Záchod v kúpeľni alebo oddelene?

Možno riešite, ako prestavať bytové jadro a kladiete si podobnú otázku. Spojenie kúpeľne s toaletou má svoje výhody, ale aj jednoznačné mínusy. Poďme sa spolu pozrieť na to, aké.

Kúpeľňa spojená s wc

Sú dve miestnosti, v ktorých sa najčastejšie stretávajú všetci členovia domácnosti. Kuchyňa a kúpeľňa. V tej druhej je však tento jav nežiaduci. Dochádza doslova k striedaniu rodinných príslušníkov, niekedy aj s nepríjemnými "čakácími dobami" v rannej a večernej špičke.

WC s kúpeľnou = viac funkčného priestoru

V súčasnosti je v kurze najmä v rozlohou malých panelových bytoch spájanie kúpeľne s toaletou. Ako jedna z výhod sa udáva úspora priestoru. Ak prebúrate stenovú alebo umakartovú priečku medzi záchodom a kúpeľňou, skutočne získate viac funkčného priestoru. Nehovoriac o tom, že kúpeľňa týmto zásahom získa na "vzdušnosti" aj opticky. Budete tak môcť účelnejšie rozmiestniť napríklad práčku alebo odkladacie skrinky tak, že sa konečne nebudete v kúpeľni tiesniť a doslova točiť okolo svojej osi.

Veľkou výhodou je aj to, že po použití toalety máte umývadlo hneď na dosah a nemusíte sa kvôli umývaniu rúk premiestňovať z WC do kúpeľne. Možno sa to nezdá, ale v rannom zhone to môže predstavovať vzácnu úsporu času. Navyše sa zbavíte jedných dverí, ktoré sa otvárajú najčastejšie do predsiene. Na uvoľnené miesto môžete umiestniť funkčný nábytok, napríklad skrinku na topánky, alebo vešiak na bundy a kabáty. Prípadne môžete uvoľnený roh v predsieni patrične dekorovať a zvýšiť tak celkový pocit útulnosti svojej domácnosti.

WC a kúpeľňa dohromady – trendom je bidetový záchod

Prebúraním priečky medzi WC a kúpeľňou môže vzniknúť aj priestor na umiestnenie bidetu, ktorý je čoraz populárnejší, pretože zvyšuje kvalitu osobnej hygieny. Doslova dobrodením je pre ženy, ktoré majú svoje dni a výborne funguje aj ako prevencia hemoroidov. Rozloha panelových bytov však v našich podmienkach takéto riešenie neumožňuje. Ak ste prebúrali len tenkú umakartovú priečku, až toľko priestoru navyše zasa nezískate. Viac priestoru na kreatívne vylepšenia získate skôr dispozične. Preto sa samostatné bidety montujú skôr do kúpeľní v rodinných domoch.

WC a bidet v kúpelni

Ale aj malá bytová kúpeľňa spojená s WC neznamená, že si musíte odoprieť luxus "mokrej" očisty. Riešenie sa ponúka v osadení bidetového záchodu. Ide vlastne o klasické WC so zabudovanou bidetovou tryskou. Trh ponúka hneď niekoľko druhov, od lacnejších až po luxusné.

Ak sa rozhodnete ponechať v kúpeľni predsa len klasický záchod, odporúčame aspoň k jeho blízkosti namontovať bidetovú spršku na stojančeku. Vodu do nej môžete priviesť hadicou z umývadlovej batérie. Bidetovú spršku môžete navyše využiť veľmi prakticky aj na poriadne "vysprchovanie" záchodu počas jeho umývania. V tomto prípade dokáže úspešne zastúpiť aj záchodovú kefu.

Kúpeľňa s WC ponúka možnosť použiť jednotný dizajn

Ak ste sa rozhodli prestavať vaše bytové jadro a spojiť WC a kúpeľňu dohromady tak, aby tvorila jeden funkčný priestor, nezabudnite zobrať do úvahy aj estetické hľadisko. Záchod spojený s kúpeľňou do jednej miestnosti umožňuje vytvoriť z neho esteticky veľmi príťažlivé miesto, v ktorom sa budete cítiť príjemne.

Interiér kúpeľne s jednotným dizajnom

Ponuka vybavenia od dlaždíc, cez sanitu, je dnes veľmi široká a nie je preto problém vybrať si dizajn, ktorý najviac lahodí vášmu oku. Firmy vyrábajúce vybavenie do kúpeľní a toaliet berú do úvahy aj zvýšený dopyt po riešeniach pre WC spojené s kúpeľnou. Rôznorodé dizajny z katalógov pôsobia naozaj efektne. Ak si necháte poradiť od skúseného dizajnového projektanta, môže sa vaša kúpeľna spojená s WC premeniť na útulné a čisté miesto, kde budete s radosťou vykonávať akékoľvek aktivity spojené s osobnou hygienou.

Zvážte, či možný zápach nie je pre vás prekážkou!

Záchod spojený s kúpeľňou má však nepochybne aj svojich odporcov. A, pravdupovediac, oprávnene. Tak, ako každé iné riešenie interiéru, aj toto má nielen svoje klady, ale i zápory.

Skôr, než sa rozhodnete spojiť svoju toaletu s kúpeľňou, zvážte, či vám nebude napríklad pri sprchovaní alebo kúpaní prekážať pohľad na "tróniaceho" partnera. Niektorí ľudia nedokážu vykonať svoju intímnu potrebu v prípade, že na to nemajú dostatok súkromia. Ak máte v rodine takéhoto člena, WC a kúpeľňu v žiadnom prípade nespájajte dohromady. Mohlo by sa to veľmi negatívne prejaviť na zdravotnom stave vášho partnera, či dieťaťa. Lekári dôsledne varujú pred rizikami zadržiavania stolice. Takže na to pozor, zdravie musí byť vždy na prvom mieste, a to aj pri zariaďovaní interiéru!

Ventilačný systém v kúpelni

Medzi ďalšiu nevýhodu záchodu spojeného s kúpeľňou patrí nepríjemný zápach. Ten je síce neželanou, ale nevyhnutnou súčasťou vykonávania potreby na záchode. Sprchovanie sa alebo čistenie si zubov v takomto "zamorenom" prostredí nemusí tiež každému vyhovovať. Riešením je vybaviť kúpeľňu s WC kvalitným odvetrávacím ventilačným systémom, ktorý z miestnosti efektívne a rýchlo odvádza "kontaminovaný" vzduch. Napriek tomu, keď zoberieme do úvahy toto "aromatické" hľadisko, vyhráva skôr záchod oddelený od kúpeľne. Nestane sa vám tak, že musíte hodlajúc sa umyť si zuby najskôr počkať, kým sa v kúpeľní trochu "vyčistí vzduch"...

Ako oddeliť WC v kúpeľni?

Ak vám vyššie spomenuté negatívum spojenej kúpeľne a WC nevadí, odporúča sa oddeliť záchodovú misu od zvyšku kúpeľne aspoň vhodnou priečkou. Nielen z estetických dôvodov, ale aj pre zachovanie určitej osobnej intimity a súkromia. Výrobcovia ponúkajú rôzne druhy plastových, sklenených či plátených priečok a zásten, takže výber je opäť len na vás. Dôležité je predovšetkým, aby ladil s celkovým dizajnom a farebnosťou kúpeľne.

WC v kúpelni oddelené priečkou

Kúpeľňa s wc a skrinkou

Ako priečku medzi WC a zvyšným priestorom kúpeľne môžete v prípade veľkorysejších pôdorysných rozmerov použiť aj skrinku či väčší izbový kvet. Vždy však berte do úvahy, že v tesnej blízkosti toaletnej misy by sa nemali nachádzať nechránené poličky či iné odkladacie priestory na prostriedky osobnej hygieny – zubné kefky, mydelničky, uteráky a podobne. Predsa len, záchod a sterilná čistota sa vzájomne moc nesnúbia...

Ako je to vlastne s fekálnymi baktériami?

Ďalšou skutočnosťou, ktorá hovorí proti spojeniu WC a kúpelňe, je hygienické hľadisko. V anglosaských krajinách je dodnes bežné, že aj v rodinných domoch sú kúpeľňa a WC dohromady. Najmä vo Veľkej Británii, ale aj v USA, preto lekári uskutočnili mnoho štúdií, ktoré poukazujú na to, že ak sa nachádza záchodová misa príliš blízko ostatného vybavenia určeného na osobnú hygienu, nie je to veľmi ideálny stav.

Po spláchnutí sa totiž do vzduchu uvoľnia jemné aerosóly vody kontaminovanej fekálnymi baktériami, ktoré sa potom môžu usadzovať napríklad na vašej zubnej kefke či uteráku. Pravda je však taká, že odborníci nie sú stále zajedno v otázke, či WC umiestnené v kúpeľni predstavuje také významné hygienické riziko.

Uzatvárateľná skrinka nad WC

Nedávno sa tomu celému pozreli na zúbky americkí odborníci, ktorí porovnávali viaceré štúdie s protichodnými závermi. Výsledok tohto porovnania uverejnili nedávno v The American Journal of Infection Control (uznávaný odborný časopis venujúci sa infekčnej medicíne) s tým, že "nemožno jednoznačne preukázať, ale ani úplne vylúčiť možný prenos infekčných patogénov z toaletnej misy na ostatné zariadenie v kúpeľni". Zároveň však uviedli, že toto riziko možno považovať za "hraničné" až nízke, preto spojenie kúpeľne a WC nemožno z hygienického hľadiska považovať za významný problém.

Krátke tipy na záver – ak sa rozhodnete pre rekonštrukciu a spojenie kúpeľne so záchodom:

  • Záchod nechajte, pokiaľ možno, na svojom pôvodnom mieste – presúvanie je síce možné, ale pomerne komplikované, lebo do podlahy alebo do steny bude potrebné inštalovať predĺženie kanalizačného zvodu, ktorého štandardný priemer je až 100 mm.
  • Ak sa rozhodnete pre položenie novej dlažby, treba zobrať do úvahy aj to, že sa zvýši jej úroveň, a tomu treba prispôsobiť aj rozmery vstupných dvier.
  • Dosť dôležitým rozhodnutím je aj to, či sa rozhodnete vo svojej vynovenej kúpeľni inštalovať vaňu, alebo radšej sprchovací kút. Ak sa radi kúpete, vaňa je jednoznačná voľba. Treba však brať do úvahy aj fakt, že väčšina z nás sa viac sprchuje, ako kúpe. Šetrí to nielen náklady na vodu, ale aj čas. Do úvahy treba zobrať aj faktor budúcnosti – keď zostarnete, oveľa komfortnejší spôsob hygieny je sprchovací kút, ideálne so sedátkom. Vaňa je pre seniorov z manipulačného hľadiska dosť problematická.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Písaniu sa profesionálne venujem od začiatku svojich vysokoškolských štúdií až doteraz. Tvorím texty pre weby s ohľadom na najnovšie trendy v...


Komentáre

05/09/2017 11:57
Ľubo

Určite oddelene! Neviem si predstaviť, že by som ráno keď sa najviac ponáhľam do práce musel čakať na wc, kým sa každý člen rodiny osprchuje a namaľuje :D

07/09/2017 13:04
Matúš

Pokiaľ máte možnosť a dosť priestoru v byte či dome, je Ideálne mať minimálne dve wc . Jeden oddelený a jeden spojený s kúpelkou.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 21.08.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Veci, ktoré čistíte príliš často. Ako často čistiť koberce, rúru či gauč?Veci, ktoré čistíte príliš často. Ako často čistiť koberce, rúru či gauč?

Vykurovacia sezóna v byte. Začiatok aj koniec určuje vyhláškaVykurovacia sezóna v byte. Začiatok aj koniec určuje vyhláška

Vykurovacia sezóna v bytových domoch má presne stanovený začiatok aj koniec. Aké sú hodnoty vonkajšej teploty, aby sa začalo kúriť? Všetky podstatné informácie nájdete v našom dnešnom...

Prenosný alebo projektor na stenu na filmy s WiFi? Ako vybrať najlepší projektor + recenziePrenosný alebo projektor na stenu na filmy s WiFi? Ako vybrať najlepší projektor + recenzie

Projektor vám nezaberie veľa miesta a môžete si ho preniesť kamkoľvek potrebujete. Má množstvo výhod a v článku si povieme aj o tom, ako si poradiť s výberom projektora.