Ako naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj obrátená psychológia fungujú

Poznáte to. Spolu s upratovaním prichádza aj kopec kriku. Vy viete, ako si poriadok predstavujete, ale vaše dieťa nemá ani potuchy, čo od neho vlastne chcete. (Ne)poriadok vidí inak. Vlastne mu vôbec neprekáža. Cíti sa v ňom dobre. Má okolo seba len svoje obľúbené hračky. Kde tu nejaká ponožka či tričko. Načo ich odkladať, keď si ich ešte oblečie?

Spoločné upratovanie hračiek v obývačke

Nekričte. Vám sa aj tak neuľaví a deťom to nepomôže. Veď oni sa tak snažia! Aj upratovať sa treba naučiť. Chcete vedieť, ako na to?

Kedy so zapájaním detí do upratovania začať?

Deti veďte k upratovaniu už od malička. Hravou formou ich do činnosti môžete zapojiť už od jedného roka, aj keď upratovanie hračiek sa im bude určite páčiť menej ako ich rozhadzovanie. Uložiť hračky na poličku alebo do boxu zvládnu. Neponáhľajte sa a nekazte deťom radosť, aby sa to nakoniec neobrátilo proti vám. Tešte sa spolu s nimi. Zatlieskajte im, keď niečo odložia. Pochváľte ich. Pomôžte im. Deti vás bude napodobňovať a samé prídu na to, že mamička uprace vždy, keď sa dohráte a keď idú spinkať, hračky sa už na zemi nepovaľujú. Dieťa si na to zvykne.

Zvládnete spolu aj niečo náročnejšie?

Postupne deťom zverujte ďalšie úlohy. Zapojte ich do vešania prádla či utierania prachu. Neberte to ako upratovanie. Berte to ako čas, ktorý trávite so svojimi deťmi, aby ste si ich užili ešte viac. A oni vás. Nezabudnite, že sa učia a neurobia veci tak dôkladne ako vy. Vám tiež trvalo, kým ste upratovanie dotiahli k dokonalosti. Sama upracete rýchlejšie. To je každému jasné. Ale o to tu predsa nejde. Chcete, aby vám deti v budúcnosti pomáhali, či nie?

Otec upratuje spolu s deťmi obývačku

Komunikujte. Deti musia vedieť, prečo to robia

V predškolskom a školskom veku sa s deťmi rozprávajte. Ide predsa o ich veci. Oni chcú, aby im vydržali čo najdlhšie. Keď na nich nezáleží im, prečo by malo záležať vám. Opakovanie je matka múdrosti. Deti na to rýchlo zabudnú. Občas im to treba pripomenúť. Mali ste ísť do ZOO, ale detská izba stále vyzerá ako keby sa cez ňu prehnalo stádo koní? Ostaňte doma a vysvetlite deťom, že nesplnili, čo mali. Vy ste ich do ZOO zobrať chceli. Oni nesplnili to, čo sľúbili a musia niesť následky. Nabudúce si rýchlo rozmyslia, či upratovať budú alebo nie. Nevyjednávajte. Ty si urobil neporiadok, ty ho musíš upratať.

Správna motivácia robí svoje

Správna motivácia je základ, aj čo sa upratovania týka. Poznáte svoje deti a viete, čo im robí najväčšiu radosť. Keď si pekne upraceš izbičku, môžeš si pozrieť Ľadové kráľovstvo. Rýchlo povysávaj a môžeš byť na tablete o pol hodiny dlhšie. Vysyp smeti a poobede pôjdeme na zmrzlinu. Buďte dôslední. Ak raz niečo sľúbite, tak to aj splňte a neodkladajte to na dobu neurčitú. Ak dieťa napriek sľubom neupratuje, odmena nebude. V prvom prípade si dieťa môže povedať, že aj keď uprace, tak z toho nič mať nebude, lebo mamka len sľubuje. V druhom prípade zistí, že sa k odmene dostane, aj keď neuprace. Tak na čo sa trápiť.

Súťažte. Upratovanie pôjde ako po masle

Neverím, že to upraceš, kým sa vrátim z pivnice. A už to začína. Ja že to neupracem? Stav sa, že hej. Súťaživosť je prirodzená ľudská vlastnosť, len ju treba v dieťati prebudiť. Ja idem zotrieť schody, ty poukladaj hračky. Kto bude prvý? Rozdeľte izbu na polovicu a odštartujte sa. Vyhráva ten, kto svoju polovicu uprace rýchlejšie.

Dievčatko upratujúce si svoju izbičku

Vyhrať chce každý! Zapojte do súťaženia súrodencov a vám ostane čas na kávu. Odmerajte im čas a urobte tabuľku najlepšieho skóre. Na konci každého mesiaca to vyhodnoťte a deti sa budú na upratovanie tešiť.

Všetci za jedného, odmena pre všetkých

Poriadok treba udržiavať každý deň. Urobte rozpis domácich prác pre deti, aby vedeli, kto čo a kedy a denne to vyhodnocujte. Dohodnite sa, čo bude za odmenu. Výlet, kino, obľúbená sladkosť. Je to na vás. Ak jeden člen tímu zlyhá, nedostane nikto nič. Deti sa do upratovania budú poháňať samy. Stavte sa!

Najlepšou odmenou je pochvala

Aby to nebolo len o odmenách, nezabudnite svoje deti chváliť. Nech vedia, že ste si všimli, že urobili to, čo majú. Neberte to ako samozrejmosť. Niekedy naozaj stačí tak málo.

Podobrom to fakt nepôjde?

Krik a vyhrážky išli bokom, snažíte sa ako viete, ale žiadna motivácia nezaberá? Vytiahnite najväčšie vrece, ktoré doma máte a začnite doň všetok neporiadok hádzať s tým, že skončí pri kontajneri. Oblečenie, zošity, hračky. Všetko! Najviac bolí to najobľúbenejšie. Deti si hneď rozmyslia, či s upratovaním pomôžu alebo sa budú tváriť, že ich sa to netýka. Využite príležitosť a ešte im niečo pridajte. Aby mali jasno v tom, že to myslíte vážne. Nenechajte sa obmäkčiť. Plač a sľuby prídu stále. Dôležité sú skutky.

Povedzte to deťom jasne a stručne. Aby pochopili, čo od nich chcete. Bez príkazov to niekedy nejde.

  • Utri prach vo svojej izbe (miesto činu presne špecifikujte, aby vám vaše vynaliezavé dieťa nepovedalo, že nevedelo, ktorú izbu ste mali na mysli).
  • Povysávaj svoju izbu (platí to, čo pri utieraní prachu).
  • Poustieľaj svoju posteľ.
  • Poukladaj hračky tam, kam patria (v ideálnom svete by mala mať každá hračka svoje miesto. Ak to tak nie je, boxy na hračky to vyriešia).

Ako naučiť dieťa poriadkumilovnosti?

Robte to, čo od svojich detí vyžadujete. Veľmi ochotne vám pripomenú, že vy ste to vtedy a vtedy neurobili, že aj vy ste nechali prevesené veci na stoličke a topánky pod nohami. Snažte sa tomu vyhnúť. Majte na pamäti, že vás deti stále pozorujú a buďte im príkladom.

Spoločné upratovavnie mamy s dcérou

Choďte na to psychologicky

Navštívte dieťa v jeho izbe. Len tak. Chcete si s ním pokecať. Dieťa za vašou návštevou bude automaticky niečo hľadať. Mama je v izbe a ja tu mám neporiadok. Vyskúšajte to. Zvyčajne sa postaví a začne upratovať sám od seba. Tento psychologický ťah platí najmä pri starších deťoch. Poznám z vlastnej skúsenosti.

Teraz už viete, ako naučiť deti upratať si hračky v izbičke. Držíme palce, aby vám to spolu išlo pekne od ruky.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.Publikované dňa: 19.03.2019
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkouHracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...

Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?

Pre deti len to najlepšie a to aj v prípade, že vyberáte pre svoju ratolesť príbor či riad. Ak sa neviete zorientovať v ponuke trhu, nechajte si poradiť. Čo všetko si pri kúpe treba...

Hélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasuHélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasu

Hélium na párty dokáže vďaka svojim vlastnostiam vyčariť úsmev na tvárach mnohých detí, ale aj dospelých. Okrem toho, že  hélium vo vzduchu udrží balóny , dokáže udržať i  vysokú úroveň...