Tapety do kúpeľne? Vodoodolné a samolepiace tapety na obkladačky aj umakart

Každý túži mať krásnu kúpeľňu, svoju oázu pokoja, ktorá nebude len miestom čistoty, ale taktiež dokáže vzbudiť emóciu. Dnes to už dávno nie je len o lesklých dizajnových kachličkách. Zaujímavou voľbou je napríklad tapeta do kúpeľne. Kvalitné vliesové alebo vinylové tapety sú vodoodolné, umývateľné a ponúkajú vám v kúpeľni možnosť vytvoriť unikátny štýl.

Originálna romantická tapeta v kúpelni

Možno si nie ste istí či sú vlastne tapety do kúpeľne dobrý nápad. Veď vlhkosť a papierové tapety, aké väčšina z nás pozná, to nejde dokopy. Dlaždice a obklad do kúpelne však dnešné vodoodolné tapety dokážu pohodlne nahradiť a vytvoriť v kúpeľni želaný efekt vďaka vzorom, farbám alebo hotovým fotografiám (fototapety).

Tapeta do kúpeľne – vytvorí štýl

Nájsť správny dizajn pre vašu kúpeľňu bude jednou z najnáročnejších úloh, ktoré vás čakajú pri prerábaní alebo stavbe svojho domova. Rozhodnúť sa pre ten správny variant, ktorý bude vyhovovať každému členovi rodiny je skutočne tvrdý oriešok. Nebudeme si klamať, kúpeľňa skutočne musí byť najmä praktická, ale trávime v nej podstatnú časť života. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako na vás vaša kúpeľňa vplýva? Je to predsa miestnosť, ktorú ráno navštevujeme ako prvú a teda by nás mala pozitívne naladiť na celý deň. Okrem toho, aj vaša návšteva sa tomuto miestu pravdepodobne nevyhne. Prostredníctvom dizajnu svojej kúpeľne viete vyjadriť niečo zo seba. A akú rolu v tomto môže zohrať tapeta do kúpeľne? 

Vinylové tapety do kúpeľne

Prečo mať tapetu v kúpeľni? Výhody a nevýhody

Klasikou v podobe obkladov a dlaždíc určite nikdy nič nepokazíte. Koniec koncov, sú odolné, trvácne, pekné a takteiž umožňujú v priestore vytvoriť dizajn, na ktorý si len zmyslíte. Obkladanie však patrí k pracovným činnostiam, ktoré sú finančne a časovo náročné, nehovoriac o cene za váš vysnívaný obklad.

Tapeta do kúpeľne je jednoduchá a rýchla na samotnú aplikáciu a oproti obkladu je aj relatívne lacná. Tapetu si totiž nalepíte aj svojpomocneAk sa vám v priebehu rokov jej motív nebude páčiť, môžete ju vymeniť za novú. To v prípade obkladačiek v kúpelni nehrozí. Navyše lepiť dnes môžete priamo tapety na obkladačky. Zároveň, dnešné dizajnové a materiálové prevedenia tapiet dokážu na prvý a možno aj druhý pohľad navodiť dojem, že ide skutočne o obklad. Estetika, dostupnosť i náročnosť práce hrá v prospech tapiet.

Aby to však nebolo len o superlatívoch, negatívom je, že napriek vodoodolnosti i trvácnosti moderných tapiet do kúpelne, sú krehkejšie, ľašhšie sa mechanicky poškodia a potrebná je teiž správna technika lepenia tapety. Aj tým najodolnejším tapetám nerobí dlhodobý priamy kontakt s vodou dobre. Tapetovat nimi teda sprchový kút rozhodne neodporúčame.

Vodeodolná tapeta do kúpelne

Vodoodolné tapety do kúpeľne

Že sa tapety do kúpeľne vôbec nehodia alebo sú nepraktické? Toto tvrdenie vôbec nie je pravda a hneď sa na to lepšie pozrieme. Na úpravu povrchov stien v takom vlhkom prostredí sa používajú špeciálne materiály. Takisto aj tapety do kúpeľní majú inú povrchovú úpravu ako tapety, ktoré sa používajú v obytných izbách. Takáto špeciálna tapeta vie spraviť z vašej nudnej kúpeľne úplne iné, esteticky dokonalé miesto. A to rýchlo, jednoducho, bez náročných prác odborníkov a finančne dostupne.

Tapety určené do vlhkého prostredia majú najčastejšie povrch z vinylového materiálu. Na dotyk sú hladké, akoby pogumované alebo nalakované. Tento typ tapiet je teda vhodný do vlhkého prostredia ako sú kúpeľne, toalety alebo kuchyne. Nemajú absorbčný povrch a je to najtrvalejší typ tapety, ktorý je možné umývať. Na stenu sa lepia pomocou špeciálneho lepidla. Sú vhodné na všetky typy interiérov (umakart, sadrokartón, steny, rôzne umývateľné nátery). Tieto tapety majú veľmi dobrú kryciu schopnosť pri použití na popraskané alebo krivé steny.

Vodeodolné tapety do kúpeľne

Odolné vinylové tapety do kúpeľne

Keď už vieme, že kúpeľne nemusia byť výhradne vykachličkované, aby odolali vlhkým podmienkam, môžeme sa vrhnúť na veľkú ponuku vinylových super pevných tapiet, ktoré sú odolné aj voči striekajúcej vode. Tapeta je cenovo dostupný spôsob ako priniesť najnovšie trendy aj do našej kúpeľne bez toho, aby sme zruinovali náš rodinný rozpočet.

Hlavnou zložkou materiálu je vynil a celulóza. Majú veľmi dobrú farebnú stálosť a neprekáža im vlhkosť. Práve papierová vrstva je pokrytá vinylom a impregnačnným náterom, ktorý odpodzuje vodu. K dispozícii je široká ponuka dizajno a vzorov. Takisto je možné hľadať aj vinylové fototapety s vyobrazením konkrétnych fotografií.

Vliesové tapety

Tento druh tapiet kombinuje taktiež vrstvy vinylových vlákien a tiež vlákien celulózy. Tie sú lisované a vytvárajú odolný povrch. Sú hrubšie, no zároveň priedušné. Nieprekáža im striekajúca voda, sú umývateľné a majú vyššiu mechanickú odolnosť. Vďaka hrubšiemu mateirálu majú lepšiu tepelnú a zvukovú izoláciu

Fototapety do kúpeľne

Ako lepíme tapety

Steny miestnosti musíme, samozrejme, najskôr poriadne vyčistiť, upraviť veľké nerovnosti (napríklad vyrovnávacou hmotou), umakarty odmastiť a jemne zdrsniť povrch, odstrániť staré tapety a vodou rozpustné maľby. Povrch steny musí byť suchý a pevný. Nikdy neaplikujte tapetu na vlhký povrch, mohli by sa vám pod ňou tvoriť plesne. Ak máme čerstvú omietku alebo stierku, povrch steny napenetrujeme. To môžete urobiť aj lepidlom určeným na tapety podľa priloženého návodu.

Pre kvalitnú aplikáciu je dôležité správne zvoliť lepidlo. Ak máme nesavý podklad, radšej použijeme hustejšie lepidlo a nanášame tenšiu vrstvu na tapetu aj stenu. Tapetu pritláčame rukami na stenu tak, aby nám nevznikli vzduchové bubliny. Tapetu vyhladzujeme od stredu ku krajom. Zvyšky lepidla odstraňujeme ihneď vlhkou špongiu alebo handričkou. Tapetujte výhradne tapetami z rovnakej série a dajte si pozor na nadväznosť vzoru ako na výšku, tak aj na šírku. Ešte pred začatím si vždy skontrolujte vzor, sériu a farebnosť.

Lepenie tapiet na sadrokartón

Tapety do kúpeľne na umakart

Typickým príkladom nesavého povrchu je práve umakart, ktorý je typický pre staršie byty v panelákoch. V prípade, že sa vám nechce púštať do rekonštrukcie umakartového jadra, jeho tapetovanie môže byť veľmi dobrým riešením. Tapety povrch prekryjú a máte možnsoť tapetu vyberať podľa dizajnu vašej kúpeľne.

Povrch, akým je umakart je potrebné odmastiť. Nie je potrebné povrch pred aplikáciou tapety penetrovať. Vďaka tomu, že umakart má pevný doskový povrch, aplikovať môžete dokonca aj vodoodolné samolepiace tapety

Vodoodolné samolepiace tapety do kúpeľne

Ak si chcete prácu ešte výraznejšie uľahčiť, možno vás zaujmú samolepiace tapety. Nie je potrebné aplikovať žiadnu lepiacu vrstvu či lepidlo na daný povrch alebo tapetu. Takéto tapety do kúpelne sa používajú na nesavý podklad, takže pokojne ich môžete prilepiť na umakart, PVC dosky, sklo alebo kameň. Čo sa týka obkladačiek, špárovaný povrch nie je rovný, preto hrozí, že by ste tapetu nalepili nesprávane, čo by spôsobilo horšiu trvácnosť a odolnsoť voči vlhkosti. Populárne sú napríklad takéto fototapety so samolepiacim povrchom.

Tapety do kúpeľne

Kvetinové tapety, ale aj imitácie dreva či kameňa

Rôznorodosť tapiet, či už ide o motív, farebnosť alebo samotný štýl zaručuje, že si určite každý nájde to svoje. Či už sú vám blízke motívy prírody (kameň, drevo), geometrické vzory alebo vás pohltil vintage štýl jemných kvietkov a ornamentov. Farby a vzory na tapetách vytvárajú harmonický vzhľad a pozdvihnú vám náladu vždy, keď do takéhoto priestoru vkročíte.Vytapetované steny kúpeľne pôsobia hravo a nevšedne. Sú jedinečnou možnosťou ako sa odlíšiť a vytvoriť si niečo vlastné, čím ukážete svoju originalitu.

Podotýkame, že nie je nevyhnutné vytapetovať celú kúpeľňu. Zvoliť si môžete svoju vlastnú cestu prostredníctvom jednej steny alebo jej časti, napríklad okolo umývadla. Pestrú paletu vzorov rozširuje možnosť prispôsobiť si veľkosť a farebnosť dekoru na mieru. Nemusíte sa báť použiť tapety ani v menších kúpeľniach. Vhodnou farbou a správne zvolenou veľkosťou vzoru ju môžete naopak rozšíriť a otvoriť. Venujte pozornosť farebnému kontrastu a použite väčší vzor v malom priestore aby ste nepreťažili priestor príliš veľkou vizuálnou stimuláciou.

Tmavé a svetlé farby budú v kúpeľni pracovať v závislosti od prostredia, ktoré sa pokúšate vytvoriť. Zatiaľ, čo niektorí sú názoru, že tmavé farby spôsobujú, že priestor vyzerá menšie je potrebné zvážiť atmosféru, ktorú chcete dosiahnuť. Svetlé farby pôsobia vzdušnejšie, zatiaľ čo tmavé farby navodia pocit luxusu. Správnou kombináciou prvkov dokážu tmavé steny presvedčivo a silne zapôsobiť na naše zmysly. Určité vzory alebo farby môžu vytvárať rôzne ilúzie (väčší priestor, vyššie stropy, širší priestor). Najdôležitejšia však je celková schéma a ako každý prvok prispieva k priestoru ako zjednotenému celku. Rafinovanosťou viete svoju kúpeľňu zmeniť na nezabudnuteľné miesto.

Široká ponuka tapiet do kúpelne

3D tapety alebo fototapety

Kúpeľne sú ideálnym miestom pre experimentovanie s tapetami. Sú to spravidla menšie miestnosti v domácnostiach, kde nie je veľa vybavenia, ktoré by konkurovalo farbe alebo dizajnu tapety. Navyše menšia miestnosť znamená menej tapiet a menej minutých peňazí. Z tohto hľadiska sú tapety ideálne aj v prípade, že si chcete kúpeľňu pozmeniť aj keď ste iba v podnájme a nechcete do prerábky veľa investovať.

Tapety sú milým prekvapením, dá sa s nimi pohrať a vyjadriť odvážnejšie a menej konvenčné prvky našej osobnosti. Spríjemnite si kúpeľňu tak, ako ste vždy chceli a spravte túto osviežujúcu zmenu s jedinečnými vzormi a farbami, ktoré vás tak ľahko neunavia. Nebojte sa teda experimentovať a pokojne siahnite po unikátnych 3D tapetách alebo fototapetách dužnge, obľúbeného Paríža alebo iných miest. Vďaka tapete môžete do priestoru dostať atmosféru, akú len chcete.

Veselá tapeta v kúpelni

Najčastejšie otázky – FAQ

Tapety v kúpeľni? Ostali vám ešte nejaké predsudky? Chcete sa poradiť s výberom? Budeme radi, napíšte nám vaše otázky do komentárov. Taktiež nás poteší, ak sa s nami podelíte o svoje osobné skúsenosti s tapetami v kúpeľni.

Môžem lepiť tapety na obkladačky?

Áno, povrch dôkladne očistite a odmastite a používajte hrubšie tapety (vliesové alebo vinylové). Povrch alebo tapetu pokryte lepidlom, resp. lepivou vrstvou. Následne tapety lepte postupne a odstraňujte pritláčaním vzduchové bubliny.

Na aký podklad môžeme lepiť tapety v kúpeľni?

Pri tapetované rozdeľujeme povrchy na savé a nesavé. Nesavé povrchy nie je potrebné impregnovať či penetrovať, napr. umakart, sklo, kov alebo hladký kameň. Savý podklad predstavuje sadrokartón alebo omietka. Tento pvrch je potrebné pred lepením penetrovať. Tapety do kúpeľne tak môžete lepiť na široké spektrum povrchov.

Ako odstrániť tapety zo steny?

Ak ide o vodoodolné tapety, je vhodné ich poprepichovať valčekom s ostňami. Tým sa naruší ich štruktúra. Tapetu následne navlhčíte a postupne odstraňujete. V prípade niektorých tapiet postačuje aj odstránenei suchým spôsobom, kedy tapetu po kúskoch strhávate.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

26/07/2020 17:10
Viki

omSmiem sa spýtať od kadial je tapeta na prvej fotke? Vďaka

27/07/2020 06:58
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
ide o ilustračné foto. Kde konkrétne je daný tovar dostupný, Vám preto nepovieme.

30/12/2020 18:53
Ivan Daniš

Mal by som záujem o tapety do kúpeľne mohli by ste mi poradiť 0905713812

20/06/2022 20:49
Noza

tapety do kupelne určite nie, radšej by som ich dala do obyvačky, alebo do spalne, detskej izby. Prijde mi to prirodzenejšie ako ich mat v kupelni

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 06.04.2018
Posledná aktualizácia: 18.04.2023
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie? Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie?

Hľadáte nové stoličky do kuchyne či jedálne, ktoré zabezpečia maximálny komfort a štýl? Prinášame vám niekoľko tipov jednotlivých typov kuchynských stoličiek. Čítajte ďalej.

Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?

Zariaďte si kúpeľňu v námorníckom štýleZariaďte si kúpeľňu v námorníckom štýle

Námornícky štýl je obľúbeným designovým smerom pre kúpeľne, prinášajúci do domova atmosféru oceánu a dobrodružstva. Tento štýl kombinuje tradičné námornícke farby, prírodné materiály a...