Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie

Tak ste si kúpili pákový alebo automatický espresso kávovar, varíte si na ňom kávu a chutí vám. Vedzte ale, že chuť kávy ovplyvňuje okrem iného tiež čistota útrob stroja a kvalita vody.

Čistenie a údržba automatických a pákových kávovarov

Prečítajte si stručný návod, ako sa o pákový a automatický kávovar starať a ako často ho čistiť. Nemusíme snáď pripomínať, že na chyby spôsobené zanedbanou údržbou sa nikdy nevzťahuje záruka.

Prípravky pre dokonalú starostlivosť o váš kávovar


Prečo čistiť kávovar

Kávovníkové zrná obsahujú oleje, ktoré zanášajú útroby každého kávovaru. Káva zo špinavého kávovaru potom získava zatuchnutú a horkú chuť. Každý druh espresso kávovaru je ale špecifický a vyžaduje si odlišné postupy čistenia.

V automatických kávovaroch trpí na znečistenie najviac varná jednotka a výpuste kávy, pri pákovom stroji je to hlava a páka kávovaru. Okrem pravidelného čistenia by ste ale nemali zabúdať ani na každodennú starostlivosť o kávovar.

Každodenná starostlivosť o kávovar

Každý deň by ste mali prepláchnuť hlavice kávovaru vodou s pomocou tzv. slepého sitka. Potom ich vyčistite kefkou spolu s portafiltrami a sitkami od zvyškov kávy. Taktiež by ste mali očistiť dávkovače pary vypustením pary naprázdno a utretím handričkou.

Nezabúdajte ani na vyprázdnenie a vyčistenie odkvapkávacej misky a nádobky na mlieko. Z nádržky na vodu vylejte starú vodu a doplňte čerstvú. Ak máte automatický kávovar, vyprázdnite a vyčistite aj odpadovú nádobku na usadeniny.

Čistenie automatického kávovaru

Automatické espresso kávovary vyššej triedy mávajú väčšinou automatický čistiaci program. Prístroj vás teda sám vyzve na to, aby ste doň pridali prášok na čistenie kávovaru (resp. roztok či tabletu). Ten rozpustí usadeniny kávy v jeho útrobách. Prášok, roztok či tablety na čistenie kávovaru sa najčastejšie vkladajú do násypky na mletú kávu, avšak postup čistenia sa líši model od modelu. Najlepšie je preto držať sa inštrukcií v užívateľskom manuále.

Čistenie automatického espressa Delonghi Magnifica

Pokiaľ váš kávovar nedisponuje automatickým čistiacim programom, môžete skúsiť vybrať varnú jednotku a umyť ju vodou. Pohyblivé časti by ste mali po vysušení namazať vazelínou určenou na potravinárske účely, čím predĺžite ich životnosť a zabezpečíte hladký chod. V prípade, ak máte kávovar, ktorý nemá prístup k varnej jednotke ani funkciu automatického čistenia, umyte aspoň všetky dostupné časti – výpusť kávy, odpadovú nádržku na kávu i nádržku na vodu.

Čistenie pákového kávovaru s trojcestným ventilom

Potrebujete naň čistiaci prášok, kefku a tzv. slepé sitko (čo je vlastne kovová záslepka). V prvom rade nasypte do sitka asi 2 kávové lyžičky prášku a vložte ho do páky namiesto bežného sitka. Páku kávovaru vložte do hlavy a pustite vodu – ako keby ste si pripravovali kávu. Voda sa zmieša s čistiacim práškom a vytvoria roztok, ktorý bude cirkulovať okolo hlavy kávovaru, keďže nebude mať kam odtekať.

Slepé sitko na čistenie pákového kávovaru

Čerpadlo nechajte bežať cca 10 sekúnd a potom ho vypnite – voda následne odtečie cez trojcestný ventil do zbernej nádobky. Zvyšný prášok ale nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom znova spustite čerpadlo na 10 s a opäť ho vypnite, následne nechajte opäť prášok pôsobiť. Počet opakovaní čistiaceho cyklu závisí na miere znečistenia kávovaru. Pri silnom znečistení budete musieť proces viackrát opakovať a niekoľkokrát doplniť prášok. Čistú hlavu spoznáte tak, že do odpadovej nádobky bude vytekať čistá biela pena bez znečistenia.

Nezabudnite ešte kefkou vydrhnúť záhyby hlavy kávovaru. Na preplachovanie použite vypúšťanie vody. Mali by ste tiež vyčistiť tesnenie a zárubu tak, že pred spustením vody uvoľníte páku a kým bude čerpadlo spustené a bude tlačiť vodu, vy budete točiť pákou zo strany na stranu. Potom prepláchnite kávovar horúcou vodou.

Sitká a páku nakoniec ponorte do nádoby s horúcou vodou a čistiacim práškom aspoň na 20 min. Pri silnom znečistení postup opakujte s čerstvou vodou a ďalšou dávkou prášku. Po 20 min páku vydrhnite a opláchnite. Pre pokročilé čistenie môžete odskrutkovať sprchu z hlavy kávovaru a vyčistiť ju rovnakým spôsobom.

Po dokončení procesu čistenia ešte prepláchnite celý kávovar vodou. Najlepšie je prvú pripravenú kávu vyliať, ak by absorbovala zvyšky čistiaceho roztoku a vypiť až druhú.

Čistenie pákových kávovarov bez trojcestného ventilu

Pretlakové páky na lacnejších modeloch kávovarov nie je zväčša jednoduché rozobrať. Ak sa vám to podarí, ponorte ju do roztoku čistiaceho prášku a vody (postup ako v predchádzajúcom odstavci). Hlavu kávovaru vyčistite kefkou namáčanou do tohto čistiaceho roztoku. Čistenie espress zavŕšte opäť prepláchnutím čistou vodou a vypitím až druhej pripravenej kávy.

Odvápnenie kávovaru

Vodný kameň sa pri používaní usádza v útrobách kávovaru, upcháva jednotlivé vedenia a zanáša ohrievacie teleso, ktoré potom hreje pomaly a slabo. Pravidelné odvápňovanie kávovaru je teda nevyhnutnou súčasťou starostlivosti oň tak, ako aj čistenie.

Tu opäť platí, že nie je kávovar ako kávovar. Automatické kávovary vyššej triedy ponúkajú tiež funkciu automatického odvápnenia. Prístroj vás na odvápnenie sám vyzve po uplynutí určitého počtu káv. Pri automatickom odvápnení musíte naliať do nádobky na vodu odporúčané množstvo odvápňovacieho prostriedku (prípadne nasypať prášok či vhodniť tabletu). Ďalej by ste mali postupovať podľa pokynov v užívateľskom manuále, vždy však používajte iba odvápňovač kávovaru odporúčaný výrobcom. Väčšina výrobcov odporúča pred odvápňovaním vybrať filter na vodu. Aby kávovar signalizoval potrebu odvápnenia presne, musíte na ňom spravidla nastaviť stupeň tvrdosti vody, ktorú na prípravu kávy používate. To sa vykonáva testovaním vody priloženými testovacími prúžkami.

Pri pákových kávovaroch budete musieť použiť manuálny proces odvápnenia. Pokiaľ užívateľský návod neuvádza inak, vypnite kávovar a vylejte vodu z nádržky. Nasypte, resp, nalejte do nej odvápňovací prostriedok a dolejte doplna vodou. Zapnite kávovar a pustite vodu tak, ako keby ste si pripravovali kávu. Vodu nechajte cca 20 s pretekať, Potom vypnite kávovar a nechajte roztok cca 20 min pôsobiť. Následne opäť kávovar zapnite a celý proces opakujte dovtedy, kým neminiete cca tri štvrtiny vody z nádržky. Zvyšnú vodu vypustite cez trysku na paru. Potom nádržku prepláchnite, naplňte vodou a touto čistou vodou prepláchnite celý kávovar i parnú trysku.

Ako často čistiť

Pravidelnosť čistenia je individuálna, výrobcovia kávovarov odporúčajú dôkladné čistenie po niekoľkých stovkách šálok káv (často 300 – 400), čo môže byť cca raz za mesiac. Milovníci kvalitnej kávy však zvyknú čistiť po cca 100 kávach alebo max. dvoch týždňoch používania.

Odvápňovanie by ste mali vykonávať cca raz za mesiac pri stredne trvrdej vode a dvakrát mesačne pri veľmi tvrdej vode.

Aké čistiace tablety do kávovaru zvoliť

Vždy používajte iba čistiace prostriedky odporúčané výrobcom. Čistenie kávovaru octom, kyselinou citrónovou ani rôznymi chemikáliami nie je dobrý nápad – mohli by ste súčasti kávovaru poškodiť, čo by viedlo k jeho znefunkčneniu a tiež k strate záruky. Väčšina výrobcov (DeLonghi, Jura, Phillips, Catler, Siemens) ponúka svoj vlastný prípravok na čistenie kávovaru, aj na jeho odvápňovanie – či už ide o prášok, roztok alebo tablety.

Prípravky pre dokonalú starostlivosť o váš kávovar


Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

01/03/2021 17:01
Juraj

Dobry den. Mam delonghi kavovar 5 tyzdnov a rozsvietila sa mi kontrolka na odvapnenie. Pouzivam vodu ktoru filtrujem (brita) + v nadobe na vodu pre kavovar mam dalsi filter (delonghi). Nebude odvapnovanie takto skoro zbytocne?

01/03/2021 17:12
Martin

Juraj: Zalezi aj od toho kolko kav/cyklov na tom urobite. U nas je to bezne, ze kavovar (delonghi) sa odvapnuje aj kazdy mesiac.

28/03/2021 12:48
Tomáš Šmidt

Dobry den. Mame kavovar krups. Pred kazdou kavou vypise dolezite doplnit pristroj. Zapne sa, zvoli sa kava, kavovar zomelie kavu a potom ho stopne a "dolezite doplnit pristroj". Takze vlastne kazda druha kava ide do kosa. Viete mibporadit ???
Dakujem

11/12/2023 15:42
Petr

Mám pákový kávovar Krups Xp44. Po roku používania kávovaru sa mi začalo prilepovať sitko páky k hlave kávovaru. Sitko sa mi so socom kávy doslova zapiekolo a toto mi robilo pri každej už urobenej kávy. Kávovar som dal do servisu kde mi vymenili sitko za nové. Po dvoch mesiacoch sa mi problém začal opakovať.
Po každej urobenej kávy sa mi sitko kávy prilepilo k hlave. Znovu som dal kávovar do servisu kde mi záruku neuznali a odpísali mi postupovať podľa manuálu. V manuály sa ale o uvedenom probléme nič nepíše.
Par krát som si zakúpil nové sitká, ktoré mi vydržali cca 2 mesiace a po nich sa aj tie začali prilepovať.
Uvedený problém vykazujú original sitká kávovaru Krups, mimo sitka PAD podušiek. Pri náhrade sitka za sitko kávovaru De Longhi sa mi závada neprejavuje ani po dlhej dobe, ale káva nemá takú bohatú penu. Za tento problém som písal aj servisu výrobcu, ale ten sa vyhýba odpovedi a stále spomína postup podľa návodu.
Taktiež poprosím o vyjadrenie k čisteniu uvedeného kávovaru. Okrem bežného čistenia a odvápňovania pravidelne demontujem aj sitko priskrutkované k hlave. Toto sitko býva veľmi zanesené kávou, ktorá sa nedá z vonku vyčistiť. V manuály sa o tomto čistení nič nepíše. čo ma veľmi prekvapilo a preto som sa tiež dotazoval servisu výrobcu. Dostal som však odpoveď, že tieto sitka sa nedemontujú a čistia sa kartáčkom z vonku. Tento spôsob podľa mňa neprináša efekt pretože káva pod sitkom je z vnútra pripečená čo je možné odstrániť jedine po demontáži.
Mál som viac kávorov Krups s ktorými som bol spokojný a veľa veci som našiel aj návode ale tento stroj XP 44 považujem za nedokonalý a výrobca o veľa problémov ani netuší.
Ďakujem

23/03/2022 20:03
Anna Plášková

Dobrý deň, mám kávovar Magnifica s. Vymenili sme membranovy regulátor. Teraz keď robím kávu, tak mi kedykoľvek preruší výrobu kávu a rozsvietia sa všetky tri kontrolky. Keď pustím napenovaciu trysku, tá ide ok. Skúšali sme aj odvapnit a ani to sa nedarilo. Viete poradiť čo s tým?

05/09/2023 11:07
Mária Kamenská

Dobrý deň, prosím Vás ako sa čistí nádobka na vodu, lebo dosť často mi zelenie. Je tam taký malý hranolček, v ktorom to neviem vyčistiť. Čo by ste mi poradili?
Ďakujem za pomoc.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.Publikované dňa: 16.11.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.