Aká je správna výška kuchynskej dosky

Pracovná plocha vznikne po osadení nízkych a vysokých skriniek doskami. Výška kuchynských dosiek je dôležitým faktorom pri zariaďovaní kuchyne. Najmä z dlhodobého hľadiska a pri častom využívaní kuchyne to naozaj oceníte.

Výška pracovnej dosky v kuchyni

Nie len že vám uľahčí prácu a pohyb v kuchyni, šetrí i vaše zdravie. Prejdete tým častému zohýbaniu a teda nechcenému pohybu, ktorý prácu v kuchyni obmedzuje.

Kuchynská doska na mieru

Výroba kuchynské dosky na mieru je skvelým riešením. Pokiaľ máte nižšiu stavbu tela, určite oceníte nižšie položené dosky, aby ste k nim mali lepší prístup. Pokiaľ ste naopak vyšší, skláňanie nad doskami nie je práve výhra. Sami si môžete prispôsobiť výšku skriniek podľa vašich predstáv a odborníci si s tým hravo poradia.

Pokiaľ máte výšku od 165 – 175 cm vhodná pre vás bude doska minimálne 85 cm vysoká.

Pri výške nad 175 po 185 cm musí mať doska optimálne 90 cm.

Nad 185 cm zvoľte výšku pracovnej dosky 95 cm.

Správna výška kuchynskej dosky

Rozdielne výšky pracovných dosiek v kuchyni

Ideálnym riešením je osadenie jednotlivých pracovných zón v kuchyni rozdielnymi výškami. Varnú zónu je lepšie umiestniť o 10 cm nižšie oproti bežnej pracovnej doske. Získame lepší prehľad o obsahu v hrncoch a pri zníženej varnej zóne sa manipulácia s ťažkými hrncami stáva jednoduchšou, a dlhodobé miešanie je menej vyčerpávajúce. Opakom je umývacie centrum – drez, ktorého výška by mala byť o 10 až 15 cm väčšia ako výška bežnej pracovnej dosky. Dôvodom zvýšenia výšky umývacieho centra je zamedzenie neustáleho sa predkláňania ku dnu drezu.

Šírka pracovných dosiek by tiež nemala byť prehnaná, vhodné je tak 60 cm. Pri neustálom predkláňaní by to mohlo viesť k bolestiam chrbtu.

Aj keď sú rôzne výšky pracovných plôch v kuchyni naozaj opodstatnené, ich popularita nie je vôbec vysoká. Príčinou je väčšia technická náročnosť výroby a tým aj rapídne zvýšenie ceny kuchyne. Neželanými sú aj vzniknuté spoje a hrany pracovnej dosky. Navyše použitie rôznych pracovných výšok v malej kuchyni je neefektívne a pôsobí rušivým dojmom.

 

Materiál pracovnej dosky

Na výrobu pracovných dosiek sa využíva umelý i prírodný kameň, drevo, laminát a sklo.

Sklenená pracovná doska má 10 až 12 mm hrubé sklo a spodná časť sa podkladá drevotrieskovou doskou. Prekvapí vás svojou tvrdosťou a krásnym leskom. Zaujímavosťou je moderný dizajn, ktorý  sklenené dosky ponúkajú. Sú to rôzne motívy, potlače prírodného kameňa alebo dreva, ktoré interiér vašej kuchyne vyzdvihnú.

Pracovná doska vyrobená z kameňa sa jednoznačne pýši svojim tvrdým a pevným materiálom. Jej hrúbka sa pohybuje v rozmedzí 40 – 100 mm a je odolná voči nárazom a poškriabaniu. 

Kuchynská pracovná doska z kameňa

Umelý kameň je vyrobený kombináciou dreveného kameňa a akrylátovej živice, do ktorej sa primiešavajú keramické farby. Je nenáročný na údržbu a je navyše stabilný. Vyznačuje sa príjemným povrchom, ktorý je mäkký a teplý na dotyk.  

Laminát je prispôsobený na každodenné používanie a vyrába sa v rôznych farebných kombináciách. Veľkých hitom sú lesklé laminátové dosky, ktoré imitujú drevo alebo kameň.

Kuchynská doska z laminátu

Drevená pracovná doska má svoje výhody i nevýhody. Jedinečnosťou je elegancia a príjemný vzhľad, ktorý v miestnosti krásne ukáže. Drevo je však materiál, ktorý neustále pracuje. Po užívaní je nutné ho natierať lakmi, aby malo dlhšiu životnosť.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 08.08.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v zime! Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v zime!

Elektrické deky, vyhrievacie podložky a papuče spríjemnia zimné dni Elektrické deky, vyhrievacie podložky a papuče spríjemnia zimné dni

Elektrické deky, podložky a ostatné pomôcky vás príjemne zahrejú a pomôžu aj s mnohými zdravotnými ťažkosťami. Poradíme vám, ako si vybrať správne.

Ako správne skladovať pneumatiky mimo sezóny? Poslúži stojan či služba uskladnenia pneumatík Ako správne skladovať pneumatiky mimo sezóny? Poslúži stojan či služba uskladnenia pneumatík


Pridať komentár