Ako a kde získať list vlastníctva podľa mena zadarmo?

List vlastníctva je doklad, ktorým sa preukazuje vzťah vlastníkov k nehnuteľnosti. Využívať ho budete v dvoch prípadoch. Pri dokazovaní vlastného vlastníctva nehnuteľnosti, no je aj veľmi praktickým sprievodcom, ak si chcete dopredu overiť vlastnícke vzťahy vo vami kupovanom objekte. Ukážeme vám, akým spôsobom dokážete získať list vlastníctva podľa mena alebo dokonca list vlastníctva podľa čísla domu či parcely.

List vlastníctva zadarmo na webe katasterportal.sk

Čo je to list vlastníctva?

Rozhodujete sa pre kúpu nehnuteľnosti a radi by ste si preverili, komu vlastne patrí? Dobrý krok. List vlastníctva je dokument, ktorý je vždy súčasťou kúpno-predajnej zmluvy. Dôležité je však vedieť, k čomu vám vlastne list vlastníctva je.

V prvom rade legislatíva hovorí o tom, že ide o verejný dokument, o ktorý môžete v prípade záumu požiadať. List vlastníctva v prípade danej nehnuteľnosti eviduje, kto je vlastníkom či spoluvlastníkom pozemku alebo nehnuteľnosti. Zároveň list vlastníctva preukazuje či na daný objekt nie je uvalené vecné bremeno alebo iné ťarchy. Súpis všetkých evidovaných nehnuteľností a pozemkov v danom katastrálnom území eviduje kataster. List vlastníctva slúži primárne na to, aby sa preukázal vzťah vlastníckeho práva k nehnuteľnosti.

List vlastníctva kontrola

Podvodné praktiky predajcov

V ideálnom prípade je človek, od ktorého nehnuteľnosť kupujete aj jej vlastníkom. Teda jediným vlastníkom a k predaju sa neviažu žiadne ťarchy ani bremená. Mnoho ľudí však naletelo podvodníkom, ktorí jednoducho dokázali predať domy, byty, či garáže, ktoré nevlastnili, alebo na ne bolo záložné právo, prípadne skrývali ďalšie komplikácie, pre ktoré neraz prišiel kupujúci aj o peniaze aj o nehnuteľnosť.

Tomu všetkému sa dá zabrániť jednoduchým overením si informácií o nehnuteľnosti práve z listu vlastníctva.Na tento účel vám postačí aj jeho jednoduchá, bezplatná verzia. Overiť si skutočné pozadie nehnuteľností sa určite oplatí aj pri kúpe cez realitnú kanceláriu, ak kupujete priamo, je to priam nutnosť.

Kúpa nehnuteľnosti

Dva typy listu vlastníctva

Existujú dva typy listu vlastníctva. Vždy ide len o kópiu originálneho listu vlastníctva, originál sa nevydáva. Čo sa týka informačnej hodnoty, rozdiel medzi nimi nie je žiadny, akurát jeden typ je plne použiteľný na právne úkony a druhým typom je list vlastníctva nepoužiteľný na právne úkony. Ako už asi tušíte, zdarma sa dostanete k typu, ktorý síce nemôžete použiť v právnom konaní, ale na zistenie si informácií a overenie majiteľov nehnuteľnosti vám plne postačí.

Výpis z listu vlastníctva zadarmo online

V prvom rade je nutné vedieť, aký list vlastníctva potrebujete. Pri overení si majetkových pomerov vám stačí výpis, ktorý má informačný charakter. Ak potrebujete napríklad realizovať prevod majetku, potrebujete list vlastníctva na právne úkony. List vlastníctva, ktorý získate zadarmo nie je možné používať na právne úkony.

Informačný list môžete získať okamžite, bezplatne a z domu. Slúži na to stránka katastrálny portál, kde môžete vyhľadávať podľa čísla listu vlastníctva, alebo aj podľa mena vlastníka, čísla parcely aj súpisného čísla nehnuteľnosti. Údaje sa aktualizujú každých 24 hodín, takže nehrozí, že by ste získali staré informácie.

Vďaka tomuto bezplatnému výpisu listu vlastníctva si veľmi rýchlo urobíte aj prehľad o tom, komu patrí nehnuteľnosť a o vzťahoch, ktoré sa s ňou viažu.

Web Katastrálny portál

Listy vlastníctva podľa vlastníka, mena či čísla domu

Môžem získať list vlastníctva podľa čísla domu? Áno, dokonca aj podľa parcely. Na tento účel v súčastnosti slúži portál Geografického kartografického systému. V tomto informačnom systéme si viete jednoducho zistiť popisné číslo nehnuteľnosti či číslo parcely. Vďaka zobrazeniu rôznych vrstiev si viete na mape zobraziť aj leteckú snímku a overiť si tak či sa jedná skutočne o nehnuteľnost, ktorej vlastnícke pomery si chcete overit. Na základe týchto údajov môžete požiadať o list vlastníctva podľa čísla domu alebo list vlastníctva podľa parcely. 

Čo si všímať na liste vlastníctva?

Aby ste sa neoklamali a nenaleteli podvodníkom, je dobré vedieť, čo si na liste vlastníctva všímať. V prvom rade je to Časť A - Majetková podstata. Tá obsahuje informácie o stavbe, pozemku, výmere, súpisné číslo stavby a podobne.

Veľmi dôležitá je Časť B - Vlastníci a iné oprávnené osoby, kde sa dozviete bližšiu špecifikáciu vlastníkov a iných oprávnených osôb. Práve v tejto časti sú uvádzané aj údaje o listinách, na základe ktorých vlastník nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti. Obozretnosť je potrebné zvýšiť, ak majiteľ vlastní nehnuteľnosť krátky čas a znovu ju predáva. Extrémne dôležité je, že ak sú na liste vlastníctva viacerí vlastníci, musia s predajom súhlasiť všetci. Inak by ste si kúpili len podiel. Tak isto je vhodné si overiť, či nehnuteľnosť nie je v bezpodielovom vlastníctve manželov.

Časť C - Ťarchy obsahuje informácie o vecnom bremene, záložných a predkupných právach. Dozviete sa, či nie je nehnuteľnosť zaťažená hypotékou alebo exekúciou. Sú to najpodstatnejšie informácie z hľadiska toho, aby vás v budúcnosti neprekvapili prípadné zmluvé pokuty či informácie o dlhoch, ktoré vám nečakane začnú na vašu adresu chodiť.

V závere listu vlastníctva sa nachádzajú poznámky alebo tzv. plomba. Ak tam takýto záznam je, znamená to, že nehnuteľnosť má súvis s vecným bremenom alebo inou ťarchou. Napríklad, práva na nehnuteľnsoť sa domáha iná právnická alebo fyzická osoba. Môže to značiť, že vlastnícke pomery nie sú vysporiadané.

List vlastníctva a údaje na ňom

List vlastníctva na pošte za poplatok

Originál listu vlastníctva vám nevydajú síce nikde, no môžete požiadať o výpis pre právne úkony. Ak budete potrebovať tento dokument k prevodovým, alebo súdnym záležitostiam, už informačný list stačiť nebude, hoci obsahuje prakticky totožné informácie.

Za takýto doklad musíte zaplatiťzískate ho na katastrálnom odbore okresného úradu, kde je nehnuteľnosť vedená. Nevýhodou je, že list vlastníctva k danej nehnuteľnosti vám vydajú len na pracovisku katastrálneho úradu, v ktorom je nehnuteľnosť vedená.

Rovnako môžete výpis z listu vlastníctva získať na pobočkách Slovenskej pošty. Výhodou je, že môžete požiadať o výpis z katastra (list vlastníctva) aj v prípade, že pobočka pošty sa nenachádza v katastrálnom území, kde je daná nehnuteľnosť. Nie je teda potrebné ceostovať z Bratislavy do Žiliny, len aby ste si požiadali o list vlastníctva. 

V oboch prípadoch zaplatíte poplatok (kolok) 8 eur. Nezabudnite však, že tento výpis je na právne úkony platný len určitý čas, a to presne tri mesiace od dátumu vydania.

Dôležité vedieť

Pred podpisom zmluvy a kúpy nehnuteľnosti si prejdite všetky vyššie zmienené informácie, na ktoré vám stačí aj bezplatne vydaný list vlastníctva. Ak chcete ešte hlbšie overenie nehnuteľnosti, je dobré si od predávajúceho vypýtať k nahliadnutiu pôvodnú nadobúdaciu zmluvu.

Tú si pýta napríklad aj banka pri schvaľovaní úveru. Požiadajte aj o mesačné zálohové platby za energie a služby. Tie vám prezradia, či vlastník platí za réžiu. Ak kupujete byt, dôležitá je aj zmluva o spoločenstve vlastníkov. Vďaka týmto dokumentom získate lepší prehľad o nehnuteľnosti.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujíma vás, ako môžete získať list vlastníctva? Ako funguje kataster? Radi vám poradíme. V prípade právnych otázok kontaktujte odobrníka. Ak máte skúsenosti so získavaním listu vlastníctva, budeme radi za vaše názory.

Koľko stojí vydanie listu vlastníctva?

Ak potrebujete list vlastníctva na informačené účely, môžete ho získať zadarmo online cez katastrálny portál (webová stránka). Za poplatok 8 € vám vydajú list vlastníctva na príslušnom katastrálnom úrade alebo na pošte. Tento výpis z listu vlastníctva môžete používať aj na právne účely.

Čo je dôležité na liste vlastníctva?

Dôležité je všímať si, kto je majiteľom či vlastníkom majetku (časť B) a či je vlastníkov viac. V neposlednom rade list vlastníctva eviduje výmeru pozemku, súpisné číslo alebo číslo parcely (časť A). Veľmi dôležité je z listu vlastníctva určiť či nedisponuje majetok istým bremenom v podobe dlhov, hypotéky alebo inej ťarchy (časť C).

Kde nájdem mapu katastra?

Mapu katastra, kde si môžete overi geografickú lokáciu, ale tiež získať ďalšie údaje o nehnuteľnosti nájdete na webovej adrese Geografického kartografického systému.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

19/05/2023 13:36
Veronika Ravaszová

List vlastníctva Bratislava Petržalka

19/05/2023 13:40
Veronika Ravaszová

Chcem vedieť či som bytu na Znievska 12, Bratislava Petržalka vlastník

07/02/2024 22:17
Monika Pokosova

Prosím vás zistíte mi vlastníka domu Malachovska cesta 43 Banská Bystrica dakujem

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 18.02.2018
Posledná aktualizácia: 20.04.2023
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ideálna orientácia domu a izieb podľa svetových strán? Sever či juh?Ideálna orientácia domu a izieb podľa svetových strán? Sever či juh?

Kupujete nehnuteľnosť alebo plánujete výstavbu rodinného domu? Potom porozmýšľajte aj nad správnou orientáciou stavby na svetové strany. Viac informácií k tejto téme nájdete v našom...

Rezervačná zmluva na kúpu nehnuteľnosti. Toto by ste mali vedieť!Rezervačná zmluva na kúpu nehnuteľnosti. Toto by ste mali vedieť!

Vzor rezervačnej zmluvy nájdete na mnohých internetových stránkach, poďme si však objasniť, na čo taká zmluva slúži a aké práva a povinnosti z nej predávajúcim, kupujúcim či realitným...

Home staging – ako nafotiť byt a dom, aby vyzeral čo najlepšieHome staging – ako nafotiť byt a dom, aby vyzeral čo najlepšie

Plánujete predať váš dom či byt? V tom prípade by ste si určite mali dať záležať na tom, aby ste v rámci jeho ponuky dodali kvalitné fotky, ktoré opticky zväčšia a skrášlia interiér.