Aký je najlepší internet na doma? O2, Orange, UPC alebo Telekom

Internet na doma ponúka čoraz viac veľkých poskytovateľov a postupne sa k nim pridávajú aj (pôvodne) mobilní operátori. Ponuky sa ale líšia nielen technickými parametrami, ale často aj cenou a dostupnosťou.

Najlepší internet na doma

Pozreli sme sa na možnosti, ktoré pri výbere internetu na doma máte v roku 2019.

Zorientujte sa v ponuke posktovateľov internetu

Domáci internet ponúka zopár celoslovenských a mnoho miestnych poskytovateľov. Keďže nie je v našich možnostiach zmapovať ponuku internetu desiatok lokálnych operátorov pôsobiacich v slovenských mestách a obciach, zameriame sa v článku iba na „veľkých hráčov“.

Veľkí poskytovatelia sa často v snahe nalákať zákazníka predháňajú ponukami internetu so závratnou rýchlosťou. Mali by ste preto mať na pamäti, že rýchlosti udávané operátormi sú maximálne možné a nie garantované. Skutočná rýchlosť môže byť nižšia v závislosti od zaťaženia siete.

Mapa pokrytia internetom na doma od O2

Na čo si dať pozor pri výbere internetu:

  • Download/upload – Pri väčšine internetových služieb sú udávané dve rýchlosti. Prvá je vždy vyššia a ide o rýchlosť pre download, teda sťahovanie dát smerom k vám (týka sa napr. prezerania web stránok, sťahovania súborov či sledovania videa). Druhé číslo udáva rýchlosť uploadu, t. j. odosielania dát od vás. Vzťahuje sa napr. na odosielanie e-mailov či nahrávanie súborov na cloud. Napr. ak poskytovateľ udáva rýchlosť 50/5 Mb/s, znamená to, že dáta k vám budú prúdiť rýchlosťou 50 Mb/s, no smerom od vás iba rýchlosťou 5 Mb/s.
  • Agregácia – Vyjadruje najvyššie prípustné spomalenie rýchlosti pri vyťažení linky a uplatňuje sa najmä v husto obývaných oblastiach, kde býva v niektorých častiach dňa internetová sieť poskytovateľa preťažená. Napr. pri rýchlosti sťahovania 100 Mb/s a agregácii 1:50 môže vaša rýchlosť klesnúť až na 100/50 = 2 Mb/s. Rôzni operátori majú stanovené rôzne hodnoty agregácie pre rôzne typy pripojenia a rôzne dátové programy. Agregácia sa taktiež môže líšiť podľa lokality. Tento parameter nájdete spravidla až v zmluvných podmienkach pri podpise zmluvy.
  • FUP – Táto skratka vyjadruje pojem Fair User Policy. Zabraňuje jednotlivým užívateľom, ktorí napr. neustále sťahujú veľké objemy dát, aby neustále preťažovali linku a znepríjemňovali tak jej používanie ostatným užívateľom. V praxi ju poskytovatelia realizujú tak, že po vyčerpaní stanoveného objemu dát (napr. 300 GB) konkrétnym užívateľom mu systém značne zníži rýchlosť internetového pripojenia, aby nemohol v preťažovaní linky pokračovať.

Aby ste si boli istí, že platíte skutočne za to, čo poskytovateľ sľubuje, mali by ste si od neho pred podpisom zmluvy vyžiadať vyššie uvedené parametre. Ideálne je poradiť sa tiež so susedmi alebo známymi vo vašej lokalite, ktorí využívajú rovnaký typ pripojenia od toho istého poskytovateľa – pýtajte sa na rýchlosť a stabilitu pripojenia počas špičky, teda najmä vo večerných hodinách.

O2 rozširuje dostupnosť internetu na doma

Začiatkom roka spustil mobilný operátor O2 chytľavú reklamnú kampaň propagujúcu rozšírenie svojho mobilného internetového pripojenia. Tzv. internet na doma od O2 funguje na princípe mobilného pripojenia, keďže O2 nemá zatiaľ vybudované pevné káblové siete v jednotlivých mestách.

Internet na doma od O2 je dostupný v 4 programoch, ktoré ponúkajú rýchlosti od 15/2 Mb/s za 15 eur mesačne (resp. za 10 eur počas prvých 10 mesiacov) až po 128/10 Mb/s za 30 eur mesačne (alebo za 25 eur počas prvých 30 mesiacov).

Najpomalší program využíva 4G LTE sieť, ktorá má pokrytie pre 96 % obyvateľov Slovenska. Zvyšné 3 programy ale využívajú rýchlu LTE TDD mobilnú sieť, ktorej dostupnosť je obmedzená a nenájdete ju v každom meste či obci.

O2 internet na doma

Pre všetky programy internetu na doma ponúka O2 neobmedzený objem prenesených dát, odpočítanie ceny za prenájom modemu (tj. de facto modem zdarma) a bezplatnú odbornú inštaláciu na miestach, kde je dostupná.

Nevýhodou ponuky od O2 sú vyššie ceny, keďže ide o pripojenia cez mobilnú sieť. Takiež táto forma pripojenia nemusí byť taká stabilná ako pevné pripojenie u iných poskytovateľov.

Orange ponúka viacero druhov internetu

Orange už dávno nie je iba mobilný operátor ale ponúka široké spektrum služieb od pevného internetu cez digitálnu až po satelitnú televíziu. Televíziu s internetom potom môžete kombinovať do cenovo zvýhodnených balíkov. Čo sa týka internetu na doma, môžete využiť 4 druhy pripojenia.

Optický internet Home Fiber

Ide o pevné pripojenie prostredníctvom rýchlej optickej siete. K dispozícii máte 3 internetové balíky, ktoré je ešte možné kombinovať s digitálnou televíziou za zvýhodnenú cenu. Balíky začínajú na rýchlosti 30/5 Mb/s za 10 eur mesačne a končia až na 500/50 Mb/s za 20 eur mesačne.

Všetky balíky ponúkajú neobmedzené dáta a ich výhodou je vcelku priaznivá cena vzhľadom na rýchlosť. Ide ale, samozrejme, o maximálne možné rýchlosti, pri ktorých by ste mali myslieť aj na agregáciu a zaťaženie siete.

Home Optimal Fiber

Nevýhodou je, že optická sieť Orange nie je dostupná všade i keď v poslednej dobe si nachádza cestu aj do menších okresných miest. Jednorazový poplatok za zriadenie je pri každom balíku 19,90 eur. K pripojeniu potrebujete aj zariadenie nazvané optický konvertor, ktorý Orange ponúka na prenájom za 2 eurá mesačne.

Optický internet FiberNet Partner

Tento druh optického internetu poskytuje Orange, pripojenie je však realizované cez optické siete partnera (Telekomu), takže je dostupný aj tam, kde Orange nemá vlastnú sieť.

Ponúka balíčky s rýchlosťami 15/1 Mb/s za 9,99 eur mesačne, 100/10 Mb/s za 14,99 eur mesačne a 250/15 Mb/s tiež za 14,99 eur mesačne.

Nevýhodou je, že pri všetkých týchto balíkoch je obmedzený objem dát na 300 GB mesačne, po ich vyčerpaní sa uplatní FUP. Poplatok za zriadenie je 9,90 eur jednorazovo a Orange ponúka aj prenájom WiFi routera za 0,99 eur mesačne.

Pevný DSL internet Orange

Ide o vysokorýchlostné pripojenie realizované cez bežnú telefónnu linku Telekomu.

K dispozícii máte 5 balíkov od základného DSL Mini s rýchlosťou 2/0,5 Mb/s za 6,99 eur mesačne až po rýchly DSL 80 s rýchlosťami 80/8 Mb/s za 18,99 eur mesačne. Orange neudáva, pri ktorom z balíkov využíva staršiu technológiu ADSL a pri ktorom modernejšiu VDSL, poplatok za zriadenie je pri každom balíku 9,90 eur jednorazovo.

Pevný DSL internet Orange

Nevýhodou DSL internetu od Orange je obmedzenie prenesených dát na 300 GB mesačne nedostupnosť rýchlejších balíkov v niektorých lokalitách, v závislosti od kvality tel. linky a vzdialenosti od ústredne (dostupnosť si musíte overiť na web stránke Orange). Tie najvyššie však ponúkajú dostatočnú rýchlosť aj pre moderného užívateľa internetu.

Domáci 4G internet Orange

Ide o bezdrôtové pripojenie cez mobilnú 4G sieť operátora Orange, ktorý udáva dostupnosť pre 90 % populácie Slovenska. Domáci 4G internet od Orange môžete mať v dvoch balíkoch – prvým je Home Optimal 4G s rýchlosťami 15/2 Mb/s a s 60 GB voľných dát za 15 eur mesačne. Druhý balík ponúka rýchlosti 30/3 Mb/s a 300 GB voľných dát.

Internet na doma od Orange

Jednorazový aktivačný poplatok pri týchto balíkoch je 9,90 eur. K 4G internetu môžete dostať dva druhy prijímacích zariadení – lacnejšie  stojí 19,90 eur, resp. 1 euro pri drahšom balíku. Druhé zariadenie je určené do miest so slabým signálom, jeho cena je ale 97 eur. Pozor však pri objednaní služieb bez viazanosti – v takom prípade platíte za inštaláciu výrazne stúpa cena prijímacieho zariadenia.

Telekom – neuškodilo by sprehľadnenie ponuky

Výber služieb na web stránke tohto operátora je trošku komplikovanejší. Ak ešte nemáte aktívnu pevnú linku alebo TV od Telekomu, musíte najprv do formulára zadať vašu adresu a overiť si dostupnosť služieb. Až na základe tohto overenia vám systém ukáže, aký druh služieb a s akou rýchlosťou je na vašej adrese dostupný, čo je trošku neprehľadné.

Magio internet Optik

Internet cez optickú sieť je dostupný v troch balíkoch od 15/1 Mb/s za 10,90 eur mesačne až po najrýchlejší balík 300/3 Mb/s – ten môžete mať za 20,90 eur mesačne. K mesačným platbám vám Telekom ponúka možnosť prenájmu dvoch typov routerov (lacnejší za 0,49 eur mesačne a drahší za 1,99 eur mesačne). Inštalácia technikom stojí 19,99 eur.

Magio internet

Magio internet VDSL

Tam, kde nie je dostupná optická sieť, ponúka Telekom Magio internet cez telefónnu linku s využitím modernej a rýchlej technológie VDSL. Môžete si vybrať z balíčkov od 8/1 Mb/s za 10,90 eur mesačne až po 80/8 Mb/s mesačne za 20,90 eur.

Pozor – tento najrýchlejší balík nie je dostupný na niektorých adresách s pomalšou telefónnou linkou a s väčšou vzdialenosťou od ústredne. Telekom ponúka tiež prenájom dvoch typov routerov/modemov za 0,49; resp. 1,99 eur mesačne. Ak si netrúfate na samoinštaláciu, inštalácia technikom vás vyjde na 19,99 eur jednorazovo.

Mobilný 4G internet od Telekomu

Funguje na princípe pripojenia do mobilnej 4G LTE siete. Môžete ho využiť na pripojenie domácnosti k internetu všade tam, kde nie je dostupný optický alebo DSL internet. Telekom na to myslí a ponúka vhodné kombinované 4G modemy s routrami za cenu od 1 do 59 eur jednorazovo podľa zvoleného zariadenia a mesačného programu. Nevýhodou oproti pevnému pripojeniu je ale nižšia stabilita.

Mobilné dátové balíky sú 3 a všetky poskytujú max. rýchlosť 300 Mb/s. Líšia sa ale v objeme dát – 1 GB stojí 5,99 eur, 5 GB zasa 17,99 eur a 15 GB až 29,99 eur mesačne. Za jednorazových 5,99 eur si môžete zakúpiť aj extra dáta navyše.

UPC iba s „optikou“

UPC poskytuje internet vďaka svojim optickým sieťam v mnohých väčších i menších mestách na Slovensku. Ich ponuka je vcelku prehľadná a zahŕňa 4 základné paušály na internet, ku ktorým si môžete za zvýhodnenú cenu dokúpiť digitálnu televíziu či pevnú telefonickú linku.

Paušály začínajú programom Internet 50 s rýchlosťou 50/5 Mb/s za 6,90 eur mesačne a končia pri programe Internet 500 s 500/30 Mb/s za akciovú cenu 19,90 eur mesačne (ceny platia pri ročnej viazanosti).

UPC internet

Uvedené vysoké rýchlosti znejú na prvé počutie dobre, no ide o maximálnu rýchlosť, ktorá môže v silne vyťažených sieťach (husto obývané oblasti) klesať.

UPC využíva vlastné modemy kombinované s Wi-Fi routrami, ktoré nemôžete nahradiť bežnými Wi-Fi routrami, preto musíte vždy do mesačného paušálu započítať aj cenu za prenájom tohto modemu.

Výhodou UPC je jednoznačná a prehľadná ponuka, z ktorej vám je ihneď jasné, koľko za internet, ďalšie služby či potrebné zariadenia zaplatíte.

Swan zatiaľ so slabou dostupnosťou

Kedže ide o najmladšieho operátora, nemá ešte vybudované pevné siete v mnohých mestách Slovenska a pokrytie Slovenska 4G signálom Swanu je taktiež zatiaľ slabšie. Pred objednávkou internetu si preto určite preverte na web stránke Swanu jeho dostupnosť vo vašej lokalite.

Optický internet Swan

Je dostupný zatiaľ v 19 mestách na Slovensku v 4 balíkoch od 9,99 eur mesačne za 50 Mb/s pripojenie až po 19,99 eur mesačne za 100 Mb/s pripojenie (ceny platia pri dvojročnej viazanosti). Pre dôchodcov a držiteľov preukazov ZŤP ponúka balík Senior za 8,99 eur mesačne, pri ktorom ale neudáva rýchlosť pripojenia.

Swan optický internet

Všetky balíky optického internetu od Swan sú dátovo neobmedzené, inštalačný poplatok pri dvojročnej viazanosti je 1 euro. Wi-Fi router si môžete zakúpiť za jednorazový poplatok 9,90 alebo 49,90 eur (podľa modelu).

Vysokorýchlostný internet Swan

Dostupný iba v Dunajskej Strede a v Trenčianskych Tepliciach s 2 dátovými balíkmi. Swan nešpecifikuje, o akú formu pripojenia ide.

DSL internetSwan

Internet cez telefónnu linku dostupný vo vyše 100 mestách a obciach. Žiaľ, v tomto prípade ide o staršiu a pomalú ADSL technológiu, takže máte k dispozícii iba balík s rýchlosťou 8/1 Mb/s za 14,50 eur mesačne pri 18-mesačnej viazanosti. Zriaďovací poplatok je 1 euro. Vhodný DSL modem si môžete zakúpiť za jednorazový poplatok 19,90 eur. Uvedená rýchlosť postačí iba menej náročným užívateľom internetu.

LTE internet TO.doma Swan

Ide o bezdrôtové pripojenie k internetu využívajúce mobilnú 4G LTE sieť. Swan ponúka 3 varianty tohto pripojenia nazvaného „TO.doma“ s rýchlosťami od 15/2 Mb/s za 9,99 eur mesačne až po 70/5 Mb/s za 19,99 eur mesačne.

Uvedené ceny platia opäť pri dvojročnej viazanosti. Zriaďovací poplatok je pre všetky balíky 1 euro, avšak pri viazanosti 12 alebo 0 mesiacov rapídne stúpa na 129, resp. 249 eur. Z ekonomického hľadiska sa teda oplatí iba dvojročná viazanosť. Cenu vhodných modemov na pripojenie k LTE Swan neuvádza.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

01/11/2018 13:01
Citatel

Clanok je pisany velmi zvlastne . V zavere co si vybrat sa spomina ako nevyhoda O2 viazanost , pritom navodzuje dojem , ze ostany operatori viazanost nemaju .... Odborna a objektivna hodnota clanku je velmi slaba ...

27/11/2018 23:57
Fifqo

Výpovedná hodnota tohto článku je absolútne nulová. Vôbec niesu porovnávane technológie ktoré su napr. - pri Telekome až 5: DSL, VDSL/FTTC, FTTH a 4G.
- pri Orange: chýba rozdiel medzi DSL a VDSL
- pri UPC: FTTC
- pri SWAN: DSL, VDSL, FTTC, 4G
Pri daných technológiach je dôležitá aj agregácia a stabilita siete. Darmo mi bude UPC dávať 500 keď si v realite nameriam 20 a tu vyhráva napríklad Telekomacka 60tka !! Keď už ma tento článok pomôcť čitateľovi s výberom, je záver uplne diletentsky.
Vo veľkých mestách kde je Orange a Telekom jednodnznacne treba dávať FTTC a o vybere sa zákazník rozhodne na základe ponuky od operátora. V lokalitách kde nieje optika je pomerne väčšia dilema. UPC ponúka najvyššie rýchlosti avšak treba dávať pozor na vyťaženosť siete, preto v lokalitách kde je vysoká penetrácia UPC často padá a je tam vysoká agregácia. DSL a VDSL ostatných operátorov prevadzkuje výlučne Telekom. A ten ma slušnú sieť najmä FTTC sieť kde mám skúsenosti s väčšou stabilitou pri 80tke ako pri 500 a bonus je navyse minimálna agregácia. O UPC by som uvažoval pri naplnenej kapacie DSL a VDSL siete. Predsa len Teelkomacka 30 už nieje žiadny zázrak a vypovedá to o vysokej penetrácii a vzdialenosti od rozvodne. V tychto lokalitách by som uvažoval aj o 4G ktoré ale na druhej strane kolíše. Predsa len tam viem dosiahnuť slušnú 100vku. Netreba zabúdať na lokality kde nieje ani DSL a tam pôjde jedine 4G. Bonus 4G je takmer nulová inštalácia. Pri 4G by som sa orientoval predovšetkým kvalitou siete. Orange dáva 4G všade a majú vážny problém s preťažením siete. O2 a SWAN maju zasa problém s pokrytím. Telekom na 4G ponúka internet len s FUP 50 GB čo nemusí vyhovovať každej domácnosti.

05/12/2018 11:25
Lucia

Chcem vaše služby

14/02/2019 07:37
PePo

Velmi slaba rezenzia s nepresnymi udajmi. Orange ponuka uz dlhsie ako je tento clanok publikovany nasledne typy internetu na doma - 60 GB za 15,-/mes. EUR a 300 GB za 20,-EUR/mes. Aj uvedena ponuka je slaba, nikde nevidim Swan-ponuky a o technickych moznostiach ani nehovorim. Ako sa moze clovek orientovat podla danej rezencie, ked tu chybaju informacie a tie co su dostupne su nepresne.

24/02/2019 08:51
Mauriz

aj pre "@Fifqo -> mám internet od UPC roky a nebadám nejaké problémy, tu je časť z popisu k ich službe: "Stabilné optické pripojenie - Vďaka optickej sieti máte garantovanú stabilnú rýchlosť, nie ste závislí na rozmaroch počasia alebo počtu pripojených osôb do internetu."
Takže určite stabilnejšie riešenie, ako nekáblové riešenia, kde aj počasie vie dosť zavážiť.

03/03/2019 21:13
Ladislav Lelkes

Ja mám doma Magio internet L , Download do 60 Mb/s, Upload do 6Mb/s. Teraz som meral a bol Download 0,83Mb/s, Upload 0,45Mb/s!!! Dakujem Telekom!

28/03/2019 20:26
Igor Bilčík

Plne suhlasim z Ladislavom. Mam najrychlejsi mozny internet VDSL a vcera som nameral podobne parametre.Takato rychlost je prakticky& nepouzitelna aj na bezne surfovanie, nieto este dowload videi. Koncim z nimi po desiatej reklamacii, hoci oni tvrdia, ze linka, resp kabel, ktorym sa pripajam na telefonnu siet je tam uz viac ako 45 rokov, odmietaju ho vymenit.....

04/05/2019 19:19
Táňa

Časté výpadky internetových služieb, opakovaná nefunkčnosť internetovej televízie a archívu, stále tie isté problémy, ich neriešenie, pokuta za rozviazanie zmluvy aj napriek neposkytnutiu úplnej služby. Praktiky spoločnosti budú riešiť príslušné úrady

04/05/2019 19:21
Táňa

Internet od UPC: Časté výpadky internetových služieb, opakovaná nefunkčnosť internetovej televízie a archívu, stále tie isté problémy, ich neriešenie, pokuta za rozviazanie zmluvy aj napriek neposkytnutiu úplnej služby. Praktiky spoločnosti budú riešiť príslušné úrady

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 18.06.2018
Hodnotenie článku:
(84.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odplašiť lastovičky a zabrániť im stavať hniezda. Hroty proti lastovičkám ako najlepšie zábrany Ako odplašiť lastovičky a zabrániť im stavať hniezda. Hroty proti lastovičkám ako najlepšie zábrany

Lastovičie hniezda sú večnou komplikáciou. Hlavným problémom je fakt, že lastovičky a iné vtáčie hniezda znečisťujú fasády budov. Ako vyčistiť lastovičie hniezdo? Ako zabrániť...

Ako funguje domáca vodáreň. Dôležité je zapojenie a nastavenie tlaku Ako funguje domáca vodáreň. Dôležité je zapojenie a nastavenie tlaku

Máte na dvore studňu a potrebujete z nej dostať vodu do domácnosti alebo do záhrady? Odpoveďou pre vás sú domáce vodárne. Povieme si, ako taká domáca vodáreň funguje, aké sú jej dôležité...

Zastrešenie bazéna od A po Z Zastrešenie bazéna od A po Z

V spojení so záhradným bazénom majiteľovi vznikajú určité povinnosti a náklady. Filtrovanie vody, chlórovanie, čistenie, zazimovanie a mnoho iného. V súvislosti s čistením je skvelou...