Likvidácia azbestu podľa zákona. Kde ho odovzdať? Pokuty sú vysoké!

Mnohí zo šikovných domácich majstrov oplývajú zdravou dávkou hrdosti, všetky práce okolo domu zvládajú sami a nenechajú si nikým fušovať do remesla. Ak sa cítite byť jedným z nich vedzte, že predsa len sú činnosti, ktoré je lepšie prenechať odborníkom.

Azbestová krytina

Napr. taká likvidácia materiálov obsahujúcich azbest, za ktorej svojpomocné vykonanie hrozia vysoké pokuty. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo to tak je a čím je azbest pre človeka nebezpečný.

Azbest ako stavebný materiál

Azbest má pozoruhodné vlastnosti – je nehorľavý, odoláva kyselinám i zásadám a je vcelku ohybný a tvárny. Svoje uplatnenie preto našiel najmä v stavebníctve vo formách tzv. azbestovocementových dosiek, pre ktoré sa neskôr zaužíval názov eternit. Eternit sa používal na výrobu strešných krytín, obkladov stien, potrubia či nehorľavej izolácie. V mnohých starších budovách a domoch ho nájdeme v pomerne veľkom množstve.

Vyrábal sa eternit aj bez azbestu? Pravda je taká, že krytinu pod týmto názvom je možné zakúpiť aj v súčasnosti, nebezpečný azbest v nej však bol nahradený celulózou a inými organickými materiálmi.

Tichý a najmä pomalý zabijak

Azbest a tým aj eternit sú pre človeka mimoriadne nebezpečné. Ich nebezpečenstvo spočíva v tom, že pri manipulácii s týmto materiálom sa do ovzdušia uvoľňuje prach s veľmi jemnými časticami azbestu, ktoré uviaznu v pľúcach človeka (a iných živočíchov). Výsledkom môže byť choroba zvaná azbestóza, ktorej charakteristickým príznakom je podráždenie pľúc a ich znížená funkcia, kedy nie sú schopné dostatočne okysličovať krv. Azbest je taktiež zodpovedný za vznik karcinómu pľúc. Tieto choroby sa však môžu prejaviť až po 20 – 30 rokoch od prvého vystavenia tejto látke.

Rezanie azbestu

Práve v tom spočíva škodlivosť eternitu a azbestu – argument, že „sused pred mesiacom likvidoval eternitovú strechu a je zdravý ako ryba“, teda žiaľ, v tomto prípade neplatí. Svojpomocnou likvidáciou azbestu vystavujete obrovskému zdravotnému riziku nielen seba, ale taktiež členov vašej rodiny, vaše domáce zvieratá a vašich susedov. Riešením, ako tomu predísť, je jedine profesionálne odstránenie azbestu.

Odstránenie azbestu podľa zákona

Nakladanie s azbestom a azbestovocementovými materiálmi upravuje zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch. Ten považuje tento materiál za nebezpečný odpad, pričom ukladá majiteľovi povinnosť zabezpečiť jeho zneškodnenie alebo zhodnotenie. Fyzickým osobám – nepodnikateľom, ktoré si túto povinnosť nesplnia, hrozí pokuta až do výšky 2 500 eur. Pre fyzické osoby – podnikateľov alebo právnické osoby je však 2 500 eur dolnou hranicou sadzby a pokuta sa môže vyšplhať až na 120 000 eur. Po zaplatení pokuty si však musí osoba tak či tak dodatočne splniť túto povinnosť a likvidáciu zabezpečiť.

Koho teda na azbest zavolať a koľko to bude stáť?

Likvidácia eternitu a materiálov, ktoré obsahujú azbest môže byť vykonávaná len osobami, resp. organizáciami s oprávnením na túto činnosť, ktoré vydáva Úrad verejného zdravotníctva v Bratislave podľa § 5 ods. 4, písm. o) a § 41 zákona NR SR č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v súlade s nariadením vlády SR č. 253/2006 Z. z. o ochrane zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou azbestu pri práci.

Likvidácia azbestovej krytiny

Firmy na likvidáciu azbestu využívajú na tieto účely špeciálne technologické vybavenie a vytvoria okolo budovy kontrolované pásmo bez prístupu nepovolaným osobám. Azbest zabezpečia vhodnou chemikáliou, aby sa neuvolňoval do ovzdušia a interiéry neskôr vyčistia špeciálnymi vysávačmi s mikrofiltrami. Za tieto služby si účtujú orientačne okolo 7 eur za m2 v prípade obkladov stien, vyše 8 eur za m2 v prípade strešných krytín či 70 eur za každý odstránený meter potrubia v stúpačke.

Službu likvidácie azbestu vykonávajú aj niektoré podniky mestských služieb, napr. v meste Nitra sú to Nitrianske komunálne služby. Ich práce zahŕňajú všetky potrebné činnosti tak, ako je to v prípade súkromných firiem, avšak poplatky môžu byť menšie, keďže nejde o súkromnú, ale o mestskú firmu.

Kde odovzdať azbest

Pokiaľ máte doma odpad obsahujúci azbest, mali by ste ho odovzdať na miestny zberný dvor vo vašom meste či obci, ktorý zabezpečuje likvidáciu nebezpečných odpadov (napr. stavebného odpadu, ropných látok, elektroniky a pod.). V niektorých mestách býva takýchto dvorov viac, takže si vopred preverte, kde sa odovzdáva aký druh. Nezabúdajte však, že svojpomocnou demontážou azbestových stavebných prvkov porušujete Zákon o odpadoch a ohrozujete zdravie vás a vašich blízkych.

Ak si chcete strechu ponechať

Pokiaľ máte doma konštrukčné prvky obsahujúce azbest (nemusí to byť len eternitová strecha), ktoré nemôžete z prevádzkových alebo ekonomických dôvodov ihneď vymeniť, ale sa obávate, že by sa z nich mohol azbest uvoľňovať, máme pre vás riešenie. V tomto prípade je možné ich zakonzervovať pomocou špeciálnych náterov.

Likvidácia azbestu

Ak eternitová strecha zateká, je možné na jej opravu použiť asfaltové pásy, prípadne náter akrylovými farbami. Tieto metódy môžu predĺžiť životnosť strechy o cca 20 rokov, avšak eternit zakonzervovaný pod asfaltom nebude možné po čase jednoducho rozobrať – bude nutné strechu rezať, čo znamená únik omnoho väčšieho množstva azbestu do ovzdušia a tým aj omnoho väčšie riziko vdýchnutia.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

07/09/2019 07:04
Denisa Hojdar

Dobry den, pri chalupe ktoru som pred nedavnom kupila na hrinovskych lazoch su na zemi zlozene eternitove stvorce, ppodobne byvala stresna krytina, cca 15m2. Firma ktoru som oslovila pyta 250eur za odvoz/likvidaciu, pricom mi nechcu ukazat cenovu kalkulaciu. Mne sa ta cena zda absurdna, ale nikde na internete som nenasla porovnanie. Musi predsa existovat orientacna cena za 1m...a musi byt rozdiel ci ide o demontaz ci len o odvoz...vopred dakujem za radu.

09/09/2019 10:22
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň. Odporúčame vám osloviť viacero firiem, ktoré sa zaoberajú likvidáciou a odvozom azbestu. Cenník služieb si vždy určuje konkrétny podnikateľský subjekt, preto si myslíme, že fixnú sumu za 1m2 nenájdete. Ak sa vám zdá cenová ponuka vysoká, tak skúste osloviť aj firmy mimo vášho okresu / kraju, ktoré si síce pravdepodobne pripočítajú aj dopravu, ale ich cenová ponuka môže byť oveľa nižšia.
Držíme palce :-)

30/09/2019 11:57
Jozef

Zdravím, mňa by len zaujimalo prečo sa má za likvidáciu eternitu platit také nehorázne pálky, veď predsa keď sa to predávalo ako bežne dostupná krytina, tak snáď by mala byt likvidácia bezplatná, resp. ak sa má platiť tak nech ju hradí výrobca, štát, úrad... Prečo bežný človek, ktorý utratil množstvo peňazí na nákup "chorej krytiny"..... Potom sa niet čo čudovať ak sú popri potokoch, cestách atď. rozhádzané...

02/11/2019 23:48
Jozef

Veľmi správne Jozef, tak sa mi zdá, že si tu niekto z toho urobil zlatú baňu a chudákovi nezostáva nič iné len si nechať strechu padnúť na hlavu, aby mu nedali pokutu ktorá ho pochová, lebo ak ju nebude mať z čoho zaplatiť tak mu exekútor zoberie aj tie hnilé steny čo mu zostali, fuj môže sa tento štát hanbiť, nedokáže prevziať na seba zodpovednosť za škody ktoré spôsobil ale s úsmevom to hodí na chudobu...

07/01/2020 14:15
Dana Chamulova

Dobry den prosim o oznamenie ci je v zakone niekde ze spolocenstva ktore maju v stupackach azbestove rury tieto musia dat zlikvidovat jasne ze firmouktira ma na to distupnu techniku, ale do ktoreho roku to plati.

17/02/2020 17:34
Peter Fodor

Dobrý deň pani Chamulova, áno určite to stále platí, že dané činnosti musí vykonávať firma ktorá má na to oprávnenie. Pokial nebudete riešiť výmenu tak je to samo osebe až tak nevadí, ale ak sa chystáte na výmenu určite treba firmou ktorá má na to oprávnenie.

07/03/2020 21:41
Darina Pollakova

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, či je potrebné podľa zákona vymeniť strechu na dome, kde je azbestova krytina pokiaľ nie je porušená. Ďakujem

09/04/2020 17:51
Peter Varga

Dobrý deň, ja som dostal ponuku od istej firmy, na likvidáciu azbestovej krytiny, ktorú som mal na pozemku po predošlom majiteľovi, cenovú ponuku: 2 650 € (len odvoz, likvidácia) je táto suma podla vás adekvátna pri množstve cca 3 t? Ďakujem

09/04/2020 19:15
Peter Fodor

Dobry den pan Varga, zavisi od toho ako to cele vyzera co by bolo potrebne s tym spravit, ale cena by sa mohla pohybovat celkovo na tej urovni i ked mozno by mohla byt ak ina ale zavisi to od stavu. Pekny vecer

09/04/2020 21:33
Matus

Dobrý ja sa chcem spýtať či sa môže strecha z azbestu zlikvidovať tak že ako majitel nehnuteľnosti zo zákona si to môžem odstrániť sám a odovzdať na príslušnú skládku nebezpečného odpadu za ktorú si zaplatím . Je to pravda alebo sa mýlim ?? Ďakujem

09/04/2020 21:47
Peter Fodor

Pokial viem uvazovalo sa o niecom takom ze ak v minulosti ostal niekomu nejaky azbest ale myslene tym je nejaka doska dve aby ich normalne odovzdal, ale zatial sa legislativne nic take neudialo a len tak Vam to skladka nezobere.

09/04/2020 21:56
Matus

Lebo som sa informoval vo všelijakých firmách čo sa zaoberajú likvidáciou azbest a jedna mi to potvrdila že tak si to môžem spraviť (keď som majitel ) dôležité je aby som mal papier o likvidácii teda odovzdaní na skládke

09/04/2020 21:59
Matus

Lebo je nehorázne platiť takú sumu za odstránenie pritom kamarátovi dali len papier o likvidácii zo skládky to bolo všetko od nich čo dostať tak neviem ako to chodi ...

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 29.01.2019
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Donáška/rozvoz potravín domov po celom Slovensku – zoznam obchodov s možnosťou online nákupuDonáška/rozvoz potravín domov po celom Slovensku – zoznam obchodov s možnosťou online nákupu

Chcete si v čase pandémie koronavírusu uľahčiť život? Začnite využívať niektoré zo služieb donášok potravín. Za posledné týždne sa s nimi aj na Slovensku doslova roztrhlo vrece.

Čistenie dotykového displeja smartfónu a tabletu. Ako dezinfikovať mobil a odstrániť škrabance z displeja?Čistenie dotykového displeja smartfónu a tabletu. Ako dezinfikovať mobil a odstrániť škrabance z displeja?

Ako si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domuAko si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domu

Je pre vás práca z domu úplnou novinkou? Možno vám pomôže zopár rád a postrehov, ako si zariadiť pracovný kútik pohodlne a prakticky.