Stropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzie

Jednou z najviac dôležitých otázok pri stavbe domu je kúrenie. Aký typ vybrať? Čo je pre váš dom najlepšie? Je potrebné myslieť na množstvo vecí a zvažovať veľa faktorov. Či už je to udržateľnosť, praktickosť alebo cena. A tým nemyslím len cenu toho konkrétneho zariadenia a jeho inštalácie, ale aj to, koľko vás to bude stáť ďalšie desiatky rokov. Oplatí sa investovať do drahšieho kúrenia a potom ušetriť alebo najprv ušetriť, no potom mať vyššie náklady? Na túto tému by sme vedeli polemizovať aj hodiny.

Infrakúrenie pomocou infrapanelu na stene

Dnes sa ale zameriame na jeden špecifický typ vykurovania, ktorý sa stáva čoraz obľúbenejším a čoraz viac ľudí si ho do svojich domov zaobstará. A ako ste si už prečítali, tak bude tento článok práve na tému infrakúrenia. Ak ste o ňom ešte nikdy nepočuli a s infrakúrením nemajú skúsenosti ani vaši blízky, tak je načase, aby ste o tejto možnosti vedeli. Prečo? O najdôležitejších informáciách, výhodách a nevýhodách tohto typu kúrenia sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Rôzne infrapanely do domu či na chatu

Čo to infrakúrenie vlastne je?

Čo vám napadne, keď sa povie slovo infrakúrenie? V mojom prípade je to asi niečo spojené so slnkom a niečo podobné ako panely, ktoré vám vyhrievajú vodu na základe slnečného žiarenia. A ak ste si pomysleli aj vy niečo podobné, nie ste od pravdy ďaleko. Infrakúrenie patrí medzi tie najzdravšie a najviac inovatívne typy vykurovania. A nemusíte si ho zaobstarať len pri stavbe alebo prerábke domu. Ideálne je napríklad aj na chaty a chalupy. Čo je na tomto kúrení také „úžasné“ a presvedčivé? Väčšinu ľudí asi ako prvé zaujmú nízke vstupné náklady a nízka spotreba pri prevádzke.

A ako toto kúrenie funguje? Zo slnka ide viacero typov žiarenia, no a to, ktoré nám dáva teplo je práve infračervené. Pomocou infrapanelov, ktoré sa môžu nachádzať na stenách, stropoch alebo v kazetových stropoch, sa sála teplo z tohto typu žiarenia. Postupne sa ohrievajú predmety v dome a tým sa následne vykuruje celý priestor. Čo je ďalšou výhodou tohto typu vykurovania, tak je priestor priamo vyhrievaní, bez nejakých strát na teple.

Typy infrapanelov

Ak ste sa už teda rozhodli pre infrakúrenie alebo sa chcete o tejto téme niečo nové naučiť, tak je dobré vedieť, že je viacero druhov infrapanelov. Rozlišujú sa podľa toho, kam je ich ideálne umiestniť a líšia sa aj materiálom či výkonom.

Vybrať si môžete napríklad infrapanely bez rámu, ktoré budú pekne splývať, takže väčšina vašich návštev si ani nevšimne, že máte stropné infrakúrenie. Najlepšie je ich teda umiestniť na strop, no dajú sa umiestniť aj na steny. Tieto panely sú pokryté po celej ploche aj po okrajoch keramickými zrnkami. Infrakúrenie na strop sa dá vyhriať až na 95 stupňov. Vybrať si môžete z viacerých výkonov a podľa toho sa odvíja aj cena infrapanelov.

Špeciálne infrapanely sú napríklad do kúpeľne, ktoré sú vzhľadovo prispôsobené. Infra kúrenie do kúpeľne môže vyzerať aj ako sušiak na uteráky, takže bude nie len vykurovať, ale bude aj praktickým pomocníkom, takže nebude zaberať miesto zbytočne. Takéto rebrinové infrasušiaky sú s exholovaným hliníkovým rámom a držiakmi na uteráky, pružinovým káblom a termostatom. Bonusom infrakúrenia do kúpeľne sú vždy suché a vyhriate uteráky, čo oceníte hlavne cez zimu.

Farebné infrapanely na stenu

Ak by ste chceli do domu niečo špeciálne, tak si môžete spraviť saunu! A vyhrievať ju môžete práve na báze infrakúrenia a pomocou infrapanelov do sauny. Taktiež máte na výber z viacerých výkonov. Sú teda určené hlavne do infrasáun, no spraviť si môžete aj kombinovanú saunu, kde bude použitý aj iný spôsob vykurovania. Na výber sú dva typy, a to Typ S, kde je rám vyrobený z borovice a Typ SA, ktorého rám je z vŕby Abachi. Nemusíte sa báť nejakej deformácie alebo poškodenia, pretože tieto infrapanely do sauny sú vyrobené CNC technológiou.

Na výber sú aj ďalšie druhy, ako sklenené infrapanely, panely s hliníkovým rámom, keramické infrapanely, halové infražiariče aj panely s dreveným rámom. Práve tie sú aj svojím dizajnom vhodné na chatu. Zaujímavosťou je napríklad aj sušička na topánky, ktorá je tiež infrapanelom a funguje podobne ako držiak na uteráky.

Porovnanie výhod a nevýhod infrakúrenia

Infrakúrenie sa stalo veľmi obľúbené a v podstate také „prevratné“, pretože má veľa zaujímavých výhod, ktoré sú pre množstvo ľudí kľúčové. Ako sme už spomínali, tak je to jeden z najzdravších a najinovatívnejších spôsobov kúrenia, no výhod je oveľa viac.

 • Šetrenie energie – keďže beriete teplo zo slnečného žiarenia, veľkou výhodou je to, že tento typ vykurovania dokáže ušetriť až 40% nákladov ročne, keď to porovnáme s inými spôsobmi vykurovania. Tiež máte pri tomto spôsobe náklady stabilné, naproti kúreniu pomocou plynu alebo ústredným kúrením.
 • Do domu aj na chatu – infrapanely je možné namontovať kamkoľvek bez toho, aby ste sa báli prípadného požiaru, pričom požiare na základe kúrenia sú v domovoch veľmi časté.
 • Zdravotná nezávadnosť – takýto typ vykurovania je zdraviu naozaj veľmi prospešný, keďže sa na základe toho nevíri žiadny prach, tým pádom sa nerozmnožujú baktérie a vírusy v miestnosti. Všeobecne pozitívne dokonca vplýva na astmu, reumu a celkovo na zdravie človeka.
 • Cena – infrakúrenie je cenovo dostupné pre veľké množstvo domácností a viete ho použiť na množstvo účelov a miest. Viete ho umiestniť na stenu, do kazetového aj obyčajného stropu, a taktiež aj do sadrokartónu. Aby ste našli najlacnejšie infrakúrenie, stačí začať na internete, kde ho ponúka viacero spoločností.
 • Jednoduchosť – obsluha takéhoto typu kúrenia je naozaj veľmi jednoduchá, čiže sa hodí aj do domu pre starších ľudí. Celková obsluha vlastne stojí na ovládaní termostatov.

Každá minca má dve strany, a to určite platí aj pri infrakúrení. Čo je asi najväčšou nevýhodou, no zároveň sa to dá aj celkovo očakávať je poruchovosť týchto panelov, v porovnaní s ostatnými druhmi kúrenia. Samozrejme, nehovorím o tom, že ich treba opravovať každý mesiac, no keďže je to nová technológia, určite nie je privedená úplne k dokonalosti, no dá sa očakávať, že sa časom ešte viac vylepší. Netreba to teda brať úplne za nevýhodu, pretože pri každej novej technológií treba trochu času na jej poriadny vývoj.

Aká je výška mesačných nákladov pri tomto spôsobe kúrenia?

Na túto otázku sa nedá úplne jednoznačne odpovedať, keďže je veľa faktorov, ktoré túto sumu ovplyvňujú a v každej domácnosti je to individuálne. No aby ste si to vedeli približne predstaviť, tu je príklad nákladov pri 3-izbovom byte, kde sú infrapanely s príkonom 6,06 kW.

 • Počet vykurovacích dní: 180
 • Počet vykurovacích hodín: 6h/deň
 • Sadzba NT DD5 – D11: 0,1049 €/kWh
 • Prvá mesačná zložka podľa hl. ističa do 3 x 25 A: 17,3214 €/mesiac

Ak by ste si chceli vypočítať, aké náklady by vznikli na vykurovanie ročne, tak sa to dá predpokladať nasledovne:

 • Predpokladaná ročná spotreba elektrickej energie: 6544,8 kWh
 • Predpokladané ročné prevádzkové náklady: 894,41 €
 • Predpokladané mesačné náklady na vykurovanie: 74,54 €

Z tohto príkladu je teda možné určiť, že úspora za rok na vykurovacích nákladoch by bola 592,2 €, čo predstavuje práve vyššie spomínaných 30%. Ak by ste ale chceli pred kúpou takéhoto typu vykurovania zistiť, aké by boli práve vaše mesačné náklady na tento typ kúrenia, tak stačí kontaktovať danú poskytovateľskú spoločnosť a oni vám poskytnú celý výpočet.

Upozorňujeme, že dané prepočty sú čisto informatívne. Pre individuálny výpočet úspor vo vašej domácnosti / na vašej chate konktajtujte prosím niektorého z predajcov infa panelov.

Rôzne infrapanely do domu či na chatu

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka - stavte na explóziu farieb Retro obývačka - stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 08.01.2020
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať jazierkový vysávač?Ako vybrať jazierkový vysávač?

O záhradné jazierko sa treba starať počas celého roka, predovšetkým počas jari, leta a jesene. Najlepším a zároveň najrýchlejším spôsobom, ako mať jazierko kvalitne vyčistené, je...

Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?

Aj pri krátkej búrke môže udrieť blesk a vážne poškodiť televízor, router, počítač či kuchynské spotrebiče. Dnes vám poradíme s tým, ako chrániť vaše domáce spotrebiče pred tým, aby ich...

Využitie živého vianočného stromčeka po Vianociach – palivo, mulč či dekorácieVyužitie živého vianočného stromčeka po Vianociach – palivo, mulč či dekorácie

Ešte pred vyhodením stromčeka by sme sa mali informovať, aké sú všetky možné cesty, ako sa stromčeka zbaviť správnym spôsobom. A práve toto všetko sa dočítate v dnešnom článku.