Ako si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domu

Koronavírus sa okrem iného postaral aj o to, že ľudia, ktorým sa nikdy ani len nesnívalo o práci z domu, ju dnes takto vykonávať musia.

Home office práca z domu

Ak je táto situácia úplnou novinkou aj pre vás, možno vám pomôže zopár rád a postrehov, ako si zariadiť pracovný kútik pohodlne a prakticky.

Všetko, čo potrebujete na zariadenie home office

Práca z domu nie je len o stole, stoličke a svetle

Predtým, ako sa dostaneme ku konkrétnym tipom na vytvorenie pracovného kútika, nie je na škodu aspoň pár slovami zdôrazniť aj akúsi „psychologickú“ stránku práce z domova. Nazačiatku budete určite nadšení. Nikto nad vami nebude stáť, nikto nebude vyžadovať presný čas príchodu do práce a ak niečo nestihnete v jeden, tak si to bez problémov dorobíte na druhý deň.

Práca z domu je však najmä o sebadisciplíne. To, čo za vás inak robí zamestnávateľ, teda veci ako stanovenie pracovnej doby a konkrétnych úloh, ktoré máte stihnúť v jej priebehu, si budete musieť teraz určiť a naplánovať vy sami, čo nemusí byť jednoduché. Zlý je ako príliš voľný, tak i príliš prísny režim. Preto pri plánovaní vášho home office-u myslite aj na túto sféru.

Výber správnej miestnosti

Výber správnej miestnosti je asi najdôležitejší bod pri vytváraní pracovného kútika. Ak si myslíte, že vám nebude prekážať zapnutý mixér v kuchyni alebo krik detí, verte, ste na omyle. Vydrží vám to možno pár dní, do istej miery si na to i zvyknete, no neskôr zistíte, že sa večer cítite ohučaní, vyčerpaní a váš mozog „melie z posledného“. Ak bývate sami, pracovný kútik umiestnite tam, kde vám to vyhovuje. Pokiaľ žijete s ďalšími ľuďmi, vyberajte si miestnosti, kde budete mať počas dňa pokoj. Počítajte však s tým, že každá z nich má svoje úskalia.

Pracovný kútik v obývačke

Obývačka, kde máte televízor, je trochu rizikovou voľbou. To nutkanie, mať ho zapnutý aj pri práci, prekonáte ťažko. Pokiaľ vám zapnutý televízor neprekáža, nemusí to byť problém. Hrozí vám však to, že sa zo svojho pracovného miesta nepohnete celý deň, čo nie je dobré. Kuchyňa je riziková z podobného dôvodu. Popri práci budete variť aj jesť, od stola odbehnete maximálne na toaletu, no a po niekoľkých dňoch začnete trpieť ponorkovou chorobou – na váš vlastný byt. Spálne patria k najpokojnejším miestnostiam, kde počas dňa nemusí nutne vstupovať celá rodina, táto miestnosť teda nemusí byť vôbec zlou voľbou. Pozor, hovoríme o pracovnom kútiku v spálni, nie o práci v posteli, ku ktorej si povieme zopár slov nižšie.

Kam situovať pracovný kútik

Keď ste si vybrali miestnosť, začnite s výberom konkrétneho miesta. Pomenovanie „pracovný kútik“ nám napovedá, že sa má tento „pľac“ nachádzať v kúte. To však nemusí vyhovovať každému. Najlepšie miesto pre váš pracovný stôl vyberiete tak, že sa zamyslíte, ako a kde sedíte vo vašej práci. Pracuje sa vám pohodlne pri stene, v kúte alebo skôr v strede miestnosti? Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, vyskúšajte jednoducho viacero miest, a uvidíte sami.

Výber vhodného osvetlenia

Možno ste sa nad tým doteraz nezamysleli, no osvetlenie, ktoré máte vo vašej práci, nemôže byť hocaké. Zamestnávateľ je podľa vyhlášky MZ SR č. 541/2007 Z. z., podľa § 62 písm. q zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v znení neskorších predpisov povinný zabezpečiť také umelé osvetlenie, ktoré je rozmiestnené v celom priestore, a zohľadňuje vykonávanú prácu zamestnancov.

Osvetlenie v home office pracovnom kútiku

Nebudeme zbytočne rozoberať konkrétne legislatívne požiadavky na typ a rozmiestnenie osvetlenia, pretože tie doma nedodržíte. Pri osvetlení je však dôležitých niekoľko faktorov, ktoré priamo súvisia s vašim pracovným výkonom a, samozrejme, i zrakom:

 • Najlepším typom osvetlenia je denné svetlo, ktoré vplýva pozitívne na vašu psychiku aj pracovný výkon. Existuje viacero prieskumov, ktoré dokazujú, že zamestnanci efektivitu ich práce pri prirodzenom osvetlení zvýšia až dvojnásobne. Ak teda máte tú možnosť, pracujte pri dennom svetle.
 • Z umelého osvetlenia je najlepšie také, ktoré imituje denné svetlo. To v sebe zahŕňa aj modré spektrum farieb, ktoré vplývajú na vašu čulosť a sústredenosť. Vhodné je preto biele svetlo s prítomnosťou modrej farby. Pozor, pri takomto osvetlení by ste nemali pracovať tesne pred spaním, pretože ovplyvňuje tvorbu melatonínu, bez ktorého môžete mať problém zaspať.
 • Teplé žlté svetlo pôsobí na psychiku presne naopak, človeka skôr upokojuje a spomaľuje, preto nie je najlepším pomocníkom pri práci.
 • Dôležitá je tiež intenzita osvetlenia. Malo by byť dostatočne ostré, no na druhej strane vám nesmie vypaľovať oči. Ideálne sú 60 W žiarovky.
 • Sklon lampy si musíte vybrať podľa vašej výšky. Svetlo nesmie na pracovnom stole vytvárať tiene, preto ho umiestňujte vždy na ľavú stranu, praváci na stranu pravú. Tiež nie je dobré, keď vám svieti priamo do očí, žiarovka by mala byť nasmerovaná skôr kolmo na stôl.
 • Blikajúce žiarovky sú pre vaše oči úplnou pohromou. Bez toho, aby ste si to uvedomovali, budete mať červené a unavené oči, a aj vaša sústredenosť padne na bod mrazu.

TIP: Všetky spomínané parametre nepochybne spĺňajú LED žiarovky, ktoré svietia veľmi stálo (neblikajú). LED žiarovky navyše dostanete v rôznych vyhotoveniach, z ktorých si vyberiete také svetlo, ktoré bude dokonalé pre váš pracovný kútik.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie stolové lampy

Ako vybrať stôl a stoličku

Môže sa to zdať prehnané, no nie je. Keď budete pracovať z domu, budete veľa sedieť, preto potrebujete pohodlné sedenie. Výnimkou sú tí, ktorí pracujú manuálne. Pri stole a stoličke je najdôležitejšia ich výška v pomere k vašej výške. Je to rovnaké ako na základnej škole. Keď si sadnete s vyrovnaným chrbtom a položíte ruky na stôl, mali by byť v pravom uhle. Na stole by ste mali mať tiež dostatok miesta. Ak pracujete len s notebookom, je dôležité, aby sa vám na stôl pohodlne zmestili oba lakte, a to i pri práci s myšou. Potrebujete mať po ruke tiež pero a papier? V tom prípade pri výbere stola nezabudnite ani na ne.

Výber stola a stoličky do pracovného kútika

Ergonomicky tvarované stoličky sú nepochybne najlepšou voľbou. Na druhej strane vašu prácu z domu zvládnete určite i bez nich. Dôležité je, aby ste sedeli na pevnom povrchu s operadlom. Takto vašu chrbticu odbremeníte najlepšie. Výška stoličky by mala byť taká, aby ste sa k pracovnému stolu nenačahovali ani neskláňali.

TIP: Pri práci neseďte na mäkkých povrchoch, napríklad v kresle alebo na gauči. Prečo? To zistíte na vlastnej chrbtici a kĺboch už po niekoľkých dňoch.

Tipy na pracovný kútik v malých bytoch

V rodinnom dome alebo priestrannom byte nie je vytvorenie pracovného kútika problémom, no ak bývate v „jednoizbáku“, budete to musieť nejako vyšpekulovať. Tu je niekoľko netradičných riešení, ktoré vám môžu pomôcť vyriešiť vašu situáciu.

 • Vyklápacie stolíky: ide o nástenné poličky, ktoré sa dajú v jednom mieste vyklopiť a poslúžia ako menší pracovný stôl. Takéto riešenie je vhodné skôr ako krátkodobé. Pokiaľ pri práci potrebujete viac miesta, tiež vám vyklápací stolík nemusí vyhovovať.
 • Otvory v stene, ktoré pôvodne slúžili ako špajza alebo miesto na skriňu, vám na mini pracovný kútik poslúžia taktiež dobre. Ich nevýhodou môže byť pocit stiesnenosti, ktorý vám bude brániť v pohodovom pracovaní.
 • Niektorí výmyselníci si pracovné kútiky vytvárajú priamo vo väčších a hlbších skriniach, v ktorých skombinujú vyklápacie poličky s taburetkou a dobrým osvetlením. Áno, aj toto je riešenie, či vám však bude vyhovovať, je len na vás.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kancelárske stoličky

Pozor na poriadok

V práci sú okolo vás kolegovia a aj šéf môže mať výhrady k neporiadku na vašom pracovnom stole. Doma sa nič z toho diať nebude, preto je veľmi ľahké skončiť v obklopení papierov, rozhádzaných pier a hrnčekov s nedopitou kávou. Verte, takýto chaos povedie len k väčšiemu chaosu a vašej zbytočnej nervozite. Pracovný kútik si preto vybavte určite i aspoň jedným stojanom na perá a zásuvkou alebo poličkou, kam si viete odložiť všetko potrebné. Smetný kôš „po ruke“ tiež nie je na zahodenie.

Ako pracovať správne pri počítači

Pri práci z domu budete pravdepodobne využívať počítač. Monitor je veľmi zradná vec a už po krátkej dobe môžete bojovať so zhoršeným zrakom či bolesťami hlavy. Počítač by sa preto mal nachádzať minimálne 60, ideálne 80 cm od vašich očí. Na obrazovku by ste sa mali pozerať rovno, nie „klopiť zrak“, či je vo vhodnej polohe zistíte tak, že sa horný okraj monitora nachádza v rovine s vašimi očami. Dôležitá je aj jeho veľkosť. Notebooky s uhlopriečkou menšou ako 17 palcov nie sú dobrou voľbou.

Práca z domu za počítačom

Veľmi dobrým pomocníkom sú okuliare k počítaču s priesvitnými sklami. Ďalšia dôležitá vec, snažte sa aspoň trikrát denne, minimálne na 30 minút, od počítača vstať, ísť na čerstvý vzduch alebo si zdriemnite, aby ste dopriali vašim očiam pauzu. I keď máte podsvietenú klávesnicu, nikdy nepracujte v tme! Takto vaše oči trpia asi najviac, ako môžu. Na zmiernenie jasu z počítača vám postačí obyčajná stolová lampička.

TIP: Na novších počítačoch si môžete nastaviť nočné osvetlenie, ktoré sa automaticky zapne od vami zvolenej hodiny. Túto funkciu nájdete medzi nastaveniami – obrazovka/jas a farba.

Farby a pracovný výkon

Vhodné alebo nevhodné farby súvisia aj s vaším pracovným výkonom. Samozrejme, ak je pracovný kútik len dočasným riešením, nemusíte vymaľovať celý byt nanovo. Pokiaľ by vás to predsa len zaujímalo, tak na prácu sú najlepšie tieto farby:

 • Žltá podporuje sústredenosť, energiu a pocit pohody, preto je k práci vyslovene vhodná. Na druhej strane to s ňou netreba preháňať, v nadmerných „dávkach“ spôsobuje depresiu.
 • Oranžová farba dokáže taktiež nakopnúť, no ak sa ňou obklopíte až príliš, môže zapríčiniť spomalenie myslenia.
 • Fialová je farbou kreativity, takže ak máte kreatívnu prácu, je dobrou voľbou.
 • Modrá upokojuje, no zároveň zlepšuje intelektuálne schopnosti. Je vyslovene odporúčaná ako farba vhodná k učeniu.
 • Sivá farba je neutrálna, na každého však pôsobí inak. Ak vám vyhovuje, môžete pri nej aj pracovať.
 • Zelená farba je poslednou, ktorá sa k práci vyslovene hodí, upokojuje a zároveň povzbudzuje, a napomáha predchádzať únave. Ak to s ňou preženiete, môže vyvolať stagnáciu.
 • Ružová farba pôsobí až príliš utlmujúco, červená je zas farbou vášne, ktorá môže vaše myšlienky pekne rozhádzať, čierna alebo biela spôsobujú depresiu a nechuť do života, no a farba hnedá je symbolom domova a pokoja, no pri práci vás môže tiež utlmiť viac, ako je zdravé. Týmto farbám sa preto radšej vyhnite.

Dá sa pracovať z postele?

Tu sa dostávame k častému problému, s ktorým sa ľudia pracujúci z domu stretávajú pomerne často. Áno, fotografie ženy s notebookom a kávou v posteli pôsobia určite veľmi poeticky, no z praktického hľadiska to nie je úplne ideálne riešenie. Pri sedení alebo „pololežaní“ v posteli vás bude bolieť chrbát, navyše sa vám môže ľahko stať, že si jedného dňa uvedomíte, že ste z postele nevyliezli už 24 hodín. Posteľ na druhej strane poskytuje priestor na pohodlné natiahnutie sa a celkovo pohodovú atmosféru pri práci. Takže, posteľ nie je zakázaná, no len pre tých, ktorí majú dostatok sebadisciplíny a nestrávia v nej deň aj noc.

Pracovať z postele sa neodporúča, pokiaľ nematé dostatok sebadisciplíny

Zopár rád a postrehov nakoniec

Ako človek, ktorý z domu pracuje už niekoľko rokov, by som mala všetky vyššie spomenuté zásady dodržiavať na 100 %. Budem však radšej úprimná, pracujem z postele v obklopení XY mačiek a psa, medzi ktorými sú rozložené spomínane hrnčeky od kávy, no a stanovený pracovný plán neraz nedodržím a do notebooku ťukám do neskorých nočných hodín. Teraz sa môže zdať, že som posledný človek, ktorý by vám mal radiť, ako si zariadiť pracovný kútik. Popravde, práve preto, že poznám všetky mínusy nedodržiavania spomínaných nepísaných zásad, som možno, naopak, tou najlepšou osobou, ktorá vám môže poradiť.

Pri práci z postele vás bude bolieť chrbát, a to bez rozdielu veku. Pri práci, pri ktorej vás neustále niekto alebo niečo rozptyľuje, budete skutočne neraz s nervami v koncoch. Slabé alebo ostré osvetlenie sa už po krátkej dobe odzrkadlí na vašom zraku (sama som neraz žmúrila ako malý Číňan). Ak sa nedonútite niekoľkokrát denne vstať, ísť sa najesť ako „normálny“ človek k stolu, ak si nedáte normálnu pauzu a ak nebudete dodržiavať aspoň orientačný časový harmonogram, po krátkej chvíli vám to všetko začne prerastať cez hlavu.

Za mňa vám teda môžem skutočne poradiť, snažte sa vyššie spomenuté zásady dodržiavať aspoň tak, ako je to možné. Na druhej strane, každému vyhovuje niečo iné, takže si váš ideálny pracovný kútik budete musieť vytvoriť hlavne podľa seba.

Všetko, čo potrebujete na zariadenie home office

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 31.03.2020
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Komáre – ako sa ich zbaviť? Pomôžu kupované repelenty, ale aj prírodné odpudzovače komárov

Komáre sú vskutku veľmi nepríjemnými spoločníkmi v našich záhradách i v domoch. Ako si s komármi poradiť v dome, byte, záhrade či na terase?

Ako vyčistiť kávovar Dolce Gusto? Údržba, odvápnenie, problémyAko vyčistiť kávovar Dolce Gusto? Údržba, odvápnenie, problémy

Kávovary Dolce Gusto sú výborným riešením, ako si aj v domácich podmienkach pripraviť dokonalé espresso, cappuccino ci „latéčko“. Pokiaľ chcete dosiahnuť čo najlepšiu chuť vašich nápojov...

Únik plynu v dome a byte: Čo robiť, keď zacítite plyn? Komu volať?Únik plynu v dome a byte: Čo robiť, keď zacítite plyn? Komu volať?

Únik plynu môže spôsobiť výbuch a jeho zlé spaľovanie zas otravu, ktorá sa vo väčšine prípadov končí smrťou. Pozrite sa, ako úniku plynu zabrániť, čo robiť, ak k nemu dôjde, a ako čo...