Ako vybrať vysávač + 12 najlepších vysávačov na trhu podľa recenzií a testov

Zahoďte metlu a vsaďte radšej na moderný pokrok a inováciu. Veď vysávače poznáme už od začiatku 20. storočia. Vďaka tomuto pomocníkovi sa zbavíte prachu, odpadu a nečistôt, ktoré sa držia na podlahe či kobercoch.

Vysávanie koberca s klasickým vysávačom

Okrem toho, že budete hľadať lacný a praktický vysávač, by ste mali vyberať aj podľa iných parametrov, ktoré sú podstatné. Aký vybrať vysávač? Aký je najlepší vysávač? Načo si dávať pozor? Poďme sa na to pozrieť.

Obľúbené produkty

Typy vysávačov

Pred výberom je podstatné si určiť, o aký typ vysávača máte záujem. Každý z nich sa totiž vyznačuje trochu inými vlastnosťami a sacím výkonom.

» Podlahové  Najklasickejšia a najvyužívanejšia kategória vysávačov. Použiť ich môžete na podlahy, koberce alebo aj nábytok. Do tejto kategórie patria tiež vysávače, ktoré v sebe zahŕňajú aj rôzne iné funkcie (multifunkčné) ako napríklad umývanie okien alebo tepovanie kobercov (mokré vysávanie). Aby bol sací výkon vysávača dostatočný, je potrebné dávať pozor na spoje v trubiciach. Najlepšou alternatívou je, ak je trubica úplne bez spojov. Tieto typy sú zväčša viazané na zdroj elektrického napätia. Bežne sú vhodné pre každú domácnosť.

» Vreckové – Ide o typ vysávača, ktorý zbiera nečistotu do papierového alebo látkového vrecka. Jeho sacia sila absorbuje nečistoty a zachytáva ich do vrecka, ktoré je umiestnené v tele vysávača. Netreba však podceňovať výmenu filtrov a vreciek, ktorá by mala byť pravidelná. Vhodné sú pre domácnosti, bránia totiž tvorbe alergénov.

Vysávač s vysokým výkonom a hepa filtrom

» Bezvreckové so zbernou nádobou – Na rozdiel od vreckového vysávača zbiera tento vysávač nečistoty do zbernej nádoby. Nečistota prechádza filtrom a zachytáva aj drobné čiastočky. Výhodou je, že majú trvalejší výkon a vysajú aj väčšie nečistoty, no po každom vysávaní je dobré filter vyčistiť, inak sa ľahko môže zaniesť a nečistoty sa budú dostávať do ovzdušia. Hodia sa skôr do priestranstiev, kde je znečistenie značnejšie.

» Cyklónové – Ide o vysoko výkonné vysávače, ktoré fungujú na báze prúdiaceho vzduchu, ktorý rotuje (cyklón). Vďaka vysokej sacej sile ide o najlepší druh vysávača. Má vysokú výdrž a medzi filtre zachytáva aj tie najmenšie nečistoty. Je potrebné však myslieť na údržbu a tolerovať o niečo vyššie decibely.

» Tyčové vysávače – Typická je pre ne metlová konštrukcia, ktorá je štíhla a zároveň praktická. Vyznačujú sa obratnosťou a skvelou variabilitou, takže sa dostanú aj na menej dostupné miesta.

Vysávanie tyčovým vysávačom

Často sú dokonca tyčové vysávače kombinované s ručným vysávačom, ktorý môžete vziať do ruky a povysávať s ním napríklad nábytok a podobne.

Výhodou môže byť takisto dvojité napájanie. Zoženiete modely s klasickým sieťovým, ale takisto aj batériovým napájaním. Nevýhodou je snáď iba nižší výkon. Typologicky sa hodia skôr pre vysávanie menších plôch či bytov.

» Robotické vysávače – Ide o špeciálnu kategóriu vysávačov, ktoré sa pohybujú samostatne. Ide o nabíjacie vysávače, ktoré sa pohybujú po priestore na základe senzorov. Tie snímajú okolie a dokážu efektívne vyčistiť priestor. Nevýhodou je, že nedokážu vysávať väčšie nečistoty a takisto majú malú zbernú nádobu. Sú však veľmi tiché a pri pravidelnom používaní udržia vašu domácnosť čistú.

Robotický vysávač do domácnosti

Musíte však myslieť aj na výdrž batérie daného modelu. Ak ste teda pedant, ktorý vysáva každý deň, nechajte to na „robota“. Pre kvalitnejší model si však pripravte minimálne 200 €, hoci lacnejšie modely zoženiete aj za cenu okolo 120 €, no ich technológia sa skôr podobá zametaniu ako vysávaniu.

Na čo myslieť pri výbere?

Výber vysávača by ste nemali podceňovať, keďže ide o spotrebič, vďaka ktorému dokážete udržať svoju domácnosť čistú. Na čo sa treba pri výbere zamerať?

Vreckový, alebo bezvreckový?

Vybrať si môžete z vysávačov s vreckom – vymeniteľným alebo s opakovateľným použitím – a z vysávačov, ktoré majú zbernú nádobku.

Vrecká slúžia ako prvá sada filtrov, tie kvalitnejšie sú vybavené záklapkou, vďaka čomu je ich výmena ľahšia a hygienickejšia, keďže záklapka zabraňuje úniku prachu a iných častíc pri výmene. Vrecká s opakovaným použitím strácajú časom na kvalite, ich vysypávanie tiež nie je veľmi hygienické. Vreckové vysávače sa vyznačujú vysokým výkonom a dôkladným zachycovaním nečistôt.

Klasický vysávač

V prípade bezvreckových vysávačov sa nečistoty zbierajú do zbernej nádobky. Nádobku treba pravidelné vysypávať, rovnako ako pri vreckách s opätovným použitím hrozí pri tejto činnosti vdýchnutie nečistôt. Pokiaľ máte domáceho miláčika, nevyhnete sa častému čisteniu filtrov od chlpov. Vysávače so zbernou nádobou s vodou sú vhodné pre alergikov, pretože dokážu zachytiť aj rôzne roztoče a mikróby, nevýhodou je však ich nižšia sacia schopnosť a tiež nutnosť vymieňať vodu po približne 20 min vysávania.

Objem vysávača

S ohľadom na veľkosť bytu sa zamerajte na objem vysávača. Na plochu do 50 m2 vám postačí model s 2 – 2,5 l vreckom, do 150 m2 vám bude stačiť vysávač s 3 – 4 l vreckom a nad 150 m2 sa poobzerajte po modeloch s objemo vrecka 4 l a viac. Pokiaľ chcete bezvreckový model, objem 1,2 až 2 l bude dostačujúci. Myslite však aj na to, že ak malé deti, ktoré často nadrobia či vôjdu do bytu obuté, väčší objem sa vám bude hodiť.

Príkon a výkon

Príkon vám napovie, koľko vysávač spotrebuje elektrickej energie, výkon zas saciu schopnosť. Príkon sa u novších modelov pohybuje do 900 W, sací výkon predstavuje 1/5 – 1/3 príkonu, je však možné ho regulovať. Dôležité sú obe čísla, viac sa však zaujímajte o sací výkon, keďže od neho závisí efektívnosť vysávača.

Energetický štítok

Vďaka nemu sa dozviete, do akej energetickej triedy spotrebič spadá, aká je ročná spotreba, kvalita filtrácie, účinnosť vysávania kobercov a tvrdých podláh a hlučnosť. Energetická trieda stanovuje pomer efektivity a spotreby, spotrebič s označením A bude pre vás vhodnejší ako ten s označením G.

Kvalita filtrácie je údaj o tom, aký čistý vzduch z vysávača vychádza. Kvalita filtrácie sa rovnako označuje písmenami A až G, vysávače s filtráciou A dokážu odfltrovať až 99,8 % prachu.

Vysávanie okien

Ročná spotreba sa udáva v kWh, údaj vám prezradí, koľko energie miniete, keď budete raz týždenne vysávať plochu s veľkosťou 87 m2. Podľa účinnosti vysávania kobercov a tvrdých podláh budete vedieť, ako dobre vysávač pracuje. Vyberajte si tie s označením A.

Dôležitým parametrom je tiež hlučnosť, od ktorej závisí komfortnosť vysávania. Hodnoty okolo 50 dB sú veľmi dobré, stretnúť sa môžete aj s modelmi s hlučnosť 80 dB a viac.

Typy a účinnosť filtrov

Počet filtrov, ich typ a účinnosť úzko súvisia s čistotou vyfukovaného vzduchu. Najpoužívanejšími a tiež najlepšími sú EPA a HEPA filtre. Čím vyššie číslo sa pri nich nachádza, tým je filter kvalitnejší.

Akčný rádius

Čím väčší rádius, tým bude používanie vysávača praktickejšie. V prípade, že si vyberáte model napájaný elektrinou cez kábel, zaujímajte sa o dĺžku prívodného kábla. Zvyčajne má dĺžku 5 až 7 m, praktickejšie sú však modely s dĺžkou kábla 9 až 10 m.

Robotický vysávač

Hmotnosť vysávača

S vysávačom sa vám bude manipulovať ľahšie, ak bude mať nižšiu hmotnosť. Pri vysávaní totiž budete vysávač musieť často prenášať, ak máte poschodový dom, nosenie po schodoch môže byť pomerne náročné. Hmotnosť spotrebiča sa odvíja od jeho konštrukcie a výkonu. Multifunkčné stroje budú ťažšie ako klasické vysávače.

Funkcie a vybavenie

Rozsah príslušenstva (typy kief) by mal byť pre vás dôležitý, ak chcete vysávač používať na čistenie rôznych povrchov. Regulácia výkonu vám vysávanie povrchov výrazne uľahčí. Pri manipulácii oceníte napríklad aj mäkčené kolieska a gumový nárazník. Automatické navíjanie kábla by malo byť štandardom.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vysávače

Pýtajte sa

Pred výberom je dôležité sa informovať o konkrétnych vlasnostiach a parametroch, ktoré by ste mohli časom od vysávača vyžadovať. Často sa ľudia zaujímajú o to, či je vysávač vhodný pre alergikov, či je dostatočne účinný, aby povysával všetky zvieracie chlpy v domácnosti, či sa im bude hodiť mokré vysávanie a zvedaví sú aj na veľkosť vrecka/nádobky.

Ak hľadáte vysávač vhodný pre alergikov, mali by ste vedieť, že HEPA filter so zachytávaním mikróbov obsahuje prakticky každý vysávač. Pre alergikov sú však vhodnejšie vreckové vysávače s jednorazovými vreckami. So zvieracími chlpmi si najúčinnejšie poradia taktiež vreckové vysávače. Hľadajte však medzi tými, ktoré majú vysoký sací výkon a vo výbave turbokefu.

Neviete, či multifunkčný vysávač zúžitkujete naplno? Mokré vysávanie je vhodné, ak máte doma koberce či čalúnený nábytok a chcete ich pravidelne čistiť. Objem vrecka je tiež dôležitý parameter, v podstate platí, že čím väčší priestor budete musieť vysávať, tým väčší objem budete potrebovať.

Údržba a najčastejšie problémy

O vysávač sa, rovnako ako o každý spotrebič, treba starať. Vďaka správnej údžbe môžete jeho životnosť predĺžiť a zaistíte si tak jeho plnú funkčnosť. Čo sa údržby týka, základom je častá výmena prachového filtra, resp. vrecka. Hneď ako sa naplní, mali by ste ho vymeniť. Ak to neurobíte, zníži sa sací výkon vysávača až napokon prestane nečistoty zbierať. Vrecko treba vymeniť aj v prípade, že budete vysávať jemný prach, ktorý by sa pri ďalšom vysávaní mohol dostať späť do miestnosti.

Filtre pred a za motorom by ste mali pravidelne čistiť - buď ich vymieňať, alebo umývať, teda zotrieť najväčšie nečistoty. Vďaka tomu bude výkon motora vyšší.

Tyčový vysávač

Ak ho nebudete čistiť dostatočne, môžete sa stretnúť so zanesením filtrov či sacej trubice. K častým problémom sa radia poruchy motora, prílišná hlučnosť, ktoré je dôsledkom nadmerného opotrebenia, a tiež mechanické poškodenia, ku ktorým sa radí odlomenie rukoväte či nadstavca na hadicu.

Obľúbené značky a ceny vysávačov

Cena je jedným z rozhodujúcich faktorov výberu. Tie lacnejšie kúpite už do 100 eur, vhodné sú však len na základné a menej náročné použitie. V strednej triede sú vysávače do 400 eur, ktorých výkon a energetická úspornosť je o niečo vyššia. Náročnejší užívatelia si môžu vyberať z kategórie spotrebičov nad 400 eur, ktoré sa vyznačujú lepším sacím výkonom, lepšími filtrami i viacerými prídavnými funkciami.

Ak chcete kvalitu, určite by ste mali nakupovať vysávače od overených výrobcov. K najobľúbenejším patria značky Electrolux, Eta, Rowenta, Philips, Bosch, Sencor, Zelmer, Zanussi a Hoover.

Najlepšie vysávače podľa testov

Pozrite si najlepšie klasické, tyčové a robotické vysávače zoradené do prehľadného rebríčka. Informácie sú zozbierané z domácich a zahraničných odborných redakčných testov. Kliknutím na obrázok vysávača zobrazíte viac informácií o danom produkte.

✅ Najlepšie klasické vysávače

✅ Najlepšie tyčové vysávače

✅ Najlepšie ručné vysávače

✅ Najlepšie robotické vysávače

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...Publikované dňa: 11.07.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne

Nie každý má k dispozícii záhradku – niektorí majitelia si pobyt v nej nahrádzajú grilovaním na balkóne. Za akých podmienok je takéto grilovanie dovolené? A aký gril je vhodný?

Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov

Pri výbere spotrebiča vám často ani nenapadne, že by ste sa mali zaujímať o jeho hlučnosť. Ide pritom o jednu z kategórií, ktorej dôležitosť sa často ukáže až po začatí používania...

Ako vybrať najlepší mixér na smoothie? Ako vybrať najlepší mixér na smoothie?

Vyberte si toho najlepšieho pomocníka na prípravu smoothies nápojov a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň. Na čo sa pri výbere smoothie mixéra zamerať?