Aký je najlepší internet na doma? O2, Orange, 4ka, UPC alebo Telekom

Pevný internet pre domácnosti stále patrí medzi top produkty internetových providerov. Veľa ľudí pracuje aj z domu a v podstate každý z nás chce byť on-line aj v čase, keď nie sme v práci. A samozrejme, deti veľmi radi surfujú po sieti či sťahujú rôzne filmy či seriály.

Najlepší internet na doma

Ak si chcete vybrať ten najlepší internet na doma, je treba vedieť, čo ponúkajú jednotliví internetoví poskytovatelia. Konkurenčný boj je silný, čo spôsobuje dôležitý efekt – pri rozhodovaní treba brať ohľad nielen na kvalitu, ale aj na to, čo ktorý balíček ponúka (teda za akú rýchlosť a za koľko prenesených dát platíte). 

O2 láka na prehľadnosť

Ak sa vám nechce na stránke providera hodinu hľadať, kdeže vlastne je ponuka internetu na doma, bude operátor O2 tou správnou možnosťou. Operátor, ktorý narušil duopol Orangeu a Telekomu, ponúka štyri varianty internetu na doma. A v súčasnosti láka na zaujímavé zľavy.

Podobne ako iné produkty od O2, aj internet na doma sa člení podľa farieb – biely, modrý, strieborný a zlatý. Logicky z toho vyplýva, že najvyššiu rýchlosť prenosu ponúka zlatý internet. Ten si zakúpite za 25 eur mesačne na dobu viazanosti 30 mesiacov. Pri zlatom internete je rýchlosť prenosu 128 Mb/s. Ako neskôr zistíme, táto rýchlosť je podstatne nižšia než u iných providerov a dáva tak O2 mínusový bod. 

Najlacnejšími alternatívami sú biely a modrý internet. Za oba platíte desať eur po dobu viazanosti desať mesiacov. Jediný rozdiel spočíva v tom, že biely internet využíva 4G LTE sieť a modrý zase modernú LTE TDD sieť.
Plusom ponuky od O2 je určite fakt, že pri všetkých balíkoch je objem dát neobmedzený. Nemusíte sa preto báť, že vám po desiatich či dvadsiatich gigabajtoch internet prestane ísť alebo začne fungovať neskutočne pomaly. Internet na doma od O2 pokrýva 93,6 % územia Slovenskej republiky.

Mapa pokrytia internetom na doma od O2

Samozrejme, internet na doma môžete podobne ako pri iných poskytovateľoch kombinovať s telefónom a televíziou. Ponuka televíznych programov od O2 je štandardná, svoje si nájde každý člen rodiny.

Orange s tromi základnými ponukami láka na prenos z Telekomu

Na úvod jedno upozornenie. Ak neznášate to, že si otvoríte stránku, potom robíte niečo iné, ale počujete stále nejaké zvuky z tej prvej stránky, tak vám neodporúčame si objednávať internet na doma cez web Orangeu. Pri našej recenzii bolo práve vyskakovacie okno, kde nám Orange ponúkal chat a prípadnú pomoc, sprevádzané zvukovým efektom, tým najväčším negatívom.

Ale poďme k faktom. Orange ponúka dva typy internetu na doma.

  • Tým prvým je domáci 4G internet s rýchlosťou sťahovania dát 15 Mbit/za sekundu. Negatívom je obmedzenie prenesených dát. Ak prenesiete maximálne 60 GB mesačne, zaplatíte za internet 10 eur mesačne. Ak to bude 300 GB mesačne, vyjde vás internet na 14 eur mesačne a to pri dvakrát vyššej rýchlosti než pri prvom balíčku.

Je zrejmé, kam touto ponukou Orange cieli. A to na domácnosti, ktoré nestrávia na webe celý deň a nesťahujú veľké dátové balíky. Ak sa pozrieme na ponúkané rýchlosti internetu v kombinácii s množstvom prenesených dát, ide o viac než rozumnú ponuku.

Internet na doma od Orange

  • Potom ešte Orange ponúka „starú dobrú klasiku“ v podobe DSL internetu. Na výber sú štyri balíky DSL internetu v cenových reláciách od 9,99 eur mesačne po 18,99 eur mesačne. Čím vyššia cena, tým vyššia rýchlosť sťahovania dát. Výhodou je, že pri DSL internete je možný prenos z konkurenčného Telekomu.

Veľkým lákadlom Orange môže byť kombinácia s Fibert TV. Orange totiž získal exkluzívne práva na vysielanie futbalovej Ligy majstrov a spúšťa športové programy Orange Sport. Tieto programy operátor spustí v lete a je možné, že kombinácia športu a kvalitného internetu prinesie operátorovi nových zákazníkov.

UPC jednoducho, ale prehľadne

Tradičný operátor na trhu internetových služieb ponúka jasné a prehľadné služby. Ak si vyberiete UPC, získate podľa webu operátora supermoderný modem s rýchlosťou sťahovania až 500 Mb/s. A to už je naozaj slušná rýchlosť!

Menšou nevýhodou oproti „veľkým hráčom“ je to, že UPC nemá až tak silné pokrytie. Je to však logické a dané povahou operátora. Veď napríklad v Bratislave má práve UPC veľmi silnú pozíciu a je obľúbené vďaka rýchlemu domácemu internetu.

Ponuka UPC internetu na doma

UPC ponúka internetové pripojenie za cenu od 10,90 eur mesačne, čo je pri vysokej prenosovej rýchlosti mierne výhodnejšie než v podaní O2 či Orange. Podobne ako pri vyššie menovaných operátoroch, aj UPC poskytuje kombináciu internetu, telefónu a televízie. Hendikepom v podaní televízie je absencia lukratívnych športových programov.

Telekom získal veľkú časť trhu

Na záver sa pozrime na hráča, ktorý je nasledovníkom niekdajších Slovenských telekomunikácií. Práve Telekom v posledných rokoch ovládol veľkú časť trhu. A na prvý pohľad je jasné, vďaka čomu sa mu to podarilo. Pokiaľ si totiž chcete vybrať internet na doma a nemáte na to veľa času, pričom preferujete jednoduchosť, tak vás web Telekomu vskutku poteší.

Po tom, ako si nájdete ponuku internetu na doma, sa vám otvoria tri jednoduché alternatívy. Rozdelené sú rímskymi číslicami – M, L a XL. Voľba je úplne prehľadná – pri internete M získate rýchlosť 15 Mb/s, pri L 60 Mb/s a pri XL až 300 Mb/s. Zaujímavé je, že stále je to menej než pri UPC.

Telekom Magio internet na doma

Internet M vás vyjde na 10 eur mesačne, internet L na 15 eur mesačne a XL na 20 eur mesačne. Výhodou je, že táto cena je bez časových a dátových obmedzení, koľko teda chcete stiahnuť, toľko stiahnete a všetko pri plnej rýchlosti.

Telekom získal veľkú časť trhu vďaka kombinácii internetu a televízie. Exkluzívne totiž ponúka športové programy Digisport, ktoré ponúkajú anglickú i španielsku futbalovú ligu, čiže tie najatraktívnejšie športové súťaže v Európe. Niet preto divu, že kombinácia internetu a televízie je v Telekome najdopytovanejšia.

Čo si vybrať?

Nemá zmysel písať rozsiahle analýzy. Ak vás láka klasika a stabilita za dobrú cenu, vyberte si O2. V tomto prípade však počítajte s tým, že internet ponúka pomalšiu rýchlosť a musíte myslieť aj na viazanosť.

Pokiaľ chcete kombinovať internet a televíziu, pričom máte radi šport, vaše kroky zamieria do Orange alebo Telekomu. A ak bývate vo väčšom meste a záleží vám najmä na rýchlosti pripojenia, voľbou je UPC.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 18.06.2018
Hodnotenie článku:
(85.2%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie

Kúpili ste si pákový alebo automatický espresso kávovar, varíte si na ňom kávu a chutí vám. Chuť kávy však ovplyvňuje okrem iného tiež čistota útrob stroja a kvalita vody. Poradíme vám...

Najlepšie originálne wok panvice? Recenzie chvália značky Tefal, Tescoma či Delimano Najlepšie originálne wok panvice? Recenzie chvália značky Tefal, Tescoma či Delimano

Prišli ste na chuť ázijskej kuchyni? Okrem kvalitných surovín a prísad si zaobstarajte správny riad. Na čo je wok dobrý, v čom sa líši od bežnej panvice a čo si pri jeho kúpe všímať?...

Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4? Ako vybrať snehové reťaze na osobné auto či 4x4?

Snehové reťaze na auto síce nefigurujú na zozname povinnej výbavy vozidla, no na zasnežených a zľadovatených vozovkách sú bezkonkurenčným pomocníkom. Poradíme vám ako si ich vybrať!


Komentáre

01/11/2018 13:01
Citatel

Clanok je pisany velmi zvlastne . V zavere co si vybrat sa spomina ako nevyhoda O2 viazanost , pritom navodzuje dojem , ze ostany operatori viazanost nemaju .... Odborna a objektivna hodnota clanku je velmi slaba ...

Pridať komentár