Ako vybrať vysávač + 12 najlepších vysávačov na trhu podľa recenzií a testov

Zahoďte metlu a vsaďte radšej na moderný pokrok a inováciu. Veď vysávače poznáme už od začiatku 20. storočia. Vďaka tomuto pomocníkovi sa zbavíme prachu, odpadu a nečistôt, ktoré sa držia na podlahe či kobercoch.

Vysávanie koberca s klasickým vysávačom

Okrem toho, že budete hľadať lacný a praktický vysávač by ste mali vyberať aj podľa iných parametrov, ktoré sú podstatné. Aký vybrať vysávač? Aký je najlepší vysávač? Načo si dávať pozor? Poďme sa na to pozrieť.

Obľúbené produkty

Typy vysávačov

» Podlahové - Najklasickejšia a najvyužívanejšia kategória vysávačov. Použiť ich môžete na podlahy, koberce alebo aj nábytok. Do tejto kategórie patria aj vysávače, ktoré v sebe zahŕňajú aj rôzne iné funkcie (multifunkčné) ako napríklad umývanie okien alebo tepovanie kobercov (mokré vysávanie). Aby bol sací výkon vysávača dostatočný, je potrebné dávať pozor na spoje v trubiciach. Najlepšou alternatívou je, ak je trubica úplne bez spojov. Tieto typy sú zväčša viazané na zdroj elektrického napätia. Bežne sú vhodné pre každú domácnosť.

» Vreckové - Ide o typ vysávača, ktorý zbiera nečistotu do papierového alebo látkového vrecka. Jeho sacia sila absorbuje nečistoty a zachytáva ich do vrecka, ktoré je umiestnené v tele vysávača. Netreba však podceňovať výmenu filtrov a vreciek, ktorá by mala byť pravidelná. Vhodné sú pre domácnosti, bránia totiž tvorbe alergénov.

Vysávač s vysokým výkonom a hepa filtrom

» Bezvreckové so zbernou nádobou - Na rozdiel od vreckového vysávača zbiera tento vysávač nečistoty do zbernej nádoby. Nečistota prechádza filtrom a zachytáva aj drobné čiastočky. Výhodou je, že majú trvalejší výkon a vysajú aj väčšie nečistoty, no po každom vysávaní je dobré filter vyčistiť, inak sa ľahko môže zaniesť a nečistoty sa budú dostávať do ovzdušia. Hodia sa skôr do priestranstiev, kde je znečistenie značnejšie.

» Cyklónové - Ide o vysoko výkonné vysávače, ktoré fungujú na báze prúdiaceho vzduchu, ktorý rotuje (cyklón). Vďaka vysokej sacej sile ide o najlepší druh vysávača. Má vysokú výdrž a medzi filtre zachytáva aj tie najmenšie nečistoty. Je potrebné však myslieť na údržbu a tolerovať o niečo vyššie decibely.

» Stojace – ručné vysávače  - Typická je pre ne metlová konštrukcia, ktorá je štíhla a zároveň praktická. Vyznačujú sa obratnosťou a skvelou variabilitou, takže sa dostanú aj na menej dostupné miesta.

Vysávanie tyčovým vysávačom

Často sú dokonca tyčové vysávače kombinované s ručným vysávačom, ktorý môžete vziať do ruky a povysávať sním napríklad nábytok a podobne.

Výhodou môže byť takisto dvojité napájanie. Zoženiete modely s klasickým sieťovým, ale takisto aj batériovým napájaním. Nevýhodou je snáď iba nižší výkon. Typologicky sa hodia skôr pre vysávanie menších plôch či bytov.

» Robotické vysávačeIde o špeciálnu kategóriu vysávačov, ktoré sa pohybujú samostatne. Ide o nabíjacie vysávače, ktoré sa pohybujú  po priestore na základe senzorov. Tie snímajú okolie a dokážu efektívne vyčistiť priestor. Nevýhodou je, že nedokážu vysávať väčšie nečistoty a takisto majú malú zbernú nádobu. Sú však veľmi tiché a pri pravidelnom používaní udržia vašu domácnosť čistú.

Robotický vysávač do domácnosti

Musíte však myslieť aj na výdrž batérie daného modelu. Ak ste teda pedant, ktorý vysáva každý deň, nechajte to na „robota.“ Pre kvalitnejší model si však pripravte minimálne 200€, hoci lacnejšie modely zoženiete aj za cenu okolo 120€, no ich technológia sa skôr podobá zametaniu ako vysávaniu.

Na čo myslieť pri výbere?

  • Akčný rádius - Možno by sa to nemuselo javiť ako rozhodujúce, no dĺžka šnúry je podstatná. Ideálna dĺžka šnúry je okolo 10 metrov vrátane hadice. Výhodou je aj samonavíjanie, ktoré zaručí, že šnúra sa nezamotá.
  • Výkon vysávača - Rôzne recenzie vysávačov udávajú, že sací výkon nie je to najpodstatnejšie. Niečo na tom bude. Saciu silu vysávača totiž ovplyvňuje množstvo faktorov. V zásade sa ale držte výkonu aspoň od 700W vyššie. Podľa nariadení a ECO noriem z roku 2014 sa už do predaja nedostanú vysávače s vyšším výkonom ako 1600W.
  • strong>Hlučnosť - Pravidlo, že vyšší výkon znamená automaticky viac hluku vôbec nie je takým pravidlom. Skôr platí, že lacnejšie modely aj s nižším výkonom, sú hlučnejšie ako kvalitnejšie vysávače s vyšším výkonom. Ideálna hodnota hluku je od 60-75dB.
  • Funkcie - Dnes už poznáme vysávače, tzv. 3 v 1. Ak chcete multifunkčný vysávač, trocha si zrejme priplatíte, no zároveň budete umývať okná a vytepujete aj koberec. Môžete takisto aplikovať mokré vysávanie.

Vysávanie okien multifunkčným vysávačom

Najlepšie vysávače podľa testov

Pozrite si najlepšie klasické, tyčové a robotické vysávače zoradené do prehľadného rebríčka. Informácie sú zozbierané z domácich a zahraničných odborných redakčných testov realizovaných v roku 2016 a 2017. Kliknutím na obrázok vysávača zobrazíte viac informácií o danom produkte

✅ Najlepšie klasické vysávače

✅ Najlepšie tyčové vysávače

✅ Najlepšie ručné vysávače

✅ Najlepšie robotické vysávače

Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 11.07.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom

Potrebujete skrotiť či dokonca vyrovnať kučery alebo po nich práve naopak túžite? Zaobstarajte si žehličku na vlasy. Viete, na čo sa pri jej výbere a kúpe zamerať ? Poradíme vám v našom...

Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové? Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové?

Fondue nie je jedlo, fondue je spoločenská udalosť. Aj vy sa radi pochutnávate na dobrom jedle a špecialitách? Užite si s rodinou alebo priateľmi jedinečný večer. Poradíme vám aké máte...

Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi

Ak chcete zvýšiť bezpečnosť vášho domu, bytu či iného priestoru, investícia do hlásičov požiaru, dymu, plynov či vody je úplne na mieste. V našom článku vám predstavíme osvedčené modely.


Pridať komentár