Ako naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujú

Poznáte to. Spolu s upratovaním prichádza aj kopec kriku. Vy viete, ako si poriadok predstavujete, ale vaše dieťa nemá ani potuchy, čo od neho vlastne chcete. (Ne)poriadok vidí inak. Vlastne mu vôbec neprekáža. Cíti sa v ňom dobre. Má okolo seba len svoje obľúbené hračky. Kde tu nejaká ponožka či tričko. Načo ich odkladať, keď si ich ešte oblečie? Dieťa však už od mala treba učiť poriadku a rodič by mal byť toho iniciátorom a zároveň vzorom. Ako naučiť dieťa upratovať?

Spoločné upratovanie hračiek v obývačke

Platí, že krik a nútenie nemajú na vvzťah k poriadkumilovnosti práve dlhodobý účinok. Ak má dieťa v izbe neporiadok, nemalo by mať strach z toho, že ak neuprace, čaká ho krik a trest. Aj upratovať sa treba naučiť a ide o proces. Tento zvyk je možné u dieťaťa vypestovať a viesť ho k tomu, že poriadok je dobrý a potrebný.

Kedy so zapájaním detí do upratovania začať?

Deti veďte k upratovaniu už od malička. Hravou formou ich do činnosti môžete zapojiť už od dvoch až troch rokov, aj keď upratovanie hračiek sa im bude určite páčiť menej ako ich rozhadzovanie. Uložiť hračky na poličku alebo do boxu zvládnu. Neponáhľajte sa a nekazte deťom radosť, aby sa to nakoniec neobrátilo proti vám. Tešte sa spolu s nimi. Zatlieskajte im, keď niečo odložia na správne miesto. Pochváľte ich. Pomôžte im. Deti vás bude napodobňovať a samé prídu na to, že mamička uprace vždy, keď sa dohráte a keď idú spinkať, hračky sa už na zemi nepovaľujú. Dieťa si na to zvykne.

V školskom veku 5 či 6 rokov by už pre dieťa nemalo byť problémom umyť riad, pozametať, povysávať či pomáhať pri prácach na záhrade a podobne. Domáce práce treba dieťaťu dávkovať postupne a netreba ho učiť robiť všetky práce naraz. Začnite s nevyhnutným a primárnym cieľom je udržiavať si poriadok vo vlastných veciach a upratovať po sebe. Mnohé domáce práce začne postupom času robiť dieťa automaticky, resp. nebude potrebné hrozenie trestom, ak niečo nespraví.

Upratovanie s deťmi

Rodičia vzorom

V mladom, ale i neskoršom veku sú deti pozorovatľmi a častokrát sa snažia veci napodobňovať. V prvom rade to musia byť teda rodičia, ktorí budú spoločné upratovanie iniciovať. Spoločné dieťa upratovanie motivuje. V neskoršom veku zasa platí, že ak si po sebe šálku neumyje rodič, prečo by to malo urobiť samotné dieťa. Buďte vzorom a dieťa si bude udržovať poriadok okolo seba automaticky. Na to, aby sa dieťa naučilo poriadku nie je nikdy neskoro. 

Náročnejšie domáce práce

Postupne deťom zverujte ďalšie úlohy. Zapojte ich do vešania prádla či utierania prachu. Neberte to ako upratovanie. Berte to ako čas, ktorý trávite so svojimi deťmi, aby ste si ich užili ešte viac. A oni vás. Nezabudnite, že sa učia a neurobia veci tak dôkladne ako vy. Vám tiež trvalo, kým ste upratovanie dotiahli k dokonalosti. Sama upracete rýchlejšie. To je každému jasné. Ale o to tu predsa nejde. Chcete, aby vám deti v budúcnosti pomáhali, či nie?

Otec upratuje spolu s deťmi obývačku

Vysvetľujte, prečo je poriadok dôležitý

V predškolskom a školskom veku sa s deťmi rozprávajte. Ide predsa o ich veci. Oni chcú, aby im vydržali čo najdlhšie. Keď na nich nezáleží im, prečo by malo záležať vám. Opakovanie je matka múdrosti. Deti na to rýchlo zabudnú. Občas im to treba pripomenúť. Mali ste ísť do ZOO, ale detská izba stále vyzerá ako keby sa cez ňu prehnalo stádo koní? Ostaňte doma a vysvetlite deťom, že nesplnili, čo mali. Vy ste ich do ZOO zobrať chceli. Oni nesplnili to, čo sľúbili a musia niesť následky. Nabudúce si rýchlo rozmyslia, či upratovať budú alebo nie. Nevyjednávajte. Ty si urobil neporiadok, ty ho musíš upratať.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie upratovanie

Motivujte deti odmenou a uznaním

Správna motivácia je základ, aj čo sa upratovania týka. Poznáte svoje deti a viete, čo im robí najväčšiu radosť. Keď si pekne upraceš izbičku, môžeš si pozrieť Ľadové kráľovstvo. Rýchlo povysávaj a môžeš byť na tablete o pol hodiny dlhšie. Vysyp smeti a poobede pôjdeme na zmrzlinu. Buďte dôsledníAk raz niečo sľúbite, tak to aj splňte a neodkladajte to na dobu neurčitú. Ak dieťa napriek sľubom neupratuje, odmena nebude. V prvom prípade si dieťa môže povedať, že aj keď uprace, tak z toho nič mať nebude, lebo mamka len sľubuje. V druhom prípade zistí, že sa k odmene dostane, aj keď neuprace. Tak na čo sa trápiť.

Naoapk, ak dieťa urobí to, čo má, pochváľte ho. Bez ohľadu na vek, okrem odmeny dieťa motivujte aj uznaním, že si prácu vykonalo dobre. Naopak, flákanie netolerujte, dôslednosť je kľúčová inak dieťa urobí poriadok, len aby bolo.

Upratovanie hrou, deti a upratovanie v domácnosti

Súťažte. Upratovanie hrou

Neverím, že to upraceš, kým sa vrátim z pivnice. A už to začína. Ja že to neupracem? Stav sa, že hej. Súťaživosť je prirodzená ľudská vlastnosť, len ju treba v dieťati prebudiť. Ja idem zotrieť schody, ty poukladaj hračky. Kto bude prvý? Rozdeľte izbu na polovicu a odštartujte sa. Vyhráva ten, kto svoju polovicu uprace rýchlejšie.

Vyhrať chce každý! Zapojte do súťaženia súrodencov a vám ostane čas na kávu. Odmerajte im čas a urobte tabuľku najlepšieho skóre. Na konci každého mesiaca to vyhodnoťte a deti sa budú na upratovanie tešiť.

Dievčatko upratujúce si svoju izbičku

Rozpis domácich prác, upratovanie delegujte

Poriadok treba udržiavať každý deň. Urobte rozpis domácich prác pre deti, aby vedeli, kto čo a kedy a denne to vyhodnocujte. Dohodnite sa, čo bude za odmenu. Výlet, kino, obľúbená sladkosť. Je to na vás. Ak jeden člen tímu zlyhá, nedostane nikto nič. Deti sa do upratovania budú poháňať samy. Stavte sa!

Najlepšou odmenou je pochvala

Aby to nebolo len o odmenách, nezabudnite svoje deti chváliť. Nech vedia, že ste si všimli, že urobili to, čo majú. Neberte to ako samozrejmosť. Niekedy naozaj stačí tak málo.

Upratovanie detskej izby

Podobrom to fakt nepôjde?

Krik a vyhrážky išli bokom, snažíte sa ako viete, ale žiadna motivácia nezaberá? Vytiahnite najväčšie vrece, ktoré doma máte a začnite doň všetok neporiadok hádzať s tým, že skončí pri kontajneri. Oblečenie, zošity, hračky. Všetko! Najviac bolí to najobľúbenejšie. Deti si hneď rozmyslia, či s upratovaním pomôžu alebo sa budú tváriť, že ich sa to netýka. Využite príležitosť a ešte im niečo pridajte. Aby mali jasno v tom, že to myslíte vážne. Nenechajte sa obmäkčiť. Plač a sľuby prídu stále. Dôležité sú skutky.

Povedzte to deťom jasne a stručne. Aby pochopili, čo od nich chcete. Bez príkazov to niekedy nejde.

  • Utri prach vo svojej izbe (miesto činu presne špecifikujte, aby vám vaše vynaliezavé dieťa nepovedalo, že nevedelo, ktorú izbu ste mali na mysli).
  • Povysávaj svoju izbu (platí to, čo pri utieraní prachu).
  • Poustieľaj svoju posteľ.
  • Poukladaj hračky tam, kam patria (v ideálnom svete by mala mať každá hračka svoje miesto. Ak to tak nie je, boxy na hračky to vyriešia).

Ako naučiť dieťa poriadkumilovnosti?

Robte to, čo od svojich detí vyžadujete. Veľmi ochotne vám pripomenú, že vy ste to vtedy a vtedy neurobili, že aj vy ste nechali prevesené veci na stoličke a topánky pod nohami. Snažte sa tomu vyhnúť. Majte na pamäti, že vás deti stále pozorujú a buďte im príkladom.

Spoločné upratovavnie mamy s dcérou

Choďte na to psychologicky

Navštívte dieťa v jeho izbe. Len tak. Chcete si s ním pokecať. Dieťa za vašou návštevou bude automaticky niečo hľadať. Mama je v izbe a ja tu mám neporiadok. Vyskúšajte to. Zvyčajne sa postaví a začne upratovať sám od seba. Tento psychologický ťah platí najmä pri starších deťoch.

Teraz už viete, ako naučiť deti upratať si hračky v detskej izbe a ako ich zapojiť do upratovania domácnosti. Držíme palce, aby vám to spolu išlo pekne od ruky.

Najčastejšie otázky – FAQ

Neviete si dať s deťmi rady? Máte naopak nápady, ako deti zapojiť do upratovania domácnosti? Budeme radi, ak sa v rámci diskusie pod článkom zapojíte a prezradíte aj ostatným čitateľom svoje triky.

Od akého veku zapájať deti do upratovania?

Odborníci a psychológovia sa zhodujú, že ideálny vek sú 2 až 3 roky, kedy je vhodné u dieťaťa zača budovať cit pre poriadok. Najskôr ide len o odloženie hračiek na miesto, neskôr už škôlkár dokáže poupratovať hračky do ukladacieho boxu či na poličku. Od školského veku 5 až 6 rokov už dieťa môžete aktívne zapájať do domácich prác.

Je vhodné deti trestať, ak nesplnia úlohu a nepracú si?

Omnoho lepšie je deti adekvátne motivovať k upratovaniu. Ak si svoje domáce práce nesplní, odmena nebude. Krik ani treste nie je ideálny spôsob, akým dieťa naučiť poriadkumilovnosti. Naopak, príkazom sa niekedy nevyhnete. Pokojne zapojte princíp, že ak niečo deiťa neurobí, nedostane toto alebo nepôjde tam.

Čo ak dieťa po sebe nechce stále upratovať?

Riešení je viac, ak nezaberá motivácia, pochvala či odmena, urobte kompromis. Ak dieťa trvá na tom, že neuprace, pretože chce robiť niečo iné, ohraničte danú činnosť časom. Ak si vonku zahráš futbal, vrátiš sa a upraceš to. Alebo naopak, urob to ešte predtým a môžeš byť vonku o hodinu dlhšie.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

07/05/2022 20:30
Teda

upratuju radi. Postavili si z tehličiek ohradu a tam vždy nahadzu všetky hračky a je upratano

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 19.03.2019
Posledná aktualizácia: 12.04.2023
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

(Montessori) Učiaca veža pre deti – ako vybrať? Najlepšia je rastúca(Montessori) Učiaca veža pre deti – ako vybrať? Najlepšia je rastúca

Uvažujete nad kúpou učiacej veže pre deti, avšak neviete, ktorá je tá najlepšia? V našom článku vám poradíme ako vybrať bezpečnú a kvalitnú učiacu vežu, ktorá vám bude slúžiť roky.

Ultraľahké detské bicykle WOOM. Nový alebo z bazáru?Ultraľahké detské bicykle WOOM. Nový alebo z bazáru?

Bicykle Woom sú extrémne ľahké, dokonca výrazne ľahšie (cca o 40 %) ako bežné detské bicykle. Aké sú výhody kúpy nového a bazárového bicykla Woom? 

Rastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhodyRastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhody