Vyberáme tapety do každej miestnosti

Tapety tvoria odnedávna súčasť našich domovov. Už v dávnej histórii mali ľudia potrebu ozdobiť si steny jaskýň rôznymi vzormi - najskôr krížiky a neskôr veľkými farebnými zvieratami.

Tapeta s dizajnom stromu do obývačky

Neskôr, v stredoveku, sa na drevené trámy naťahovali kože, ktoré boli pozlátené. Funkciu mali ako ozdobnú, tak aj izolačnú. So vznikom papiera sa otvorili nové možností aj v oblasti tapiet.  Papierové tapety sa najskôr maľovali. Za vynálezcu tapiet sa považuje Jean Papillon, ktorý založil aj prvú továreň na ich výrobu už v roku 1688. Tapety boli považované za určitý druh luxusu a nemohol si ich dovoliť každý. 

Na Slovensku nastal najväčší rozmach v 70. rokoch minulého storočia. Tapety sa vo veľkom lepili na betón a stali sa štandardnou výbavou izieb aj pre chudobných ľudí. Tapiet bolo málo druhov a hlavne v komunistických novostavbách sa používalo pár tipov, ktoré sa lepili na betón do každého bytu. No nebolo tomu vždy tak. Každé obdobie so sebou prinieslo typické vzory.

Retro tapeta v obývačke

Renesancia bola napríklad charakteristická kvetinovými vzormi a mozaikami. Pre baroko bol zase typická prepychová okázalosť a bohaté vzory. Od 19.storočia sa do tapiet premietajú všetky smery. Tapety sa ale inšpirovali najmä umením typické pre dané obdobie. 

V dnešnej dobe je ponuka ozaj bohatá. Moderné tapety na stenu sú vliesové, 3D tapety alebo samolepiace tapety. 

Ako si vybrať správnu tapetu?

Keď si zariaďujete bývanie a izby, tak jednou z prvých vecí je výber farby stien a tapiet. Tapety majú rôzne vzory a farby. Správne vybraná tapeta by v prvom rade mala byť v súlade so štýlom vášho domova. Mala by byť spojením vyváženia farby a vzorov podľa takého vkusu, ktorý vám bude vyhovovať najlepšie. Samozrejme, typ použitej tapety by sa mal líšiť podľa miestností.

Moderná tapeta na chodbe

Pri výbere dizajnu tapety si ako prvé premyslite pocit aký chcete z miestnosti mať. V spálni sa musíte cítiť uvoľnene a mal by tu byť pokojný vzor. Rušivé vzory zase použite v miestnostiach, kde trávite voľný čas ako napríklad obývačka. Tapeta môže miestnosť presvetliť, ale aj zjednodušiť či pridať dramatický efekt. Takisto je rozdiel v tapete do kúpeľne, ktorá musí byť vodeodolná alebo tapeta do detskej izby, pri ktorej je predpoklad, že sa bude častejšie meniť. 

Pamätajte aj na to, že veľmi dôležitá je aj veľkosť tapety ako aj hustota vzorov na nej. V malých miestnostiach sú preferované menšie tapety s menšími vzormi. Veľké vzory môžu totiž spôsobiť, že miestnosť sa opticky zmenší. Vertikálne pruhy zvýšia vnímanie výšky miestnosti a horizontálne pruhy zase šírku miestnosti. Ak chcete izbu znížiť  a rozšíriť, tak použite vodorovné vzory.

Moderná tapeta do obývačky

Pokiaľ chcete vzory kombinovať, tak myslite aj na toto, aby nevznikol v miestnosti chaos. V malých izbách sú preferované tapety vo svetlých a jasných vzoroch, ktoré priestor opticky zväčší a rozšíri. Veľké miestnosti zvládnu aj tmavšie miestnosti. 

Tip: Ak by ste si nevedeli rady ani po preštudovaní článku a iných materiálov, potom si jednoducho objednajte vzorky tapiet. Každý dodávateľ by vám ich mal poskytnúť. 

Nezabudnite ani na kreativitu. Ak chcete tapetu, tak to neznamená, že musíte vytapetovať celú izbu. Tapetou môžete dať akcent stene napríklad tam, kde je knižnica alebo kozub. Ak máte výrazné prvky v izbe, tak zvoľte jemnejšiu tapetu s jemnejšími vzormi. Naopak, ak chcete oživiť miestnosť, tak tapete môžete dať akcent.

Výrazná tapeta do obývačky

Ak sa to zhrnie, tak pri výbere tapety je potrebné zvážiť nasledujúce:

  • akú miestnosť budete tapetovať
  • aký účel má tapeta spĺňať
  • aké farby uprednostňujete
  • aká štruktúra je vhodná do miestnosti podľa veľkosti
  • finančné možnosti
  • váš vkus

Vyberáme z nášho katalógu

Typy tapiet

Typov tapiet je niekoľko a každou dobou sa druhy rozširujú. Pôvodné triedenie bolo na papierové, vinylové a vliesové tapety na stenu.

  • Papierové tapety sa vyznačujú motívom, ktorý prevyšuje nad životnosťou. Sú najstaršími tapetami a môžu sa vyrábať z pretláčaného, rezaného a tlačeného papiera. Špeciálnu kategóriu tvoria dvojvrstvové tapety označované ako duplex.
  • Charakteristická vlastnosť vinylových tapiet je to, že sú umývateľné a odolné. 
  • Vinylové tapety vedia zakryť rôzne nerovnosti na stene. Medzi najnovšie z tejto trojice zaraďujeme vliesové tapety. Charakteristickou vlastnosťou je priepustnosť vzduchu a pary. Výhoda spočíva v tom, že lepidlo na vliesovú tapetu nanášame buď len na stenu alebo len na tapetu, čo pri vyššie dvoch spomenutých druhoch nie je možné. Zároveň sa ľahko udržiavajú. 

Papierová retro tapeta do obývačky

Ďalšími typmi tapiet môžu byť textilné tapety, samolepiace tapety, tapety zo skleneného hodvábu alebo vlákien či špeciálne druhy tapiet z korku, tŕstia, atď. 

Iným moderným typom sú 3D tapety na stenu. Táto tapeta vytvára v miestnosti 3D efekt. Používa sa napríklad, ak chcete mať opticky napríklad jednu stenu dlhšiu. Abstraktné 3D tapety na stenu sú však hladké a priestorový efekt je len graficky vytvorený. Táto tapeta je inak rovnako tenká ako ostatné typy tapiet. 

3D tapeta do spálne

Moderné fototapety na stenu sú dizajnovo pekné a rozlišujeme ich na americké a európske. Toto delenie je na základe rozmeru, keď americké majú 69 cm šírku a výšku cca 8 metrov. Európske sú užšie (55 cm) a dlhšie (10 m). 

K zaujímavým a najmodernejším typom tapiet patrí tapeta, ktorá podporí steny pri zemetrasení, pretože používa výstuž zo sklenených vlákien a špeciálne lepidlo, ktoré s murivom vytvorí silné spojivo. Tieto asi nie sú pre naše podmienky potrebné, no inde sú určite využiteľné. Ako posledný typ stojí za spomenutie najnovší typ tapiet, ktoré by mali blokovať elektromagnetické signály. Nachádzajú sa na nich strieborné kryštáliky, ktoré tieto vlny blokujú. Sú však zatiaľ len vo vývoji. 

Tapety do rôznych miestností

Tapety na stenu do obývačky. Obývačka je miestnosť, kde sa stretáva rodina a blízki. Je to miestnosť, kde by malo byť veselo a častokrát aj zábava. Do obývačky sa teda hodia veselé tapety a bohaté vzory. V obývačke veľmi pekne vyniknú aj tapety s 3D efektom. Jednak ju zväčšia a jednak 3D efekt môže pôsobiť trochu rušivo, čo v obývačke vôbec nie je prekážkou.

Tapeta na stenu do obývačky

3D tapeta do obývačky

Tapety na stenu do spálne. V prípade spálne je to presne naopak ako pri obývačke. Spálňa predstavuje miesto oddychu. Steny v spálni by mali byť jednoduché, upokojujúce a používať by sa mali najmä pastelové farby. Aj v tomto prípade ale môžu tapety fantasticky dotvoriť prostredie a atmosféru. Do spálne si môžete umiestniť aj drahšie tapety, keďže je to miestnosť, kde sa zdržujeme len v noci a nepodliehajú znečisteniu či veľkému opotrebeniu ako je tomu v detskej izbe alebo kúpeľni. 

Jemná tapeta do spálne

Moderná tapeta do spálne

Tapety na stenu do kuchyne. Kuchyňa dáva asi najlepší priestor na hranie sa s farbami. Tapeta do kuchyne by mala byť hravá, osobná a zároveň evokovať pohodu. Do kuchyne by ste zároveň mali dať tapetu, ktorá sa ľahko umýva. Steny v kuchyni sú väčšinou biele, preto môže tapeta aspoň na jednej stene dotvoriť celú atmosféru v kuchyni.

Tapeta na stenu do kuchyne

Tapeta do kuchyne

Tapety na stenu do kúpeľne. Ako bolo spomenuté vyššie, v prípade kúpeľne sa toho nedá veľa “vymýšľať”. Do kúpeľne musí ísť tapeta, ktorá odoláva vode a pare. Čiže jednoznačne vinylové tapety.

Odolná tapeta do kúpeľne

Vynilová tapeta do kúpeľne

Tapety na stenu detskej izby. Detská izba je miestnosť, kde tapetou spravíte asi najväčšiu radosť - deťom. Môžete kúpiť rôzne vzory, napríklad ich obľúbených postavičiek. Nezabudnite ale na to, že deti radi kreslia. A aj po tapete. Čiže uprednostnite buď lacnú tapetu na stenu alebo takú, ktorá sa ľahko dáva dole (alebo sa celá ľahko premaľuje), pretože ju asi budete meniť častejšie.

Tapeta na stenu do detskej izby

Tapeta na stenu do detskej izby

Ako nalepiť tapetu na stenu?

Ak sa teda rozhodnete pre tapetu do akejkoľvek izby, tak nezabudnite na pár zásad. Dôležité je pripraviť si stenu a podklad. Stena by mala byť čo najhladšia. Potom je potrebné umyť ju mydlovou vodou. A samozrejme odstrániť nábytok a predmety, ktoré by nám mohli zavadzať. Dôležitý je aj proces merania. Stenu si vyznačte tak, aby ste diely nalepili rovnomerne, rovno a ak má tapeta dekorácie, tak by mali plynulo pokračovať.

Lepenie tapety na stenu

Naopak, odstránenie tapiet kedysi nebolo vôbec také ľahké. V dnešnej dobe je na odstránenie tapiet na trhu viacero prípravkov. A s dodržaním návodu na použitie by to už nemusel byť problém. Najľahšie sa dávajú dole vliesové tapety, ktoré sa len jednoducho stiahnu zo steny. 

Ako je vyššie uvedené, tak výber tapety je pre rozširujúcu sa ponuku čoraz ťažšie. Nezabudnite ale na to, že v byte alebo dome bývate predovšetkým vy. Vy sa tam musíte cítiť dobre a pokiaľ vyberiete tapetu, ktorá lahodí vášmu oku a vkusu, tak ste určite vybrali správne. 

zdroj obrázkov: pinterest.com

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 27.01.2018
Hodnotenie článku:
(88.6%)

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...

V tejto kategórií nájdete aj:

Kontajnerové domy - ich cena, výhody a nevýhody Kontajnerové domy - ich cena, výhody a nevýhody

Prečo majú kontajnerové domy budúcnosť? Aké sú ich výhody a nevýhody? Má Slovensko na ich umiestnenie vhodné klimatické podmienky? Všetko podstatné v našom článku!

Ako si správne zariadiť predsieň? Aký nábytok do predsiene? Ako si správne zariadiť predsieň? Aký nábytok do predsiene?

Predsieň je vstupnou bránou do vášho príbytku a práve preto by ste jej zariadeniu mali venovať dostatočnú pozornosť. Po akých prvkoch siahnuť? Na čo nezabudnúť? Poradíme vám!

Odpočívadlá, škrabadlá a ďalšie pomôcky pre domáce mačky Odpočívadlá, škrabadlá a ďalšie pomôcky pre domáce mačky

Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte mačku? Nezabudnite na potrebnú výbavu! Kúpou takého príslušenstva vyhoviete ich prirodzeným požiadavkám a taktiež ochránite svoj nábytok. 


Pridať komentár