Najlepšia detská trampolína pre deti? Poradíme, ako vybrať

Snáď neexistuje zábavnejšia pohybová aktivita pre deti ako je skákanie na trampolíne. Pri výbere vhodnej trampolíny by ste však nemali dbať iba na atraktívny vzhľad, ale tiež na bezpečnosť a kvalitu vyhotovenia.

Malé dieťa na exteriérovej trampolíne

Poradíme vám, ako vybrať tú správnu trampolínu a odporučíme tiež vhodné doplnky, vďaka ktorým bude trampolína pre vaše deti ešte zábavnejšia a bezpečnejšia.

Obľúbené trampolíny rôznych veľkostí

Trampolíny podľa účelu

 • Vonkajšie trampolíny – Sú kvôli ich väčšiemu priemeru určené na umiestnenie v exteriéri. Môžu mať priemer aj niekoľko metrov, pričom takéto trampolíny sú aj dosť vysoké. Dôležitou výbavou je preto ochranná sieť, vďaka ktorej dieťa z trampolíny nevypadne.
 • Trampolíny do interiéru – Majú priemer max. 140 cm a sú nízke. Napriek tomu, však dieťa môže pri skákaní odskočiť a vypadnúť – takéto bytové trampolíny totiž nemajú ochrannú sieť. Nezabúdajte preto, že dieťa by ju malo používať iba pod vaším dozorom.
 • Trampolíny na jumping – Využívajú sa na špeciálne cvičenie do rytmu hudby. Majú menší priemer a teleskopické držadlo v prednej časti. Jeho výška je nastaviteľná, preto ju môžu používať deti i dospelí. Pri zábave na trampolíne však môže držadlo prekážať, preto by malo byť demontovateľné.

Konštrukcia trampolíny

Mala by byť dostatočne robustná aj na úkor hmotnosti, trampolínu aj tak nebudete príliš často prenášať. Najvhodnejším materiálom na rám je oceľ, ktorá má omnoho vyššiu pevnosť ako hliník, ktorý tiež niektorí výrobcovia používajú. Rám je ošetrený galvanizáciou alebo práškovou farbou, takže sa nemusíte báť odierania ani škrabancov.

Ak môžete, venujte pozornosť tiež zvarom trubkového rámu – mali by pôsobiť dostatočne pevne, pretože musia odolať silnému zaťaženiu.

Dôležitý je tiež počet nôh rámu. Tie totiž nesú celú váhu trampolíny vrátane skákajúcej osoby, preto by ich malo byť čo najviac. Pri väčšom počte nôh sa totiž váha rozloží na viacero menších častí a na zem, resp. na podlahu v interiéri nebude pôsobiť tak intenzívne.

Nebezpečným miestom z hľadiska rizika úrazu je priestor okolo pružín medzi odrazovou plochou a rámom trampolíny. Ak dieťa neodhadne doskok, môže mu do tohto priestoru spadnúť jedna noha, čo môže skončiť až nepríjemnou zlomeninou, prípadne narazením. Pružiny by preto mali byť zakryté ochranným krytom, ktorý bude deti pred týmto nebezpečenstvo chrániť a ktorý ochráni tiež samotné pružiny pred vonkajšími vplyvmi (dážď a pod.).

Dievčatko skákajúce na trampolíne

Pružiny by mali byť zakryté zvrchu i zospodu hrubou plachtou z PVC. Niektorí výrobcovia používajú polyetylén, ktorý časom praská a trhá sa, preto je PVC vhodnejším materiálom. Takáto krycia plachta by mala byť pevne zošitá a mala by držať na mieste. Pri lacných modeloch trampolín sa stáva, že plachta je na pružinách iba voľne položená a časom skĺzne.

Najlepším materiálom na odrazovú plochu je polypropylén (označený ako PP alebo PP MESH). Ten je šetrný k pokožke a pri páde teda nehrozí, že si dieťa pokožku odrie.

Bezpečná trampolína by mala obdržať príslušné bezpečnostné certifikáty. Spoznáte ich najčastejšie podľa značiek nemeckých skúšobní TUV alebo GS, prípadne európskou CE. Výrobcovia z ČR a Slovenska k trampolínam často prikladajú aj certifikát miestneho skúšobného ústavu.

Veľkosť trampolíny

Pri voľbe veľkosti by ste mali brať do úvahy, aký priestor máte k dispozícii. Dajte si pozor, pretože výrobcovia udávajú vždy vonkajšie rozmery, resp. priemer trampolíny. Skákacia plocha je teda vždy menšia.

Z bezpečnostných dôvodov sa odporúča ponechať okolo trampolíny bezpečnostnú rezervu 1 m po celom jej obvode. To znamená, že napr. pre trampolínu s priemerom 4 m budete potrebovať priestor s priemerom 6 m.

Dievčatko sediace na interiérovej trampolíne

Pri výbere vonkajšej trampolíny pre deti voľte modely s priemerom do 3 m. Majú mäkšie pruženie a nebudú klásť nízkej váhe dieťaťa príliš veľký odpor. Ak máte obmedzené priestorové možnosti, môžete siahnuť po trampolíne s obdĺžnikovým tvarom namiesto kruhového.

V byte príliš možností nemáte, maximálne rozmery trampolín do interiéru sa pohybujú okolo 140 cm. Ak chcete šetriť miestom, vyberte si skladaciu trampolínu. Pri odložení ju môžete zložiť do podstatne menších rozmerov a skryť na nejaké odkladacie miesto.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie trampolíny

Nosnosť trampolíny

Nosnosť detských trampolín sa pohybuje od 20 kg nahor. Ak na nej však bude skákať viacero detí naraz, prípadne chcete univerzálnu trampolínu aj pre dospelých, voľte vyššiu nosnosť (pre dospelých aspoň 100 kg). Myslite aj na to, že dieťa bude postupne rásť, a preto mu o rok-dva nebude musieť súčasná nosnosť stačiť.

Okrúhla exteriérová trampolína pre deti

Ak bude na trampolíne skákať viac osôb, vyberte jej nosnosť tak, že spočítate hmotnosť každej z osôb, ktoré ju budú súčasne používať. Nezabudnite pripočítať pripočítať aj rozumnú rezervu (cca 20 % by malo stačiť).

Príslušenstvo a náhradné diely k trampolíne

Trampolíny sú zväčša predávané len so základnou výbavou, ich bezpečnosť a funkčnosť však môžete vylepšiť nákupom príslušenstva. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj výhodné sety, kedy sú k trampolíne pribalené napr. schodíky a ochranná sieť za výhodnejšiu cenu, než za akú by ste ich kupovali zvlášť.

Výhodou značkových trampolín je, že k nim zoženiete veľké množstvo kompatibilného príslušenstva. Sú k nim tiež ľahko dostupné náhradné diely (pružiny, skákacia plocha a pod.). V prípade, že sa vám trampolína pokazí, nebudete teda musieť kupovať novú.

 • Ochranná sieť okolo trampolíny – Je priam nutnosťou na trampolínu využívanú deťmi. Jej výška by mala byť podľa veľkosti trampolíny aspoň 2,5 m, aby cez ňu dieťa nemohlo preskočiť. Sieť by mala byť pevná a napnutá, pripevnená pevne k spodnej časti i k vrchnej obruči, ktorá je pripevnená o zvislé tyče. Najbezpečnejšie modely majú ochrannú sieť nie okolo vonkajšieho priemeru trampolíny, ale vo vnútri okolo skákacej plochy, takže sa dieťa nedostane ani k medzere medzi pružinami, ktorá je zakrytá ochrannou plachtou.
 • Ochranná sieť pod trampolínou – Zabezpečí, aby vaše ďalšie deti alebo zvieratá nevbehli pod trampolínu, zatiaľ čo na nej niekto skáče. Predídete tým tak prípadnému úrazu spôsobeném pritlačením skákacou plochou o zem.
 • Schodíky – Pre dospelého obvykle nie je problém vyliezť na trampolínu, malé dieťa s tým však bude mať problém. K detskej trampolíne preto patria aj schodíky. Platí, že čím menšie dieťa, tým väčší počet priečok by mali schodíky mať.
 • Chrániče na tyče – Navliekacie penové chrániče, ktoré zabránia zraneniu úderom o zvislé tyče, na ktorých je ukotvená ochranná sieť.
 • Kotviaca sada – Ukotví trampolínu do zeme podobne, ako napr. stan. Zvýši tak jej stabilitu, istotu dieťaťa pri skákaní a zabráni jej prevrhnutiu, či už pri skákaní alebo vplyvom silného vetra.
 • Kryt na pružiny – Pokiaľ ním vaša trampolína nedisponuje, alebo sa vám nezdá jeho ochrana byť dostatočnou, môžete si dokúpiť lepší kryt ako príslušenstvo.
 • Krycia plachta na trampolínu – Oceľová konštrukcia trampolíny môže vplyvom dažďa a vlhkosti začať hrdzavieť, skákacia plocha zasa vplyvom UV žiarenia stratiť pružnosť a ochranná sieť sa môže stať krehkou a časom sa potrhať. Pred nepriazňou počasia ochráni vašu trampolínu krycia plachta. Vďaka nej ju nemusíte ani mimo sezóny rozkladať a schovávať dovnútra.
 • Trampolínový stan – Slúži ako prístrešok na trampolínu, ktorý ochráni deti pred nepriazňou počasia. Môžu si tak na trampolíne vytvoriť úkryt – svoj malý kúsok sveta, kde sa budú hrať.

Ceny trampolín

Najlacnejšie detské trampolíny zoženiete už za vyše 50 eur Ide však o malé modely určené do interiéru a s minimálnou výbavou v podobe ochrannej plachty na pružinách.

Najdrahšie trampolíny do exteriéru s bezpečnostným certifikátom a s priemerom nad 4 m, s ochrannou sieťou a schodíkmi vás vyjdú aj na vyše 500 eur.

Obľúbené trampolíny rôznych veľkostí

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 12.04.2019
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Drevené detské kuchynky pre deti? Najlacnejšie sú plastové Drevené detské kuchynky pre deti? Najlacnejšie sú plastové

Detská kuchynka nie je hračka určená výlučne dievčatám. Aj chlapci v nej radi skúšajú svoje kulinárske schopnosti a vedia v nej stráviť veľa času. Prečo do tejto interaktívnej hračky...

Aká podlaha je najlepšia do detskej izby? Vinylová, korková alebo plávajúca Aká podlaha je najlepšia do detskej izby? Vinylová, korková alebo plávajúca

Kupujete podlahu do detskej izby? Malé deti trávia na zemi kopu času, a preto by ste výber správnej podlahy nemali podceniť. To, aké faktory sú dôležité pri podlahách pre deti, si...

Ako vybrať mobil pre deti? Detský dotykový mobil podľa veku Ako vybrať mobil pre deti? Detský dotykový mobil podľa veku

Vybrať mobil pre deti môže byť dosť náročné s ohľadom na to, aké nástrahy na ne pri jeho používaní čakajú. Poradíme vám, ako si s nimi poradiť, ako vybrať tlačidlový či dotykový telefón...