Údržba pákových a automatických kávovarov. Dôležité je nielen čistenie, ale aj odvápňovanie

Tak ste si kúpili pákový alebo automatický espresso kávovar, varíte si na ňom kávu a chutí vám. Vedzte ale, že chuť kávy ovplyvňuje okrem iného tiež čistota útrob stroja a kvalita vody.

Čistenie a údržba automatických a pákových kávovarov

Prečítajte si stručný návod, ako sa o pákový a automatický kávovar starať a ako často ho čistiť. Nemusíme snáď pripomínať, že na chyby spôsobené zanedbanou údržbou sa nikdy nevzťahuje záruka.

Prípravky pre dokonalú starostlivosť o váš kávovar

Prečo čistiť kávovar

Kávovníkové zrná obsahujú oleje, ktoré zanášajú útroby každého kávovaru. Káva zo špinavého kávovaru potom získava zatuchnutú a horkú chuť. Každý druh espresso kávovaru je ale špecifický a vyžaduje si odlišné postupy čistenia.

V automatických kávovaroch trpí na znečistenie najviac varná jednotka a výpuste kávy, pri pákovom stroji je to hlava a páka kávovaru. Okrem pravidelného čistenia by ste ale nemali zabúdať ani na každodennú starostlivosť o kávovar.

Každodenná starostlivosť o kávovar

Každý deň by ste mali prepláchnuť hlavice kávovaru vodou s pomocou tzv. slepého sitka. Potom ich vyčistite kefkou spolu s portafiltrami a sitkami od zvyškov kávy. Taktiež by ste mali očistiť dávkovače pary vypustením pary naprázdno a utretím handričkou.

Nezabúdajte ani na vyprázdnenie a vyčistenie odkvapkávacej misky a nádobky na mlieko. Z nádržky na vodu vylejte starú vodu a doplňte čerstvú. Ak máte automatický kávovar, vyprázdnite a vyčistite aj odpadovú nádobku na usadeniny.

Čistenie automatického kávovaru

Automatické espresso kávovary vyššej triedy mávajú väčšinou automatický čistiaci program. Prístroj vás teda sám vyzve na to, aby ste doň pridali prášok na čistenie kávovaru (resp. roztok či tabletu). Ten rozpustí usadeniny kávy v jeho útrobách. Prášok, roztok či tablety na čistenie kávovaru sa najčastejšie vkladajú do násypky na mletú kávu, avšak postup čistenia sa líši model od modelu. Najlepšie je preto držať sa inštrukcií v užívateľskom manuále.

Čistenie automatického espressa Delonghi Magnifica

Pokiaľ váš kávovar nedisponuje automatickým čistiacim programom, môžete skúsiť vybrať varnú jednotku a umyť ju vodou. Pohyblivé časti by ste mali po vysušení namazať vazelínou určenou na potravinárske účely, čím predĺžite ich životnosť a zabezpečíte hladký chod. V prípade, ak máte kávovar, ktorý nemá prístup k varnej jednotke ani funkciu automatického čistenia, umyte aspoň všetky dostupné časti – výpusť kávy, odpadovú nádržku na kávu i nádržku na vodu.

Čistenie pákového kávovaru s trojcestným ventilom

Potrebujete naň čistiaci prášok, kefku a tzv. slepé sitko (čo je vlastne kovová záslepka). V prvom rade nasypte do sitka asi 2 kávové lyžičky prášku a vložte ho do páky namiesto bežného sitka. Páku kávovaru vložte do hlavy a pustite vodu – ako keby ste si pripravovali kávu. Voda sa zmieša s čistiacim práškom a vytvoria roztok, ktorý bude cirkulovať okolo hlavy kávovaru, keďže nebude mať kam odtekať.

Slepé sitko na čistenie pákového kávovaru

Čerpadlo nechajte bežať cca. 10 sekúnd a potom ho vypnite – voda následne odtečie cez trojcestný ventil do zbernej nádobky. Zvyšný prášok ale nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom znova spustite čerpadlo na 10 s a opäť ho vypnite, následne nechajte opäť prášok pôsobiť. Počet opakovaní čistiaceho cyklu závisí na miere znečistenia kávovaru. Pri silnom znečistení budete musieť proces viackrát opakovať a niekoľkokrát doplniť prášok. Čistú hlavu spoznáte tak, že do odpadovej nádobky bude vytekať čistá biela pena bez znečistenia.

Nezabudnite ešte kefkou vydrhnúť záhyby hlavy kávovaru. Na preplachovanie použite vypúšťanie vody. Mali by ste tiež vyčistiť tesnenie a zárubu tak, že pred spustením vody uvoľníte páku a kým bude čerpadlo spustené a bude tlačiť vodu, vy budete točiť pákou zo strany na stranu. Potom prepláchnite kávovar horúcou vodou.

Sitká a páku nakoniec ponorte do nádoby s horúcou vodou a čistiacim práškom aspoň na 20 min. Pri silnom znečistení postup opakujte s čerstvou vodou a ďalšou dávkou prášku. Po 20 min páku vydrhnite a opláchnite. Pre pokročilé čistenie môžete odskrutkovať sprchu z hlavy kávovaru a vyčistiť ju rovnakým spôsobom.

Po dokončení procesu čistenia ešte prepláchnite celý kávovar vodou. Najlepšie je prvú pripravenú kávu vyliať, ak by absorbovala zvyšky čistiaceho roztoku a vypiť až druhú.

Čistenie pákových kávovarov bez trojcestného ventilu

Pretlakové páky na lacnejších modeloch kávovarov nie je zväčša jednoduché rozobrať. Ak sa vám to podarí, ponorte ju do roztoku čistiaceho prášku a vody (postup ako v predchádzajúcom odstavci). Hlavu kávovaru vyčistite kefkou namáčanou do tohto čistiaceho roztoku. Čistenie espress zavŕšte opäť prepláchnutím čistou vodou a vypitím až druhej pripravenej kávy.

Odvápnenie kávovaru

Vodný kameň sa pri používaní usádza v útrobách kávovaru, upcháva jednotlivé vedenia a zanáša ohrievacie teleso, ktoré potom hreje pomaly a slabo. Pravidelné odvápňovanie kávovaru je teda nevyhnutnou súčasťou starostlivosti oň tak, ako aj čistenie.

Tu opäť platí, že nie je kávovar ako kávovar. Automatické kávovary vyššej triedy ponúkajú tiež funkciu automatického odvápnenia. Prístroj vás na odvápnenie sám vyzve po uplynutí určitého počtu káv. Pri automatickom odvápnení musíte naliať do nádobky na vodu odporúčané množstvo odvápňovacieho prostriedku (prípadne nasypať prášok či vhodniť tabletu). Ďalej by ste mali postupovať podľa pokynov v užívateľskom manuále, vždy však používajte iba odvápňovač kávovaru odporúčaný výrobcom. Väčšina výrobcov odporúča pred odvápňovaním vybrať filter na vodu. Aby kávovar signalizoval potrebu odvápnenia presne, musíte na ňom spravidla nastaviť stupeň tvrdosti vody, ktorú na prípravu kávy používate. To sa vykonáva testovaním vody priloženými testovacími prúžkami.

Pri pákových kávovaroch budete musieť použiť manuálny proces odvápnenia. Pokiaľ užívateľský návod neuvádza inak, vypnite kávovar a vylejte vodu z nádržky. Nasypte, resp, nalejte do nej odvápňovací prostriedok a dolejte doplna vodou. Zapnite kávovar a pustite vodu tak, ako keby ste si pripravovali kávu. Vodu nechajte cca. 20 s pretekať, Potom vypnite kávovar a nechajte roztok cca. 20 min pôsobiť. Následne opäť kávovar zapnite a celý proces opakujte dovtedy, kým neminiete cca. tri štvrtiny vody z nádržky. Zvyšnú vodu vypustite cez trysku na paru. Potom nádržku prepláchnite, naplňte vodou a touto čistou vodou prepláchnite celý kávovar i parnú trysku.

Ako často čistiť

Pravidelnosť čistenia je individuálna, výrobcovia kávovarov odporúčajú dôkladné čistenie po niekoľkých stovkách šálok káv (často 300 – 400), čo môže byť cca. raz za mesiac. Milovníci kvalitnej kávy však zvyknú čistiť po cca. 100 kávach alebo max. dvoch týždňoch používania.

Odvápňovanie by ste mali vykonávať cca. raz za mesiac pri stredne trvrdej vode a dvakrát mesačne pri veľmi tvrdej vode.

Aké čistiace tablety do kávovaru zvoliť

Vždy používajte iba čistiace prostriedky odporúčané výrobcom. Čistenie kávovaru octom, kyselinou citrónovou ani rôznymi chemikáliami nie je dobrý nápad – mohli by ste súčasti kávovaru poškodiť, čo by viedlo k jeho znefunkčneniu a tiež k strate záruky. Väčšina výrobcov (DeLonghi, Jura, Phillips, Catler, Siemens) ponúka svoj vlastný prípravok na čistenie kávovaru, aj na jeho odvápňovanie – či už ide o prášok, roztok alebo tablety.

Prípravky pre dokonalú starostlivosť o váš kávovar

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 16.11.2018
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?

Aj pri krátkej búrke môže udrieť blesk a vážne poškodiť televízor, router, počítač či kuchynské spotrebiče. Dnes vám poradíme s tým, ako chrániť vaše domáce spotrebiče pred tým, aby ich...

Stropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzieStropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzie

Jednou z najviac dôležitých otázok pri stavbe domu či rekonštrukcií chalupy je kúrenie. Aký typ vybrať? Čo takto porozmýšlať nad infrapanelmi? Predstavíme vám ich v našom dnešnom článku.

Využitie živého vianočného stromčeka po Vianociach – palivo, mulč či dekorácieVyužitie živého vianočného stromčeka po Vianociach – palivo, mulč či dekorácie

Ešte pred vyhodením stromčeka by sme sa mali informovať, aké sú všetky možné cesty, ako sa stromčeka zbaviť správnym spôsobom. A práve toto všetko sa dočítate v dnešnom článku.