Najlepší vysávač na popol: Recenzie chvália Kärcher aj Fieldmann

S príchodom ekologickejších pevných palív akými sú drevené pelety či brikety, stúpla aj obľuba kozubov a kachlí ako prostriedkov na kúrenie. Na rozdiel od kúrenia plynovým či elektrickým kotlom, vyžadujú zvýšené nároky na údržbu.

Čistenie krbu od popola

Základnou podmienkou účinného kúrenia v kozube je totiž čistý a plne priechodný komín bez sadzí a čistá spaľovacia komora. S čistením kozubu vám pomôžu krbové vysávače na popol a my vieme, ktoré sú tie najlepšie.

Top 4 vysávače na popol

Na základe testov a užívateľských recenzií sme pre vás preto vybrali 4 najlepšie vysávače na popol. Pozrite si ich výhody i nevýhody a vyberte si ten správny pre vás.

Filtračná nádoba alebo samostatný vysávač

Lacnejšie vysávače na popol zoženiete už za cenu okolo 50 EUR a obyvklel sa skladajú z jednoduchej plechovej nádoby s filtrom bez koliesok. Popol je z nádoby možné jednoducho vysypať. Za cenu od cca. 80 EUR už kúpite robustnejšie a viacúčelové „hrncové“ vysávače, ktorých telo je taktiež tvorené kovovou nádobou. Nimi je možné vysávať okrem popola aj drobné nečistoty ako piliny, hobliny a samozrejme prach či bežnú špinu v domácnosti. Čistenie filtra je jednoduchšie, ak je filter umývateľný.

Vysávač na popol Karcher

Ak už máte doma výkonný vysávač, s ktorým ste spokojní, najlacnejším a najjednoduchším riešením, ako sa zbaviť popola z krbu pre vás bude tzv. filter na popol. Ide o plechovú nádobu, ktorá má vo vnútri filter a pripojenie na dve hadice. Na vstup pripojíte tú, ktorá sa dodáva s filtrom a na výstup zasa samotný vysávač. Filter potom využíva podtlak a sací výkon, ktorý vytvára obyčajný vysávač. Neprenikne cez neho jemný popolček, ktorý by zaniesol jeho filter.

Na studený alebo na horúci popol

Výrobca vysávača spravidla udáva, či je možné použiť ho na vysávanie úplne vychladnutého alebo aj teplého popola. Teplým popolom sa rozumie teplota okolo 60 °C. Popol, ktorý obsahuje žeravé uhlíky do žiadneho vysávača nepatrí – hrozí jeho poškodenie, či dokonca požiar. Ako teda zistiť, či už môžete popol vysávať? Ak tesne nad jeho vrstvu položíte ruku a bez problémov ju udržíte, cítite iba slabé teplo, nie žiaru, popol môžete vysať. Použite však vysávač na horúci popol.

Filtrácia

Dobrá filtrácia nečistôt je alfou i omegou každého krbového vysávača. Popol totiž obsahuje veľmi jemné častice, ktoré by mal filter zachytiť. Vo vysávačoch sa stretnete obvykle s troma druhmi filtrov:

  • Mikrofilter – Základný filter z bavlny, molitanu alebo papiera. Niektoré krbové vysávače obsahujú aj dva tieto filtre kvôli vyššej priepustnosti vzduchu. Bavlnené bývajú umývateľné.
  • Filter zo sklených vlákien – Má vyššiu priepustnosť ako bežný mikrofilter.
  • HEPA filter – Skratka HEPA znamená v angličtine „high efficiency particulate arrestance“, čiže vysokoúčinný filter častíc. HEPA filter dokáže odstrániť častice s veľkosťou 300 nanometrov s účinnosťou 99,97 %. Má najnižšiu priepustnosť, no najsilnejší filtračný účinok. HEPA filtre sú jediné odporúčané filtre pre domácnosti s alergikmi.

Elektrický príkon a sací výkon

Príkon a výkon sú často zamieňané veličiny. Elektrický príkon udáva, koľko elektrickej energie spotrebič spotrebúva pri svojej prevádzke. Jeho výkon potom závisí od jeho účinnosti. Pri vysávačoch si všímajte najmä veličinu s názvom sací výkon. Ten závisí nielen od elektrickej účinnosti motora ale taktiež od konštrukcie lopatiek vrtule, potrubia, hadice a koncovej hubice a kefy. Sací výkon tiež závisí od typu filtra a od úrovne jeho zanesenia. Preto je dôležité, aby ste filtre čistili a vrecká vysávačov pravidelne vymieňali. Sací výkon bežných vysávačov sa pohybuje v hodnotách okolo 200 či 300 W a viac.

Vysávanie popoľa vysávačom

Zo strany orgánov Európskej únie došlo k obmedzeniu výroby vysávačov na bežné domáce použitie s vysokým výkonom. Od roku 2014 sa nevyrábajú vysávače s výkonom nad 1600 W a od roku 2017 nezoženiete ani vysávače s príkonom nad 900 W. Toto sa však, našťastie netýka špeciálnych vysávačov, ako sú napr. priemyselné, robotické, tyčové, na kombinované mokré a suché vysávanie a taktiež ani krbových vysávačov. Sací výkon nájdete aj na energetických štítkoch vysávačov. Hodnota vľavo dolu platí pre koberce a podobné povrchy a hodnota vpravo dolu platí pre rovné povrchy ako linoleum, keramická dlažba a pod. Sací výkon sa udáva na stupnici písmen A – G, pričom A je najvyšší a G najnižší výkon.

Oheň a popol v krbe

Pokiaľ výrobca neudáva sací výkon pre konkrétny model, orientujte sa pri výbere podľa príkonu, predsa len vysávač popola s príkonom 1400 W bude mať vyšší sací výkon, ako model s el. príkonom na úrovni 800 W.

Ďalšie obľúbené vysavače na popol

Prídavné funkcie vysávačov

  • Suché a mokré vysávanie – Mnoho vysávačov na popol plní aj funkciu univerzálnych vysávačov. Vďaka plechovým nádobám sú odolnejšie a robustnejšie ako malé domáce vysávače. Majú však vyššiu hmotnosť a ťažšie sa s nimi manipuluje, preto sa najčastejšie používajú na vysávanie dielní, garáži či terás.
  • Oklep filtra – Táto funkcia slúži na čiastočné vyčistenie filtra poklepaním po ňom, ktoré zabezpečuje špeciálny mechanizmus. Vďaka nej nemusíte filter tak často čistiť, čo je pri vysávaní jemného popolčeka z krbov či kachlí určite plus.
  • Prídavná zásuvka na 230 V – Niektoré krbové vysávače určené aj na dielenské použitie majú integrovanú prídavnú zásuvku na 230 V. Môžete k nej pripojiť napr. brúsku či vŕtačku. Tieto zásuvky bývajú vybavené aj senzorom, ktorý pri spustení pripojeného náradia automaticky spustí aj vysávač. Okrem komfortného používanie pomáha takéto automatické spínanie tiež šetriť energiu. Ocení ju každý domáci majster.

Ako si teda vybrať?

Ak máte skutočne výkonný domáci vysávač na univerzálne použitie v domácnosti, kúpte si iba prídavný filter. Myslite však na to, že zaradením ďalšieho filtra pred vysávač sa o niečo zníži sací výkon. Pokiaľ chcete vysávač špeciálne na vysávanie krbu, grilu či kachlí, postačí vám lacný jednoúčelový model s kovovou nádobou bez koliesok. Za vyššiu cenu však môžete kúpiť univerzálny hrncový vysávač, ktorý vám poslúži aj v garáži, dielni či okolo tomu, kde by ste menej odolný domáci vysávač nepoužili.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...Publikované dňa: 19.09.2018
Hodnotenie článku:
(93.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne

Nie každý má k dispozícii záhradku – niektorí majitelia si pobyt v nej nahrádzajú grilovaním na balkóne. Za akých podmienok je takéto grilovanie dovolené? A aký gril je vhodný?

Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov

Pri výbere spotrebiča vám často ani nenapadne, že by ste sa mali zaujímať o jeho hlučnosť. Ide pritom o jednu z kategórií, ktorej dôležitosť sa často ukáže až po začatí používania...

Ako vybrať najlepší mixér na smoothie? Ako vybrať najlepší mixér na smoothie?

Vyberte si toho najlepšieho pomocníka na prípravu smoothies nápojov a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň. Na čo sa pri výbere smoothie mixéra zamerať?