Ako vybrať vysávač + najlepšie vysávače

Zahoďte metlu a vsaďte radšej na moderný pokrok a inováciu. Veď vysávače poznáme už od začiatku 20. storočia. Vďaka tomuto pomocníkovi sa zbavíme prachu, odpadu a nečistôt, ktoré sa držia na podlahe či kobercoch.

Vysávač Rowenta RO 6477

Okrem toho, že budete hľadať lacný a praktický vysávač by ste mali vyberať aj podľa iných parametrov, ktoré sú podstatné. Aký vybrať vysávač? Aký je najlepší vysávač? Načo si dávať pozor? Poďme sa na to pozrieť.

Typy vysávačov

Podlahové - Najklasickejšia a najvyužívanejšia kategória vysávačov. Použiť ich môžete na podlahy, koberce alebo aj nábytok. Do tejto kategórie patria aj vysávače, ktoré v sebe zahŕňajú aj rôzne iné funkcie (multifunkčné) ako napríklad umývanie okien alebo tepovanie kobercov (mokré vysávanie). Aby bol sací výkon vysávača dostatočný, je potrebné dávať pozor na spoje v trubiciach. Najlepšou alternatívou je, ak je trubica úplne bez spojov. Tieto typy sú zväčša viazané na zdroj elektrického napätia. Bežne sú vhodné pre každú domácnosť.

Vreckové - Ide o typ vysávača, ktorý zbiera nečistotu do papierového alebo látkového vrecka. Jeho sacia sila absorbuje nečistoty a zachytáva ich do vrecka, ktoré je umiestnené v tele vysávača. Netreba však podceňovať výmenu filtrov a vreciek, ktorá by mala byť pravidelná. Vhodné sú pre domácnosti, bránia totiž tvorbe alergénov.

Vysávač s vysokým výkonom

Bezvreckové so zbernou nádobou - Na rozdiel od vreckového vysávača zbiera tento vysávač nečistoty do zbernej nádoby. Nečistota prechádza filtrom a zachytáva aj drobné čiastočky. Výhodou je, že majú trvalejší výkon a vysajú aj väčšie nečistoty, no po každom vysávaní je dobré filter vyčistiť, inak sa ľahko môže zaniesť a nečistoty sa budú dostávať do ovzdušia. Hodia sa skôr do priestranstiev, kde je znečistenie značnejšie.

Cyklónové - Ide o vysoko výkonné vysávače, ktoré fungujú na báze prúdiaceho vzduchu, ktorý rotuje (cyklón). Vďaka vysokej sacej sile ide o najlepší druh vysávača. Má vysokú výdrž a medzi filtre zachytáva aj tie najmenšie nečistoty. Je potrebné však myslieť na údržbu a tolerovať o niečo vyššie decibely.

Stojace – ručné vysávače  - Typická je pre ne metlová konštrukcia, ktorá je štíhla a zároveň praktická. Vyznačujú sa obratnosťou a skvelou variabilitou, takže sa dostanú aj na menej dostupné miesta. Často sú dokonca tyčové vysávače kombinované s ručným vysávačom, ktorý môžete vziať do ruky a povysávať sním napríklad nábytok a podobne. Výhodou môže byť takisto dvojité napájanie. Zoženiete modely s klasickým sieťovým, ale takisto aj batériovým napájaním. Nevýhodou je snáď iba nižší výkon. Typologicky sa hodia skôr pre vysávanie menších plôch či bytov.

Ručný akumulátorový vysávač

Robotické vysávače - Ide o špeciálnu kategóriu vysávačov, ktoré sa pohybujú samostatne. Ide o nabíjacie vysávače, ktoré sa pohybujú  po priestore na základe senzorov. Tie snímajú okolie a dokážu efektívne vyčistiť priestor. Nevýhodou je, že nedokážu vysávať väčšie nečistoty a takisto majú malú zbernú nádobu. Sú však veľmi tiché a pri pravidelnom používaní udržia vašu domácnosť čistú. Musíte však myslieť aj na výdrž batérie daného modelu. Ak ste teda pedant, ktorý vysáva každý deň, nechajte to na „robota.“ Pre kvalitnejší model si však pripravte minimálne 200€, hoci lacnejšie modely zoženiete aj za cenu okolo 120€, no ich technológia sa skôr podobá zametaniu ako vysávaniu.

Na čo myslieť pri výbere?

Akčný rádius - Možno by sa to nemuselo javiť ako rozhodujúce, no dĺžka šnúry je podstatná. Ideálna dĺžka šnúry je okolo 10 metrov vrátane hadice. Výhodou je aj samonavíjanie, ktoré zaručí, že šnúra sa nezamotá.

Výkon vysávača - Rôzne recenzie vysávačov udávajú, že sací výkon nie je to najpodstatnejšie. Niečo na tom bude. Saciu silu vysávača totiž ovplyvňuje množstvo faktorov. V zásade sa ale držte výkonu aspoň od 700W vyššie. Podľa nariadení a ECO noriem z roku 2014 sa už do predaja nedostanú vysávače s vyšším výkonom ako 1600W.

Hlučnosť - Pravidlo, že vyšší výkon znamená automaticky viac hluku vôbec nie je takým pravidlom. Skôr platí, že lacnejšie modely aj s nižším výkonom, sú hlučnejšie ako kvalitnejšie vysávače s vyšším výkonom. Ideálna hodnota hluku je od 60-75dB.

Funkcie - Dnes už poznáme vysávače, tzv. 3 v 1. Ak chcete multifunkčný vysávač, trocha si zrejme priplatíte, no zároveň budete umývať okná a vytepujete aj koberec. Môžete takisto aplikovať mokré vysávanie.

Vysávanie okien multifunkčným vysávačom

Odporúčania a tipy redakcie

Aby ste mali predsa len jasnejšiu predstavu, pripravili sme pre vás menší test vysávačov, respektíve sme vybrali kúsky, ktoré majú slušné referencie a za rozumnú cenu dostanete adekvátnu kvalitu. 

Z kategórie klasických podlahových vysávačov pre vás máme Electrolux ZC S 2220 BEL, ktorý kúpite na internete za približne 85€. Ďalším, no o niečo drahším je ďalší model od Electroluxu ZUSORIGDB+, ktorý je extrémne tichý. Stáť vás bude približne 140€.

Pre domácnosť je vhodný takisto aj bezvreckový Sencor SVC 730, ktorý je označený ako najlepší vysávač na koberce a takisto v minulom roku patril medzi najpredávanejšie modely. Cenovka začína na hodnote 50€.

Medzi účinné a odolné multifunkčné vysávače patrí napríklad Kärcher WD4, ktorý je vybavený aj možnosťou mokrého vysávania. Kúpite ho za necelých 90€.

Z populárnych robotických vysávačov sme vybrali na základe referencií Sencor SVC 7020 s cenou okolo 60€. Vybavený je však iba zametacími kefkami, a tak je skôr ideálnym pomocníkom pri údržbe. Drahší kolega od LG VSR 86040 PG vydrží v pohotovosti až 100 minút a neporiadok účinne povysáva. Cena však začína na čiastke okolo 620€.

Najlepšie vysávače podľa testov

Pozrite si najlepšie klasické, tyčové a robotické vysávače zoradené do prehľadného rebríčka. Informácie sú zozbierané z domácich a zahraničných odborných redakčných testov realizovaných v roku 2016 a 2017. Kliknutím na obrázok vysávača zobrazíte viac informácií o danom produkte

 

Najlepšie klasické vysávače

ELECTROLUX ZUSGREEN58

Výhody: o 50% nižšia spotreba energie, extra tichý chod
Nevýhody: žiadne podstatné
Cena: 219€

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Vysávač ELECTROLUX ZUSGREEN58

 

Rowenta RO 6477

Výhody: bohaté príslušenstvo, veľký objem vrecka na prach
Nevýhody: kratšia prívodná šnúra
Cena: 239,90€

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Vysávač Rowenta RO 6477

 

ETA Mio 2502

Výhody: dlhá prívodná šnúra, veľký objem vrecka na prach, bohaté príslušenstvo
Nevýhody: vyššia hlučnosť 
Cena: 161€

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Vysávač ETA Mio 2502

 

Najlepšie tyčové vysávače

ROWENTA RH 8813 WH

Výhody: cyklónový vysávač, výdrž akumulátora až 35 min.
Nevýhody: dlhšia doba nabíjania (vzhľadom na výdrž akumulátora je však v norme)
Cena: 130€

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Tyčový vysávač ROWENTA RH 8813 WH

 

ETA 2446 Milio

Výhody: 2 v 1 (tyčový a ručný) vysávač
Nevýhody: nižšia výdrž akumulátora oproti konkurencií
Cena: 115€

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Tyčový vysávač ETA 2446 Milio

 

Electrolux ZB 3102

Výhody: krátka doba nabíjania, výhodná cena
Nevýhody: žiadne podstatné
Cena: 91€

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Tyčový vysávač Electrolux ZB 3102

 

Najlepšie ručné vysávače

ETA Carsha 1424

Výhody: najdlhšia doba prevádzky (v porovnaní s ostatnými vymenovanými modelmi), predĺžená 3 ročná záruka 
Nevýhody: vyššia cena
Cena: 79,90€

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Ručný vysávač ETA Carsha 1424

 

Bosch BKS4043

Výhody: výhodná cena
Nevýhody: nižšia doba prevádzky
Cena: 43,90€

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Ručný vzduch Bosch BKS4043

 

ELECTROLUX ZB 5104 WDB

Výhody: najväčší objem nádoby na prach (v porovnaní s ostatnými vymenovanými modelmi)
Nevýhody: dlhšia doba nabíjania
Cena: 49€

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Ručný vysávač ELECTROLUX ZB 5104 WDB

 

Najlepšie robotické vysávače

iRobot Roomba 960

Výhody: dlhá výdrž batérie, nízka hlučnosť
Nevýhody: 
Cena: 699€

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Robotický vysávač iRobot Roomba 960

 

LG VR 9647 PS

Výhody: 7 módov vysávania, dlhá výdrž batérie
Nevýhody: vyššia cena
Cena: 999€

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Robotický vysávač LG VR 9647 PS

 

Moneual ME 770 Red

Výhody: o tretinu kratšia doba nabíjania (oproti vymenovaným konkurenčným modelom), 4- stupňová filtrácia, 8 módov vysávania
Nevýhody: žiadne podstatné
Cena: 620€

pozrieť najlepšiu ponuku >>

Robotický vysávač Moneual ME 770 Red

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 11.07.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať drvič kuchynského odpadu Ako vybrať drvič kuchynského odpadu

Myslíme ekologickejšie a triedenie odpadkov už väčšina z nás berie ako samozrejmosť. Kladiete si otázku, na čo vám kuchynský drvič odpadkov bude? Radi vám na ňu odpovieme v našom článku.

Ako vybrať domácu pekáreň na chlieb a bagety Ako vybrať domácu pekáreň na chlieb a bagety

Jednou z výhod, prečo do domácej pekárne investovať je vždy čerstvý chlieb a iné pečivo. V pekárničke nájdete skvelého pomocníka. Ako si však vybrať tú najlepšiu? Poradíme vám!

Najlepšia žehlička - ako vybrať žehličku poradia recenzie a testy Najlepšia žehlička - ako vybrať žehličku poradia recenzie a testy

Výber žehličky nie je vôbec jednoduchý! Má byť ľahká či ťažká? Koľko pary potrebujeme? A ktorý povrch je ten najlepší? Poradíme vám aké parametre si všímať pri výbere novej žehličky.


Pridať komentár