Ekologické čistiace prostriedky bez chemikálií. Vyrobte si domáce prípravky na čistenie

Medzi najčastejšie skloňované témy dnešnej doby rozhodne patrí životné prostredie. Čo je v krajinách západnej Európy samozrejmosťou, k tomu si u nás stále hľadáme cestu. Upratovanie v domácnosti nepatrí práve k ekologickým aktivitám. Bežné chemické čistiace prostriedky sú veľmi agresívne a ich používanie nie je životné prostredie práve prospešné. Existujú však ekologické čistiace prostriedky. V čom sa odlišujú?

Čistenie domácnosti ekologickými prostriedkami

Každá domácnosť vyprodukuje ročne viac než tonu odpadu. Avšak jedných z hlavných problémov, ktoré nešetrne zasahujú do životného prostredia, je množstvo chemikálii, ktoré sa dostávajú do odpadových vôd, pôdy a vzduchu. Tie sa nachádzajú všade okolo nás, čistiace prostriedky, gély na pranie, aviváž, leštidlá. Na jednej strane účinní pomocníci a bojovníci za čistotu, na druhej strane nie najbezpečnejší spolubývajúci. 

Stúpajúce množstvo alergií, precitlivelosť pokožky a väčšia náchylnosť na choroby sú v našich domácnostiach na bežnom poriadku. Práve zdravie je dôvod, prečo by ste mali zvážiť, či neprišiel vhodný čas zbaviť sa chemických prírpavkovi a nahradiť ich eko čistiacimi prostriedkami. Vyskúšajte takúto zmenu aspoň na chvíľu a uvidíte, že sa vám zelená domácnosť zapáči. Prináša nesporné výhody, ktoré skvalitnia váš život a zároveň pomôžete aj planéte. 

Obľúbené ekologické čistiace prostriedky


Čistiace prostriedky a zdraviu škodlivá chémia

Mnohí z nás si to neuvedomujeme, no faktom je, že hoci pri upratovaní bojujeme za čistotu v domácnosti, v skutočnosti súčasne rapídne znečisťujeme našu planétu. Áno, možno ide o zanedbateľné percento oproti fabrikám a továrňam, ktoré zneťisťujú ovzdušie, vodu i pôdu, no takýmto pohľadom by sme ekologicky zmýšľať nemohli už nikdy viac.

Čistiace prostriedky na vodný kameň, čistenie podláh, dlaždíc, kuchynského drezu, opadu alebo odmasťovače pripálenín a mastnosty sú pri upratovaní veľmi paltní pomocníci. Rovnako ako prací prášok či aviváž pri praní. Možno o tom ani neviete, no aj váš obľúbený čistiaci prostriedok môže obsahovať karcinogénne látky alebo chemikálie, ktoré negatívne vplývajú na vaše zdravie a životné prostredie.

Mnohé čistiace prostriedky obsahujú látky, ako chlór (chlórové bielidlo), 1,4-dioxán, formaldehyd alebo metoxydiglykol, tzv. DEGME. Ide o karcinogénne látky, ktoré sa bežne používajú v prírpavkoch na odstraňovanie vodného kameňa alebo odmasťovanie. Každoročne sa zakazujú rôzne chemické látky, u ktorých sa zistí negatívny vplyv na ľudské zdravie alebo životné prostredie. A to práve pri používaní drogérie a čistiacich prostriedkov. Jediným možným riešením je používanie eko čistiacich prostriedkov.

Čistiace prostriedky na umývanie

Prečo ekologické čistiacie prostriedky?

Upratovanie bez chémie je niečo, čo je možné zrealizovať naozaj veľmi rýchlo a jednoducho. Stačí, ak vymeníte váš overený čistiaci prostriedok za eko čistiaci prostriedok alebo si vyrobíte vlastný domáci prírpavok na umývanie. Hlavnou výhodou kupovaný eko čistaichc prostriedkov je, že sú veľmi šetrné nielen k životnému prostrediu, ale aj vašej pokožke a samotným povrchom. Prečo prejsť na ekologické upratovanie bez chémie? Tu je niekoľko dôvodov.

  • Suché ruky, začervenanie pokožky, podráždené oči a neustále choroby? Chemické čistiace prostriedky obsahujú množstvo látok, ktoré bez debaty spôsobujú zdravotné ťažkosti. A to najmä tým najmenším. Svoje si však odnesú aj dospelí, a to najmä v podobe oslabenej imunity a alergií. Zelené čistiace prostriedky nešetria len prírodu. Pomôžu aj vašej domácnosti získať naspäť rovnováhu a najmä citlivejší obyvatelia sa vyhnú rôznym zdravotným nepríjemnostiam. 
  • Najviac detských úrazov sa stáva práve v domácnosti a prvé miesta priečok patria kontaktu s nebezpečnými čistiacimi prostriedkami. U malých deti môže mať napríklad vypitie prípravku trvalé následky. Pretože deti sú extrémne vynaliezavé, nestačí niekedy ani najvyššia obozretnosť. Tomu sa pri ekologicky šetrných čistiacich prostriedkoch domácnosti hravo vyhnete. 
  • Predtým, ako vrhnete na nákupy, poobzerajte sa vo svojej domácnosti. To, čo potrebujete na ekologické upratovanie, máte poväčšine doma. Sóda bikarbóna, ocot či citróny sú tí najspoľahlivejší pomocníci a zároveň najkvalitnejšie ekologické čistiace výrobky, aké si žena môže priať. Odstraňujú škvrny, leštia, prevoniavajú a skvele nahradia ostatné čističe. Vyskúšajte napríklad nahradiť odstraňovač škvŕn čajovou lyžičkou sódy bikarbóny a niekoľkými kvapkami octu. Vaše obľúbené šaty sa vám poďakujú.  
  • Vašej domácnosti aj peňaženke prospeje, keď domáci rozpočet odbremeníte o kúpu zbytočností. Leštidlá na kuchynské či kúpeľňové dlaždice nahraďte pár kvapkami oleja. Vyhýbajte sa aj osviežovačom vzduchu a vonným prípravkom. Namiesto nich si vyrobte vlastný: z bieleho octu a levanduľového oleja.

  • Prírodné čistiace prostriedky šetria vašich domácich pomocníkov - práčku a umývačku, a zároveň chránia drevené povrchy podláh, nábytok a tkaniny. Neobsahujú totiž agresívne látky, ktoré by okrem znečistenia poškodzovali povrch čisteného materiálu. 
  • Ak potrebujete šetriť čas a radi skúšate nové produkty, siahnite po biologicky odbúrateľných čistiacich prostriedkoch. Obľúbené sú napríklad značky Frosch, Ecover či Yellow&Blue, ktoré sú cenovo porovnateľné s ostatnými prípravkami do domácnosti a nájdete ich v bežne dostupných drogériách. Ich nespornou výhodou je, že neobsahujú žiadne zložky ropy, sú recyklovateľné a pred chemickými zložkami dávajú prednosť prírodným a minerálnym zložkám. Vďaka tomu sa vhodné aj pre alergikov.

Sóda bikarbóna na čistenie domácnosti

Prírodné čistiace prostriedky

Prírodné upratovacie prostriedky majú hlavnú výhodu v tom, že neobsahujú žiadne stopy ropných derivátov, syntetické konzervanty, vône, neurotoxíny alebo modifikované chemické zlúčeniny, ktoré pôsobia agresívne a v kombinácii s inými látkami môžu byť zdravu škodlivé.

EKO čistiace prostriedky obsahujú prírodné oleje, arómy, látky a zložky, ktoré nie sú umelo modifikované. Aj na našom trhu je výber ekologických čistiach prostriedkov veľmi pestrý. Stačí presne vedieť, na čo chcete eko čistiaci prostriedok používať.

Suroviny na domáce čistiace prostriedky

Ak chcete chémiu vymeniť za ešte enviromentálnejšiu možnosť a ekologickú stopu ešte znížiť, používať môžete aj suroviny, ktoré možno nájdete aj u vás v špajzi. Z nich si následne môžete vyrobiť domáce čistiace prsotriedky, ktoré môžete používať na umývanie a upratovnie v domácnosti. Medzi takéto suroviny patria, biely ocot, citrónová šťava (citrodeko), kuchynská soľ, kypriaci prášok, sóda bikarbóna, olivový olej, prírodné mydlo, sóda na pranie, peroxid vodíka, esenciálne oleje.

Vyrobiť si môžete napríklad prípravok na utieranie prachu z olivového oleja a šťavy z citróna. Na čistenie odtokov môžete použiť kombináciu soľného a octového roztoku. Na čistenie podláh je vhodní použiť teplú vodu, ocot a pár kvapiek esenciálneho oleja. Na umývanie riadu je vhodné vyrobiť si čistiaci prostriedok z nastrúhaného prírodného mydla, šálky vody, 2 lyžíc octu a jednej lyžice kryštalickej sódy bikarbóny. A takýchto domácich prírpavkov si dokážete vyrobiť obrovské množstvo. Stačí si nájsť vhodný a overený recept, ktorých nájdete na internete veľké množstvo.

Ekologické upratovanie v domácnosti

Prvé kroky k zelenšej domácnosti

Rozhodli ste sa pre ekologickú domácnosť a neviete, kde začať? Tým najväčším znečisťovateľom sú pracie prostriedky - prášky, gély a aviváže. Obsahujú totiž látky, ktoré sa dostávajú do odpadových vôd a sú nerozložiteľné. To znamená, že naďalej fungujú v ekologickom systéme a dostávajú sa do napríklad do zdrojov pitnej vody. Skúste teda prací gél nahradiť prírodným prostriedkom na pranie.

Vyskúšajte napríklad mydlové orechy, ktoré bielizeň vynikajúco vyperú a zanechajú ju mäkkú a voňavú. Aviváž nahraďte 1 dcl octu. 

Ekologická náhrada je vynikajúca voľba, ak pri údržbe domácnosti musíte voliť čistiace prostriedky vhodné pre čov (čistička odpadových vôd). Vyhnete sa tak rôznym nepríjemnostiam, ale najmä škodlivým fostátom, ktoré by sa do nej mohli dostať.

Mydlové orechy na pranie

Objednať mydlové orechy na pranie

Ekologicky udržateľná domácnosť

Ekologická domácnosť predstavuje výzvu pre všetkých, ktorým leží na srdci ochrana prírody a kvalitnejší život. Takáto domácnosť je udržateľná, oveľa zdravšia a v konečnom dôsledku z nás robí lepších a zodpovednejších ľudí. A najmä spokojnejších s prostredím, v ktorom žijeme my aj naši najbližší. A ako ste na tom s ekologickým upratovaním vo vašich domácnostiach? Podeľte sa s nami o tipy a triky, ako nahradiť chémiu menej škodlivou alternatívou.

Cena ekologických čistiacich prostriedkov

Ceny ekologických čistiacich prostriedkov sa môžu líšiť od značky k značke a od konkrétneho druhu prostriedku. Všeobecne platí, že niektoré ekologické čistiace prostriedky môžu byť drahšie ako tradičné chemické prostriedky.

To je často spôsobené výrobnými nákladmi, pretože prírodné zložky použité v ekologických čistiach môžu byť drahšie ako syntetické zložky použité v tradičných chemických prostriedkoch. Avšak, niektoré ekologické čistiace prostriedky môžu byť cenovo porovnateľné alebo dokonca lacnejšie ako tradičné chemické prostriedky. Je tiež dôležité si uvedomiť, že aj keď je nákup ekologických čistiacich prostriedkov zvyčajne drahší, v dlhodobom horizonte môžu byť lacnejšie, pretože môžu pomôcť znížiť škody na životnom prostredí.

Najčastejšie otázky – FAQ

Sú podľa vás ekologické čistiacie prostriedky vhodnou náhradou za chemické prípravky? Máte skúsenosti s používaním domácich čistiacich prostriedkov? Budeme radi, ak sa podelíte o vaše tipy, rady a odporúčania. Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Ako si vyrobím univerzálny čistič z domácich surovín?

Existuje viacero receptúr na výrobu univerzálneho čistiaceho prostriedku. Použite 600 ml octu, 300 ml vody, 30 kvapiek prírodného eukalyptového oleja a dobre premiešajte. Na povrchy aplikujte rozprašovačom. 

Aké zložky sú použité v ekologickom čistiacom prostriedku a či sú prírodné a bezpečné pre životné prostredie a zdravie?

Použté sú výhradne prírodné látky a zložky bez syntetických a chemických zložiek, napr. rastlinné oleje (sója, olivy), éterické oleje, kyselina citrónová, kyselina octová, prirodzené baktéri a mnohé iné prírodné zložky.

Sú ekologické čistiace prostriedky rovnako účinné ako tradičné chemické prostriedky?

Eko čistiace prostriedky môžu byť rovnako účinné. Na niektoré typy znečistenia však nepôsobia tak efektívne ako čistiace prostriedky s chemickým zložením. Predovšetkým v prípade starších a zájdených nečistôt. Dôvodom je, že neobsahujú umelé rozpúšťadlá a leštidlá.

Autor článku

Marcela Beňová

Milujem písanie a najradšej mám tie najobyčajne témy. Fascinujú ma detaily, ktoré menia dom na domov - knižnica plná milovaných kníh, fotorámiky so...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 16.12.2017
Posledná aktualizácia: 04.04.2023
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Úprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obkladÚprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obklad

Zabudnite na prázdne steny v obývačke. Vdýchnite jej farebnosť, pestrosť, rozmanitosť a originalitu. Vyberte si z rôznych možností a oživte celý interiér. V našom článku nájdete skvelé...

Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie? Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie?

Hľadáte nové stoličky do kuchyne či jedálne, ktoré zabezpečia maximálny komfort a štýl? Prinášame vám niekoľko tipov jednotlivých typov kuchynských stoličiek. Čítajte ďalej.

Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?