Aké RC auto na diaľkové ovládanie do terénu či na cestu? Sú lepšie elektrické alebo RC autá na benzín?

Skúšali ste už jazdu s RC autami na diaľkové ovládanie? Je to mimoriadne zábavná aktivita nielen pre mladšie ročníky, ale aj pre večne mladých dospelákov

RC auto na diaľkové ovládanie do terénu

Či už chcete vybrať RC hračky pre vaše deti alebo drieme duša dieťaťa vo vás, poradíme vám, podľa akých kritérií si vybrať.

Obľúbené modely RC áut

Stavebnica alebo zostavený model?

RC autíčka sa dodávajú v rôznych formách. Je okolo nich vytvorená silná modelárska komunita tvorená nadšencami rôzneho veku, ktorí si radi RC modely zostavia podľa vlastnej chuti.

Podľa úrovne zostavenia sa delia na:

 • RTR – Tzv. ready to ride (pripravené na jazdu) modely, s ktorými po vybalení z krabice môžete okamžite jazdiť. Napriek tomuto označeniu sú však mnohé z nich dodávané bez akumulátora a nabíjačky. Benzínové sú zasa dodávané bez štartovacej sady a paliva. Pred kúpou si radšej overte, aké príslušenstvo si musíte spolu s RC autom kúpiť, aby bolo skutočne plne funkčné. RTR RC autá sú najvhodnejšie na hranie a pre hobby jazdcov, preto sa v článku budeme venovať iba im.
 • ARR – Sú to modely zostavené výrobcom, no dodávané kompletne bez elektroniky.
 • Stavebnice – Sú určené pre modelárov a v ich balení nájdete väčšinu potrebných dielov. Sú však dodávané v rozloženom stave s nenalakovanou karosériou, takže na ich zostavenie by ste mali mať určitú dávku zručnosti i trpezlivosti.

RC model auta na zloženie

RC autá podľa typu

V prvom rade by ste si mali ujasniť, kde chcete s autom jazdiť – či to bude rovná asfaltová cesta alebo chodník, trávnik v záhrade prípadne náročnejší terén v prírode. Na prekonávanie náročného terénu sa hodia RC autá 4x4 s pohonom všetkých 4 kolies.

 • Detské RC autá – Sú určené aj tým najmenším pretekárom – patria sem autá z obľúbených filmov a seriálov i rôzne stroje ako žeriavy, odťahové autá a pod. Nechýbajú ani autá pre dievčatá. Sú vyhotovené tak, aby boli pre deti najmä bezpečné a jednoducho ovládateľné.
 • Buggy – Sú odvodené od závodných bugín, väčšina má teda mohutné zadné kolesá. Zvládajú ľahší terén ako piesok, poľnú či ľahkú lesnú cestu.
 • Monster truck – Majú typický vysoký podvozok s mohutnými kolesami, vďaka ktorému prekonajú náročný terén ako napr. lesná cesta s koreňmi stromov či kameňmi, hustý nepokosený trávnik, atď.
 • Truggy – Hybrid medzi buggy a monster truckom. Zvládajú ľahký až stredne ťažký terén.
 • Short course – Sú odvodené od skutočných offroad áut, ich typickým znakom sú teda kolesá pod blatníkmi, čo však môže mierne skomplikovať prejazd náročným terénom.
 • Crawlery a trial RC autá – Patria medzi najlepšie RC terénne autá. Sú pomalšie, no dokážu prekonať aj ten najnáročnejší terén. Ak máte radi výzvy, crawlery sú pre vás tou správnou voľbou.
 • Cestné RC autá – Dokážu jazdiť vysokou rýchlosťou, avšak sú určené na jazdu po asfalte, teda po chodníkoch a cestách. Zvládnu však aj nespevnené cestičky v parkoch a na detských ihriskách.

Mierka

Udáva, o koľkokrát je RC auto zmenšené oproti skutočnému autu. Väčšie autá majú aj väčšie kolesá a ľahšie si poradia s terénom. Zároveň sú však náročnejšie na priestor, v ktorom sa budú pohybovať a tiež náročnejšie na prenášanie. Pre niektoré detské autá výrobcovia mierku neudávajú.

Mierka Dĺžka Využitie
1:32 10 – 12 cm na domáce jazdenie, mimo pevného povrchu majú problémy
1:24 15 – 20 cm zmestia sa do interiéru, zvládajú asfalt, pokosený trávnik i poľnú cestu
1:18 20 – 30 cm poradia si s ľahkým terénom ako trávnik a poľná cesta
1:10 40 – 50 cm najobľúbenejšia mierka, univerzálne využitie do exteriéru
1:8 60 – 70 cm hravo si poradia s lúkou i lesnou cestou
1:6, 1:5 80 cm a viac

sú veľmi veľké a často sú osadené spaľovacím motorom, sú vhodné pre skúsených modelárov a jazdu mimo obytnú zónu kvôli hluku

Typ pohonu

 • Elektrické RC autá – Ich výhodou je nízka hlučnosť, nenáročná údržba a ekologická prevádzka. Ich akumulátory však musíte dobíjať, čo nejakú dobu trvá (ak nemáte náhradný). Autá s jednosmerným elektromotorom zvládajú rýchlosti do 50 km/h. Tie so striedavým motorom sú drahšie, majú však nižšiu spotrebu energie a tým pádom dlhšiu výdrž. Nie je pre ne problémom ani rýchlosť nad 50 km/h.

RC autá na diaľkové ovládanie na chodník

 • RC autá na benzín – Dokážu vyvinúť rýchlosti nad 100 km/h, preto patria do rúk iba skúseným jazdcom, ktorí si tiež vedia poradiť s ich údržbou a zábehom. Ich výhodou je teda vyšší výkon a tiež to, že nemusíte čakať na dobitie akumulátorov. Sú ale tiež hlučné a pri jazde s nimi sa nevyhnete ani zápachu spáleného benzínu. Mali by ste s nimi jazdiť mimo obytnej zóny alebo mať tolerantných susedov.

Ovládanie

Ovládače lacnejších modelov, určených predovšetkým pre deti, komunikujú s RC autami na frekvenciách 27 a 40 MHz. Spoznáte ich podľa dlhej výsuvnej antény a ich nevýhodou je, že napr. na detskom ihrisku sa môžu dve alebo viaceré autá s týmito ovládačmi navzájom rušiť.

Touto negatívnou vlastnosťou netrpia ovládače s frekvenciou 2,4 GHz, ktoré majú anténu miniatúrnu a väčšinou ukrytú v tele ovládača, resp. RC auta.

Lacnejšie modely do cca. 40 € majú tiež tú negatívnu vlastnosť, že zatáčajú iba v jednom ostrom uhle a zrýchľujú skokovo. Kvalitné autá na ovládanie, ktoré disponujú funkciou tzv. proporcionálneho ovládania, dokážu zrýchľovať i spomaľovať plynulo a natáčať kolesá do rôznych uhlov. Poskytujú teda reálnejší pocit z jazdenia.

Pre deti, staršie deti alebo dospelých

Pre malé deti je ideálne malé auto v mierke 1:32 alebo 1:24 s rýchlosťou do 15 km/h. Môžu sa s ním hrať v interiéri, no môže byť pre ne aj motiváciou aby išli na čerstvý vzduch, kde majú viac priestoru.

Auto na diaľkové ovládanie pre menšie deti

Deti okolo 10 rokov zvládnu aj väčšie autá a rýchlosti 20 – 30 km/h, ktoré sú však na jazdu v interiéri príliš rýchle – jazdiť by ste s nimi mali teda vonku.

RC autá na ovládanie s rýchlosťami nad 50 km/h patria do rúk starším deťom a dospelým. Vďaka svojej rýchlosti sú určené výlučne na zábavu v exteriéri.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.Publikované dňa: 26.11.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkouHracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...

Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?

Pre deti len to najlepšie a to aj v prípade, že vyberáte pre svoju ratolesť príbor či riad. Ak sa neviete zorientovať v ponuke trhu, nechajte si poradiť. Čo všetko si pri kúpe treba...

Hélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasuHélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasu

Hélium na párty dokáže vďaka svojim vlastnostiam vyčariť úsmev na tvárach mnohých detí, ale aj dospelých. Okrem toho, že  hélium vo vzduchu udrží balóny , dokáže udržať i  vysokú úroveň...