Aké RC auto na diaľkové ovládanie do terénu či na cestu? Sú lepšie elektrické alebo RC autá na benzín?

Skúšali ste už jazdu s RC autami na diaľkové ovládanie? Je to mimoriadne zábavná aktivita nielen pre mladšie ročníky, ale aj pre večne mladých dospelákov.

RC auto na diaľkové ovládanie do terénu

Či už chcete vybrať RC hračky pre vaše deti alebo drieme duša dieťaťa vo vás, poradíme vám, podľa akých kritérií si vybrať.

Obľúbené modely RC áut


Stavebnica alebo zostavený model?

RC autíčka sa dodávajú v rôznych formách. Je okolo nich vytvorená silná modelárska komunita tvorená nadšencami rôzneho veku, ktorí si radi RC modely zostavia podľa vlastnej chuti.

Podľa úrovne zostavenia sa delia na:

 • RTR – Tzv. ready to ride (pripravené na jazdu) modely, s ktorými po vybalení z krabice môžete okamžite jazdiť. Napriek tomuto označeniu sú však mnohé z nich dodávané bez akumulátora a nabíjačky. Benzínové sú zasa dodávané bez štartovacej sady a paliva. Pred kúpou si radšej overte, aké príslušenstvo si musíte spolu s RC autom kúpiť, aby bolo skutočne plne funkčné. RTR RC autá sú najvhodnejšie na hranie a pre hobby jazdcov, preto sa v článku budeme venovať iba im.
 • ARR – Sú to modely zostavené výrobcom, no dodávané kompletne bez elektroniky.
 • Stavebnice – Sú určené pre modelárov a v ich balení nájdete väčšinu potrebných dielov. Sú však dodávané v rozloženom stave s nenalakovanou karosériou, takže na ich zostavenie by ste mali mať určitú dávku zručnosti i trpezlivosti.

RC model auta na zloženie

RC autá podľa typu

Páči sa vám monster truck, crawler alebo dávate prednosť buginám? Typ auta vám napovie, v akom teréne môžete s autom jazdiť – na rovnej asfaltovej ceste alebo chodníku, na trávniku v záhrade alebo náročnejšom teréne v prírode. Prekonávanie náročného terénu zvládnu RC autá s pohonom všetkých 4 kolies.

 • Detské RC autá – Sú určené aj tým najmenším pretekárom – patria sem autá z obľúbených filmov a seriálov i rôzne stroje, ako žeriavy, odťahové autá a pod. Nechýbajú ani autá pre dievčatá. Sú vyhotovené tak, aby boli pre deti najmä bezpečné a jednoducho ovládateľné.
 • Buggy – Sú odvodené od závodných bugín, väčšina má teda mohutné zadné kolesá. Zvládajú ľahší terén, ako piesok, poľnú či ľahkú lesnú cestu.
 • Monster truck – Majú typický vysoký podvozok s mohutnými kolesami, vďaka ktorému prekonajú náročný terén, ako napr. lesná cesta s koreňmi stromov či kameňmi, hustý nepokosený trávnik, atď.
 • Truggy – Hybrid medzi buggy a monster truckom. Zvládajú ľahký až stredne ťažký terén.
 • Short course – Sú odvodené od skutočných offroad áut, ich typickým znakom sú teda kolesá pod blatníkmi, čo však môže mierne skomplikovať prejazd náročným terénom.
 • Crawlery a trial RC autá – Patria medzi najlepšie RC terénne autá. Sú pomalšie, no dokážu prekonať aj ten najnáročnejší terén. Ak máte radi výzvy, crawlery sú pre vás tou správnou voľbou.
 • Cestné RC autá – Dokážu jazdiť vysokou rýchlosťou, avšak sú určené na jazdu po asfalte, teda po chodníkoch a cestách. Zvládnu však aj nespevnené cestičky v parkoch a na detských ihriskách.

Terénne RC auto

Mierka

Udáva, o koľkokrát je RC model zmenšený oproti skutočnému autu. Väčšie autá majú väčšie kolesá, preto si ľahšie poradia s terénom. Zároveň sú však náročnejšie na priestor, v ktorom sa budú pohybovať a tiež náročnejšie na prenášanie. Pre detské autá a obojživelné RC modely výrobcovia mierku neudávajú.

Mierka Dĺžka Využitie
1 : 32 10 – 12 cm na domáce jazdenie, mimo pevného povrchu majú problémy
1 : 24 15 – 20 cm zmestia sa do interiéru, zvládajú asfalt, pokosený trávnik i poľnú cestu
1 : 18 20 – 30 cm poradia si s ľahkým terénom ako trávnik a poľná cesta
1 : 10 40 – 50 cm najobľúbenejšia mierka, univerzálne využitie do exteriéru
1 : 8 60 – 70 cm hravo si poradia s lúkou i lesnou cestou
1 : 6, 1 : 5 80 cm a viac

sú veľmi veľké a často sú osadené spaľovacím motorom, sú vhodné pre skúsených modelárov a jazdu mimo obytnú zónu

Typ pohonu

Vybrať si môžete RC model s elektrickým motorom alebo auto so spaľovacím motorom. Elektrické modely sú tichšie a nenáročné na údržbu, benzínové dokážu jazdiť vysokou rýchlosťou (100 a viac km/h), avšak sú náročnejšie na údržbu a je nutné dokupovať palivo.

 • Elektrické RC autá – Ich výhodou je nízka hlučnosť, nenáročná údržba a ekologická prevádzka. Ich akumulátory však musíte dobíjať, čo nejakú dobu trvá (ak nemáte náhradný). Autá s jednosmerným elektromotorom zvládajú rýchlosti od 10 do 50 km/h. Tie so striedavým motorom sú drahšie, majú však nižšiu spotrebu energie a tým pádom dlhšiu výdrž. Nie je pre ne problémom ani rýchlosť nad 50 km/h.
 • RC autá na benzín – Dokážu vyvinúť rýchlosti nad 100 km/h, preto patria do rúk iba skúseným jazdcom, ktorí si tiež vedia poradiť s ich údržbou a zábehom. Ich výhodou je teda vyšší výkon a tiež to, že nemusíte čakať na dobitie akumulátorov. Sú však hlučné a pri jazde s nimi sa nevyhnete ani zápachu spáleného benzínu. Mali by ste s nimi jazdiť mimo obytnej zóny alebo mať tolerantných susedov.

RC autá na diaľkové ovládanie na chodník

Maximálna rychlosť auta pre deti a dospelých

Tento parameter úzko súvisí s typom motora, ktorý si zvolíte. Aj tie najpomalajšie modely však dokážu vyvinúť rýchlosť min. 10 km/h. Pre malé deti je ideálne malé auto v mierke 1 : 32 alebo 1 : 24 s rýchlosťou do 15 km/h. Môžu sa s ním hrať v interiéri, no môže byť pre ne aj motiváciou aby išli na čerstvý vzduch, kde majú viac priestoru. Môžu si na nich osvojiť ovládanie a vlasnosti auta. Deti okolo 10 rokov zvládnu aj väčšie autá a rýchlosti 20 – 30 km/h, ktoré sú však na jazdu v interiéri príliš rýchle – jazdiť by ste s nimi mali teda vonku. RC autá na ovládanie s rýchlosťami nad 50 km/h patria do rúk starším deťom a dospelým. Vďaka svojej rýchlosti sú určené výlučne na zábavu v exteriéri.

Ovládanie

Ovládače lacnejších modelov, určených predovšetkým pre deti, komunikujú s RC autami na frekvenciách 27 a 40 MHz. Spoznáte ich podľa dlhej výsuvnej antény a ich nevýhodou je, že napr. na detskom ihrisku sa môžu dve alebo viaceré autá s týmito ovládačmi navzájom rušiť.

Touto negatívnou vlastnosťou netrpia ovládače s frekvenciou 2,4 GHz, ktoré majú anténu miniatúrnu a väčšinou ukrytú v tele ovládača, resp. RC auta.

Lacnejšie modely do cca 40 € majú tiež tú negatívnu vlastnosť, že zatáčajú iba v jednom ostrom uhle a zrýchľujú skokovo. Kvalitné autá na ovládanie, ktoré disponujú funkciou tzv. proporcionálneho ovládania, dokážu zrýchľovať i spomaľovať plynulo a natáčať kolesá do rôznych uhlov. Poskytujú teda reálnejší pocit z jazdenia.

Auto na diaľkové ovládanie pre menšie deti

Cena súvisí s typom i mierkou

Za kvalitu sa platí a RC autá nie sú výnimkou. Detské autá s mierkou max. 1 : 12 sú dostupné do 100 eur. Buggy, monster trucky i crawlery z tejto cenovej kategórie sú vhodné pre menšie deti. Zvyčajne je náhon na 2 kolesá a nezriedka ide o autá napájané batériami. V cenovej kategórii 100 až 300 eur sú k dispozícii RC autá s rýchlosťou do 50 km/h a v menšej mierke, čiže s nimi môžete jazdiť bez problémov vonku aj v náročnejšom teréne. Za modely s náhonom na 4 kolesá so striedavým i benzínovým motorom a rýchlosťou viac ako 100 km/h zaplatíte od 300 eur vyššie.

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako dlho vydrží RC auto jazdiť?

Závisí to od batérie, terénu a intenzity jazdy. Výdrž je 20 min. až 2 hodiny.

Motor sa zahrieva, v čom je chyba?

Za zahrievaním motora môže byť viacero príčin. K najbežnejším patria nedostatočne prúdenie vzduchu cez motor, nadmerný odpor a privysoké otáčky (môže byť poškodený regulátor otáčok).

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 26.11.2018
Posledná aktualizácia: 30.03.2023
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhodyRastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhody

Aj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíkyAj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíky

Aj vaša dcéra sa rada hrá na starostlivú mamičku? Okrem obľúbenej bábiky jej nesmie chýbať kočík. V našom článku vám poradíme, ktoré patria medzi obľúbené a čo si pri ich výbere všímať.

Ako naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujúAko naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujú

Rodičia to poznajú veľmi dobre. Spolu s upratovaním prichádza aj kopec kriku a odmietania. Vaše dieťa (ne)poriadok vidí inak. Vlastne mu vôbec neprekáža. Ako ho naučiť poriadkumilovnosti?