sa však v tomto prípade pohybuje na úrovni 7 – 9 %.
  • Polykryštalické substráty – Ich výroba je jednoduchšia a cena nižšia. Dokážu dodať rovnomerný výkon aj pri premenlivých svetelných podmienkach a aj v prípade, že svetlo prichádza z boku a je viac rozptýlené. Ich účinnosť sa pohybuje na úrovni 12 – 17 %.

Obľúbené solárne nabíjačky


Vyhotovenie a mobilita

Čím väčší solárny článok, tým vyšší výkon vie dodať. Pre kempovanie na jednom mieste sú preto vhodné väčšie solárne panely so stojanom, vďaka ktorému ich môžete naklopiť do takého uhla, aby boli čo najintenzívnejšie osvetlené. Vyššiu mobilitu vám poskytnú panely, ktoré je možné poskladať do kufríka.

Samozrejme, veľké solárne panely so sebou nemôžete vziať do batohu, preto ste pri potrebe vyššej mobility odkázané na menšie modely so slabším výkonom. Istým kompromisom môžu byť skladacie solárne panely. Tie sú tenké a z jednej strany vybavené textilným puzdrom, pričom pri prenášaní ich môžete poskladať tak, že ich časti preložíte cez seba. Tým pádom sa zmestia aj do batohu.

Miniatúrne solárne panely môžete umiestniť aj za sklo auta. Môžu vám tak zadarmo dobíjať smartfón, tablet, navigáciu či autobatériu.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 25.03.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.