Ako vybrať vysávač + najlepšie vysávače

Zahoďte metlu a vsaďte radšej na moderný pokrok a inováciu. Veď vysávače poznáme už od začiatku 20. storočia. Vďaka tomuto pomocníkovi sa zbavíme prachu, odpadu a nečistôt, ktoré sa držia na podlahe či kobercoch.

Vysávanie koberca s klasickým vysávačom

Okrem toho, že budete hľadať lacný a praktický vysávač by ste mali vyberať aj podľa iných parametrov, ktoré sú podstatné. Aký vybrať vysávač? Aký je najlepší vysávač? Načo si dávať pozor? Poďme sa na to pozrieť.

Obľúbené produkty

Typy vysávačov

» Podlahové - Najklasickejšia a najvyužívanejšia kategória vysávačov. Použiť ich môžete na podlahy, koberce alebo aj nábytok. Do tejto kategórie patria aj vysávače, ktoré v sebe zahŕňajú aj rôzne iné funkcie (multifunkčné) ako napríklad umývanie okien alebo tepovanie kobercov (mokré vysávanie). Aby bol sací výkon vysávača dostatočný, je potrebné dávať pozor na spoje v trubiciach. Najlepšou alternatívou je, ak je trubica úplne bez spojov. Tieto typy sú zväčša viazané na zdroj elektrického napätia. Bežne sú vhodné pre každú domácnosť.

» Vreckové - Ide o typ vysávača, ktorý zbiera nečistotu do papierového alebo látkového vrecka. Jeho sacia sila absorbuje nečistoty a zachytáva ich do vrecka, ktoré je umiestnené v tele vysávača. Netreba však podceňovať výmenu filtrov a vreciek, ktorá by mala byť pravidelná. Vhodné sú pre domácnosti, bránia totiž tvorbe alergénov.

Vysávač s vysokým výkonom a hepa filtrom

» Bezvreckové so zbernou nádobou - Na rozdiel od vreckového vysávača zbiera tento vysávač nečistoty do zbernej nádoby. Nečistota prechádza filtrom a zachytáva aj drobné čiastočky. Výhodou je, že majú trvalejší výkon a vysajú aj väčšie nečistoty, no po každom vysávaní je dobré filter vyčistiť, inak sa ľahko môže zaniesť a nečistoty sa budú dostávať do ovzdušia. Hodia sa skôr do priestranstiev, kde je znečistenie značnejšie.

» Cyklónové - Ide o vysoko výkonné vysávače, ktoré fungujú na báze prúdiaceho vzduchu, ktorý rotuje (cyklón). Vďaka vysokej sacej sile ide o najlepší druh vysávača. Má vysokú výdrž a medzi filtre zachytáva aj tie najmenšie nečistoty. Je potrebné však myslieť na údržbu a tolerovať o niečo vyššie decibely.

» Stojace – ručné vysávače  - Typická je pre ne metlová konštrukcia, ktorá je štíhla a zároveň praktická. Vyznačujú sa obratnosťou a skvelou variabilitou, takže sa dostanú aj na menej dostupné miesta.

Vysávanie tyčovým vysávačom

Často sú dokonca tyčové vysávače kombinované s ručným vysávačom, ktorý môžete vziať do ruky a povysávať sním napríklad nábytok a podobne.

Výhodou môže byť takisto dvojité napájanie. Zoženiete modely s klasickým sieťovým, ale takisto aj batériovým napájaním. Nevýhodou je snáď iba nižší výkon. Typologicky sa hodia skôr pre vysávanie menších plôch či bytov.

» Robotické vysávačeIde o špeciálnu kategóriu vysávačov, ktoré sa pohybujú samostatne. Ide o nabíjacie vysávače, ktoré sa pohybujú  po priestore na základe senzorov. Tie snímajú okolie a dokážu efektívne vyčistiť priestor. Nevýhodou je, že nedokážu vysávať väčšie nečistoty a takisto majú malú zbernú nádobu. Sú však veľmi tiché a pri pravidelnom používaní udržia vašu domácnosť čistú.

Robotický vysávač do domácnosti

Musíte však myslieť aj na výdrž batérie daného modelu. Ak ste teda pedant, ktorý vysáva každý deň, nechajte to na „robota.“ Pre kvalitnejší model si však pripravte minimálne 200€, hoci lacnejšie modely zoženiete aj za cenu okolo 120€, no ich technológia sa skôr podobá zametaniu ako vysávaniu.

Na čo myslieť pri výbere?

  • Akčný rádius - Možno by sa to nemuselo javiť ako rozhodujúce, no dĺžka šnúry je podstatná. Ideálna dĺžka šnúry je okolo 10 metrov vrátane hadice. Výhodou je aj samonavíjanie, ktoré zaručí, že šnúra sa nezamotá.
  • Výkon vysávača - Rôzne recenzie vysávačov udávajú, že sací výkon nie je to najpodstatnejšie. Niečo na tom bude. Saciu silu vysávača totiž ovplyvňuje množstvo faktorov. V zásade sa ale držte výkonu aspoň od 700W vyššie. Podľa nariadení a ECO noriem z roku 2014 sa už do predaja nedostanú vysávače s vyšším výkonom ako 1600W.
  • strong>Hlučnosť - Pravidlo, že vyšší výkon znamená automaticky viac hluku vôbec nie je takým pravidlom. Skôr platí, že lacnejšie modely aj s nižším výkonom, sú hlučnejšie ako kvalitnejšie vysávače s vyšším výkonom. Ideálna hodnota hluku je od 60-75dB.
  • Funkcie - Dnes už poznáme vysávače, tzv. 3 v 1. Ak chcete multifunkčný vysávač, trocha si zrejme priplatíte, no zároveň budete umývať okná a vytepujete aj koberec. Môžete takisto aplikovať mokré vysávanie.

Vysávanie okien multifunkčným vysávačom

Najlepšie vysávače podľa testov

Pozrite si najlepšie klasické, tyčové a robotické vysávače zoradené do prehľadného rebríčka. Informácie sú zozbierané z domácich a zahraničných odborných redakčných testov realizovaných v roku 2016 a 2017. Kliknutím na obrázok vysávača zobrazíte viac informácií o danom produkte

✅ Najlepšie klasické vysávače

Rowenta RO 6477

Príkon: 750 W, Hlučnosť: 66 dB, Objem vrecka: 4,5 l, Akčný rádius: 11 m

Výnimočne tichý vreckový vysávač v úspornej energetickej triede A a účinnosťou filtrácia A si poradí až s 99,99% nečistôtTrieda účinnosti vysávania kobercov i tvrdých podláh je taktiež A, vysávač disponuje aj HEPA filtrom, vďaka čomu je vhodným adeptom do domácností ľudí, ktorí trpia alergiami. Vysávač je mimoriadne silný a jeho výkon sa dá navyše aj regulovať priamo narukoväti alebo prostredníctvom 5 polohového ovládacieho LED panela s podsvietením.

Vysávač poteší bohatým príslušenstvom, ktoré je súčasťou balenia. Špeciálna hubica Deep Clean Head sa dokonale prispôsobí akémukoľvek povrchu, zatiaľ čo parketovú hubicu využijete najmä na tvrdších plávajúcich podlahách. Milovníci poriadku ocenia aj kefu na prach Easy Brush, ktorá je integrovaná priamo do rukoväte a integrovanú štrbinovú hubicu.

veľmi tichý model
maximálne výkonný
bohaté príslušenstvo
veľký objem prachového vrecka
2 vrecká v balení

vyššia cena


ETA Canto 1481

Príkon: 1400 W, Hlučnosť: 74 dB, Objem vrecka: 3 l, Akčný rádius: 10 m

Aktuálne najsilnejší model od značky ETA so sacím výkonom 530 W má vďaka efektívnemu motoru až o 30% nižšiu spotrebu elektrickej enegie (v porovnaní s modelmi podobných parametrov). Vďaka 3 vrstvám odhlučnenia je však mimoriadne tichý aj pri najvyššom sacom výkone. 

Samozrejmosťou je HEPA filter (HEPA H 12), ktorý zachytí 99,5% nečistôt. Potencionálnych kupcov poteší aj pribalené príslušenstvo - kovová teleskopická trubica, podlahová hubica Diestro so schopnosťou otáčať sa o 180° (vhodná na všetky typy podláh), malá turbohubica na čalúnenie, štrbinová hubica, hubica na čalúnenie i praktická kefka. K dispozícií je aj široká ponuka príslušentva, ktoré si možno k vysávaču dokúpiť.

úsporný model
vysoký sací výkon
výborná cena

trieda účinnosti vysávanie kobercov: C


Philips PerformerPro FC9197/91

Príkon: 650 W, Hlučnosť: 78 dB, Objem vrecka: 5 l, Akčný rádius: 11 m

Výkonný a zároveň úsporný model v energetickej triede A s technológiou AirflowMax, ktorá sa postará o mimoriadny sací výkon vysávača. Philips PerformerPro je vhodný aj pre alergikov a domácnosti so zvieratami - filter HEPA 13 s tesnením AirSeal totiž zachytí až 99,95% alergénov. Podlahová hubica s čistením 3 v 1 sa pýši 100% účinnosťou prachu na tvrdých podlahách

Veľkým plusom je mimoriadne veľké vrecko na prach, ergonomicky tvarovaná rukoväť ale aj hadica, ktorá sa dokáže otáčať v rozsahu 360 stupňov. Miernou nevýhodou je nižšia trieda účinnosti vysávania kobercov (C). V balení nájdete kefovú, parketovú, štrbinovú hubica a spomínanú podlahovú hubicu.

predĺžená záruka na motor (5 rokov)
veľké vrecko na prach
prijateľná cena

účinnosť vysávania kobercov tr. C


✅ Najlepšie tyčové vysávače

Electrolux Ergorapido EER73DB

Hmotnosť: 3,16 kg, Typ batérie: Li-ion, Doba nabíjania: 3 hod., Výdrž batérie: 13 min. (vysoký výkon) / 30 min. (stredný a nízky výkon), Objem nádoby na prach: 0,5 l

Akumulátorový bezvreckový 2 v 1 vysávač (tyčový a ručný) s rotačnou kefou Ergo Rapido môže byť flexibilným spoločníkom aj u vás doma. Tento model má 4 vysoko výkonné Sony Li-ion batérie, ktoré sa  v nabíjacej stanici nabijú za cca 3 hodiny. O stave akumulátora vás poinformuje LED dióda.

Vyberte si jeden z 2 režimov a prispôsobte výkon vysávača rôznym povrchom. Výhodou tohto modelu je schopnosť manévrovania o 180°. Poteší však aj ergonomický dizajn vysávača, dômyselné spracovanie hubice a praktické kolieska, ktoré zjednodušia pohyb spotrebču po podlahe.

2 vysávače v 1 prístroji
výborná cena
dlhá doba prevádzky
dobrá manipulácia
výborné recenzie

nižšia kapacita nádoby na prach


Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408/01

Hmotnosť: 4,7 kg, Typ batérie: Li-ion, Doba nabíjania: 5 hod., Výdrž batérie: 60 min., Objem nádoby na prach: 0,6 l

Mimoriadne výkonný bezvreckový vysávač s technológiou PowerCyclone, ktorá sa postará o dokonalý výsledok upratovania. Tento model v sebe spája hneď 3 rôzne spotrebiče - tyčový vysávač pre vysávanie podláh i kobercov, ručný vysávač na odstránenie prachu a chlpov vašich miláčikov ale aj jednoduchý systém na vlhké zmývanie špiny3 vrstvový umývateľný filter zachytí až 90 % alergénov.

PowerPro Aqua poháňa na 25V Li-ion batéria, ktorá zabezpečí bezproblémový chod vysávača počas skvelých 60 min. Menším mínusom je malý objem nádržky na vodu, ktorá si však aj napriek kapacite iba 0,2 l vody poradí až s 50m2 podláh. Súčasťou balenia sú aj 2 prateľné utierky z mikrovlákna, ktoré dokonale vyčistia aj zaschnuté blato.

vysávanie i mokré zmývanie podláh v 1 prístroji
dlhá doba prevádzky
vysoký výkon

dlhšia doba nabíjania
malá nádržka na vodu (0,2 l)


Rowenta RH 8829 WO

Hmotnosť: 3,29 kg, Typ batérie: Li-ion, Doba nabíjania: 10 hod., Výdrž batérie: 44 min., Objem nádoby na prach: 0,5 l

Tento tyčový akumulátorový vysávač s cyklónovou technológiou poteší svojou extrémnou účinnosťou pri vysávaní, ktorá je na úrovni klasického vysávača s príkonom 2200 W. A to najmä vďaka vysokej rýchlosti prietoku vzduchu, ktorá je neuveriteľných 120 km/h.

Jeho tajomstvom je aj patentovaná účinná ultra tenká sacia hubica Delta Vizion, ktorá sa dostane aj na ťažko dostupné miesta. Vysavač má 3 stupne výkonu pre rôzne typy podláh, výkon rotačnej kefy je až 6200 ot./min. a doba prevádzky cca 44 min.

rýchlosť prietoku vzduchu 120 km/h
výborná cena
nízka hmotnosť
3 stupne výkonu

nedá sa použiť ako ručný vysávač
dlhá doba nabíjania


✅ Najlepšie ručné vysávače

Sencor SVC 190

Hmotnosť: 1,3 kg, Typ batérie: NiMH batérie 7.2V (6 x 1400 mAh)Doba nabíjania: 12 hod., Výdrž batérie: 15 min., Objem nádoby na prach: 0,5 l

Malý, ľahký, skladný a praktický ručný vysávač na suché i mokré vysávanie využijete nielen pri rýchlom upratovaní, ale aj pri vysávaní auta či chlpov po domácich maznáčikoch.

Tento model nás oslovil nielen kvôli perfektnej cene, ale aj dobrým recenziám, ktoré viac menej kritizujú iba jeho vyššiu hlučnosť. Ručné vysávače sú však vo všeobecnosti určené na krátkodobé používanie, preto sa mu tento mínus dá prepáčiť.

výborná cena
dobrá účinnosť

dlhá doba nabíjania
vyššia hlučnosť


Electrolux ZB 5112 E

Hmotnosť: 1,29 kg, Typ batérieNiMHDoba nabíjania: 12 hod., Výdrž batérie: 11 min., Objem nádoby na prach: 0,5 l

Bezvreckový cyklónový ručný vysávač je určený na suché vysávanie. Univerzálna hubica Easy Reach si poradí s vysávaním omrviniek, pavučín, parapiet ale i ťažšie dostupných miest (rohy, štrbiny). Tento vysávač je samozrejme vhodný aj na vysávanie interiéru auta.

V prednej časti tohto modelu nájdeme malé kolieska Soft Steer, ktoré zjednodušia pohyb po rôznych povrchoch. S vysávačom sa manipuluje veľmi ľahko a to aj vďaka jeho nízkej hmotnosti. Prietok vzduchu tohto modelu je 17,3 l/min.

cyklonická separácia prachu
ergonomická hubica
vysoká účinnosť satia

vyššia cena
dlhá doba nabíjania


ETA Carsha 1424 90000

Hmotnosť: 1,5 kg, Typ batérieNiMHDoba nabíjania: 12 hod., Výdrž batérie: 20 min., Objem nádoby na prach: 0,4 l

Dizajnový cyklónový ručný vysávač od ETA nás potešil mimoriadne dlhou dobou prevádzky, ale aj predĺženou zárukou na motor (3 roky). Tento model je určený na suché vysávanie, ktoré spríjemňuje mäkčená ergonomická rukoväť.

Aj napriek malým rozmerom vyniká extrémnym výkonom. Filtrácia je zabezpečená kvalitným umývateľným HEPA filtrom. Súčasťou balenia je aj príslušenstvo - štrbinová hubica, ktorá je určená na vysávanie ťažko dostupných miest, kefka na šetrné odstraňovanie prachu alebo pavučín z citlivejších povrchov, stien či obrazov a praktický nástenný držiak.

dlhá doba prevádzky
vysoký výkon
umývateľný HEPA filter
nádherný dizajn

vyššia cena


✅ Najlepšie robotické vysávače

iRobot Roomba 681

Hmotnosť: 3,6 kg, Typ batérie: Li-ion (2130 mAh)Doba nabíjania: 3 hod., Výdrž batérie: 90 min., Objem nádoby na prach: 0,5 l

Šikovný robotický vysávač za skvelú bezproblémovo poupratuje na jedno nabitie podlahovú plochu až 60m2. Vďaka systému inteligentnej navigácie iAdapt a sady senzorov sa vyhne prekážkam, nespadne zo schodov, vlezie pod nábytok a povysáva aj pozdĺž stien. 

Na tomto modeli si možno nastaviť vlastný plán vysávania, prípadne iba stlačiť tlačidlo CLEAN a nechať robota robiť svoju prácu. iRobot má 3-stupňový systém vysávania, ktorý si poradí s drobnými nečistotami, ale aj dlhými vlasmi a zvieracími chlpmi.

funkcia virtuálnej steny
vysáva podlahy, koberce, dlažbu i linoleum
skvelá cena

menší objem nádoby na odpad


TESLA RoboStar T80 Pro

Hmotnosť: 2,5 kg, Typ batérie: Li-ion (2 600 mAh)Doba nabíjania: výrobca neuvádza, Výdrž batérie: 120 min., Objem nádoby na prach: 0,6 l

Robotický vysávač Tesla s nadčasovým moderným dizajnom a pokročilým systémom detekcie nábytku využijete nielen na vysávanie, ale aj vytieranie na mokro. Ovládať ho možno pomocou veľkého LCD displeja, ale i diaľkovým ovládaním. Výkonný elektronicky riadený elektromotor je tichý, no veľmi účinný. Samozrejmosťou je možnosť plánovania upratovania (pre každý deň týždňa zvlášť), ochrana proti pádom zo schodov či upratovanie aj na veľmi ťažko dostupných miestach.

Dvojica bočných kefiek zmetie nečistoty do dráhy stredovej kefy, ktorá je maximálne účinná nielen na podlahách, ale i kobercoch. Model disponuje trojitým systémom filtrácie, ktoré zachytia jemné čiastočky prachu, zvieracie alergény, roztoče s účinnosťou až 99,95%. Po dokončení upratovani sa robot automaticky napojí na nabíjaciu základňu.

dlhá prevádzková doba
tichý chod
HEPA filter 13
výborná cena

výrobca neuvádza dobu nabíjania vysávača


iRobot Roomba 960

Hmotnosť: 3,9 kg, Typ batérie: Li-ion (2130 mAh)Doba nabíjania: 3 hod., Výdrž batérie: 75 min., Objem nádoby na prach: 0,6 l

Robotický vysávač s účinným 3-stupňovým čisticim systémom AeroForce zvládne na jedno nabitie upratať až 185 m2 hoc aj veľmi členitého povrchu. Pokročilá navigácia iAdapt 2.0 s vizuálnou lokalizáciou si poradí s jemným prachom na podlahách, ale aj väčšími omrvinkami, ktoré sa často ukrývajú v kobercoch. A to vďaka prepracovanému motoru 2. generácie, ktorý sa môže pochváliť až 5 násobne vyšším sacím výkonom (v porovnaní so staršími modelmi iRobot).

Model disponuje profilovaným nárazníkom so spomaleným dotykom, ktorý účinne rozozná prekážky a poupratuje v ich okolí. Okrem optickej detekcie nečistôt zvláda tento model aj akustickú detekciu. Vhod príde aj funkcia odloženého upratovania, funkcia ANTITANGLE, vďaka ktorej sa spotrebič nezamotá do káblov, ochrana proti pádom zo schodov, upratovanie podĺž stien (2x za jedno upratovanie). Samozrejmosťou je automatické pozastavenie upratovania v prípade naplnenia zbernej nádoby či funkcia automatického dokovania na nabíjacej stanici.

ovládanie aj pomocou mobilnej aplikácie
výborný výsledok upratovania
perfektné funkcie
tichý chod
funkcia virtuálna stena
motor 2. generácie

vyššia cena


Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 11.07.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné Ako vybrať miešačku? Aj tie najlacnejšie môžu byť kvalitné

Výber miešačky nie je procesom, ktorý by sme uskutočňovali bežne. Ide o zariadenie, ktoré kupujeme možno raz za život. Ak si teda nechcete miešačku požičiavať od známych a susedov, tu sú...

Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať Najlepšie domáce kiná majú bezdrôtové reproduktory. Poradíme, ako vybrať

Čo všetko potrebujete k vytvoreniu nefalšovanej filmovej zvukovej kulisy u vás doma a ako si vybrať tú správnu zostavu domáceho kina sa dočítate v nasledujúcom článku.

Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať? Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať?

Milovníci kávy určite poznajú aj tento tradičný kávovar, ktorý nikdy nesklame. V našom článku vám preto stručne objasníme niekoľko bodov, podľa ktorých sa pri voľbe vhodného moka...


Pridať komentár