Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?

Keď sa povie posteľ s baldachýnom, mnohí si predstavia stredovekú hradnú spálňu s vysokým stropom a honosným zdobením všade navôkol. Tento druh postele však rozhodne nepatrí do minulosti, ale dá sa štýlovo zakomponovať aj do moderných spální.

Manželská posteľ s baldachýnom

Posteľ s baldachýnom vyniká svojou unikátnosťou, romantickým vzhľadom, výraznou konštrukciou aj pocitom pohodlia a pokoja. Zvažujete kúpu baldachýnovej postele? V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete pred kúpou vedieť.

Čo je to posteľ s baldachýnom

Posteľ s baldachýnom, nazývaným aj nebesami, sa od klasickej postele líši svojím rámom, na ktorý sa vešia záves (baldachýn), ktorý vytvára intimitu a súkromie. Takáto posteľ má na každom rohu stĺpik týčiaci sa do výšky, pričom hore sú stĺpiky spojené rámom, ktorý zaručuje ich lepšiu stabilitu. Pozdĺž rámu je zavesený baldachýn, ktorý možno nechať zatiahnutý alebo ho priviazať k stĺpikom a otvoriť priestor. Obe možnosti pôsobia veľmi štýlovo a elegantne.

Tento druh postelí nie je žiadnou novinkou, ale zažíva skôr comeback. Postele s baldachýnom sú známe po stáročia a využívali sa na rôzne účely. V prvom rade išlo o zachovanie určitého súkromia vtedy, keď sa spávalo v jednej veľkej miestnosti s viacerými osobami naraz. Baldachýn postele vedel priestor trochu rozdeliť a vytvoriť osobný priestor. V niektorých častiach zeme sa baldachýn používal ako ochranná sieťka proti hmyzu, ktorý bol dotieravý hlavne v noci. Inde zase „strieška“ nad posteľou so závesom chránila proti škodcom, ktorý mohli z útrob stropu dopadnúť na ničnetušiaceho spiaceho.

V dnešnej dobe je posteľ s baldachýnom skôr záležitosťou štýlu a vkusu. Vyrábajú sa z vyrezávaného dreva, liatin, kovov a ďalších materiálov. To isté platí aj pre baldachýn, ktorý môže byť ľahký, dodávať pocit pohodlia, alebo ťažší elegantný záves či sieťka, ktorá pripomenie trópy. Stretnete sa aj s rôznymi tvarmi a veľkosťami, no baldachýnové postele sa vyrábajú predovšetkým ako manželské postele a postele pre dievčatá.

Kam sa hodí?

Posteľ s baldachýnom zaberá veľa vertikálneho priestoru, a preto sa najlepšie hodí do väčších miestností s vyšším stropom. V príliš malej miestnosti by zaberala priveľa miesta a miestnosť by vyzerala preplnene a opticky menšia. Medzi vrchom postele a stropom by malo byť aspoň 30 – 50 cm priestoru, aby miestnosť mohla dýchať.

Miestnosť by ideálne mala byť aj svetlá, s dostatkom prirodzeného denného svetla. Ak však po posteli s baldachýnom túžite aj napriek menšej spáli, nezúfajte. Riešením sú menšie konštrukcie s tenším rámom, najlepšie svetlým drevom. Baldachýn by mal byť vtedy taktiež ľahkou látkou, najlepšie v svetlých tónoch len s jemným alebo žiadnym vzorom.

Vyberáme z nášho katalógu

Výhody

Postele s baldachýnom sú známe ako luxusné, štýlové kusy nábytku, ktoré zaujmú na prvý pohľad. Majú však omnoho viac predností než len úchvatný vzhľad.

 • Sú stredobodom pozornosti – Keďže ide o veľký kus nábytku zaberajúci horizontálny aj vertikálny priestor, postele s baldachýnom zaujmú hneď na prvý pohľad. Ak vám teda v spálni chýba centrálny kúsok a netúžite po veľkom lustri, takáto posteľ je dobrou voľbou.
 • Množstvo štýlov a možností – Nech už je estetika vašej spálne akákoľvek, posteľ s baldachýnom sa tomu prispôsobí. Môžete si vybrať z rôznych materiálov a štýlov, aby posteľ zapadala k celkovému dizajnu miestnosti. Baldachýn si pritom môžete obmieňať, aby ste ho farebne prispôsobili zvyšku miestnosti, obliečkam či podľa ročného obdobia alebo vašej nálady.
 • Viac súkromia – Možnosť zatiahnutia baldachýnu zvyšuje vaše súkromie pri spánku. To môže byť zaujímavé najmä vtedy, ak máte veľmi otvorený priestor s veľkými oknami, cez ktoré je vidieť zvonku do spálne.
 • Regulácia teploty – Vhodným umiestnením postele a výberom látky môžete dokonca regulovať teplotu. V zime môžete teplotu zvýšiť, keďže zabránite úniku tepla, v lete môžete posteľ ochrániť pred priamym slnečným žiarením, aby bola večer chladnejšia.
 • Zvuková a svetelná stena – Hustá látka môže do určitej miery znížiť šumy z okolia a vytvoriť určitú zvukovú bariéru, hlavne ak si v noci necháte otvorené okno. Zároveň vám ráno zatieni svetlo zvonku a vy si budete môcť dlhšie nerušene pospať, príp. v noci zatieni svetlo z pouličných lámp.
 • Účinné proti hmyzu – V lete je baldachýn na nezaplatenie. Ak si po horúcom dni otvoríte okno, nemusíte sa obávať, že vám húf komárov nedopraje spánok. Ľahká baldachýnová sieťka vás od dotieravého hmyzu účinne ochráni a vy si budete môcť dopriať otvorené okno po celú noc.
 • Dlhodobá investícia – Postele s baldachýnom sú dlhodobou investíciou. Vďaka kvalitnému spracovaniu, pevnej a stabilnej konštrukcii a odolným materiálom vám môžu vydržať roky. Pritom sa nemusíte obávať, že vás dizajn po čase omrzí, keďže baldachýn si môžete obmieňať alebo za na nejaký čas aj odložiť.

Dievčenská posteľ s baldachýnom

Nevýhody

Aj napriek mnohým výhodám sa baldachýnové postele nehodia vždy a všade. Pred kúpou stojí zato zvážiť aj ich nevýhody.

 • Náročná údržba – Najväčšou nevýhodou je náročná údržba. Baldachýn nad posteľou zbiera prach a alergény, takže vás čaká pravidelné čistenie. Znamená to najprv utieranie posteľného rámu od prachu a potom aj pranie baldachýnu, ktorý je potrebné prať tak často, ako posteľnú bielizeň.
 • Nevýhodné pre alergikov – Zbieranie prachu, peľov a ďalších alergénov v baldachýne znamená, že tento druh postele nie je najlepšou voľbou pre alergikov a astmatikov. Ak sa po baldachýnovej posteli predsa len rozhodnete siahnuť, čaká vás časté pranie a čistenie.
 • Nevhodné pre deti a zvieratá – Šplhanie sa po stĺpikoch a lozenie po závese môže byť lákavé ako pre deti, tak aj pre mačky a iné domáce zvieratká. Môže tak dôjsť k poškodeniu rámu, potrhaniu závesu alebo poraneniu dieťaťa či zvieraťa. Ak máte v domácnosti deti a zvieratá, nemali by mať voľný prístup k spáli s takouto posteľou.
 • Menej vhodné do malých priestorov — Kvôli väčšej konštrukcii zaberajú postele s baldachýnom veľa priestoru, a preto nemusia dobre vyzerať v spálňach malých bytov, kde sa zmestí len posteľ a šatník.
 • Ťažké premiestňovanie – Keďže majú baldachýnové postele veľkú, ťažkú a stabilnú konštrukciu, nedajú sa len tak jednoducho presúvať. To môže byť problém pri sťahovaní alebo ak radi často meníte pozíciu nábytku v miestnosti.

Čo zvážiť pred kúpou postele s baldachýnom

Kvalitná posteľ s baldachýnom vám môže slúžiť roky. Keďže ide o dlhoročnú investíciu, svoju kúpu dobre zvážte. Premyslite si to, kam chcete posteľ umiestniť a ako sa bude priestor časom meniť. Zvážte, koľko miesta v izbe máte a aký štýl chcete docieliť.

Rozmery

Prvým dôležitým kritériom sú rozhodne rozmery. Pred výberom postele si zmerajte veľkosť spálne a premyslite, aké maximálne rozmery by posteľ mala mať. Merajte nielen šírku a dĺžku, ale aj výšku. Medzi rámom postele a stropom nechajte aspoň 30 cm priestoru. Dostatok priestoru nechajte aj medzi posteľou a ďalším nábytkom, aby miestnosť nepôsobila príliš naprataná, tmavá a nepriechodná. Pokiaľ je vaša spálňa menšia, siahnite aj po menšej konštrukcii bez robustného rámu.

Materiál rámu

Baldachýnové postele sa vyrábajú predovšetkým z dreva a z kovu, príp. z ich kombinácie. Oba materiály sú veľmi pevné a stabilné, no nepôsobia rovnako. Drevo býva masívnejšie, tvoria sa z neho robustnejšie konštrukcie. Môže ísť o vyrezávané stĺpiky a tradičný štýl, ale aj veľmi jednoduché hladké dosky, ktoré pôsobia minimálne. Drevo pôsobí teplo, prírodne a domácky a dá sa nájsť v škále odtieňov.

Kov je, na druhej strane, chladnejší materiál, pôsobí industriálne, mechanicky. Kovové konštrukcie bývajú tenšie, menej masívne, takže sú lepšie prenosné. Taktiež sa dajú nájsť v rôznych štýloch, od zdobenejších kovaní, po úplne hladké a jednoduché prevedenie. Kov má navrch v jednoduchšej údržbe, keďže si nevyžaduje žiadne oleje a výživu a nemení svoj tvar vo vlhko  prostredí.

Materiál baldachýnu

Materiál baldachýnu ovplyvní to, ako bude vaša spálňa pôsobiť. Môžete si vybrať luxusnejšie látky ako je hodváb, zamat alebo tapiséria, ktoré dodajú miestnosti eleganciu. Sú vhodnejšie skôr na tradične pôsobiace drevené rámy. Čipka pôsobí veľmi nežne a elegantne, možno ju použiť ako nebesá. Mušelín je veľmi jemná a mäkká látka, ktorá sa používa na detské textílie, a vie pôsobiť delikátne, romanticky a teplo. No použiť sa dá aj bežná bavlna a iné látky, pokiaľ chcete docieliť skôr praktický, každodenný štýl. Pri látke si všímajte aj to, ako husto je tkaná – čím hustejšia, tým viac tepla bude udržiavať. Čím redšia, tým bude priedušnejšia v letných mesiacoch.

Materiál baldachýnu v posteli

Štýl

Pri výbere sa vyhrajte aj so štýlom, aby posteľ k zvyšku spálne dobre zapadla. Prípadne, ak je posteľ vaším prvým kusom nábytku, zamyslite sa nad tým, ako sa chcete v spálni cítiť. Jemnejšia konštrukcia s tenším rámom má nádych elegancie, vyrezávané drevo a zdobená tapiséria zase tradičný vzhľad. Svetlé drevené konštrukcie dodávajú miestnosti prímorský vzhľad, hlavne, ak sa kombinujú s jemnými, priehľadnými závesmi. Jednoduché línie konštrukcie a svetlé závesy bez vzoru sa budú hodiť do minimalistických domácností.

Farebnosť a vzory

Dôležitá je aj farebnosť baldachýnu a vzory. Teplé tóny ružovej, červenej a oranžovej vnesú do spálne viac tepla, čo v lete nemusí byť ideálne. Ak mávate rozohriatu spálňu so slnečnými lúčmi dopadajúcimi na okno celý deň, stavte radšej na chladnejšie tóny modrej, zelenej a sivej alebo neutrálne pôsobiace zemité tóny. Svetlé tóny pôsobia viac neutrálne, otvorene a hodia sa aj do menších priestorov. Tmavé tóny pútajú viac pozornosti, opticky zaberú viac miesta a nie sú vždy všade vhodné.

Kvetinové vzory pôsobia zasnene a romanticky, geometrické vzory viac moderne. Listy a flóra majú nádych exotiky, prúžky zase námorníckeho štýlu. Organické tvary sa hodia takmer kamkoľvek a elegantné potlače sú vhodné do tradične zariadeným miestností. Po veľkých a výrazných vzoroch siahnite vtedy, ak chcete na baldachýn ešte viac upozorniť, napr. ak je vaša spálňa naozaj rozsiahla a v miestnosti nie je veľa nábytku. Ak je miestnosť menšia, siahnite po minimálnych vzoroch alebo sa im úplne vyhnite.

Cena postele s baldachýnom

Postele s baldachýnom možno nájsť v kamenných aj internetových predajniach s nábytkom. Ich ceny sa pohybujú v širokom rozmedzí. Nejde pritom len o veľkosť postele (jednolôžkové vs. dvojlôžkové), ale záleží aj na použitých materiáloch a výrobe. Lacnejšie jednolôžkové baldachýnové postele nájdete už od 300 EUR. Tie sú určené predovšetkým do dievčenských izieb. Bývajú jednoduchej drevenej konštrukcie s ružovými baldachýnmi a úložnými priestormi v podobe zásuviek. Dvojlôžkové postele začínajú už od 500 EUR. Taktiež ide o minimalistické konštrukcie s dreveným rámom, no kovové rámy sa pohybujú v podobnej cenovej kategórii. Najdrahšie s postele s vyrezávanou drevenou konštrukciou alebo postele z masívu, a tie je možné dostať od 1000 EUR a vyššie.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 26.02.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú doskuVýmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú dosku

Celý proces odstránenia starej a inštalácie novej pracovnej dosky v kuchyni je nenáročný. Aký je postup pri výmene kuchynskej pracovnej dosky?

Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?

Dieťatko v postieľke strávi množstvo času, preto je vhodné vybrať správnu postieľku pre jeho ďalší vývoj. My vám pomôžeme vybrať krásnu, no najmä praktickú detskú postieľku.

Servírovací stolík – príručný stolík na kolieskachServírovací stolík – príručný stolík na kolieskach

Príručný stolík na kolieskach poslúži v kuchyni na odkladanie ingrediencií alebo v obývačke ako vlastný minibar. Je skvelým a dizajnovým doplnkom. Aké využite majú servírovacie stolíky?