Kedy a ako často čistiť komín? Pomôže rotačná kefa a odstraňovač sadzí

Dlhodobé štatistiky udávajú, že nevyhovujúci stav komína je príčinou až 7 % všetkých požiarov na Slovensku. V článku sa pozrieme na to, ako takýmto prípadom predchádzať, a teda ako často by ste mali komín kontrolovať a čistiť.

Kominár pri čistení komína

Taktiež vám objasníme, či je na túto činnosť nutné prizvať si odborníka.

Praktické pomôcky na svojpomocné čistenie komína

Kontrola komínov v rodinných domoch

Bezpečnosť komína závisí od dvoch základných kritérií – v prvom rade je to správna inštalácia samotného komína a pripojenie vykurovaích telies k nemu, v druhom rade starostlivosť o komín. Najčastejšími príčinami vzniku požiarov v súvislosti s komínmi sú opotrebenie vykurovacieho telesa, porušenie tesnosti dymovodu, nesprávna montáž dymovodu, nedostatočný odstup komínov od drevených častí, otvorené komínové dvierka na povale či neodborné vypaľovanie komínov.

Na prvom mieste medzi príčinami vzniku požiarov spôsobených komínmi je však vyhorenie sadzí. To je následkom zanedbaného čistenia komína. Riziko vyhorenia sadzí vzniká už pri 3 mm vrstve. Sadze môžu horieť až pri teplote vyše 1000 °C, pri ktorej nie vznietenie komína žiadnym prekvapením. Pri znečistenom komíne hrozí aj priotrávanie splodinami horenia unikajúcimi do miestnosti – taká otrava oxidom uhoľnatým má často vážne následky a niekedy končí aj smrťou.

Čistenie komínov od dechtu

Príznakmi toho, že je čas vyčisiť komín sú slabé horenie v mieste uloženia ohniska, unikanie spalín do miestnosti a z toho vyplývajúci nižší tepelný výkon vykurovacieho telesa.

Čistenie sadzí z komína

Novela zákona č. 129/2015 Z.z., ktorou sa mení a dopĺňa Zákon o ochrane pred požiarmi č. 314/2001 Z.z. hovorí, že čistenie komína nemusí vykonať odborne spôsobilá osoba (kominár), môžete ho vykonať aj svojpomocne. Postačí vám na to drôt na čistenie komína a špeciálna rotačná kefa na čistenie komína, ktorá sa dá pripojiť k vŕtačke. Čistenie nerezového komína sa však nesmie vykonávať oceľovou kefou, ale iba plastovou. Oceľ by totiž povrch z nehrdzavejúcej ocele poškodila.

Vyčistiť komín svojpomocne, či zavolať kominára?

Ruku na srdce, trúfate si na to? Bez dostatočných odborných predpokladov a praxe asi nie je príliš dobrý nápad staviť zdravie a život vašej rodiny a váš majetok na to, že všetky práce okolo domu zvládnete sami. Uvedomujú si to aj poisťovne, ktoré spravidla nepreplácajú škody po požiaroch zapríčinených neodborným čistením komínov. Nezabudnite si preto po čistení od kominára vypýtať potvrdenie.

Cena samotného čistenia nie je príliš vysoká, závisí od typu a dĺžky komína, no obvykle sa pohybuje okolo 30 EUR. Dĺžka celého procesu obvykle nepresiahne pol hodiny.

Ako často čistiť komín

Lehoty upravuje vyhláška č. 401/2007 Z. z., ktorá myslí aj na čistenie plynového komína nasledovne:

Pri pripojení spotrebičov s celkovým tepelným výkonom do 50 kW na komínové teleso:

  • raz za 4 mesiace pre spotrebiče na tuhé alebo kvapalné palivá
  • raz za 6 mesiacov pre spotrebiče na plynné palivá a komín bez vložky
  • raz za 12 mesiacov pre spotrebiče na plynné palivá a komín s vložkou

Pri pripojení spotrebičov s celkovým výkonom nad 50 kW:

  • raz za 2 mesiace pre spotrebiče na tuhé alebo kvapalné palivá
  • raz za 6 mesiacov pre spotrebiče na plynné palivá

Niektorí majitelia domov čistia komíny počas vykurovacej sezóny svojpomocne aj každý týždeň. V tomto prípade je však určite namieste prizvať si vo vyššie uvedených lehotách na čistenie a kontrolu odborníka, ktorý tiež posúdi stav komína a vydá potvrdenie akceptované poisťovňou.

Postup pri čistení komína

Kominár by mal pri čistení komína tiež posúdiť umiestnenie horľavých materiálov vzhľadom na konštrukčné vyhotovenie komína, dymovodu a palivového spotrebiča. Tie skontroluje z hľadiska funkcie dymovej cesty aj požiarnej bezpečnosti.

Dôsledné čistenie komína je nevyhnutné

Základnou súčasťou jeho výbavy je kefa na čistenie komína, no dispozícii má aj špeciálne náradie na vymetanie komína. Okrem toho, že odstráni usadeniny spalín, vyčistí tiež lapač iskier a skontroluje voľný prístup ku komínu, k dymovodu aj k čistiacim miestam. V prípade nedostatkov ohrozujúcich požiarnu bezpečnosť stavieb alebo zdravie ľudí vám môže byť zakázané komín používať až do ich odstránenia.

Vypaľovanie a frézovanie komínov

V prípade, že komín nie je možné vyčistiť mechanickým spôsobom a ide o materiál odolný voči vyhoreniu sadzí, môže kominár použiť metódu tzv. kontrolovaného vypaľovania komína. To sa vykonáva po častiach smerom zhora dolu, pričom vypaľovanie je nutné nahlásiť vopred orgánom obce a zabezpečiť požiarny dozor.

Okrem vypaľovania sa na vyčistenie hrubých vrstiev usadených spalín môže použiť aj technika frézovania komína, pomocou ktorej sa môže tiež zväčšiť jeho priemer. Vypaľovanie a frézovanie komínov by ste určite mali prenechať osobám, resp. firmám s odbornou spôsobilosťou, keďže riziko poškodenia komína, resp. vzniku požiaru je v týchto prípadoch vysoké.

Revízia komína nie je čistenie

Revízia je posúdenie vhodnosti spalinovej cesty s ohľadom na jej funkčnosť a súlad so stavebnou časťou. Vykonáva ju pracovník s odbornou spôsobilosťou – revízny technik komínov. Revízia je zakončená vydaním dokladu o preskúšaní komína. Ten vám však revízny technik nemusí vydať ak zistí nedostatky – najčastejšími sú použitie necertifikovaných materiálov komínovej vložky či dymovodu alebo dymová cesta nevyhovujúca prílušnému typu kotla či pece.

Povinná revízia komína

Revíziu je podľa §14 zákona 314/2001 Z.z. nutné vykonať pred pripojením palivového spotrebiča na komín, zámenou lokálneho palivového spotrebiča za ústredný zdroj tepla alebo etážový zdroj tepla, zmenou druhu paliva a po stavebných úpravách na telese komína. Nie je však na škodu urobiť takúto revíziu aj pri kúpe staršieho rodinného domu, aby ste nadobudli istotu, že váš komín je bezpečný.

Sankcie pri zanedbaní povinností

Pri zanedbaní starostlivosti o komín hrozia majiteľom nehnuteľností pokarhania či pokuty do výšky 99 EUR. Kontroly môže vykonávať miestne príslušné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru alebo orgány samosprávy. Nezabúdajte ani na už spomenuté riziko nevyplatenia plnenia zo strany poisťovne pri poistnej udalosti spôsobenej práve zanedbaným komínom.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

20/11/2018 19:48
Mirka

Odporucam zavolat kominara. Trva to nejak 15min aspon u nas. Stalo to dvacku. prisiel chalanisko s vercajgom a za chvilku bolo hotovo a cisto. Len mam atypicke dvierka na komine tak sme to tazko otvarali lebo mal 8 klucov ale taky tam nebol ????

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 31.10.2018
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najčastejšie poruchy chladničiek a ich riešenie (Whirlpool, Samsung, Electrolux) Najčastejšie poruchy chladničiek a ich riešenie (Whirlpool, Samsung, Electrolux)

Vďaka širokej dostupnosti náhradných dielov je možné opraviť takmer každú chladničku. V článku sa dozviete najčastejšie chyby chladničiek, ich príčiny a poradíme vám, kedy je nutné...

Ako odplašiť lastovičky a zabrániť im stavať hniezda. Hroty proti lastovičkám ako najlepšie zábrany Ako odplašiť lastovičky a zabrániť im stavať hniezda. Hroty proti lastovičkám ako najlepšie zábrany

Lastovičie hniezda sú večnou komplikáciou. Hlavným problémom je fakt, že lastovičky a iné vtáčie hniezda znečisťujú fasády budov. Ako vyčistiť lastovičie hniezdo? Ako zabrániť...

Ako funguje domáca vodáreň. Dôležité je zapojenie a nastavenie tlaku Ako funguje domáca vodáreň. Dôležité je zapojenie a nastavenie tlaku

Máte na dvore studňu a potrebujete z nej dostať vodu do domácnosti alebo do záhrady? Odpoveďou pre vás sú domáce vodárne. Povieme si, ako taká domáca vodáreň funguje, aké sú jej dôležité...