Akú dlažbu a obklady zvoliť do kúpelne či sprchovacieho kúta?

Dlažba a obklady v kúpeľni sú vystavené náročnejším podmienkam, než tie v suchších miestnostiach – ich výber by ste preto nemali podceniť.

Modrá kúpeľňa

Prinášame stručný návod, ako vybrať dlažbu a obklad do kúpeľne, aby bola vaša kúpeľna bezpečná, vkusná a ľahko sa udržiavala.

Obľúbené produkty

Bezpečnosť na prvom mieste

Práve v kúpeľni, kde je často zvýšená koncentrácia vlhkosti a mokrá podlaha, by mala byť prvoradým kritériom pri výbere dlažby bezpečnosť. Tá je daná najmä parametrom nazývaným protišmyková odolnosť. Testuje sa v obuvi alebo naboso na naklonenej rovine, parameter protišmykovosti sa teda udáva v dvoch stupniciach.

Dlaždice pre chôdzu v obuvi:

 • R9 – naklonená rovina 6 až 10°,
 • R10 – naklonená rovina 10 až 19°,
 • R11 – naklonená rovina 19 až 27°,
 • R12 – naklonená rovina 27 až 35°,
 • R13 – naklonená rovina viac, než 35°.

Pre obytné priestory v domácnosti stačí kategória R9, dlažba do sprchovacieho kúta a do kúpeľne by mala mať protišmykovosť aspoň R10. Vyššie hodnoty sú určené skôr pre priemyselné použitie.

Dlaždice pre priestory s chôdzou naboso:

 • A – do 12° – určené pre použitie na chodbách a v šatniach,
 • B – do 18° – pre dlažby v kúpeľniach, sprchách, na schodoch a na okrajoch bazénov,
 • C – do 24° – pre schody v bazénoch a pod vodou, pre šikmé oraje bazénov, štartovacie bloky.

Najviac šmykľavé sú leštené dlaždice, na ktorých mnohých priťahuje ich pekný vzhľad. Tento druh dlaždíc sa ale na protišmykľavosť netestuje, nie je teda vhodný ako dlažba do kúpeľne, ale iba ako obklad stien.

Mechanická odolnosť dlaždíc

Pre glazovanú dlažbu sa udáva ako oteruvzdornosť a označuje sa značkou PEI a číslom, pričom vyššie číslo značí aj vyššiu odolnosť.

Oteruvzdornosť glazovaných dlažieb:

 • PEI 1 – Dlaždice vhodné na podlahy bez možnosti poškriabania obuvou a chôdzou predovšetkým naboso – napr. kúpeľne, bazény, obklady stien, atď.
 • PEI 2 – Určené pre podlahy, ktoré nebývajú vystavené znečistenej obuvi, ako napr. obývacie izby a spálne.
 • PEI 3 – Sú určené pre viac znečisťované priesotry, ako napr. chodby a balkóny (pozor na mrazuvzdornosť).
 • PEI 4 – Používajú sa v silne zaťažovaných priestoroch, ako kuchyne a terasy v domácnosti alebo stredne zaťažované komerčné priestory, ako napr. chodby hotelov, kancelárie a pod.
 • PEI 5 – Sú vhodné pre miestnosti s priamym vstupom z exteriéru ako predsiene a garáže, taktiež nachádzajú uplatnenie v komerčných priestoroch s veľkým pohybom ľudí (obchody, reštaurácie).

Pre neglazované dlažby sa udáva odolnosť voči opotrebeniu ako tvrdosť Mohsa (podľa tzv. Mohsovej stupnice tvrdosti minerálov). Má 10 stupňov, pričom 1 je najmäkší a 10 najtvrdší materiál.

Estetika v kúpeľni

Dnešným trendom pre obkladanie kúpeľne používanie veľkoplošných dlaždíc – väčší formát dlaždíc dokáže opticky zväčšiť malú miestnosť. Na otázku, aká farba sa hodí do kúpeľne existuje jednoznačná odpoveď – taká, aká sa vám páči. Svetlejšie farby však taktiež napomáhajú optickému zväčšeniu miestnosti. Keďže odrážajú viac svetla a dokážu presvetliť aj miestnosť s umelým osvetlením či malým oknom. Pri kombinovaní dlaždíc použite max. 3 farby obkladu vrátane dlažby a dekoratívnych prvkov. Príliš veľa vzorov a farieb nepôsobí esteticky a prináša do kúpeľne pocit disharmónie.

Červená kúpeľňa

Trendom je taktiež obkladanie stien až po strop, vďaka čomu sa znižuje riziko výskytu plesní, ktorých živnou pôdou je vlhkosť absorbovaná nasiakavými omietkami stien. Obdĺžnikové obkladačky do kúpeľne ukladajte tak, aby dlhšia strana bola vodorovná. Pokládka dlažby diagonálne (tzv. „na koso“) sa nehodí všade, pretože evokuje rustikálny štýl bývania.

Lesklé dlaždice sú na pohľad krajšie, no sú na nich ľahšie viditeľné nečistoty. Na druhej strane, čistenie matných dlaždíc je o niečo náročnejšie. Zaujímavým kompromisom je tzv. lappato, čo je reliéfny povrch, ktorý je sčasti preleštený, čím vzniknú lesklé i matné časti a výsledkom je pozoruhodný a oku lahodiaci vzhľad.

Aby dlaždice sedeli

Dlaždice a obkladačky, ktoré chcete použiť v jednej miestnosti, by mali mať približne rovnaký rozmer. V opačnom prípade bude veľkosť špár medzi každým párom iná. Pri výrobe však vznikajú určité odchýlky, preto kvalitné obklady do kúpeľne výrobcovia kalibrujú. Kalibrácia znamená zatriedenie dlaždíc do skupín podľa ich približných rozmerov. Pre konkrétne balenia dlaždíc je potom udaná tolerancia, t. j. hodnota maximálnej možnej odchýlky rozmerov.

Čierna kúpeľňa

Moderným dizajnovým prvkom sú dlaždice ukladané (takmer) bez medzier – v tomto prípade nestačí použiť kalibrované dlaždice, ale musíte siahnuť po tzv. dlaždiciach rektifikovaných. Tie sú zabrúsené na presne rovnaký rozmer bez odchýlok. Ani tie však nemožno ukladať tesne k sebe, ale potrebujú aspoň 1 mm širokú špáru.  

Farebné odtiene dlaždíc

Podobne, ako sa série dlaždíc líšia v jednotlivých rozmeroch, môžu sa pri neglatzovaných dlaždiciach líšiť aj ich odtiene v rámci rovnakého farebného variantu. Kvôli tomu každý výrobca spravidla ponúka viacero variant z jednej série:

 • Bledšie než ideálny kus – označenie A1, A2, A3;
 • Tmavšie než ideálny kus – označenie B1, B2, B3;
 • Dlaždice bez rozdielu farby – označenie S0 alebo B0.

Gresové dlaždice sa označujú po každej výrobnej sérii novým číslom, teda bledší kus môže mať označenie A1 až A(nekonečno) a tmavší zasa B1 až B(nekonečno). Môže teda prísť k situácii, kedy bude napr. séria označená ako A7 mať rovnaký farebný odtieň ako A26.

Vhodné materiály

Glazované dlaždice – Ich povrch tvorí glazúra alebo digitálna tlač. Táto dlaždica sa teda delí na samotný črep a vrchnú vrstvu, čo je ich najväčšou nevýhodou. Keď sa totiž kus dlaždice odštiepi, ostane viditeľný práve črep, čo pôsobí rušivým dojmom. Delia sa na jedenkrát spekané, kedy sa na surový materiál nanesie vrchná vrstva a dlaždica sa vypáli pri teplote 1 200 °C. Dvakrát spekané sú kvalitnejšie, pri nich sa vypaľuje najprv črep a následne ešte aj vrchná vrstva pri 800 °C. Glazované dlaždice sú nenasiakavé.

Žltá kúpeľňa

Neglazované dlaždice – Ich výhodou je, že celá hrúbka je tvorená jedným druhom materiálu. Prípadné mechanické poškodenie potom nie je také nápadné ako pri glazovaných dlaždiciach. Z výroby môže mať každá trochu iný odtieň, preto sa delia do siedmich farebných skupín (viď odstavec Farebné odtiene dlaždíc).

Gresové dlaždice – Označujú sa aj ako spekané dlaždice, pretože sú vypaľované pri teplote 1 300 °C. Majú vysokú tvrdosť a nízku nasiakavosť. Namiesto úpravy glazovaním sa používa na dosiahnutie lesku proces leštenia, vďaka ktorému je možné po pridaní prísad dosiahnuť vzhľad imitujúci napr. mramor alebo iný prírodný materiál.

Šetriť na obkladoch sa nevypláca

Mnoho ľudí sa nechá pri kúpe obkladačiek a dlaždíc zlákať nízkou cenou. Lacné obklady do kúpeľne (väčšinou výrobky z Poľska) však nebývajú poctivo kalibrované (viď odstavec „Aby dlaždice sedeli“) a mávajú tiež viditeľné rozdiely v hrúbke a vo farebnom odtieni. Najhoršie na tom je, že túto skutočnosť spoznáte často až pri samotnej realizácii obkladu, je preto vhodné príliš nešetriť a nekupovať podozrivo lacné výrobky.

Z cenovo dostupných a zároveň kvalitných značiek vám odporúčame českého výrobcu Rako.

Obľúbené produkty

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 31.12.2018
Hodnotenie článku:
(93.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vyrobiť eko rastlinné terárium? S vhodnými rastlinami to zvládnete jednoducho! Ako si vyrobiť eko rastlinné terárium? S vhodnými rastlinami to zvládnete jednoducho!

Pestovanie izbových rastlín v domácnosti so sebou prináša veľa výhod. Je to nenáročné hobby, sú prospešné pre ľudský organizmus a k tomu všetkému aj dobre vyzerajú.

6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora 6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora

Televízor je často investíciou na niekoľko rokov. Aby vám vydržal čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Viete, ktoré to sú?

Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa? Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. V článku sa dozviete, na čo sa pri výbere zamerať.