Teplota svetla a svietivosť žiaroviek: neutrálna biela, studená biela alebo žlté svetlo? Aká je farba svetla v kelvinoch?

Teplota svetla, svietivosť, svetelný tok – to všetko sú termíny, ktoré sa často spájajú s osvetlením, avšak nie každý im naozaj rozumie. Výber osvetlenia v miestnosti má však výrazný vplyv na našu náladu, energiu a únavu, aj schopnosť sústrediť sa či zaspávanie. Preto sa oplatí poznať, čo tieto výrazy znamenajú a aké hodnoty sú vhodné do rôznych priestorov.

Teplota svetla a svietivosť žiaroviek

Čo je teplota svetla

Pojmy ako svetelná teplota a studené či teplé svetlo neboli ešte donedávna také rozšírené. Žiarovky, ktoré sme poznali v minulosti, mali viac-menej rovnaké vlastnosti a rozoznávali sme ich len na základe príkonu. Dnes už svetelná technológia pokročila natoľko, že máme na výber z rôznych druhov osvetlení a žiaroviek s rôznymi rozsahmi vlastností aj na domáce použitie. Prvým dôležitým faktorom je práve svetelná teplota. Ide o rozsah alebo škálu, na ktorej jednom konci sa nachádza teplé svetlo a na druhom konci studené. Táto hodnota sa meria v kelvinoch (K), jednotke termodynamickej teploty.

Čím menej K, tým je svetlo teplejšie. Čím viac K, tým je svetlo studenšie, pričom môže dosiahnuť maximálne 10 000 K. Teplé svetlo sa javí ako žlté, oranžové až červené, studené svetlo zase ako biele až modré. Napr. žeravé uhlíky dosahujú približne 1 500 K, čo sa javí ako červené svetlo, horiaca sviečka dosahuje 1 800 K a žlté svetlo, denné svetlo napoludnie má 5 500 K a biele svetlo a monitory obrazoviek dosahujú 6 500 K, čo sa často označuje za „škodlivé“ modré svetlo, ktoré môže narúšať náš cyklus spánku.

Teplota svetla ovládanie

Akú farbu svetla vybrať

Svetelnú teplotu rozdeľujeme na teplé biele svetlo, neutrálne biele svetlo a studené biele svetlo, resp. denné svetlo. Každý typ teploty má svoje využitie, pričom je dôležité porozumieť, ktorá teplota sa hodí kam a prečo.

  • Teplé biele svetlo (2 000 – 3 000 K) – Teplé svetlo je atmosférické, má žlté tóny a spája sa s pocitom tepla, pohody, oddychu a pokoja. Preto je dobré takéto svetlo voliť do miestností oddychu a relaxácie, napr. do spálne či obývačky. Taktiež je postačujúce tam, kde nepotrebujete silné svetlo, napr. na chodbách a záchodoch. Pri nočnej návšteve toalety tak svetlo nenaruší váš spánok rovnakým spôsobom ako chladnejšie svetlo.
  • Neutrálne biele svetlo (4 000 – 5 000 K) – Neutrálne biele svetlo je kompromisom medzi svetlom so žltými tónmi a svetlom s modrými tónmi. Ide o najčastejšie používaný druh osvetlenia a hodí sa kamkoľvek. Ak si neviete vybrať medzi teplým a studeným svetlom, voľte neutrálne osvetlenie.
  • Studené biele svetlo alebo denné svetlo (5 500 – 6 500 K) – Studené svetlo už má značnú časť modrých tónov, ktoré na náš organizmus pôsobia ako denné svetlo. Znamená to, že sme viac prebudení, koncentrovaní, vieme sa lepšie sústrediť na to, na čom pracujeme. Toto svetlo lepšie osvetľuje pracovnú plochu a lepšie vidíme detaily. Toto svetlo sa hodí do pracovní, dielní a garáži, ale aj nad kuchynskú linku alebo pri učení sa. Je vhodné aj do kúpeľne pri nanášaní mejkapu.

Svetelnú teplotu si mnohí často zamieňajú za farbu svetla. V skutočnosti svetelná teplota označuje rôzne odtiene bieleho svetla, avšak svetlu možno dodať aj farbu. Týka sa to LED osvetlení, ktoré môžu disponovať RGB farbami, teda červenou, zelenou a modrou. Tieto základné farby sa dajú spolu kombinovať tak, aby vytvorili ďalšie farby. Farebné svetlá nie sú určené na bežné používanie, napr. na osvetlenie obývačky, pracovnej dosky alebo pri učení. Sú určené na vytváranie efektu a atmosféry, napr. pri pozeraní filmov, počúvaní hudby alebo ako súčasť sezónnej dekorácie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie stolové lampy

Čo je to svetelný tok

Svetelný tok patrí k jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré si treba všímať pri kúpe LED žiarovky. Kým v minulosti sme si všímali údaj o množstve wattov, teraz sú dôležité lúmeny. Svetelný tok hovorí o intenzite, akou svietidlo svieti. Čím viac lúmenov, tým jasnejšie bude žiarovka osvetľovať. Mnohé žiarovky majú ešte stále uvedené lúmeny aj watty, no ak nájdete len údaje o svetelnom toku, pre LED žiarovky platí približne nasledovné: 25 W žiarovky = 220 lm, 40 W = 420 lm a 60 W = 725 lm. Údaje sú však skôr približné a závisia od konkrétneho svietidla.

Svetelný tok nie je intenzita osvetlenia

Svetelný tok si možno ľahko pomýliť s intenzitou osvetlenia, ktorá nie je to isté. Ide o samostatnú veličinu, ktorej jednotkou sú luxy. Jeden lx je intenzita, pri ktorej zažatá sviečka dokáže osvetliť priestor vo veľkosti 1 m2. Jeden lx je ekvivalentom 1 lm na m2. Tento parameter je dôležitý z hľadiska toho, akú veľkú plochu chcete osvetliť. Tá istá žiarovka totiž nedokáže osvetliť rovnako dobre majú komôrku aj rozľahlú obývačku. Zjednodušene povedané, čím väčší priestor chcete osvetliť, tým viac luxov musí svietidlo mať. Pozor, je dôležité zamerať sa aj na to, aké intenzívne chcete mať osvetlenie v rôznych miestnostiach. V pracovni s rovnakými rozmermi ako v spálni budete chcieť mať viac luxov, aby ste mali pri práci jasnejšie svetlo.

Svetelný tok

Čo je svietivosť

Ďalšou dôležitou veličinou je svietivosť, ktorej jednotka je kandela (cd). Kandela vyjadruje, aké množstvo svetla sa nachádza v jednom svetelnom lúči. Slovo candela pochádza z latinčiny a znamená sviečka, pretože práve 1 cd zodpovedá intenzite jednej zažatej sviečky. Svietivosť úzko súvisí s už spomenutým svetelným tokom a intenzitou osvetlenia. Jeden svetelný lúč so silou 1 cd a 1 steradiánom (priestorovým uhlom) zodpovedá svetelnému toku 1 lm. To znamená, že 1 lm na ploche 1 m2 vydáva presne 1 lx osvetlenia. Svietivosť teda udáva, aký vzdialený môže byť objekt od zdroja svetla, aby ho stále bolo vidno.

Svetelný tok, intenzita osvetlenia a svietivosť sa ľahko zamieňajú, avšak každá veličina poukazuje na niečo iné. V skratke: Lúmeny udávajú celkové množstvo svetla, ktoré zdroj vydáva. Luxy udávajú, ako veľmi osvelený (jasný) bude povrch v danej vzdialenosti. A kandely zase merajú viditeľnú intenzitu svetla pri pohľade z bodového zdroja svetla.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie lampy

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.Publikované dňa: 13.03.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší mop na podlahy – Vileda a Leifheit sú najlepšieAko vybrať najlepší mop na podlahy – Vileda a Leifheit sú najlepšie

Aj tento jednoduchý a účelný vynález sa vyvíja a výrobcovia sa stále snažia prácu s mopom uľahčiť. Mop na podlahy môže byť tkatiež praktickým a sofistikovaným príslušenstvom.

Vyberáme lapač hmyzu. Najlepší je elektrický odpudzovač komárov na terasuVyberáme lapač hmyzu. Najlepší je elektrický odpudzovač komárov na terasu

V boji proti dotieravému hmyzu sa na základe skúseností a recenzií osvedčil hlavne elektrický lapač hmyzu Použite ich všade tam, kde si s hmyzom neviete rady. My vám predstavíme viacero...

Ako zbaviť uteráky zápachuAko zbaviť uteráky zápachu

V našom článku nájdete  odpovede na otázky „Prečo uteráky zapáchajú? Prečo nesajú? Prečo stratili svoju mäkkosť?“  a tak isto pár tipov, ako zápachu predísť a zbaviť sa ho raz a...