Vyberáme tapety do každej miestnosti

Tapety tvoria odnedávna súčasť našich domovov. Už v dávnej histórii mali ľudia potrebu ozdobiť si steny jaskýň rôznymi vzormi - najskôr krížiky a neskôr veľkými farebnými zvieratami.

Tapeta s dizajnom stromu do obývačky

Neskôr, v stredoveku, sa na drevené trámy naťahovali kože, ktoré boli pozlátené. Funkciu mali ako ozdobnú, tak aj izolačnú. So vznikom papiera sa otvorili nové možností aj v oblasti tapiet.  Papierové tapety sa najskôr maľovali. Za vynálezcu tapiet sa považuje Jean Papillon, ktorý založil aj prvú továreň na ich výrobu už v roku 1688. Tapety boli považované za určitý druh luxusu a nemohol si ich dovoliť každý. 

Na Slovensku nastal najväčší rozmach v 70. rokoch minulého storočia. Tapety sa vo veľkom lepili na betón a stali sa štandardnou výbavou izieb aj pre chudobných ľudí. Tapiet bolo málo druhov a hlavne v komunistických novostavbách sa používalo pár tipov, ktoré sa lepili na betón do každého bytu. No nebolo tomu vždy tak. Každé obdobie so sebou prinieslo typické vzory.

Retro tapeta v obývačke

Renesancia bola napríklad charakteristická kvetinovými vzormi a mozaikami. Pre baroko bol zase typická prepychová okázalosť a bohaté vzory. Od 19.storočia sa do tapiet premietajú všetky smery. Tapety sa ale inšpirovali najmä umením typické pre dané obdobie. 

V dnešnej dobe je ponuka ozaj bohatá. Moderné tapety na stenu sú vliesové, 3D tapety alebo samolepiace tapety. 

Ako si vybrať správnu tapetu?

Keď si zariaďujete bývanie a izby, tak jednou z prvých vecí je výber farby stien a tapiet. Tapety majú rôzne vzory a farby. Správne vybraná tapeta by v prvom rade mala byť v súlade so štýlom vášho domova. Mala by byť spojením vyváženia farby a vzorov podľa takého vkusu, ktorý vám bude vyhovovať najlepšie. Samozrejme, typ použitej tapety by sa mal líšiť podľa miestností.

Moderná tapeta na chodbe

Pri výbere dizajnu tapety si ako prvé premyslite pocit aký chcete z miestnosti mať. V spálni sa musíte cítiť uvoľnene a mal by tu byť pokojný vzor. Rušivé vzory zase použite v miestnostiach, kde trávite voľný čas ako napríklad obývačka. Tapeta môže miestnosť presvetliť, ale aj zjednodušiť či pridať dramatický efekt. Takisto je rozdiel v tapete do kúpeľne, ktorá musí byť vodeodolná alebo tapeta do detskej izby, pri ktorej je predpoklad, že sa bude častejšie meniť. 

Pamätajte aj na to, že veľmi dôležitá je aj veľkosť tapety ako aj hustota vzorov na nej. V malých miestnostiach sú preferované menšie tapety s menšími vzormi. Veľké vzory môžu totiž spôsobiť, že miestnosť sa opticky zmenší. Vertikálne pruhy zvýšia vnímanie výšky miestnosti a horizontálne pruhy zase šírku miestnosti. Ak chcete izbu znížiť  a rozšíriť, tak použite vodorovné vzory.

Moderná tapeta do obývačky

Pokiaľ chcete vzory kombinovať, tak myslite aj na toto, aby nevznikol v miestnosti chaos. V malých izbách sú preferované tapety vo svetlých a jasných vzoroch, ktoré priestor opticky zväčší a rozšíri. Veľké miestnosti zvládnu aj tmavšie miestnosti. 

Tip: Ak by ste si nevedeli rady ani po preštudovaní článku a iných materiálov, potom si jednoducho objednajte vzorky tapiet. Každý dodávateľ by vám ich mal poskytnúť. 

Nezabudnite ani na kreativitu. Ak chcete tapetu, tak to neznamená, že musíte vytapetovať celú izbu. Tapetou môžete dať akcent stene napríklad tam, kde je knižnica alebo kozub. Ak máte výrazné prvky v izbe, tak zvoľte jemnejšiu tapetu s jemnejšími vzormi. Naopak, ak chcete oživiť miestnosť, tak tapete môžete dať akcent.

Výrazná tapeta do obývačky

Ak sa to zhrnie, tak pri výbere tapety je potrebné zvážiť nasledujúce:

  • akú miestnosť budete tapetovať
  • aký účel má tapeta spĺňať
  • aké farby uprednostňujete
  • aká štruktúra je vhodná do miestnosti podľa veľkosti
  • finančné možnosti
  • váš vkus

Vyberáme z nášho katalógu

Typy tapiet

Typov tapiet je niekoľko a každou dobou sa druhy rozširujú. Pôvodné triedenie bolo na papierové, vinylové a vliesové tapety na stenu.

  • Papierové tapety sa vyznačujú motívom, ktorý prevyšuje nad životnosťou. Sú najstaršími tapetami a môžu sa vyrábať z pretláčaného, rezaného a tlačeného papiera. Špeciálnu kategóriu tvoria dvojvrstvové tapety označované ako duplex.
  • Charakteristická vlastnosť vinylových tapiet je to, že sú umývateľné a odolné. 
  • Vinylové tapety vedia zakryť rôzne nerovnosti na stene. Medzi najnovšie z tejto trojice zaraďujeme vliesové tapety. Charakteristickou vlastnosťou je priepustnosť vzduchu a pary. Výhoda spočíva v tom, že lepidlo na vliesovú tapetu nanášame buď len na stenu alebo len na tapetu, čo pri vyššie dvoch spomenutých druhoch nie je možné. Zároveň sa ľahko udržiavajú. 

Papierová retro tapeta do obývačky

Ďalšími typmi tapiet môžu byť textilné tapety, samolepiace tapety, tapety zo skleneného hodvábu alebo vlákien či špeciálne druhy tapiet z korku, tŕstia, atď. 

Iným moderným typom sú 3D tapety na stenu. Táto tapeta vytvára v miestnosti 3D efekt. Používa sa napríklad, ak chcete mať opticky napríklad jednu stenu dlhšiu. Abstraktné 3D tapety na stenu sú však hladké a priestorový efekt je len graficky vytvorený. Táto tapeta je inak rovnako tenká ako ostatné typy tapiet. 

3D tapeta do spálne

Moderné fototapety na stenu sú dizajnovo pekné a rozlišujeme ich na americké a európske. Toto delenie je na základe rozmeru, keď americké majú 69 cm šírku a výšku cca 8 metrov. Európske sú užšie (55 cm) a dlhšie (10 m). 

K zaujímavým a najmodernejším typom tapiet patrí tapeta, ktorá podporí steny pri zemetrasení, pretože používa výstuž zo sklenených vlákien a špeciálne lepidlo, ktoré s murivom vytvorí silné spojivo. Tieto asi nie sú pre naše podmienky potrebné, no inde sú určite využiteľné. Ako posledný typ stojí za spomenutie najnovší typ tapiet, ktoré by mali blokovať elektromagnetické signály. Nachádzajú sa na nich strieborné kryštáliky, ktoré tieto vlny blokujú. Sú však zatiaľ len vo vývoji. 

Tapety do rôznych miestností

Tapety na stenu do obývačky. Obývačka je miestnosť, kde sa stretáva rodina a blízki. Je to miestnosť, kde by malo byť veselo a častokrát aj zábava. Do obývačky sa teda hodia veselé tapety a bohaté vzory. V obývačke veľmi pekne vyniknú aj tapety s 3D efektom. Jednak ju zväčšia a jednak 3D efekt môže pôsobiť trochu rušivo, čo v obývačke vôbec nie je prekážkou.

Tapeta na stenu do obývačky

3D tapeta do obývačky

Tapety na stenu do spálne. V prípade spálne je to presne naopak ako pri obývačke. Spálňa predstavuje miesto oddychu. Steny v spálni by mali byť jednoduché, upokojujúce a používať by sa mali najmä pastelové farby. Aj v tomto prípade ale môžu tapety fantasticky dotvoriť prostredie a atmosféru. Do spálne si môžete umiestniť aj drahšie tapety, keďže je to miestnosť, kde sa zdržujeme len v noci a nepodliehajú znečisteniu či veľkému opotrebeniu ako je tomu v detskej izbe alebo kúpeľni. 

Jemná tapeta do spálne

Moderná tapeta do spálne

Tapety na stenu do kuchyne. Kuchyňa dáva asi najlepší priestor na hranie sa s farbami. Tapeta do kuchyne by mala byť hravá, osobná a zároveň evokovať pohodu. Do kuchyne by ste zároveň mali dať tapetu, ktorá sa ľahko umýva. Steny v kuchyni sú väčšinou biele, preto môže tapeta aspoň na jednej stene dotvoriť celú atmosféru v kuchyni.

Tapeta na stenu do kuchyne

Tapeta do kuchyne

Tapety na stenu do kúpeľne. Ako bolo spomenuté vyššie, v prípade kúpeľne sa toho nedá veľa “vymýšľať”. Do kúpeľne musí ísť tapeta, ktorá odoláva vode a pare. Čiže jednoznačne vinylové tapety.

Odolná tapeta do kúpeľne

Vynilová tapeta do kúpeľne

Tapety na stenu detskej izby. Detská izba je miestnosť, kde tapetou spravíte asi najväčšiu radosť - deťom. Môžete kúpiť rôzne vzory, napríklad ich obľúbených postavičiek. Nezabudnite ale na to, že deti radi kreslia. A aj po tapete. Čiže uprednostnite buď lacnú tapetu na stenu alebo takú, ktorá sa ľahko dáva dole (alebo sa celá ľahko premaľuje), pretože ju asi budete meniť častejšie.

Tapeta na stenu do detskej izby

Tapeta na stenu do detskej izby

Ako nalepiť tapetu na stenu?

Ak sa teda rozhodnete pre tapetu do akejkoľvek izby, tak nezabudnite na pár zásad. Dôležité je pripraviť si stenu a podklad. Stena by mala byť čo najhladšia. Potom je potrebné umyť ju mydlovou vodou. A samozrejme odstrániť nábytok a predmety, ktoré by nám mohli zavadzať. Dôležitý je aj proces merania. Stenu si vyznačte tak, aby ste diely nalepili rovnomerne, rovno a ak má tapeta dekorácie, tak by mali plynulo pokračovať.

Lepenie tapety na stenu

Naopak, odstránenie tapiet kedysi nebolo vôbec také ľahké. V dnešnej dobe je na odstránenie tapiet na trhu viacero prípravkov. A s dodržaním návodu na použitie by to už nemusel byť problém. Najľahšie sa dávajú dole vliesové tapety, ktoré sa len jednoducho stiahnu zo steny. 

Ako je vyššie uvedené, tak výber tapety je pre rozširujúcu sa ponuku čoraz ťažšie. Nezabudnite ale na to, že v byte alebo dome bývate predovšetkým vy. Vy sa tam musíte cítiť dobre a pokiaľ vyberiete tapetu, ktorá lahodí vášmu oku a vkusu, tak ste určite vybrali správne. 

zdroj obrázkov: pinterest.com

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

20/01/2020 13:46
Eva Holdošova

Dobry den mala by som zaujem o tu tapetu svet pre det.kde je mozne ju zakupit. Dakujem

02/08/2020 00:27
Tietavani

Dobry den prominte ze obtesuji chtela bych si uvas obednat tapetu mohli by ste se semnou spojit prosim dekuji moc

02/08/2020 00:27
Tietavani

Dobry den prominte ze obtesuji chtela bych si uvas obednat tapetu mohli by ste se semnou spojit prosim dekuji moc

02/08/2020 00:28
Tietavani

Dobry den prominte ze obtesuji chtela bych si uvas obednat tapetu mohli by ste se semnou spojit prosim dekuji moc

10/08/2020 16:24
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
náš web je len katalógom nábytku a bytových doplnkov, nie sme predajami ponúkaných vecí. Pri tapete, o ktorú máte záujem, sa musíte prekliknúť do e-shopu a zakúpiť si ju tam.

01/06/2022 14:36
Kvetka

nemam rada tapety s vyraznym vzorom, ale inak ich mam doma aj ja (predsien a spalňa). Krasne to oživilo celý interier

30/06/2022 13:31
Sandra

ked tapety a koberce, tak jedine jednofarebne a podlahu najlepšie nejaku svetlu

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!Publikované dňa: 27.01.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Úprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obkladÚprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obklad

Zabudnite na prázdne steny v obývačke. Vdýchnite jej farebnosť, pestrosť, rozmanitosť a originalitu. Vyberte si z rôznych možností a oživte celý interiér. V našom článku nájdete skvelé...

Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie? Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie?

Hľadáte nové stoličky do kuchyne či jedálne, ktoré zabezpečia maximálny komfort a štýl? Prinášame vám niekoľko tipov jednotlivých typov kuchynských stoličiek. Čítajte ďalej.

Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?