Použitie žlčového mydla v domácnosti

Určite ste sa už zamýšľali nad tým, ako ušetriť za pracie gély a prášky. Zároveň sa mnohí z nás snažia prať ekologickejšie, bez nadmerného znečisťovania vody chemikáliami a tým pádom aj znečisťovania životného prostredia. Vďaka tomu, že je táto téma v poslednom čase čoraz viac rozoberaná, na trhu je množstvo dostupných alternatív. Či už sú to ekologické pracie prášky, gély alebo tuhé mydlá.

Žlčové mydlo do domácnosti

K takýmto alternatívam patrí aj spomínané žlčové mydlo. S ekologickými prostriedkami býva niekedy problém, že nie sú dostatočne účinné. Alebo aspoň nie tak účinné, ako chemické prášky a gély. So žlčovým mydlom vám to pôjde so škvrnami o niečo ľahšie. Je naozaj účinné a poznali ho už naše staré mamy. Jediné, čo treba vedieť, je správne používanie. Prečítajte si o tom, čo žlčové mydlo obsahuje a ako funguje.

Obľúbené produkty


Čo to je žlčové mydlo a ako funguje?

Zničili ste si svoj obľúbený kúsok ťažko odstrániteľnými škvrnami? Problémové môžu byť napríklad fľaky od trávy, niektorých potravín alebo krvi. Pre mnohých je predstava, že majú svoje obľúbené kúsky oblečenia prať žlčou, doslova strašidelná. Ale počas storočí sa osvedčila jeho schopnosť odstraňovania silných nečistôt. Tak sa stalo súčasťou výbavy na pranie každej správnej gazdinky. Kedy sa mydlo zo žlče začalo používať a ako sa vyrábalo už od nepamäti?

Prvá zmienka o tomto zázraku sa datuje do roku 1767. Mladý francúzsky chemik Antoine-Alexis Cadet de Vaux vtedy začal skúmať vlastnosti žlče. Tento objaviteľ zistil, že žlč dokáže výborne odstrániť nielen mastnotu, ale aj ďalšie typy škvŕn. Žlč v ľudskom tele slúži práve na trávenie tukov. Obsahuje totižto minerálne látky, ktoré k tomu napomáhajú. Okrem toho má táto tekutina aj antibakteriálne účinky. Žltkasto-zelenkavá kvapalina, ktorá sa tvorí v pečeni, nepríjemne zapácha a takmer nikto by s ňou nevydržal dlhšie pracovať. Na prvý pohľad to znie ako hotový zázrak, no kvôli spomínanému zápachu tento objav veľký úspech nezožal. Až počas ďalších rokov sa gazdinky k žlčovému mydlu opäť vrátili.

Zmena prišla v 19. storočí. Do tejto smradľavej tekutiny bola pridaná éterická zlúčenina a zápach sa vytratil. Neskôr sa toho Francúzi chytili a vydali ich legendárne marseillské mydlá na pranie, ktoré v pôvodných verziách obsahovali žlč.

Pozitívne skúsenosti aj v minulosti

Ako sme už spomínali, žlčové mydlo sa používalo už skôr. Jednou z jeho variácií bola sušená žlč. Tá sa pridala do teplej vody spolu s trochou mydla. Neskôr sa pre zjednodušenie celého procesu začali vyrábať špeciálne mydlá, ktoré už rovno obsahovali žlč.

Väčšinou sa takéto mydlo používalo na pranie jemnejších typov látok. Patrí k nim hodváb či tyl. V žlčovom mydle sa pralo aj vlnené oblečenie. V tomto prípade si treba dávať pozor a použite len malé množstvo mydla. Keď sa takéto mydlo zmiešalo s liehom a čpavkom, bolo využiteľné aj na odstránenie lesku vlnenej pleteniny. Ten sa vytvoril časom, pri bežnom nosení.

Použitie žlčového mydla

Žlčové mydlo je naozajstným zázrakom medzi čistiacimi prostriedkami. Dokáže odstrániť aj niekoľko rokov zaschnuté škvrny, ktoré sa nedali ničím odstrániť. Len treba vedieť ako na to, aké veci sa s ním môžu prať a od čoho škvrna pochádza. Pretože nie všetky organické fľaky sa so žlčovým mydlom dajú odstrániť.

Krv

Žlčové mydlo je osvedčeným pomocníkom aj na pranie krvi. Či už krvi z nejakého väčšieho poranenia, alebo menštruačnej krvi. Aj keď už je krv na oblečení dlhší čas, stále sa dá žlčovým mydlom odstrániť. Jediné, na čo si treba dávať pozor je, aby ste neprali vo vode s vysokou teplotou. V takom prípade by sa mohla krv zraziť a dostať sa ešte viac do látky. Vtedy by to už nešlo oprať vôbec (to isté platí aj pri škvrnách od mliečnych produktov). Odporúča sa, aby ste prali vo vlažnej až celkom studenej vode. Najprv si látku namočte, potom potrite mydlom, vydrhnite a na záver opláchnite. Tento postup opakujte, dokým nebude látka úplne čistá.

Čistenie krvavých fľakov žlčovým mydlom

Mastné nečistoty

Či už gazdinky v kuchyni, alebo mechanici pri oprave auta – všade sa môžeme stretnúť s mastnými škvrnami na oblečení. Olej z panvice, maslo, tatárska omáčka, čokoláda alebo motorový olej, či rôzne palivá. Toto všetko dokáže urobiť nechcené fľaky na obľúbených odevoch a nie vždy sa dajú oprať klasickými produktami na pranie. Žlčové mydlo je na takúto prácu ako stvorené a na takéto fľaky najúčinnejšie.

Najprv stačí ak škvrnu navlhčíte teplou vodou, potriete žlčovým mydlom a necháte pôsobiť. Po 10-15 minútach by mala byť škvrna nasiaknutá mydlom. Potom môžete postihnuté miesto pošúchať a mydlo poriadne speniť. Oblečenie by malo byť v tomto kroku čisté. Ak je to ešte potreba, môžete znova potrieť mydlom a proces opakovať. Keď už sa škvrny úplne zbavíte, tak daný kúsok oblečenia hoďte do práčky. Po vypraní by to už malo byť na 100% čisté.

Kozmetické produkty

Ďalšou z odolných typov škvŕn je aj otlačený mejkap, riasenka, rúž či ceruzka na obočie alebo oči. Všetky takéto produkty sú mastné a to znamená, že žlč na to veľmi dobre pôsobí. So žlčovým mydlom sa dajú pravidelne prať aj kozmetické štetce. Či už sú vyrobené z umelého alebo prírodného materiálu. Prať s týmto mydlom môžete aj hubky, pretože žlč má taktiež navyše dezinfekčné účinky.

Škvrny od trávy

Pretože žlč obsahuje kyseliny, vie si hravo poradiť aj so zelenými fľakmi (chlorofylom) od trávy na oblečení. Taktiež odstráni atrament, tuš či blato. Postup je rovnaký, ako pri predošlých typoch škvŕn. Navlhčiť, naniesť mydlo, nechať vstrebať, vydrhnúť a opláchnuť. Na záver môžete nechať oblečenie vyprať na bežnom cykle v práčke.

Košele, hodváb a ďalšie jemné materiály

Ako ďalšie sa dá so žlčovým mydlom vyčistiť golier alebo manžety košele. Tiež vyčistí fľaky od potu, s čím máme problém hlavne na bielom oblečení. Nie je to nič nezvyčajné, keď sa vám na tričku alebo košeli pri bežnom nosení objavia pod pazuchami žlté škvrny. Pri čistení ich stačí navlhčiť, potrieť mydlom a kefkou vydrhnúť. Jemné materiály, ako napríklad hodváb a vlna, sa čistia o trošku inak. Mydlo nanesiete na čistú, navlhčenú handričku, potriete na škvrnu a necháte pár minút pôsobiť. Potom poriadne vypláchate.

Fľaky od ovocia alebo zeleniny

Jedným z typov nečistôt, ktoré toto zázračné mydlo nedokáže tak ľahko zmyť, sú škvrny od ovocia a zeleniny. Podobne to je aj z ich výrobkov ako napríklad šťavy, omáčky, džemy alebo víno. Samostatné vám asi veľmi nepomôže, no s pridaním malého množstva soli či citrónovej šťavy to pôjde ľahšie. Tento proces sa však pri jemných typoch materiálov neodporúča. V každom prípade je najlepšie, ak takúto škvrnu odstránite so žlčovým mydlom čo najskôr. Po zaschnutí to už nemusí zísť dole vôbec a kúsok oblečenia zostane zničený.

Žlčové mydlo na čistenie detského oblečenia

Ďalšie využitie žlčového mydla

Je vhodné ho použiť aj pri odstraňovaní nečistôt z látkových plienok či z látkových menštruačných vložiek. Tiež je vhodné pri čistení bielych a stálofarebných textílií z prírodných vláken i zmesových tkanín. Najprv by ste si mali účinky mydla otestovať na menšom kúsku oblečenia. Zistíte tak, či látka nepúšťa farbu. Niektoré textílie nie sú až tak odolné voči rôznym typom mydiel, nie len žlčovému.

Ak ste už danú látku niekedy prali a nepúšťala farbu, je pravdepodobné, že so žlčovým mydlom bude reagovať podobne. Žlčové mydlo obsahuje z 30% klasické mydlo. Pre istotu to ale aj tak vyskúšajte. Pred praním špinavej bielizne vo väčšom množstve sa klasické žlčové mydlo veľmi neodporúča. Mali by ste skôr použiť mydlové vločky zo žlčového mydla, ktoré sú viac efektívne.

Ďalšie informácie o žlčovom mydle

  • Dnes sa už bežne do žlčových mydiel používa hovädzia žlč. Obsahuje kyselinu glykocholovú a taurocholovú, ktoré pomáhajú s rozpúšťaním odolných škvŕn a nečistôt. Využíva sa hlavne na čistenie škvŕn organického pôvodu na látkach a odevoch. Na výber máte z dvoch alternatív – pevného a tekutého žlčového mydla. V drogérií nájdete aj čistiace spreje so žlčovým mydlom, kedy je aplikácia o niečo jednoduchšia.
  • Pre žlčové mydlo je typická zelenkavá alebo hnedkastá farba. Využitím hovädzej žlče sa znižuje aj množstvo obsahu, keďže by sa v opačnom prípade vyhodila. Vďaka tomu, že tento produkt obsahuje živočíšny, prírodný materiál, tak je zdravotne nezávadné.
  • Ak vyhľadávate skôr vegánske alternatívy produktov, nájdete aj takéto žlčové mydlá. Obsahujú syntetické enzýmy získaných z geneticky modifikovaných rastlín. Ak sa vám na povrchu vytvorí biely práškový povlak, mydlo nie je pokazené, a nie je to ani pleseň. Ide iba o zrazený chlorid sodný, čo je len obyčajná kuchynská soľ. Pranie so žlčovým mydlom vyžaduje o nejaký čas naviac, ale je to za cenu odstránenia aj tých najodolnejších škvŕn.

Cena je priaznivá

Možno by sa vám mohlo zdať, že všetky ekologické produkty sú veľmi drahé, ťažko sa zháňajú, a keď už si ich niekde objednáte, trvá večnosť kým sa pošlú a doručia. Žlčové mydlo je pravým opakom. Kúpite ho v každej dobrej drogérii a stojí úplné minimum peňazí. Veľmi dobrá je aj jeho výdrž. Tuhé mydlo (100g) by vám malo vydržať pri pravidelnom používaní aj tri až štyri mesiace, tekuté žlčové mydlo dva až tri mesiace.

Používanie ekologických čistiacich prostriedkov je to úplné minimum, čo môžete urobiť pre planétu a zároveň vás to nestojí skoro nič. Pranie môže zabrať trochu dlhšie ale stojí to za ušetrené nervy a predĺženie životnosti oblečenia či doplnkov. Doposiaľ ešte nič neprekonalo efektivitu a schopnosť čistenia žlčového mydla.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 29.01.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.