Nádrže na dažďovú vodu vám ušetria peniaze. Zachytávač môže byť aj sud

Priemerná spotreba vody na Slovensku je 124 litrov na osobu a deň. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako a kde využiť dažďovú vodu, ktorá dopadá na strechu vášho domu?

Odchytávanie dažďovej vody zo strechy domu

Verte, že budete nadšení a nielen kvôli nižším výdavkom na vodu pitnú.

Veľkokapacitné sudy na dažďovú vodu


Predpoklady má každý dom

Bývate v rodinnom dome? Dažďová voda, ktorá na váš pozemok dopadne dokáže nahradiť viac než polovicu spotreby vody rodinného domu. A to vôbec nie je málo. Typická rodina dokáže používaním dažďovej vody ročne ušetriť takmer 200 eur. Nenechajte sa odradiť počiatočnou investíciou. Verte, že sa vám skôr či neskôr vráti.

Šialená spotreba vody

Kým človek nevidí čísla, absolútne sa nad spotrebou vody nezamýšľa. O to šokujúcejšie je, že na bežné splachovanie toalety minieme denne až 50 litrov vody na osobu! Málo či veľa? Ak pripočítate vodu na sprchovanie, umývanie riadu, pranie či upratovanie, čísla astronomicky porastú. V prípade, že polievate záhradu, pripočítajte desiatky litrov navyše.

Čas na zmenu

Položili ste si otázku, kedy sa oplatí namáhať so zachytávaním dažďovej vody? Vždy a nielen v prípade, že chcete ušetriť časť vášho rodinného rozpočtu. Šetriť sa oplatí aj životné prostredie. Prečo nechať odtiecť do kanálov, potokov a riek vodu, ktorá sa dá stále použiť?

Polievanie kvetín zachytenou dažďovou vodou

Budete sa čudovať ale v dažďovej vode môžete dokonca prať bielizeň. V prvom kroku sa však zamyslite, či vám postačí polievať ňou záhradu alebo ju chcete využiť aj v domácnosti. Ako začať?

Ponorné či povrchové?

Čerpadlá vhodné na distribúciu vody rozdeľujeme na ponorné a povrchové. Tzv. ponorky sú vhodné do studní, pretože sú schopné vytlačiť vodu aj z veľkej hĺbky. Povrchové čerpadlá fungujú na princípe nasávania a sú vhodné na čerpanie a distribúciu zachytenej dažďovej vody zo zberných nádrží.

Dažďový komplet na vodu

Ak ste sa rozhodli využívať v domácnosti dažďovú vodu, potrebovať budete podzemný zásobník, vodné čerpadlo a myslite tiež na filtráciu vody. V zásobníku sa bude zhromažďovať voda z odkvapového systému, na to, aby bola ďalej použiteľná je nutné do strešných žľabov osadiť filtračné mriežky. Tie sa postarajú o zachytenie nečistôt alebo lístia.

Dažďový komplet na vodu

V ďalšom kroku sa o vodu postará zemný filter osadený pred vstupom do zásobníka. Pod zemou je uložený preto, lebo tma a nízka teplota zabezpečia minimálnu biologickú aktivitu. Navyše, na sedimentoch žijúce užitočné mikroorganizmy zbavia vodu aj o to málo organických živín, ktoré dažďová voda do zásobníku prinesie. Ak chcete dažďovú vodu využívať výlučne na polievanie záhrady, vystačíte s vyradenou tisíc litrovou tzv. IBC nádržou.

Systém pitnej a dažďovej vody

Takmer čistú dažďovú vodu dopravuje k spotrebičom čerpacia jednotka s riadiacou elektronikou. V suchom období sa automaticky prepína na zásobovanie pitnou vodou. Na oddelené systémy na rozvod pitnej a dažďovej vody myslite už pri projektovaní domu. Prepojenie oboch systémov umožní v prípade nedostatku dažďovej vody napustiť do jej rozvodu vodu pitnú.

Veľkosť zásobníka na vodu

Objem zásobníka sa dimenzuje tak, aby zásoba uskladnenej dažďovej vody vystačila na 3 týždne. Obdobie 3 týždňov sa v praxi osvedčilo ako perióda, počas ktorej bude v našich podmienkach pršať. Pri výbere veľkosti zásobníka na dažďovú vodu platí nasledujúce pravidlo:

Na 1 osobu a 3 týždne je odporúčaný objem zásobníka 1m3. Tento objem sa zväčšuje o 1m3 objemu na každý 1 ár pravidelne a výdatne zalievanej záhrady.

Veľkokapacitné sudy na zachytávanie dažďovej vody

V prípade, že si nie ste istí, či je vaša strecha dostatočne veľká na, aby naplnila zásobník vody, použiť môžete aj nasledujúci prepočet:

Na každých 25 m2 plochy strechy pripadá maximálne 1m3 objemu zásobníka. Objem správne navrhnutého zásobníka sa rovná menšiemu z oboch vyrátaných čísiel.

Málo či veľa dažďovej vody?

Napriek všetkým prepočtom neviete, či ste si vybrali správne? V konečnom dôsledku nie je na škodu veci ani menší zásobník – prebytky dažďovej vody sa preplavia do vsaku. V prípade väčšieho zásobníka, ktorá býva pod maximálnou hladinou treba na preplavenie ( raz za 2 mesiace) myslieť tiež. Z povrchu sa týmto spôsobom odplavia organické čiastočky, ktoré môžu z dlhodobého hľadiska zhoršovať kvalitu vody.

Využitie dažďovej vody v domácnosti

 • Zavlažovanie – o využití dažďovej vody v záhrade sme už písali. Ide o jej najbežnejšie využitie a týmto spôsobom dnes funguje veľa rodín a záhradkárov.
 • Pranie – dažďová voda je vhodná aj na pranie bielizne. Budete prekvapení, ale je mimoriadne mäkká, neobsahuje chlór a je teplejšia. Pozor však v prípade, ak máte napr. plechovú strechu. Biela bielizeň nikdy nebude biela.
 • Splachovanie – pri používaní toalety miniete viac vody ako pri samotnom praní. Bolo by teda hriechom nevyužiť dažďovú vodu aj v tomto prípade.
 • Vykurovací systém – dopĺňate teplovodné kúrenie počas roka chýbajúcou vodou? Tvrdá voda obsahuje minerály, ktoré sú príčinou hrdze a vodného kameňa v potrubí aj výmenníku. Ak dopustíte do ústredného kúrenia dažďovú vodu, v ktorej nie sú soli vápnika a horčíka, spomenutým problémom predídete.

Systém na distribúciu dažďovej vody by mal mať tlakový spínač, ktorý zapne čerpadlo po otvorení kohútika a po zatvorení ho automaticky vypne. V prípade, že riešiť aj technickú vodu v dome, počítať musíte aj s investíciou do domácej vodárničky a tiež s filtráciou vody.

Výhody dažďovej vody

 • Úspora zásob a ochrana pitnej vody
 • Znižovanie nákladov a výdavkov za vodné zásobovanie
 • Nižší prietok odpadových vôd v kanalizácii a odvodňovacích priekopách v období odtokovej špičky
 • Úspora pracích práškov a zmäkčovadiel vzhľadom na nízku tvrdosť vody

Nevýhody dažďovej vody

 • Rodinný dom alebo stavba musí mať dvojaké rozvody vody
 • Nutnosť napúšťania zásobární pitnou vodou v obdobiach sucha
 • Riziko vtoku dažďovej vody do rozvodnej siete pitnej vody

Veľkokapacitné sudy na dažďovú voduKomentáre

10/07/2023 11:24
Anna Piškulová

Dobrý deň, chcem sa spýtať ako sa napojí zhora Skladacia Nádrž Na Dažďovú 1250 l na odkvapovú rúru? Ďakujem za Vašu odpoveď, s pozdravom Anna Piškulová

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 12.11.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.