Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? Ak áno, v tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ. Pomocník každého profi kuchára. Avšak kopec zábavy si s ňou užijú aj úplní začiatočníci.

Ako vybrať flambovaciu pištoľ

Ako sa flambovacia pištoľ používa? Je potrebný plyn do každej flambovacej pištole? Na prípravu, ktorých pokrmov ju môžete využiť?

Flambovacie pištole na domáce použitie


Všestranný pomocník nielen profi kuchárov

Máte radi hru s ohňom a k tomu aj skaramelizovaný cukor? Počuli ste o lahodnom francúzskom dezerte crème brûlée? Ide o vychýrený sladký dezert, kde zohráva flambovacia pištoľ kľúčovú úlohu. Flambovacia pištoľ je určená na pripečenie pokrmov zvrchu alebo na karamelizovanie cukru. Môžete ju použiť na opekanie zeleniny, na prípravu chrumkavej kôrky steakov, pri gratinovaní alebo pri flambovaní ovocia a iných chutných pokrmov.

Flambovacia pištoľ skvele poslúži aj pri iných kuchynských prácach. Pomocou pištole dokážete ľahko a jednoducho sťahovať šupky z paradajok. Zároveň je to efektívny pomocník pri odstraňovaní peria alebo štetiny z hydiny.

Flambovacia pištoľ a jej všestranné použitie 

Ak ste si mysleli, že flambovacia pištoľ je použiteľná len v kuchyni, mýlite sa. Okrem kuchyne, môžete flambovaciu pištoľ použiť pri podpaľovaní grilu alebo krbu, na zmršťovanie hadíc, spájkovanie alebo tavenie.

Flambovacia pištoľ Crème brûlée

Plastová alebo nerezová flambovacia pištoľ?

Malý nenápadný kuchynský pomocník. Flambovacia pištoľ môže byť vyrobená z plastu alebo aj nerezu. Pokiaľ preferujete plastovú flambovaciu pištoľ, mala by byť vyrobená z kvalitného odolného plastu. Niektoré pištole totiž disponujú prevádzkovou teplotou až 1 300 °C. Nerezová flambovacia pištoľ je cenovo dostupná každému, ale cena je oproti plastovej verzii vyššia. Klasická flambovacia pištoľ vyrobená z plastu stojí 8+ €. Cena za nerezovú pištoľ začína pri 30 eurách. Profi flambovacia pištoľ vám z peňaženky zoberie aj 130 €.

Pri používaní flambovacej pištole je absolútnou výhodou možnosť nastavenia a regulovania výkonu (intenzity horenia). Doba horenia, resp. prevádzková doba sa pri rôznych modeloch odlišuje. V priemere je to od 30 do 70 min. 

Ideálna do každej kuchyne je opakovane plniteľná plynová flambovacia pištoľ. Akú náplň flambovacia pištoľ potrebuje? Na akom princípe funguje? Bez plynu to nejde. Každá flambovacia pištoľ pre bežné fungovanie potrebuje plynovú náplň, ktorou naplníte zásobník pištole. Zvyčajne vám ako náplň vystačí bežný plyn do zapaľovačov.

Pokiaľ žijete v domácnosti s malými deťmi, flambovacia pištoľ by mala byť vybavená detskou poistkou. Určite si viete predstaviť, akým lákadlom je pre deti pištoľ, ktorá „chrlí“ na jedlo oheň.

Všeobecný návod na použitie 

Ten, kto už po flambovacej pištole dlhšie pokukuje, si určite všimol, že dodávatelia flambovaciu pištoľ predávajú vždy nenaplnenú. Má to jednoduché vysvetlenie. Keďže náplň tvorí plyn (zvyčajne bután), z bezpečnostných dôvodov je zásobník vždy prázdny.

Pred naplnením je potrebné nastaviť regulátor teploty plameňa na minimum. Napĺňajte zásobník plynom tak akurát. Nikdy flambovaciu pištoľ neprepĺňajte! Po naplnení je najideálnejšie niekoľko minút počkať, kým pištoľ začnete používať. Teplota plynu v pištoli sa tak má možnosť ustáliť. Po naplnení nezabúdajte aktivovať bezpečnostnú poistku.

Flambovacia pištoľ grilovanie

Ako funguje flambovacia pištoľ?

Po splnení vyššie spomínaných pokynov uvoľnite bezpečnostnú poistku a nastavte si intenzitu plameňa aj jeho dĺžku, ktorú potrebujete. Optimálna dĺžka plameňa je 10 až 25 mm. Ak si zvolíte dlhší plameň, myslite na to, že teplotu tým nezvýšite, naopak, spotrebujete len viac plynu. Dôležité pravidlo je pri manipulácii s pištoľou nasmerovať dýzu do voľného priestoru. Až potom môžete začať pracovať s pištoľou/horákom a zapáliť oheň. Pokiaľ cítite, že z flambovacej pištole uniká plyn, okamžite ju vypnite a preneste do vonkajšieho prostredia.

Ako flambovať?

Flambovanie zvládne úplne každý. Flambovaciu pištoľ so zapáleným plameňom pozvoľna približujte k pokrmu. Ideálne je, ak pištoľou pohybujete do všetkých strán. Hore aj dole, doprava aj doľava. Nenechávajte dlhšie plameň pôsobiť na rovnakom mieste. Intenzitu flambovania regulujte vzdialenosťou špičky plameňa od pokrmu.

Po použití flambovaciu pištoľ utrite navlhčenou handričkou alebo utierkou a dôkladne osušte. Nikdy flambovaciu pištoľ neumývajte v umývačke riadu. Nikdy na jej čistenie a údržbu nepoužívajte horľavé látky alebo čistiace prostriedky, ktoré štruktúrou pripomínajú piesok. Po očistení a osušení skladujte flambovaciu pištoľ na bezpečnom mieste vždy s aktivovanou bezpečnostnou poistkou, mimo dosah deti, mimo dosah pary a priameho vplyvu tepla.

Flambovacie pištole na domáce použitie


Autor článku

Lucia Pampuríková

Považujem sa za tvorivý a kreatívny typ človeka. Som spoločenská, empatická a mám rada výzvy. Veď čo ma nezabije, to ma posilní. Vystihujú ma slová...


Komentáre

31/07/2023 21:33
Petra

flambovaniu s a venuje moj manžel , ja som skor na jemne krajanie zeleniny (milujem šalaty) a na vyrobu domaceho sushi (mam sadu na domace sushi z dellinger)

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 19.06.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

 Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.

Najlepšie drony s kamerou – Ako vybrať profesionálny dron alebo dron pre deti?Najlepšie drony s kamerou – Ako vybrať profesionálny dron alebo dron pre deti?

Dron s kamerou ponúka používateľovi veľa možností využitia. Dôležité je však vedieť, za akým účelom ho kupujete. Poradíme vám, ako vybrať profi dron s kamerou alebo mini dron pre deti.