Aká je správna výška kuchynskej dosky

Pracovná plocha vznikne po osadení nízkych a vysokých skriniek doskami. Výška kuchynských dosiek je dôležitým faktorom pri zariaďovaní kuchyne. Najmä z dlhodobého hľadiska a pri častom využívaní kuchyne to naozaj oceníte.

Výška pracovnej dosky v kuchyni

Nie len že vám uľahčí prácu a pohyb v kuchyni, šetrí i vaše zdravie. Prejdete tým častému zohýbaniu a teda nechcenému pohybu, ktorý prácu v kuchyni obmedzuje.

Kuchynská doska na mieru

Výroba kuchynské dosky na mieru je skvelým riešením. Pokiaľ máte nižšiu stavbu tela, určite oceníte nižšie položené dosky, aby ste k nim mali lepší prístup. Pokiaľ ste naopak vyšší, skláňanie nad doskami nie je práve výhra. Sami si môžete prispôsobiť výšku skriniek podľa vašich predstáv a odborníci si s tým hravo poradia.

Pokiaľ máte výšku od 165 – 175 cm vhodná pre vás bude doska minimálne 85 cm vysoká.

Pri výške nad 175 po 185 cm musí mať doska optimálne 90 cm.

Nad 185 cm zvoľte výšku pracovnej dosky 95 cm.

Správna výška kuchynskej dosky

Rozdielne výšky pracovných dosiek v kuchyni

Ideálnym riešením je osadenie jednotlivých pracovných zón v kuchyni rozdielnymi výškami. Varnú zónu je lepšie umiestniť o 10 cm nižšie oproti bežnej pracovnej doske. Získame lepší prehľad o obsahu v hrncoch a pri zníženej varnej zóne sa manipulácia s ťažkými hrncami stáva jednoduchšou, a dlhodobé miešanie je menej vyčerpávajúce. Opakom je umývacie centrum – drez, ktorého výška by mala byť o 10 až 15 cm väčšia ako výška bežnej pracovnej dosky. Dôvodom zvýšenia výšky umývacieho centra je zamedzenie neustáleho sa predkláňania ku dnu drezu.

Šírka pracovných dosiek by tiež nemala byť prehnaná, vhodné je tak 60 cm. Pri neustálom predkláňaní by to mohlo viesť k bolestiam chrbtu.

Aj keď sú rôzne výšky pracovných plôch v kuchyni naozaj opodstatnené, ich popularita nie je vôbec vysoká. Príčinou je väčšia technická náročnosť výroby a tým aj rapídne zvýšenie ceny kuchyne. Neželanými sú aj vzniknuté spoje a hrany pracovnej dosky. Navyše použitie rôznych pracovných výšok v malej kuchyni je neefektívne a pôsobí rušivým dojmom.

 

Materiál pracovnej dosky

Na výrobu pracovných dosiek sa využíva umelý i prírodný kameň, drevo, laminát a sklo.

Sklenená pracovná doska má 10 až 12 mm hrubé sklo a spodná časť sa podkladá drevotrieskovou doskou. Prekvapí vás svojou tvrdosťou a krásnym leskom. Zaujímavosťou je moderný dizajn, ktorý  sklenené dosky ponúkajú. Sú to rôzne motívy, potlače prírodného kameňa alebo dreva, ktoré interiér vašej kuchyne vyzdvihnú.

Pracovná doska vyrobená z kameňa sa jednoznačne pýši svojim tvrdým a pevným materiálom. Jej hrúbka sa pohybuje v rozmedzí 40 – 100 mm a je odolná voči nárazom a poškriabaniu. 

Kuchynská pracovná doska z kameňa

Umelý kameň je vyrobený kombináciou dreveného kameňa a akrylátovej živice, do ktorej sa primiešavajú keramické farby. Je nenáročný na údržbu a je navyše stabilný. Vyznačuje sa príjemným povrchom, ktorý je mäkký a teplý na dotyk.  

Laminát je prispôsobený na každodenné používanie a vyrába sa v rôznych farebných kombináciách. Veľkých hitom sú lesklé laminátové dosky, ktoré imitujú drevo alebo kameň.

Kuchynská doska z laminátu

Drevená pracovná doska má svoje výhody i nevýhody. Jedinečnosťou je elegancia a príjemný vzhľad, ktorý v miestnosti krásne ukáže. Drevo je však materiál, ktorý neustále pracuje. Po užívaní je nutné ho natierať lakmi, aby malo dlhšiu životnosť.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 08.08.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN

Mnoho záhradkárov dnes využíva samozavlažovacie kvetináče na balkóny, terasy alebo tie, ktoré možno zavesiť na zábradlie a podobne. Dnes vám povieme, prečo sú tieto kvetináče skvelou...

Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo

Regulácia vykurovania interiéru zabráni plýtvaniu teplom. Prečítajte si náš článok o termostatických ventiloch a termostatických hlaviciach na radiátor, v ktorom nájdete všetko podstatné.

Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z

Zobytnenie podkrovia, či už dodatočné alebo pri realizácii novostavby si vyžaduje dôkladné zateplenie strechy. Pri tomto procese je dôležité správne použitie tzv. parozábrany. Čitajte a...


Pridať komentár