Likvidácia azbestu podľa zákona. Kde ho odovzdať? Pokuty sú vysoké!

Mnohí zo šikovných domácich majstrov oplývajú zdravou dávkou hrdosti, všetky práce okolo domu zvládajú sami a nenechajú si nikým fušovať do remesla. Ak sa cítite byť jedným z nich vedzte, že predsa len sú činnosti, ktoré je lepšie prenechať odborníkom.

Azbestová krytina

Napr. taká likvidácia materiálov obsahujúcich azbest, za ktorej svojpomocné vykonanie hrozia vysoké pokuty. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo to tak je a čím je azbest pre človeka nebezpečný.

Azbest ako stavebný materiál

Azbest má pozoruhodné vlastnosti – je nehorľavý, odoláva kyselinám i zásadám a je vcelku ohybný a tvárny. Svoje uplatnenie preto našiel najmä v stavebníctve vo formách tzv. azbestovocementových dosiek, pre ktoré sa neskôr zaužíval názov eternit. Eternit sa používal na výrobu strešných krytín, obkladov stien, potrubia či nehorľavej izolácie. V mnohých starších budovách a domoch ho nájdeme v pomerne veľkom množstve.

Vyrábal sa eternit aj bez azbestu? Pravda je taká, že krytinu pod týmto názvom je možné zakúpiť aj v súčasnosti, nebezpečný azbest v nej však bol nahradený celulózou a inými organickými materiálmi.

Tichý a najmä pomalý zabijak

Azbest a tým aj eternit sú pre človeka mimoriadne nebezpečné. Ich nebezpečenstvo spočíva v tom, že pri manipulácii s týmto materiálom sa do ovzdušia uvoľňuje prach s veľmi jemnými časticami azbestu, ktoré uviaznu v pľúcach človeka (a iných živočíchov). Výsledkom môže byť choroba zvaná azbestóza, ktorej charakteristickým príznakom je podráždenie pľúc a ich znížená funkcia, kedy nie sú schopné dostatočne okysličovať krv. Azbest je taktiež zodpovedný za vznik karcinómu pľúc. Tieto choroby sa však môžu prejaviť až po 20 – 30 rokoch od prvého vystavenia tejto látke.

Rezanie azbestu

Práve v tom spočíva škodlivosť eternitu a azbestu – argument, že „sused pred mesiacom likvidoval eternitovú strechu a je zdravý ako ryba“, teda žiaľ, v tomto prípade neplatí. Svojpomocnou likvidáciou azbestu vystavujete obrovskému zdravotnému riziku nielen seba, ale taktiež členov vašej rodiny, vaše domáce zvieratá a vašich susedov. Riešením, ako tomu predísť, je jedine profesionálne odstránenie azbestu.

Odstránenie azbestu podľa zákona

Nakladanie s azbestom a azbestovocementovými materiálmi upravuje zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch. Ten považuje tento materiál za nebezpečný odpad, pričom ukladá majiteľovi povinnosť zabezpečiť jeho zneškodnenie alebo zhodnotenie. Fyzickým osobám – nepodnikateľom, ktoré si túto povinnosť nesplnia, hrozí pokuta až do výšky 2 500 eur. Pre fyzické osoby – podnikateľov alebo právnické osoby je však 2 500 eur dolnou hranicou sadzby a pokuta sa môže vyšplhať až na 120 000 eur. Po zaplatení pokuty si však musí osoba tak či tak dodatočne splniť túto povinnosť a likvidáciu zabezpečiť.

Koho teda na azbest zavolať a koľko to bude stáť?

Ako sa likviduje azbest? Likvidácia eternitu a materiálov, ktoré obsahujú azbest môže byť vykonávaná len osobami, resp. organizáciami s oprávnením na túto činnosť, ktoré vydáva Úrad verejného zdravotníctva v Bratislave podľa § 5 ods. 4, písm. o) a § 41 zákona NR SR č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v súlade s nariadením vlády SR č. 253/2006 Z. z. o ochrane zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou azbestu pri práci.

Likvidácia azbestovej krytiny

Firmy na likvidáciu azbestu využívajú na tieto účely špeciálne technologické vybavenie a vytvoria okolo budovy kontrolované pásmo bez prístupu nepovolaným osobám. Azbest zabezpečia vhodnou chemikáliou, aby sa neuvolňoval do ovzdušia a interiéry neskôr vyčistia špeciálnymi vysávačmi s mikrofiltrami. Za tieto služby si účtujú orientačne okolo 7 eur za m2 v prípade obkladov stien, vyše 8 eur za m2 v prípade strešných krytín či 70 eur za každý odstránený meter potrubia v stúpačke.

Službu likvidácie azbestu vykonávajú aj niektoré podniky mestských služieb, napr. v meste Nitra sú to Nitrianske komunálne služby. Ich práce zahŕňajú všetky potrebné činnosti tak, ako je to v prípade súkromných firiem, avšak poplatky môžu byť menšie, keďže nejde o súkromnú, ale o mestskú firmu.

Kde odovzdať azbest

Pokiaľ máte doma odpad obsahujúci azbest, mali by ste ho odovzdať na miestny zberný dvor vo vašom meste či obci, ktorý zabezpečuje likvidáciu nebezpečných odpadov (napr. stavebného odpadu, ropných látok, elektroniky a pod.). V niektorých mestách býva takýchto dvorov viac, takže si vopred preverte, kde sa odovzdáva aký druh. Nezabúdajte však, že svojpomocnou demontážou azbestových stavebných prvkov porušujete Zákon o odpadoch a ohrozujete zdravie vás a vašich blízkych.

Ak si chcete strechu ponechať

Pokiaľ máte doma konštrukčné prvky obsahujúce azbest (nemusí to byť len eternitová strecha), ktoré nemôžete z prevádzkových alebo ekonomických dôvodov ihneď vymeniť, ale sa obávate, že by sa z nich mohol azbest uvoľňovať, máme pre vás riešenie. V tomto prípade je možné ich zakonzervovať pomocou špeciálnych náterov.

Likvidácia azbestu

Ak eternitová strecha zateká, je možné na jej opravu použiť asfaltové pásy, prípadne náter akrylovými farbami. Tieto metódy môžu predĺžiť životnosť strechy o cca 20 rokov, avšak eternit zakonzervovaný pod asfaltom nebude možné po čase jednoducho rozobrať – bude nutné strechu rezať, čo znamená únik omnoho väčšieho množstva azbestu do ovzdušia a tým aj omnoho väčšie riziko vdýchnutia.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

07/09/2019 07:04
Denisa Hojdar

Dobry den, pri chalupe ktoru som pred nedavnom kupila na hrinovskych lazoch su na zemi zlozene eternitove stvorce, ppodobne byvala stresna krytina, cca 15m2. Firma ktoru som oslovila pyta 250eur za odvoz/likvidaciu, pricom mi nechcu ukazat cenovu kalkulaciu. Mne sa ta cena zda absurdna, ale nikde na internete som nenasla porovnanie. Musi predsa existovat orientacna cena za 1m...a musi byt rozdiel ci ide o demontaz ci len o odvoz...vopred dakujem za radu.

09/09/2019 10:22
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň. Odporúčame vám osloviť viacero firiem, ktoré sa zaoberajú likvidáciou a odvozom azbestu. Cenník služieb si vždy určuje konkrétny podnikateľský subjekt, preto si myslíme, že fixnú sumu za 1m2 nenájdete. Ak sa vám zdá cenová ponuka vysoká, tak skúste osloviť aj firmy mimo vášho okresu / kraju, ktoré si síce pravdepodobne pripočítajú aj dopravu, ale ich cenová ponuka môže byť oveľa nižšia.
Držíme palce :-)

30/09/2019 11:57
Jozef

Zdravím, mňa by len zaujimalo prečo sa má za likvidáciu eternitu platit také nehorázne pálky, veď predsa keď sa to predávalo ako bežne dostupná krytina, tak snáď by mala byt likvidácia bezplatná, resp. ak sa má platiť tak nech ju hradí výrobca, štát, úrad... Prečo bežný človek, ktorý utratil množstvo peňazí na nákup "chorej krytiny"..... Potom sa niet čo čudovať ak sú popri potokoch, cestách atď. rozhádzané...

02/11/2019 23:48
Jozef

Veľmi správne Jozef, tak sa mi zdá, že si tu niekto z toho urobil zlatú baňu a chudákovi nezostáva nič iné len si nechať strechu padnúť na hlavu, aby mu nedali pokutu ktorá ho pochová, lebo ak ju nebude mať z čoho zaplatiť tak mu exekútor zoberie aj tie hnilé steny čo mu zostali, fuj môže sa tento štát hanbiť, nedokáže prevziať na seba zodpovednosť za škody ktoré spôsobil ale s úsmevom to hodí na chudobu...

10/03/2022 10:09
Tomas


Dobrý deň, chcem sa opýtať, môžme eternitovou strechu zložiť a vybaviť odvoz + likvidáciu, alebo musí byť aj zloženie robené firmou?
Prípadne keby sme chceli ho len zložiť vymeniť laty a dať naspäť je to legislatívne ok? Ďakujem

07/01/2020 14:15
Dana Chamulova

Dobry den prosim o oznamenie ci je v zakone niekde ze spolocenstva ktore maju v stupackach azbestove rury tieto musia dat zlikvidovat jasne ze firmouktira ma na to distupnu techniku, ale do ktoreho roku to plati.

17/02/2020 17:34
Peter Fodor

Dobrý deň pani Chamulova, áno určite to stále platí, že dané činnosti musí vykonávať firma ktorá má na to oprávnenie. Pokial nebudete riešiť výmenu tak je to samo osebe až tak nevadí, ale ak sa chystáte na výmenu určite treba firmou ktorá má na to oprávnenie.

07/03/2020 21:41
Darina Pollakova

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, či je potrebné podľa zákona vymeniť strechu na dome, kde je azbestova krytina pokiaľ nie je porušená. Ďakujem

09/04/2020 17:51
Peter Varga

Dobrý deň, ja som dostal ponuku od istej firmy, na likvidáciu azbestovej krytiny, ktorú som mal na pozemku po predošlom majiteľovi, cenovú ponuku: 2 650 € (len odvoz, likvidácia) je táto suma podla vás adekvátna pri množstve cca 3 t? Ďakujem

09/04/2020 19:15
Peter Fodor

Dobry den pan Varga, zavisi od toho ako to cele vyzera co by bolo potrebne s tym spravit, ale cena by sa mohla pohybovat celkovo na tej urovni i ked mozno by mohla byt ak ina ale zavisi to od stavu. Pekny vecer

09/04/2020 21:33
Matus

Dobrý ja sa chcem spýtať či sa môže strecha z azbestu zlikvidovať tak že ako majitel nehnuteľnosti zo zákona si to môžem odstrániť sám a odovzdať na príslušnú skládku nebezpečného odpadu za ktorú si zaplatím . Je to pravda alebo sa mýlim ?? Ďakujem

09/04/2020 21:47
Peter Fodor

Pokial viem uvazovalo sa o niecom takom ze ak v minulosti ostal niekomu nejaky azbest ale myslene tym je nejaka doska dve aby ich normalne odovzdal, ale zatial sa legislativne nic take neudialo a len tak Vam to skladka nezobere.

09/04/2020 21:56
Matus

Lebo som sa informoval vo všelijakých firmách čo sa zaoberajú likvidáciou azbest a jedna mi to potvrdila že tak si to môžem spraviť (keď som majitel ) dôležité je aby som mal papier o likvidácii teda odovzdaní na skládke

09/04/2020 21:59
Matus

Lebo je nehorázne platiť takú sumu za odstránenie pritom kamarátovi dali len papier o likvidácii zo skládky to bolo všetko od nich čo dostať tak neviem ako to chodi ...

28/04/2020 10:52
Laura

Dobrý deň, chcem sa spýtať či si môže sused sám opravovať azbestovú strechu? Kedže pri tejto jeho činnosti koná očividne neodborne(láme ju dokonca ju aj brúsil). V zákone sa hovorí iba o odstránení a výmena strechy nie o oprave.

28/04/2020 11:05
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň, vzhľadom na to, že azbest je považovaný za nebezpečný a nemal by sa obrusovať a ani lámať (počas manipulácie dochádza k uvoľňovaniu azbestových vlákien), nepovažujeme konanie vášho suseda za správne. Opravovať azbestovú strechu si síce môže aj sám (hovoríme o čistení a nechaní eternitu ako podkladu pre novú krytinu), avšak mal by to robiť tak, aby bola zachovaná bezpečnosť.

07/06/2020 17:46
Eva

Dobrý deň,
rozmýšľame o oprave azbestovej strechy, prípadne výmeny za plechovú. Vedeli by ste mi poradiť prosím?
Dakujem
Eva

09/06/2020 06:59
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
s čím konkrétne potrebujete poradiť?

29/06/2020 23:22
Veronika

Dobrý deň chcela by som sa opýtať dalo by sa riešiť keď si likvidujem sama eternit aa ptm mi to skládka zoberie?? Alebo to teraz robí komplet firma.

06/07/2020 16:58
Michal

Dobry den,
ak mi sused postavil staru azbestovu strechu (kusy eternitu su v celku) vedla mojho dvora a nechce to odstranit mozem to nahlasit na zivotne prostredie ?

12/07/2020 22:15
David

Môžem si sám v obleku a rukaviciach atď.rozlozit eternitovu strechu a použiť ju zas na chatu??

23/07/2020 11:21
Ján

Dobrý deň potreboval by som zhodiť a odstrániť azbestovu strechu zo záhradnej chatky okr.Levoca kde by som sa mal alebo na koho obrátiť nič som na internete nenašiel Ďakujem

26/07/2020 10:17
Jarmila Borbelyova

Dobrý deň,na pozemku, čo sme kúpili, našli sme dva kusy eternitu.Chcem sa opýtať,kde to mám odovzdať, keď v našom okrese-Nove Zámky,nie je skládka na nebezpečný odpad.Skusala som aj firmu osloviť, ktorá sa zaoberá s týmto,ale nakoniec som dopadla tak, že je to malé množstvo,s týmto sa im neoplatí zaoberať,poradil mi pán majiteľ veľmi "múdro", že si to máme zobrať na chrbte do šrotu.Tak čo má robiť obyčajný človek s malým množstvom
nebezpečného odpadu?

01/10/2020 18:23
Eva

Dobrý deň po kúpe bytu som v pivnici pri vypratavani našla azbestovu dosku čo s ňou?Ďakujem.

11/10/2020 14:38
Miroslav Kováčik

Dobrý deň. Sme právnicky subjekt a opravujeme rôzne dopravné prostriedky a mechanizmy. Niektoré diely boli pôvodne azbestové, v súčastnosti ich nahrádzame bezpečnejšou náhradou. Zdemontované azbestové časti (dosky cca 40cmx40cm) ale nie sú stavebný odpad. Môžu naši zamestnanci demontovať takéto diely? Ako správne postupovať pri zneškodnovaní keď to nie je stavebný odpad. Ďakujem.

19/11/2020 02:19
Vlado

Keď strechu obalím, napr. pur penou, tak si ju môžem rozobrať sám (tým neporušujem zákon, lebo nikoho zdravie neohrozujem) naukladať do nepriedušných igelitových vriec a zaniesť (zaplatiť) ju na príslušnú skládku.

07/12/2020 19:46
Jozefína

Dobrý deň mám montovaný rod .dom.Okal dnes sa p
Ohlásili majstri vymeniť strechu za plechovú,pol strechy zložili a zabezpečili aby mi nezmohol dom keďže je montovaný poraďte čo potom s ním robyt dakujem

22/04/2021 21:07
palo

sim od MI a chcem menit eternitovu strech, kazdy tu pyta peniaze za to ako keby to bol cisty uran, musim to likvidovat, co ked si to uskladnim na pozemku zabalene v palete a az nasporim na tych bohatych likvidatorocj to spracem ? uz nevedia co pytat. nemyslim si ze na vychde maju ludia tolko penazi nazvys

13/06/2021 10:44
Štefan Závodný

Na tento cirkus by sa mal pozrieť minister životného prostredia!!! Zvetrané a poškodené strechy z azbestu týčiace sa na domoch v NP a dedinách, či mestách neškodia: Tie však čo sa dávajú dolu škodia. Vietor a dážď zo striech vlákienka neodnáša do vôd, potokov a riek , dážď nesplavuje? Technický zázrak.
Tak tupci štátny úradníci miesto toho aby stimulovali a dotovali odstraňovanie azbestu to sankcionujú? Skutoční škodcovia zdravia a životného prostredia sú hlupáci na funkciách a to viacej ako škodlivý činiteľ sám?

19/07/2021 10:17
Lubo

Lebo EU. Kto zomrel azbestom z cestnej premávky a z azbestom krytej srechy?? Nech sa prihlási
Lubo Pieštany

25/06/2022 14:21
Tomáš

Brzdové obloženie všetkých automobilov sú vyrábané z azbestu. Pri každom jednom brzdení sú vydané do ovzdušia milióny mikrovlákien azbestu. Pri prehriatí brzdových platničiek sa uvoľňuje azbest v niekoľko násobnom množstve sprevádzané štipľavým zápachom (naloženy kamión brzdiaci dolu kopcom). To znamená že človek čakajúci na autobus alebo aj bežný chodec či iný účastník cestnej premávky je pravidelne vystavovaný väčšiemu nebezpečenstvu ako chudáčisko čo si chce raz za život opraviť strechu. Azbest je všade prítomný a všetci ho dýchame.

27/10/2021 22:38
Martina Škripova

Dávate zle informácie ľuďom azbest ako súkromnej osobe žiadna skládka nezoberie musia si objednať firmu ktorá vybaví povolenie na RUVZ až potom firma z povolením na prevoz môže azbest s papiermi uložiť na skládke .pekný večer

09/01/2022 10:59
Mihalik

Dobrý deň som kúpil dom ale azbest kde mam odpad? Dosť kusov ale myslím ze asi 1t.

01/02/2022 13:50
Alena

Som toho názoru aby štát dotoval odstránenie tejto krytiny. Lebo inak bude táto krytina pohodená kade tade.
Presne tak, ľudia nemajú na to peniaze. a podotýkam nie malé. Ak im štát neponúkne pomoc, isto iste to bude pohodené v prírode a to predsa nechceme či?

01/02/2022 13:50
Alena

Som toho názoru aby štát dotoval odstránenie tejto krytiny. Lebo inak bude táto krytina pohodená kade tade.
Presne tak, ľudia nemajú na to peniaze. a podotýkam nie malé. Ak im štát neponúkne pomoc, isto iste to bude pohodené v prírode a to predsa nechceme či?

01/02/2022 13:50
Alena

Som toho názoru aby štát dotoval odstránenie tejto krytiny. Lebo inak bude táto krytina pohodená kade tade.
Presne tak, ľudia nemajú na to peniaze. a podotýkam nie malé. Ak im štát neponúkne pomoc, isto iste to bude pohodené v prírode a to predsa nechceme či?

01/02/2022 13:50
Alena

Som toho názoru aby štát dotoval odstránenie tejto krytiny. Lebo inak bude táto krytina pohodená kade tade.
Presne tak, ľudia nemajú na to peniaze. a podotýkam nie malé. Ak im štát neponúkne pomoc, isto iste to bude pohodené v prírode a to predsa nechceme či?

04/03/2022 19:00
MICHAL

Čo je na tom pravdy, že ak je eternit starší ako 40r. údajne sú na to laboranti ktorí to vedia zistiť, /firma/ ak je to po 40.rokov tak sa môže vyhodiť na klasickú skládku??

04/09/2022 14:03
Martin Čurma

Mame v byte 17vmetrov azbestivej rury v stupacke kolko zaplatil za likvidaciu odpadu

04/09/2022 14:46
Martin Čurma

Mame v byte 17vmetrov azbestivej rury v stupacke kolko zaplatil za likvidaciu odpadu

03/11/2022 17:49
Maria Bernaťáková

Dobry den,sestra pred 10 rokmi dala eternit zo strechy do jamy na pozemku ,,porušila zakon ?

23/11/2022 23:44
Janka

V paneláku, ktorý bol postavený v roku 1968, v priestore vedľa kúpeľne, kde mame umiestnenú práčku, sa nachádza azbestovocementová rúra. Je to 13. poschodový panelák, rúra ide len v jednej časti cez všetky 4.izbové byty. Ostatné byty túto rúru nemajú. Nevieme k čomu a na čo rúra slúži. Stúpačky máme nové, vymenené pred 4 rokmi a sú umiestnené za WC. Chceme robiť rekonštrukciu kúpeľne, spojiť priestor, kde je práčka s kúpeľňou a urobiť tam sprchový kút. Azbestcement rúra by nám v sprchovom kúte prekážala. Správca domu nemá projektovú dokumentáciu a ani nám nevedeli povedať, na čo rúra slúži a či je vôbec funkčná. Najradšej by sme ju odtiaľ nechali odstrániť certifikovanou firmou na to určenou. Stretol sa niekto s takouto rúrou v panelom dome? A vedel by k čomu táto rúra slúži? Keďže správca domu nevie odpoveď. Ďakujem.

13/10/2023 20:42
Erik

Protizakonne? Kupim si kvalitnu celotvarovu masku s vhodnym filtrom, oblek. Strhnem to a navrecujem. Zavolam firmu na odvoz a je to, poviem, ze to dedo čo je po smrti strhol a proste to chcem ekologicky zlikvidovat...

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 29.01.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.