Najlepší vysávač na popol z krbu: Recenzie chvália Kärcher aj Fieldmann

S príchodom ekologickejších pevných palív akými sú drevené pelety či brikety, stúpla aj obľuba kozubov a kachlí ako prostriedkov na kúrenie. Na rozdiel od kúrenia plynovým či elektrickým kotlom, vyžadujú zvýšené nároky na údržbu.

Čistenie krbu od popola

Základnou podmienkou účinného kúrenia v kozube je totiž čistý a plne priechodný komín bez sadzí a čistá spaľovacia komora. S čistením kozubu vám pomôžu krbové vysávače na popol a my vieme, ktoré sú tie najlepšie a ako si vysávač na popol vybrať.

Obľúbené vysavače na popol


Klasický vysávač vs vysávač na popol

Ak máte krb, bez vysávača na popol sa pravdepodobne nezaobídete. Pokiaľ uvažujete nad tým, že popol budete vysávať klasickým vysávačom, mali by ste vedieť, že tento spotrebič nie je upravený na vysávanie jemného prachu, preto by sa filter vysávača mohol zaniesť veľmi rýchlo. Pokiaľ už máte doma výkonný vysávač, s ktorým ste spokojní, najjednoduchším riešením pre vás bude tzv. filter na popol. Ide o plechovú nádobu, ktorá má vo vnútri filter a pripojenie na dve hadice. Na vstup pripojíte tú, ktorá sa dodáva s filtrom a na výstup zasa samotný vysávač. Filter potom využíva podtlak a sací výkon, ktorý vytvára obyčajný vysávač. Neprenikne cez neho jemný popolček, ktorý by zaniesol jeho filter.

Keďže vysávač popola je upravený na vysávanie jemného prachu, jeho filter sa nezanáša. Zvyčajne má vysoký výkon, preto je vysávanie rýchle. Navyše sa dá využiť aj v dielni alebo na dvore. Lacnejšie vysávače na popol sa obvykle skladajú z jednoduchej plechovej nádoby s filtrom bez koliesok. Popol je z nádoby možné jednoducho vysypať. Robustnejšie a viacúčelové „hrncové“ vysávače, ktorých telo je taktiež tvorené kovovou nádobou, umožňujú vysávať okrem popola aj drobné nečistoty ako piliny, hobliny a samozrejme prach či bežnú špinu v domácnosti.

Vysávač na popol Karcher

Na studený alebo na horúci popol

Výrobca vysávača spravidla udáva, či je možné použiť ho na vysávanie úplne vychladnutého alebo aj teplého popola. Teplým popolom sa rozumie teplota okolo 60 °C. Popol, ktorý obsahuje žeravé uhlíky, do žiadneho vysávača nepatrí – hrozí jeho poškodenie, či dokonca požiar. Ako teda zistiť, či už môžete popol vysávať? Ak tesne nad jeho vrstvu položíte ruku a bez problémov ju udržíte, cítite iba slabé teplo, nie žiaru, popol môžete vysať. Použite však vysávač na horúci popol.

Typ a objem nádoby na popol

Na výber sú vreckové a bezvreckové vysávače na popol. Vreckové obsahujú väčšinou látkové vrecko, protiprachové a antialergické filtre i motor chránený proti prachu. Ide o vylepšenú verziu klasického vysávača, čistenie i fakt, že s ním nemožno vysávať horúci popol, môžu časom začať prekážať. Vreckové modely sú na ústupe a už sa s nimi stretnete len zriedka. Bežnejšie a praktickejšie sú bezvreckové vysávače, ktoré zhromažďujú popol a prach v zbernej kovovej nádobe. Jej objem sa pohybuje od 10 do 20 l.

Top 3 vysávače na popol

Na základe testov a užívateľských recenzií sme pre vás preto vybrali najlepšie vysávače na popol. Pozrite si ich výhody i nevýhody a vyberte si ten správny pre vás.

Samočistiace alebo umývateľné filtre sú plusom

Dobrá filtrácia nečistôt je alfou i omegou každého krbového vysávača. Popol totiž obsahuje veľmi jemné častice, ktoré by mal filter zachytiť. Čistenie filtra je jednoduchšie, ak je filter umývateľný. Pri prémiových modeloch sa môžete stretnúť s funkciou samočistenia filtra. Prístroj filter sám vyčistí (ide o modely s oklepom filtra) po stlačení príslušného tlačidla. Vo vysávačoch sa stretnete obvykle s troma druhmi filtrov:

  • Mikrofilter – Základný filter z bavlny, molitanu alebo papiera. Niektoré krbové vysávače obsahujú aj dva tieto filtre pre vyššiu priepustnosť vzduchu. Bavlnené bývajú umývateľné.
  • Filter zo sklených vlákien – Má vyššiu priepustnosť ako bežný mikrofilter.
  • HEPA filter – Skratka HEPA znamená v angličtine „high efficiency particulate arrestance“, čiže vysokoúčinný filter častíc. HEPA filter dokáže odstrániť častice s veľkosťou 300 nanometrov s účinnosťou 99,97 %. Má najnižšiu priepustnosť, no najsilnejší filtračný účinok. HEPA filtre sú jediné odporúčané filtre pre domácnosti s alergikmi.

Vysávanie popoľa vysávačom

Elektrický príkon a sací výkon

Príkon a výkon sú často zamieňané veličiny. Elektrický príkon udáva, koľko elektrickej energie spotrebič spotrebúva pri svojej prevádzke. Jeho výkon potom závisí od jeho účinnosti. Pri vysávačoch si všímajte najmä veličinu s názvom sací výkon. Ten závisí nielen od elektrickej účinnosti motora ale taktiež od konštrukcie lopatiek vrtule, potrubia, hadice a koncovej hubice a kefy. Sací výkon tiež závisí od typu filtra a od úrovne jeho zanesenia. Preto je dôležité, aby ste filtre čistili a vrecká vysávačov pravidelne vymieňali. Sací výkon bežných vysávačov sa pohybuje v hodnotách okolo 200 či 300 W a viac.

Zo strany orgánov Európskej únie došlo k obmedzeniu výroby vysávačov na bežné domáce použitie s vysokým výkonom. Od roku 2014 sa nevyrábajú vysávače s výkonom nad 1600 W a od roku 2017 nezoženiete ani vysávače s príkonom nad 900 W. Toto sa však, našťastie netýka špeciálnych vysávačov, ako sú napr. priemyselné, robotické, tyčové, na kombinované mokré a suché vysávanie a taktiež ani krbových vysávačov. Sací výkon nájdete aj na energetických štítkoch vysávačov. Hodnota vľavo dolu platí pre koberce a podobné povrchy a hodnota vpravo dolu platí pre rovné povrchy ako linoleum, keramická dlažba a pod. Sací výkon sa udáva na stupnici písmen A – G, pričom A je najvyšší a G najnižší výkon.

Pokiaľ výrobca neudáva sací výkon pre konkrétny model, orientujte sa pri výbere podľa príkonu, predsa len vysávač popola s príkonom 1 400 W bude mať vyšší sací výkon, ako model s el. príkonom na úrovni 800 W.

Prídavné funkcie vysávačov

  • Suché a mokré vysávanie – Mnoho vysávačov na popol plní aj funkciu univerzálnych vysávačov. Vďaka plechovým nádobám sú odolnejšie a robustnejšie ako malé domáce vysávače. Majú však vyššiu hmotnosť a ťažšie sa s nimi manipuluje, preto sa najčastejšie používajú na vysávanie dielní, garáži či terás. Ak umožňujú mokré vysávanie, mali by disponovať penovým filtrom.
  • Oklep filtra – Táto funkcia slúži na čiastočné vyčistenie filtra poklepaním po ňom, ktoré zabezpečuje špeciálny mechanizmus. Vďaka nej nemusíte filter tak často čistiť, čo je pri vysávaní jemného popolčeka z krbov či kachlí určite plus.
  • Prídavná zásuvka na 230 V – Niektoré krbové vysávače určené aj na dielenské použitie majú integrovanú prídavnú zásuvku na 230 V. Môžete k nej pripojiť napr. brúsku či vŕtačku. Tieto zásuvky bývajú vybavené senzorom, ktorý pri spustení pripojeného náradia automaticky spustí vysávač. Okrem komfortného používanie pomáha takéto automatické spínanie tiež šetriť energiu. Ocení ju každý domáci majster.

Oheň a popol v krbe

Aká je cena vysávača na popol?

Najlacnejšie modely sú k dispozícii do 50 eur. Zväčša si takéto lacné jednoúčelové modely s kovovou nádobou bez koliesok poradia iba so studeným popolom a sú objemovo menšie. V strednej cenovej kategórii do 100 eur už natrafíte na modely, ktoré zvládnu povysávať studený i horúci popol, majú väčšiu kapacitu a ponúkajú dodatočné funkcie. Najčastejšie ide o univerzálne hrncové vysávače, ktoré vám poslúžia aj v garáži, dielni či okolo tomu, kde by ste menej odolný domáci vysávač nepoužili. Najdrahšie vysávače nájdete v cenovej kategórii nad 100 eur. Samozrejmosťou je vysoký výkon, vysávanie horúceho popola i multifunkčné využitie prístroja.

Vysávač na popol Kärcher, Fieldmann alebo Parkside?

Podľa testov a recenzií je najlepšou voľbou osvedčený výrobca vysávačov popola Kärcher, ktorý ponúka výkonné batériové i elektrické modely, často s multifunkčným využitím. Vyhľadávané sú i lacnejšie modely z dielne výrobcu Fieldmann. Ide o vysávače bez koliesok s menšou kapacitou. Lacnou voľbou sú produkty Parkside (Lidl), Orava, Strend-Pro či Proteco. Kvalitu za rozumnú cenu ponúka značka Hecht. V lacnej a strednej cenovej kategórii sa o slovo hlásia aj výrobcovia Kaminer a Güde.

Najčastejšie otázky – FAQ

Nedozvedeli ste sa v našom návode všetko, čo ste potrebovali? Radi vám na vaše otázky odpovieme. Napíšte nám do komentára, čo vás ohľadom vysávačov na popol zaujíma. Budeme radi, ak sa podelíte aj o svoje skúsenosti a pomôžete tak prípadným záujemcom o kúpu.

Aký objem nádoby na popol potrebujem?

Záleží na tom, aký veľký krb či krbové kachle máte doma. V prípade menších modelov vám postačí objem 10-12 l, ak máte doma väčší krb, zvoľte model aspoň s 15-18 l objemom.

Do akej teploty môžem vysávač na popol a sadze používať?

Tento údaj nájdete v návode na použitie, priloženom k vysávaču, zvyčajne ide o teploty 30 až 60 °C, zriedkavejšie narazíte na model vhodný na vysávanie popola s teplotou 80 °C. Popol by nemal obsahovať žeravé uhlíky ani kúsky žeravého dreva.

Akú hmotnosť má vysávač popola?

Hmotnosť vysávača na popol sa pohybuje od 2 do 7 kg. Tie z kvalitnejších materiálov bývajú automaticky ťažšie. Odporúčame voliť aspoň zlatú strednú cestu, teda modely s hmotnosťou okolo 4 kg.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

06/03/2020 08:27
zuzu

Dobrý deň, zvažujeme spomínaný orava vysávač na popol - ako je to prosím s hlučnosťou ?

06/03/2020 11:57
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
hlučnosť daného vysávača je cca 76 dB.

20/08/2021 12:57
Pavol

Používam elektrický vysávač na popol Kaminer ODK-005, ktorý je zatiaľ super. Funguje veľmi dobre a oceňujem veľký textilný filter, ktorý je praktický a v tomto vysávači sa dá jednoducho vyčistiť. Cena vysávača je prijateľná a adekvátna k ponúkaným parametrom. Vysávač je pomerne ľahký a vďaka kolieskam sa s ním veľmi dobre manipuluje a pohybuje. Vyzdvihujem skvelý sací výkon, jednoduchosť ovládania aj mnohostranné použitie. Chod je bezproblémový a oceňujem, že vysávač si poradí aj s drobným stavebným odpadom a možno ho dokonca využívať na fúkanie lístia. Predtým som mal oveľa väčší a drahší vysávač a nepočínal si tak dobre. Tento menší je výkonnejší a hlavne spratnejší, plus dávam za dva filtre a dostatočne dlhú hadicu. Vzhľadom na rôzne možnosti použitia som si s ním nadmieru spokojný a odporúčam ho.

21/08/2021 10:45
Marcel

Používam vysávač Fieldmann FDU 2004-E, ktorý je vhodný na mokré a suché vysávanie. Páči sa mi, že je vybavený bavlneným filtrom z pevných vlákien, ktorý dokáže zachytiť aj tie najjemnejšie nečistoty. Tento filter je intuitívne odnímateľný a nepotrebujem k jeho odpojeniu žiadne náradie. Stačí odopnúť dve pracky a odňať motor. Vysávač funguje tak, ako má a vyzdvihujem, že zachytáva všetky nečistoty v rámci jemného prachu. Cena bola tiež veľmi fajn. Maličké mínus si zaslúži krátka prívodová šnúra, no riešim to predlžovačkou. Navyše, plastová hadica má dĺžku až dva a pol metra, čiže dosah je fajn. Vďaka kolieskam je vysávač ľahko prenosný. Využívam ho pri upratovaní doma, v dielni, garáži a dokonca s ním upratujem aj automobil. Kovová nádoba má objem 30 litrov, čo je úplne postačujúce. V balení nechýba podlahová hubica, ktorá je vhodná na hladké vysávanie alebo vysávanie s kefkami. Je tu tiež stierka, hubica na čalúnenie, zúžená hubica a guľatá kefka. Je to fajn vysávač nielen na popol, ale má aj ďalšie využitie. Odporúčam nenáročným používateľom.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 19.09.2018
Posledná aktualizácia: 16.03.2023
Hodnotenie článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.