Aký koberec do spálne, obývačky a detskej izby?

Koberce sú neoddeliteľnou súčasťou našich príbytkov. Izbu dokážu zútulniť a zároveň dotvárajú farebnosť a moderný dizajn. V poslednej dobe boli možno trochu v úzadí na úkor iných materiálov, no stále patria medzi obľúbené povrchy vo všetkých štýloch bývania. Ak budete dbať na nasledujúce odporúčania, tak si určite vyberiete koberec vhodný do vášho príbytku.

Shaggy koberec do obývačky

Obchody s kobercami nie sú takmer nikdy špecializované na jeden typ kobercov. Predajcovia ponúkajú na predaj širokú škálu kobercov, z rôzneho materiálu a rôznej kvality. Predtým ako si začnete vyberať, tak je dobré preskúmať možnosti, zistiť, akú funkciu má váš koberec mať. Aby ste si vybrali koberec poskytujúci jednak komfort a krásu, ale aj trvanlivosť.

Ak sa teda rozhodnete pre kúpu koberca, položte si nasledujúce tri otázky, ktoré vám pomôžu vyriešiť otázku ako vyberať koberec:

  • V akej miestnosti sa koberec bude používať?
  • Ako často sa v izbe zdržiavate?
  • Je do izby priamy prístup z vonka (od vchodových dverí)?

Je rozdiel či budete mať koberec využívaný stále alebo bude umiestnený v nejakej izbe, ktorá je určená napríklad pre formálne návštevy a posedenie a v bežný deň nie je až tak využívaná.

Farba a štýl koberca

Výber farby a štýlu závisí od viacerých faktorov. Jedným z prvých je už vyššie spomenutý faktor - ako často sa izba využíva? Pretože, ak sa izba využíva často, tak do nej nie je vhodný biely alebo svetlý koberec, ktorý by sa musel často čistiť. Takisto sú vhodnejšie kusové koberce ako celoplošné.

Hrajú sa deti v danej miestnosti na zemi? Toto takisto súvisí jednak s farbou, ale aj s použitým materiálom na koberec. Koberce v dnešnej dobe sú vyrábané z materiálov, ktoré sú jednak antialergické, ale aj ľahko vyčistiteľné.

Čierny shaggy koberec do obývačky

Je miestnosť veľká alebo malá? Ak máte malú miestnosť, tak svetlý koberec ju môže opticky zväčšiť. Pričom to platí aj naopak, do väčšej miestnosti si môžete dať aj tmavší koberec.

Je izba svetlá alebo tmavá? Ak je izba svetlá, tak farba koberca viac vynikne. Ak je izba tmavšia a je na severnejšej strane, tak pôsobí farba koberca tmavšia ako v skutočnosti je. Vo všeobecnosti sa teda napríklad farebné koberce hodia najmä do svetlých izieb.

Materiál koberca

Pri výbere koberca musíme dbať aj na materiál z akého je vyrobený. Výber materiálu záleží hlavne od miestnosti, kde bude používaný a od záťaže, ktorá na neho bude vynakladaná. Poznáme dva typy kobercov - umelý a prírodný. Umelé koberce sa používajú do miestností, ktoré sú často využívané a frekventované - sú síce drsnejšie, ale ľahšie sa čistia. Umelé materiály sú napríklad polypropylén, polyester alebo polyamid. Sú určené predovšetkým do komerčných priestorov ako napríklad koberce do pracovne alebo koberce do kancelárií.

Prírodné koberce sú naopak vhodné do bytov alebo domov, pretože sú veľmi príjemné na dotyk a chodidlá. Z prírodných materiálov sa využíva vlna, bavlna, sisal alebo morská tráva.

Dôležitou vlastnosťou, ktorú je potrebné si všímať je záťaž koberca. Prírodné materiály vydržia väčšiu záťaž a tým pádom aj dlhšie vydržia. Tento druh nazývame záťažové koberce.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Veľkosť koberca je tiež dôležitým faktorom, ktorý treba zvážiť pri výbere. Môžete mať celoplošný koberec alebo koberec rôznych tvarov a veľkostí - obdĺžnikové,  štvorcové alebo okrúhle koberce. Všeobecne sú obľúbenejšie menšie koberce najmä kvôli výške investície.

Pri výbere takisto dbajte na faktory ako alergie (v tomto prípade je ideálny syntetický koberec) a to, do akej miestnosti koberec vyberáte. Iný koberec je vhodný do detskej izby, iný do spálne, prípadne chodby alebo kuchyne.

Koberec do spálne

Podlaha v spálni je veľmi dôležitá. Je to posledné, čo vaše nohy cítia pred spaním a zároveň prvé, na čo sa vaše nohy postavia po zobudení. Preto by podlaha pod nohami mala byť jemná, plyšová a teplá. Čiže koberec do spálne vychádza ako ideálna možnosť pre typ podlahy.

Moderný koberec do spálne

Koberec do spálne môže byť pokojne z vlny alebo plyšový koberec. Tento typ je mäkký a nevadí, že je trošku ťažšie udržateľný, keďže sa tam zdržiavate najmä ráno a večer. Do spálne je takisto vhodný moderný koberec s vysokým vlasom - už vyššie spomenutý shaggy koberec. Pri kúpe sady kobercov do spálne dbajte na to, aby boli rovnakého materiálu a vzoru, keďže spálňa má byť harmonickým miestom vášho odpočinku.

Koberec do detskej izby

Ideálny koberec do detskej izby by samozrejme mal byť tvrdý, nekvalitný, drevený alebo ako keramická dlažba. Keďže deti sa na zemi hrajú a špinia ju, tak by to bolo viac menej praktické. Ale rozhodne nie pohodlné a príjemné. Preto je optimálnym riešením kobercu do detskej izby kompromis medzi trvanlivosťou a komfortom.

Do detskej izby sú ideálne tri typy materiálov - polyester, nylon a triexta. Polyester je šetrný k životnému prostrediu a je odolný voči škvrnám. Nylon je jemný, pekný a takisto má dlhú trvácnosť. Triexta je pomerne nový materiál využívaný na koberce a vyznačuje sa spojením trvanlivosti a ekologickosti. Takisto je tento materiál mäkký.

Tip: Veľmi moderné sú poslednú dobu tzv. shaggy koberce. Moderné shaggy koberce sú charakteristické tým, že majú vysoký vlas, nájdete ich v rôznej kvalite, cene, farbe a veľkosti. Čiže, ak sa bojíte, že koberec budete musieť častejšie meniť, tak skúste práve tento variant.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Koberec do obývačky

Koberec do obývačkyvyjadruje vašu osobnosť, štýl a vkus. Ak chcete priniesť do obývacej izby svieži vzduch, tak je výber vhodného koberca takmer nevyhnutnosťou. Skôr ako si však vyberiete koberec, tak sazamyslite nad nasledujúcimi otázkami. Máte malé dieťa alebo domáceho miláčika? V tom prípade nekupujte určite drahý luxusný koberec, lebo pravdepodobne ho budete musieť o pár rokov meniť.

Sivý koberec do obývačky

Využívate obývačku často alebo je vás viac? Tak kúpte koberec so silnejšou záťažou a trvanlivosťou. Takisto myslite na to, či chcete v dohľadnej dobe meniť farbu vašej obývačky, prípadne nábytku. Dôležitú úlohu hrá aj svetlo a s tým spojená farba, o tom sme ale písali vyššie.

Koberec do kuchyne

Je koberec do kuchyne vôbec vhodný? Plusom kobercu je, že je mäkký a poskytuje ochranu proti nehodám. Ak vám napríklad padne niečo sklenené, tak je menšia pravdepodobnosť, že sa to rozbije. Za mínusy  sa samozrejme považuje to, že v kuchyni pri varení veľakrát niečo padne na zem a tým pádom sa koberec rýchlo zašpiní. 

Koberec do kuchyne

Preto sú do kuchyne vhodné koberce pod stolík alebo moderné kusové koberce, ktorých môžete nakúpiť viac v rôznych odtieňoch jednej farby.

Koberce do predsiene alebo chodby

Do predsiene alebo chodby sa takisto hodí koberec, ktorý navodí príjemnú domácu atmosféru. Najvhodnejší koberec do predsiene je taký, ktorý sa ľahko čistí kvôli priamemu prístupu z vonku, prípadne sa dá aj prať. Ideálnym typom sú tzv. koberce behúne, ktoré sú navyše vyrábané s protišmykovou podložkou a hodia sa rovnako dobre napríklad do kuchyne.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Ako je zrejmé, každá izba má svoje špecifiká a vyžaduje iný typ koberca. Skúste napríklad kusový koberec do obývačky, do detskej izby celoplošný a do spálne kľudne vlnený. A do miest, kde môže ľahko prísť k znečisteniu (kuchyňa, balkón alebo chodba) je ideálny menší kusový s nízkym vlasom.

Už teda viete aký koberec si vyberiete?

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

11/01/2018 12:00
Katka

v obývačke máme koberec pri sedačke, nikam inam by som ho nechcela. koberec v kuchyni je podľa mňa úplne nepraktický, v spálni zbytočný, možno by som o ňom uvažovala do detskej izby, keby som nemala doma alergikov. Takto im dávam len deku na hranie, aby nesedeli na podlahe

15/01/2018 12:33
Lenka Pokorná

pre alergikov je perfektná podložka parklon. Ja ju mám z lalalukids.com

18/01/2018 11:52
Simona

tiež máme z lalalukids parkoln podložku ihrisko. je fakt super, je dosť veľká aby sa na nej deti mohli hrať a nesedeli na studenej podlahe. Nešmýka sa, je makká, takže keď sa učíme chodi´t, nebolia nás toľko pády :-)

23/01/2018 11:38
Kamča

V dnešnej dobe sú podľa mňa koberce už out. Ja mám v celom byte plávajúce podlahy, skvelo sa udržiavajú, dobre vyzerajú. Ja som spokojná

14/03/2018 17:32
Ella3

Ja mám pocit, že koberce sa opäť dostávajú do módy. Zariaďujeme si novostavbu a do spálne aj detských izieb sme dávali celoplošné koberce z jutex-u a vyzerajú krásne ba priam luxusne. Je pre nás príjemné behať po izbe bez papučí len tak naboso a deti sa hrajú na zemi bez všelijakých podložiek. Podľa mňa sú koberce naozaj super do takýchto izieb akými sú spálňa a detské. E

19/06/2018 17:13
JuliaW

taktiež som na strane kobercov...my mame v kuchyni, obývačke aj detskej izbe hunate koberce z jutexu a su perfektne a nedam na ne dopustit

26/02/2022 15:22
Opera

nemam rada koberce, ale kupili sme teraz z lovel koberec do detskej izby, aby sa deti nehrali na zemi, ale aby sedeli na koberci

19/03/2022 18:47
Vienta

krasny biely koberec s dlhym vlasom. Najkrajšie maju v obchode jutex. Tiež som ho tam kupovala.

02/04/2022 20:18
Dara

presne takyto mam doma i ja a na tmavej podlahe to vyzera velmi pekne

05/05/2022 19:02
Jana

určite by som nevyberala koberec cez celu izbu, ale zvolila by som niečo male, prakticke a moderne

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 31.10.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?

Posteľ s baldachýnom vyniká svojou unikátnosťou, romantickým vzhľadom, výraznou konštrukciou aj pocitom pohodlia a pokoja. Zvažujete kúpu baldachýnovej postele? V tomto článku sa...

Výmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú doskuVýmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú dosku

Celý proces odstránenia starej a inštalácie novej pracovnej dosky v kuchyni je nenáročný. Aký je postup pri výmene kuchynskej pracovnej dosky?

Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?

Dieťatko v postieľke strávi množstvo času, preto je vhodné vybrať správnu postieľku pre jeho ďalší vývoj. My vám pomôžeme vybrať krásnu, no najmä praktickú detskú postieľku.