Vyberáme najlepšie vysávače – recenzie, test a porovnanie poradia, ako vybrať

Domácim prácam sa z času na čas nevyhne nikto. Vysávanie vám dnes dokážu výrazne uľahčiť robotické vysávače alebo populárne a obľúbené tyčové vysávače aj v kombinácii s ručnou jednotkou. Na klasické bezvreckové vysávače však netreba zabúdať. Pripravili sme pre vás porovnávací test vysávačov a tiež krátky návod, ako vybrať takýto vysávač.

Test najlepších klasických vysavačov 2018

Porovnávací test vysávačov, ktorý vám prinášame je zameraný na klasické vreckové a bezvreckové vysávače. Hoci sú dnes k dispozícii modernejšie robotické či tyčové vysávače, obľube sa stále tešia aj štandardné podlahové vysávače. Medzi nimi nájdete vysávače s najvyšším sacím výkonom (vynímajúc priemyselné vysávače), ktoré môžete univerzálne používať na podlahy i koberce. Čo nám ukázalo toto porovnanie vysávačov?

Obľúbené klasické vysávače


Najlepšie vysávače – recenzie a porovnanie

Do nášho testu vysávačov sme pre vás vybrali kvalitné vysávače s vreckom i bez vrecka. Porovnali sme pre vás tie najdôležitejšie parametre, ktoré môžu rozhodovať práve o tom, ktorý z vysávačov je ten najlepší. Veríme, že vám naše krátke recenzie vysávačov pomôžu s výberom. Nižšie v článku vám poradíme aj to, ako vybrať vysávač do domácnosti.

Typy vysávačov

V rámci výberu je dobré vedieť, z čoho máte možnosť vlastne vyberať. Účel samotných vysávačov je viacmenej rovnaký, podstatné však je, ako efektívne si dokážu pri vysávaní s nečistotami poradiť. Už na začiatku sa teda rozhodnite, ktorý typ vysávača pre vás predstavuje najlepšiu možnosť. Máme pre vás jednoduché charakteristiky jednotlivých typov v segmente.

Tyčové vysávače

Dnes ide o suverénne najobľúbenejšie a najpopulárnejšie vysávače. Dokazujú to i samotné čísla predajov. Tyčový vysávač disponuje kompaktnou konštrukciou a ponúka veľmi jednoduchú možnosť manipulácie. Nemajú žiadnu saciu hadicu, telo je so sacím ústrojenstvom spojené v jednom celku. Odpájateľná je len zberná nádoba. Typická je dnes kombinácia 2v1 – tyčový a ručný vysávač alebo dokonca 3v1 – ručný, tyčový vysávač a mop určený na mokré stieranie alebo mokré vysávanie. Fungovať môže aj ako vysávač do auta.

Existujú káblové elektrické alebo akumulátorové tyčové vysávače, ktoré vás neobmedzujú ani dosahom napájacieho kábla. Akčný rádius je tak neobmedzený a limituje vás jedine výdrž batérie. Využívajú spravidla cyklónovú technológiu. Sú to bezvreckové vysávače. Nemajú tak vysoký výkon a nehodia sa na upratovanie veľkých a výrazne znečistených plôch. Vďaka technológiám si však efektívne dokážu poradiť aj s nečistotami na podlahe či koberoch, kde je však ich účinnosť obecne nižšia. Vďaka nadstavcom a rotačným kefám však dokážu byť silnou konkurenciou.

Tyčový vysávač a vysávanie koberca

Robotické vysávače

Najinovatívnejšie riešenie v tomto segmente predstavuje robotický vysávač. Ten zvládne väčšinu práce za vás. Stále však platí, že robotické vysávače alebo robotické vysávače s mopom sú určené na pravidelné upratovanie v domácnosti. Nie sú vhodné na výrazne znečistné povrchy. Optimálne podmienky si nájdu v priestoroch s dlažbami a podlahami.

Na orientáciu v priestore využívajú senzory, snímače či dokonca kamery alebo GPS. Najlepšie robotické vysávače si už poradia aj s prekážkami, nezasekávajú sa a ani nepadajú zo schodov. Ovládať ich môžete dokonca mobilom, robot vie, kedy mu dochádza energia a sám sa pôjde nabiť, aby následne mohol pokračovať v činnosti. Stále však platí, že sú z hľadiska ceny najdrahšie.

Podlahové vysávače (klasické)

Ide o výkonné vysávače na koberce i tvrdé podlahy. Hoci už dnes nie sú najpopulárnejšie, v pomere ceny a výkonu sú na tom najlepšie. Natrafíte tu na lacné vysávače s poriadnymi decibelmi hluku, ale tiež tiché vysávače, ktoré si bez problémov poradia aj s hrubými nečistotami. Prezentujú sa najlepšou účinnosťou na kobercoch, vďaka nadstavcom sú vohdné na vysávanie áut, čalúnenia či rohov v miestnosti.

Existujú vreckové alebo bezvreckové vysávače. Bezvreckové vysávače využívajú cyklónovú technológiu a viac úrovní filtrácie takže ide o najlepšie vysávače pre alergikov. Akčný rádius limituje ich napájací kábel a sacia hadica. Chcete vysávač s najvyšším sacím výkonom? V tomto segmente taký určite nájdete. Naopak, ak chcete tichý vysávač, skúste skôr hľadať medzi tyčovými konštrukciami.

Vreckový alebo bezvreckový vysávač 

Vreckové vysávače sú vybavené vreckom na nečistoty. Dnešné syntetické vrecká sa bez problémov vyrovnajú zbernej nádobe a nie je tak pravdou, že pri vysávaní uvoľňujú prachové častice. Výkon vreckových vysávačov je kvôli postupnému plneniu vrecka mierne znižovaný. Vrecko samotné je zároveň jedna úroveň filtrácie. Samozrejme, výmena alebo vyprázdňovanie vrecka pre alergikov nie je práve najlepšie.

Zberné nádoby stačí vyprázdniť prípadne umyť. Bezvreckové, resp. cyklónové vysávače zberajú nečistoty do zbernej nádoby, ktorá môže mať rôzny objem a líši sa aj mechanizmus vyprázdňovania. Cyklón využíva účinnosť odstredivej sily, nádoby sú prachutesné a stačí ich len pravidelne vyprázdňovať.

Bezvreckový vysávač a vysávanie

Výber a dôležité parametre

Na záver vás chceme informovať o najdôležitejších parametroch, ktoré pri výbere vysávača zohrávajú podstatnú úlohu. Samozrejme, pri klasických vysávačoch, ktoré sú určené pre bežné domácnosti byty či domy zohrávajú úlohu i preferencie zákazníka a každý má od vysávača rôzne očakávania.

 • Akčný rádius – ten vám umožňuje, čo najpohodlnejší pohyb v priestore. Akčný rádius zahŕňa dĺžku kábla a takisto dosah trubice. Štandardom je dĺžka približne 7-8 m. Ideálne však je, ake akčný rádius dosahuje aspoň 9 – 11 m.
 • Hlučnosť – samozrejme, čím je výkon vyšší tým je vyššia aj hlučnsoť. Dnes však vysávače disponujú reguláciou výkonu, ktorá hluk dokážu do istej miery znížiť. Vysávač s hlučnosťou od 60 do 75 dB možno považovať za tichý.
 • Výkon/príkon – výkon je zvyčajne priamo úmerný príkonu. Zároveň vám tieto údaje hovoria o tom, ako veľmi je vysávač energeticky šetrný. Najbežnejšie sú dnes vysávače s príkonom okolo 600 až 900 W.
 • Typ filtrácie – je dôležitým predovšetkým pre alergikov, ale takisto pre udržiavanie čistoty. Najpoužívanejšie sú HEPA filtre, ktoré sú umývateľné a zadržia až 99,9 % mikróbov a alergénov.
 • Hmotnosť – hmotnsoť vysávača s klasickou konštrukciou nie je až tak dôležitá, väčšinou vám manipuláciu uľahčujú kolieska, no v prípade, že potrebujete vysávač vynieť po sochodoch, natrafíte na vysávače s hmotnsoťou od 2 kg až do 7 kg. Závisí od samotných rozmerov a použitých materiálov.
 • Príslušenstvo – okrem univerzálnej hlavice na podlahy a koberce potešia ďalšie nadstavce, ako turbokega, hubica na čistenie poťahov a čalúnenia, štrbinový nadstavec alebo hubicu na zvieraciu srsť a chlpy. Potešia aj náhradné vrecké alebo filter.

Lacné bezvreckové vysávače sú dostupné

Medzi podlahovými vysávačmi nemusíte mať obavy, že kúpa takéhoto spotrebiča zruinuje váš rozpočet. Vreckové alebo cyklónové vysávače sú cenovo dostupné a tešia sa vysokej popularite. Lacný vysávač kúpite už v cenovom pásme od 35 do 70 eur. Všeobecne môžeme lacené vysávače ohraničiť sumou 100 eur. Nemajú možno vždyo ptimálny výkon, niektoré sú hlučnejšie a lacnejšie môže pôsobiť i dizajn. Najpredávanejšie vysávače sú však práve v tejto kategórii.

Väčšinu spotrebiteľov uspokojí cenová kategória od 100 do 200 eur, kde nájdete kvalitné a výkonné vysávače na koberce, podlahy i hrubé nečistoty. Ak hľadáte najlepšie bezvreckové vysávače, v tejto cene určite nájdete svojho favorita. Vo vyššom cenovom pásme už nájdete výkonné a tiché vysávače s bohatým príslušenstvom.

Odporučiť vám môžeme kvalitné vysávače Electrolux alebo vysávače Bosch a Zelmer. Medzi klasickými vysávačmi majú skvelé renomé Hoover i cyklónové vysávače Rowenta. Medzi lacné a dostupné patria napríklad podlahové vysávače Sencor.

Najčastejšie otázky – FAQ

Neviete sa rozhodnúť, ktorý vysávač je pre vás najlepší? Potrebujete poradiť ohľadom výberu? Radi vám pomôžeme. Stačí, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom. Budeme tiež radi, ak sa podelíte o vlastnú skúsenosť pri výbere vysávača.

Ako spoznám tichý vysávač?

Tiché vysávače možno určiť na základe údajoch o hlučnosti, konkrétn sa hlučnsoť udáva v decibeloch. Za najtichšie vysávače (medzi klasickými) považujeme tie okolo hranice 60 až 65 dB.

Aký vysávač pre alergikov je najlepší?

Vhodné sú kvalitné vreckové i bezvreckové vysávače s cyklónovou technológiou. Dôležitá je účinnosť filtrácia a prítomnosť HEPA filtra. Vhodné sú tiež vodné vysávače, ktoré zberajú nečistoty do nádoby s vodou a nedochádza tak k uvoľňovaniu prachových častíc a alergénov.

Aký je vysávač s najvyšším sacím výkonom?

Od roku 2017 platí vyhláška Európskej komisie, ktorá stanovila výkon vysávačov do domácnosti na príkon maximálne 900 W. Sací výkon tak určuej samotná technológia a kvalita komponentov. Vysoký tabuľkový údaj o príkone tak nemusí automaticky znamenať i najvyšší výkon počas vysávania.

  Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

  Zobraziť produkty v kategórií:

  Autor článku

  Denis Ruščák

  Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


  Komentáre

  28/06/2018 11:32
  Viktor

  Píšete kreteniny ! Napr. dĺžka kábla - nepodstatná vec, mám predlžovačku ak je treba, netreba. Píkon. Obchodníci ale ani výrobca nepíše správne: inak v úvode, inak v poučeniach, inak na štítku ! Najmä Elektrolux !!!! Dôležité sú: Príkon, akosť a umývateľnosť filtrov, hlučnosť v dB!, cena, bezvreckový resp. s vreckom, cena . A, hlavne, aby sa aspoň vysavač rozbehol pri prvom zapnutí po kúpe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Čo sa mi stalo. Ale nie za socializmu! Ale totálneho, globálneho kapitalizmu!

  17/06/2019 23:41
  Martin

  Dakujem viktor za kritiku, tiez sa mi zdalo ako na objednavku robene...

  24/08/2021 16:56
  Gabriela

  Na odporúčanie kamarátky som si kúpila podlahový vysávač ETA Andare Animal v krásnej červenej farbe. Spĺňa presne to, čo sľubuje výrobca, a síce, že naozaj dokáže povysávať psie chlpy. Páči sa mi, že vysávač nie je hlučný počas svojho chodu a má super sací výkon. Prístroj je pomerne skladný a nikde nezavadzia. Okrem zvieracích chlpov si hravo poradí aj s vlasmi, preto som maximálne spokojná. Plus dávam za nízku váhu, ľahkú manipuláciu a dobrú prenosnosť na potrebné miesto. Teleskopická trubica aj prívodový kábel sú troška kratšie, ale ten kábel v prípade potreby vyriešim predlžovačkou. Údržba vysávača je nenáročná a myslím si, že cena plne zodpovedá jeho kvalitám. Zásobník s nečistotami stačí po každom vysávaní vysypať. Nechýba tu rotačný kefa a vysoko oceňujem, že ide o bezvreckový vysávač, čiže odpadá nutnosť dokupovania vreciek. Pokiaľ máte domácich miláčikov (psa alebo mačku), s vysávačom budete maximálne spokojní. Samozrejme, hodí sa aj ľuďom, ktorí v domácnosti nemajú zvieratká, pretože si hravo poradí aj s ľudskými vlasmi. Tento vysávač jednodznačne odporúčam.

  30/08/2021 08:45
  Naďa

  Doma máme vysávač HOOVER RC 25011, ktorý má výborný sací výkon, priam nám ťahá / dvíha koberce hore. V balení bolo veľa príslušenstva a plus si vyslúžia umývateľné filtre. Je k nim troška ťažší prístup, ale to nevadí. Manipulácia s vysávačom je jednoduchá, chod je troška hlučnejší, no nie je to nič strašné. Vysávač je skladný, no je troška ťažší, má šikovné kolieska, ktoré sa veľmi dobre pohybujú po podlahe aj po kobercoch. Výhodou je, že tento vysávač je bez vreckový. Mínus dávam za kratší kábel. Celkovo som s vysávačom spokojná, cena bola dobrá, takže to bola výhodná kúpa.

  Pridať komentár

  Pozrite si aj naše inšpirácie

  Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

  Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

  Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

  Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

  Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

  Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...  Publikované dňa: 26.06.2018
  Posledná aktualizácia: 22.03.2023
  Hodnotenie článku:
  (91.4%)

  V tejto kategórií nájdete aj:

  Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cenaFlambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

  Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? V tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ.

  Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

   Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

  Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

  Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.