Návod, ako urobiť kvalitné pieskovisko pre deti, čo dať pod pieskovisko a aký piesok použiť

Vy ste vašim ratolestiam ešte nezaobstarali pieskovisko? To je veľká chyba. Detstvo bez stavby hradov alebo pečenia pieskových koláčikov snáď ani nie je detstvom.

Ako postaviť detské pieskovisko

Prevedieme vás výberom vhodného miesta, materiálu, praktických vychytávok a i samotnou stavbou jednoduchého dreveného pieskoviska.

Obľúbené plastové a drevené pieskoviská


Prečo postaviť pieskovisko pre deti

Pieskovisko je neoddeliteľnou súčasťou detstva. Na svete snáď neexistuje drobec, ktorý by nemiloval hru s pieskom, formičkami a lopatkami. Prečo by ste tento zážitok vašim ratolestiam nemali odopierať? Pieskovisko nie je len miestom na hru, ale i rozvíjanie kreativity, jemnej motoriky, kognitívnych či psychomotorických schopností.

Aktivity s pieskom patria medzi takzvané zmyslové hry, pri ktorých dieťa vníma teplotu, štruktúru, vôňu a tvar daného materiálu. Vďaka tomu sa u neho rozvíjajú aj senzorické schopnosti. Mohli by sme pokračovať ešte ďalej, avšak už i tieto plusy pieskoviska hovoria jednoznačne za jeho zaobstaranie.

Zapustené verzus nadzemné pieskovisko

Predtým, ako sa pustíte do samotnej realizácie detského pieskoviska, je dobré myslieť na detaily, ktoré ho môžu ozvláštniť a vylepšiť. Najprv by ste sa mali rozhodnúť, či chcete nadzemné alebo zapustené pieskovisko.

Nadzemné pieskovisko

Plusy:

 • Je rýchlejšie na realizáciu – drevený rám iba položíte na zem
 • Kedykoľvek ho môžete preložiť na iné miesto

Mínusy:

 • menšiu stabilitu
 • Musíte ho umiestniť na čo najrovnejšiu plochu
 • Pod piesok je nutné umiestniť netkanú fóliu

Nadzemné pieskovisko pre deti

Zapustené pieskovisko

Plusy:

 • Je stabilné a má dlhšiu životnosť
 • Môžete ho umiestniť aj v miernom sklone alebo na hrboľatom teréne

Mínusy:

 • Je náročnejšie na realizáciu – najprv musíte vymedzený priestor prehĺbiť, teda vykopať jamu s hĺbkou min. 20 cm

Fólia pod pieskovisko

Aby ste zabránili prerastaniu trávy a buriny, je dobré pod pieskovisko umiestniť fóliu. Netkané geotextílie, ktoré sú vyrobené vyslovene na tento účel, stoja o niečo viac (cca 5 eur za m²). Sú hrubšie a odolnejšie voči opotrebovaniu a pretrhnutiu. Lacnejšou alternatívou je klasická netkaná fólia, ktorá sa používa v záhrade. Poslednou možnosťou je výroba pieskoviska s dreveným dnom.

POZOR: Fólia pod pieskovisko musí prepúšťať vodu, inak sa po čase zmení na močiar. Preto na tento účel určite nepoužívajte fólie určené na stavbu záhradného jazierka alebo linoleum. 

Ako upraviť priestor okolo pieskoviska

Trávnik nie je vyslovene nevhodný, môže vám však trošku skomplikovať údržbu. Pri kosení bude piesok premiešaný s trávou, nehovoriac o tom, že si môžete odtrhnúť strunu z kosačky. Riešením je dlažba, ktorú však nemusíte betónovať. Stačí použiť niekoľko väčších betónových kúskov dlažby, z ktorej vyskladáte jeden rad po obvode celého pieskoviska. Vhodná je aj zámková dlažba alebo niekoľko centimetrov hrubý pás zo štrku.

Drevené detské pieskovisko s hračkami

Veľkosť a výška pieskoviska

Minimálne rozmery pieskoviska by mali byť 150 x 150 cm na jedno dieťa, avšak čím väčšie, tým lepšie. Výšku obvodovej konštrukcie musíte prispôsobiť veku vášho dieťaťa. Do cca 5 rokov by dosky nemali presiahnuť 15 cm. Pre staršie deti je bezpečná aj 30 cm výška.

Minimálna výška obvodovej konštrukcie je 10 centimetrov, a to z toho dôvodu, aby ste neustále nebojovali s vyhádzaným pieskom. Na druhej strane by ste to nemali ani preháňať. Akési maximum je spomínaných 30 cm, ideálnym kompromisom zas 20 cm.

Čo dať do pieskoviska

Logicky, do pieskoviska patrí piesok. Otázkou však je aký. Môžete si ho kúpiť alebo doniesť z potoka. Každá z týchto možností má svoje plusy aj mínusy. Dajte si pozor, aby piesok neobsahoval žiadne chemické látky a mal dobrú štruktúru na stavbu hradov či „pečenie“ koláčikov.

 • Prírodný piesok nájdete v riekach a potokoch alebo na ich brehu. Najprv ho musíte vykopať, naložiť na prívesný vozík a priviesť domov. Potom, ako preschne, ho nezabudnite preosiať cez jemné sito. Takto sa zbavíte kamienkov, no hlavne kusov skla a iného nebezpečného odpadu. Na kopanie piesku si vyberajte čisté toky, kde nehrozí, že bude obsahovať chemikálie a iné „neprírodné záležitosti“.
 • Kupovaný piesok nepotrebuje žiadnu úpravu. Môžete ho kúpiť už navážený v plastových baleniach podobne ako záhradný substrát. Jeho cena sa pohybuje od cca 3 do 5 eur za 20-litrové vrece. Druhou možnosťou je predaj nebaleného piesku. Jedna tona vás vyjde na približne 30 eur.

Vyberáme z nášho katalógu

Poklop na pieskovisko

Najväčšími nepriateľmi pieskovísk sú mačky, ktoré ich využívajú ako záchod. Plašenie alebo ešte horšie praktiky sú absolútne neúčinné. Pieskovisko by ste museli strážiť deň aj noc. Namiesto toho si radšej vyrobte poklop, ktorý pieskovisko uchráni aj pred lístím a vlhkosťou. Vhodným materiálom je drevo. Nezabudnite, že piesok musí dýchať, inak sa v ňom po chvíľke začnú množiť plesne a huby. Akýmsi provizórnym riešením je zakrytie pieskoviska hrubšou plachtou alebo spomínanou geotextíliou.

Poklop na drevené pieskovisko so strieškou

Pieskovisko so strieškou

Pieskovisko so strieškou je náročnejšie na výrobu, na druhej strane je veľmi praktické. Striešku musíte upevniť na pevnú konštrukciu, napríklad na drevené trámy. Zároveň musí byť nepremokavá. Najlacnejšou alternatívou sú OSB dosky, na ktoré umiestnite lepenkové pásy. Takéto pieskovisko môžu deti využívať aj počas mrholenia. Navyše, všetky deti milujú podobné úkryty, takže s pieskoviskom so strieškou máte u nich úspech zaručený. Ak sa nebojíte pustiť aj do skutočne náročnejších projektov, popremýšľajte nad pieskoviskom s domčekom.

TIP: Ak sa na takýto rozsiahly projekt necítite, striešku alebo domček k pieskovisku si môžete kúpiť.

Kam umiestniť pieskovisko

Pieskovisko by nemalo byť v úplnom tieni, no ani na priamom slnku. Vhodné je miesto, na ktoré slnko nesvieti hlavne v strede dňa, teda tesne predpoludním, na pravé poludnie a asi 3 hodinky potom (cca od 11.00 do 15.00 hod.). Prvým riešením je miesto pod stromom. Ak takúto možnosť nemáte, využite slnečník, striešku alebo domček. Na pieskovisko by ste mali mať zároveň dobrý výhľad. Teraz sa vám to môže zdať ako detail, keď však nebudete vedieť vaše ratolesti dostať domov celé hodiny, uvidíte, ako oceníte, že máte nad nimi kontrolu priamo z kuchyne alebo obývačky.

Nezabúdajte ani na poriadok. Predsa len, rozhadzovaniu piesku mimo konštrukcie pieskoviska nemáte ako zabrániť. Nevhodné sú miesta v blízkosti bazéna, bylinkového políčka či terasy. Na druhej strane by ste pieskovisko nemali postaviť priamo pod opadavé stromy. Ani poklop totiž nezabráni tomu, aby piesok nebol každú jeseň premiešaný s tonami lístia.

Ako vyrobiť pieskovisko

Pieskovisko je veľmi jednoduché na realizáciu. V podstate ide o obyčajnú obvodovú konštrukciu v tvare obdĺžnika alebo štvorca. Jeho tvar je, samozrejme, len vecou vkusu a vašich schopností. Ak máte s majstrovaním aké-také skúsenosti, môžete sa pokojne pustiť do stavby trojuholníkovej alebo okrúhlej konštrukcie, pieskovisko doplniť domček alebo šmykľavku.

Dievčatko hrajúce sa v nadzemnom drevenom pieskovisku

Jednoduché drevené pieskovisko

Drevo je ideálnym materiálom na výrobu detského pieskoviska. Pracuje sa s ním ľahko a je cenovo dostupné. Ak chcete, aby váš výtvor vydržal čo najdlhšie, použite zdravé a dobre preschnuté drevo. Druhou a lacnejšou možnosťou je odpadový materiál, napríklad staré dosky, ktoré vám zaberajú miesto v garáži. V tomto prípade však musíte počítať s kratšou životnosťou pieskoviska.

Pieskovisko môžete postaviť z dosák, hrubších fošní, hranolov alebo guľatiny. Drevo vopred vždy dokonale obrúste, namorte a nalakujte. Používajte bezpečné prípravky bez obsahu chemických látok, ktoré sú určené do exteriéru. Vhodný je napríklad prírodný včelí vosk.

Na výrobu jednoduchého dreveného pieskoviska budete potrebovať:

 • 4 fošne s minimálnou dĺžkou 150 cm a šírkou 20 cm (môžete použiť hranoly, guľatinu alebo tenšie dosky)
 • Ak chcete pieskovisko so sedadlami a operadlami, pripravte si fošne alebo dosky navyše
 • Spojovací materiál – klince, skrutky alebo kovové L-ká
 • Náradie: meter, skrutkovač, vŕtačka alebo kladivo, vodováha
 • Netkaná textília pod pieskovisko

Ako na to:

 • Fošne spojte pomocou skrutiek, klincov alebo kovových „eliek“ – vytvorte rám.
 • Použite vodováhu, aby boli dosky pekne v rovine.
 • Na fošne môžete pomocou kovových „eliek“ pripevniť sedadlá, na tie použitie taktiež dosky alebo fošne. Operadlo nie je nutnosťou, pokiaľ ho však chcete, pripevnite ho pántami.
 • Vyberte si vhodné miesto, kde položíte netkanú fóliu pod pieskovisko. Musí byť väčšia ako rám (napr. pod rám 150 x 150 cm položte fóliu 170 x 170 cm).
 • Na fóliu položte hotový rám, ktorý vyplníte pieskom.

TIP: Ak použijete hrubšie drevené hranoly, nemusíte sa zdržiavať montážou sedadiel.

Tip na ekologické drevené pieskovisko

Ak chcete vašim deťom dopriať skutočný kontakt s prírodou a postaviť 100 % ekologické pieskovisko, použite neopracovanú guľatinu, teda dlhšie a hrubšie pníky s kôrou. Guľatinu môžete prepojiť dvoma spôsobmi.

Hračky do pieskoviska

 • Z pníkov vytvorte obvodovú konštrukciu a jednoducho ju prepojte dlhšími skrutkami. Takéto pieskovisko musí byť položené na rovnom povrchu a bude prirodzene nižšie.
 • Z guľatiny s menším priemerom môžete vyskladať aj niekoľko poschodí. V tomto prípade musíte na koncoch guľatiny vyrezať „U-čka“, pomocou ktorých ju prepojíte.

Pieskovisko na balkón

Ak chcete vašim deťom dopriať hru „na vlastnom piesočku“, no nemáte záhradu, pieskovisko na balkón je veľmi dobrým riešením. V obchodoch dostanete produkty rôzneho tvaru a veľkosti. Základné modely plastových pieskovísk stoja od cca 15 eur. Cena rôznych vychytávok ako pieskoviská v tvare lode, korytnačky alebo pňa sa pohybuje od 30 eur vyššie.

Pieskovisko na balkón si môžete samozrejme vyrobiť i sami. Vhodným materiálom je drevo. Jediný rozdiel spočíva v tom, že musí mať dno. Drevený rám jednoducho upevníte napríklad na OSB dosku a tú potiahnete fóliou, aby ste zabránili jej vlhnutiu.

Akýmsi kompromisom medzi vlastnoručne vyrobeným a kupovaným pieskoviskom sú drevené montované pieskoviská s dnom. Stoja od cca 30 do 200 eur. Drahšie modely sú väčšinou vybavené poklopom, strieškou alebo je k nim pripojená šmykľavka. Funguje to tak, že si kúpite rozložené dosky, ktoré si pospájate sami. Montáž je zrovnateľná s klasickým montovaným nábytkom. Takéto pieskovisko môžete umiestniť na balkón alebo terasu, ale i na záhradu.

Obľúbené plastové a drevené pieskoviská

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Komentáre

14/08/2020 14:51
Maca

Pieskovisko by malo byť súčasťou detstva. Je z toho síce špina, ale radosť pri pečení koláčikov stojí za to.

19/03/2022 19:53
Linda

pieskovisko mame doma, okrem deti sa tam nikto iny nehraje, tvoria sa tam hrady, babovky. Deti su spokojne

29/04/2022 22:07
Nikola

pieskovisko pre deti sme nevyrabali, ale kupili sme hotove z garden life

01/05/2022 19:41
Poliana

detom sme teraz kupili detske ihrisko s pieskoviskom a su nadšene, hraju si každy den

27/05/2022 18:57
Hooda

nevyrabali sme, ale kupili sme to ako hotovu ohradku a piesok tiež

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 03.08.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.