Ako sa zbaviť drobného stavebného odpadu? Cena a odvoz stavebného odpadu

Rekonštruujete alebo ste sa pustili do jarného upratovania, teraz stojíte nad kopou tehál, dosák, lepeniek a iného odpadu, a neviete kam s ním? Drobný stavebný odpad nepatrí medzi zmesový či separovaný odpad a ani do prírody.

Ako sa zbaviť drobného stavebného odpadu?

Pozrite sa, ako s ním správne naložiť a koľko vás bude stáť jeho likvidácia.

Čo je stavebný odpad

Drobný stavebný odpad je definovaný ako odpad, ktorý vzniká pri bežných udržiavacích prácach na dome, byte, chalupe, záhrade či garáži, pričom nesmie obsahovať nebezpečný odpad alebo látky. Ako pomôcka vám poslúži aj definícia, podľa ktorej je medzi drobný stavebný odpad zaradený ten odpad, ktorý vznikol pri prácach, na ktoré ste si nemuseli vybaviť stavebné povolenie (poprípade podať stavebné ohlásenie).

Napríklad na búracie práce, a to i v prípade zbúrania starej stodoly na vašom pozemku, už musíte spolupracovať so stavebným úradom. Ak by ste sa teda chceli zbaviť odpadu, ktorý vznikne takouto cestou, určite sa dopredu poraďte na úrade osobne. Ako presne s odpadom naložiť, môžu totiž upravovať aj konkrétne všeobecne záväzné nariadenia daného mesta či obce.

Medzi drobný stavebný odpad patrí:

 • Kamenivozemina
 • Kachličky, dlažby, keramická dlažba
 • Piesok a malta
 • Sadra, sadrové dosky, sadrokartón
 • Dechtová lepenka, odpadová dechtová lepenka
 • Cementvápno
 • Tehly – plné, odľahčené, tehlová drvina
 • Zrkadlá, sklo s drôtenou vložkou, sklolaminát (aj staré okná)
 • Umývadlá a toalety
 • Úlomky betónu
 • Škvarobetón
 • Stavebná suť
 • Linoleum
 • Strešná krytina – cementová a pálená
 • Umakart
 • Tvárnice – škvarobetónové, plné betónové, pórobetónové

Drobný stavebný odpad - zoznam

Čo do drobného stavebného odpadu nepatrí:

 • Separovaný odpad: papier, sklo, plast a kov
 • Zmesový odpad: nevytriedený odpad a všetko čo nepatrí do separovaného zberu
 • Biologicky rozložiteľný odpad: napr. tráva, konáre, burina, lístie...
 • Objemný odpad: napr. starý nábytok, kuchynské linky
 • Nebezpečný odpad: Odpad, ktorý má aspoň jednu nebezpečnú vlastnosť (napr. toxicitu, horľavosť, výbušnosť) – žiarivky, farby a živice s obsahom nebezpečných látok, lepidlá, batérie, akumulátory, motorové oleje a kvapaliny, obaly so zvyškami nebezpečných látok, stavebný odpad s obsahom azbestu, tlakové nádoby, filtračné materiály, olejové filtre, textílie kontaminované nebezpečnými látkami, kyseliny, rozpúšťadlá, pesticídy, fotochemické látky...
 • Elektro-odpad a časti z neho: Všetky elektronické a elektrické zariadenia - malé a veľké domáce spotrebiče, počítače, kancelárska technika, lampy, televízory, ručné alebo záhradné elektrické náradie (kosačky, vŕtačky, brúsky atď.), biela technika, elektronické hračky atď.

Kam vyhodiť polystyrén, tepelnú izoláciu a znečistený odpad

Pri niektorých predmetoch je celkom náročné určiť, kam presne by sme ich mali vyhodiť. Prvou takto špecifickou kategóriou je odpad, od ktorého nie je možné oddeliť maltu, betón či smolu, napríklad kovové tyčky zo starého plota alebo plastové odpadové rúry. Znečistený kovový, plastový či sklenený odpad nepatrí medzi separovaný, zmesový ani drobný stavebný odpad. Správne by ste ho mali vhodiť do kontajnera na objemný odpad, ak však chcete mať srdce na mieste a istotu, že budú tieto predmety riadne zrecyklované, kontaktujte zberný dvor, poprípade firmy, ktoré sa venujú recyklácii drobného stavebného odpadu.

Väčšie kusy polystyrénu patria na zberný dvor

Polystyrén je druh plastu. Do žltých kontajnerov určených na plastový odpad však môžete vhadzovať len malé kúsky polystyrénu. Tie väčšie je potrebné odniesť priamo na zberný dvor, poprípade vyhodiť do veľkokapacitného kontajnera v obci. Napríklad v Košiciach pred cca 3 rokmi platilo, že občan mesta môže do zberného dvora doniesť maximálne 5 vriec polystyrénu. Ak sa vám teda nahromadí väčšie množstvo tohto materiálu, je taktiež dobré sa vopred informovať.

TIP: Niektorí predajcovia zabezpečujú pri kúpe nového polystyrénu aj spätný zber toho starého. Jednou z nich je napríklad firma ISOVER.

Izolačné materiály, napríklad sklená vata, sú separované taktiež v závislosti od daného mesta či obce. Niekde sú súčasťou drobného stavebného odpadu, inde patria do odpadu objemového alebo dokonca do žltých kontajnerov na plast. Bohužiaľ, ani v tomto prípade vám nemôžeme poradiť presne, opäť sa musíte informovať na príslušnom zbernom dvore alebo úrade.

Kde vyviesť stavebný odpad

Pravdepodobne to vie každý z vás, avšak pre istotu, stavebný, no ani žiaden iný odpad, nepatrí do lesa, na pole za dedinu alebo do rieky. Drobný stavebný odpad taktiež nemôžete vhadzovať do nádob na separovaný alebo zmesový odpad. Ak je vo vašom meste alebo v obci zriadený zberný dvor, stavebný odpad ste povinní odovzdať tam.

Obce, ktoré nemajú zriadené zberné dvory, sú zo zákona povinné zabezpečiť podľa potreby, minimálne však 2-krát ročne, zber a prepravu drobných stavebných odpadov (platí aj pre objemný a nebezpečný odpad), v množstve max. 1 na občana, ak v nich nebol zabezpečený množstvový zber. Hovoríme teda napríklad o veľkokapacitných kontajneroch

POZOR: Drobný stavebný odpad musíte odovzdať vždy v mieste vášho trvalého bydliska, kde platíte miestny poplatok za komunálne a drobné stavebné odpady.

Ako vyniesť stavebný odpad

O tom, či v zbernom dvore uznajú to, čo prinesiete, za drobný stavebný odpad, rozhoduje aj spôsob, akým ho prinesiete. Povolené sú napríklad:

 • Fúrik s objemom do 60 litrov (0,06 m³) alebo nosnosťou do 250 kilogramov (0,25 tony)
 • Prívesný vozík s objemom do 0,7 m³ alebo nosnosťou do 750 kilogramov (0,75 tony)
 • Vrecia s objemom do 0,08 m³

Drobný stavebný odpad môžete vyniesť vo vreciach, fúriku alebo v prívesnom vozíku

Ak by ste si prenajali dodávku alebo prívesný vozík s nosnosťou do 2,5 tony, a odpad priniesli týmto spôsobom, v zbernom dvore ho už nemusia klasifikovať za drobný stavebný odpad. Každý zberný dvor môže mať aj v tomto smere vlastné podmienky, preto je dobré sa dopredu informovať.

Drobný stavebný odpad – poplatky

V roku 2016 vstúpil do platnosti zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, podľa ktorého je každý občan, ktorý odovzdá drobný stavebný odpad v zbernom dvore, povinní zaplatiť poplatok za jeho likvidáciu (prevzatie). Presná výška poplatku je pritom vždy stanovená všeobecne záväzným nariadením daného mesta alebo obce.

Predtým, ako sa rozhodnete drobný stavebný odpad naložiť na prívesný vozík a odniesť na zberný dvor, si preto radšej overte výšku poplatku aj podmienky, za ktorých ho môžete odovzdať vo vašom mieste bydliska. Napríklad v Košiciach bol od 1. 1. 2020 miestny poplatok za drobný stavebný odpad zrušený, čo však platí len pri odovzdaní max. 1 m³ drobného stavebného odpadu na občana za rok. V Prešove zaplatíte za kilogram DOS 0,040 eura, v Bratislave je to 0,078 eura/kg.

Tipy na svojpomocnú recykláciu stavebného odpadu

Slovíčko recyklácia (veľmi zjednodušene) označuje proces, pri ktorom sa akýkoľvek odpad premení na „niečo nové“, opäť použiteľné. Ak drobný stavebný odpad odovzdáte na zbernom dvore, podstatná časť z neho bude skutočne zrecyklovaná, napríklad na nový stavebný materiál. Veľkú časť drobného stavebného odpadu však viete recyklovať aj vy. Tu je niekoľko tipov, ako na to:

 • Ak vám po rekonštrukcii či stavbe ostane neporušený stavebný materiál, určite ho nevyhadzujte. Môžete ho odložiť a využiť pri ďalších prácach, možnosťou je aj jeho predaj za symbolickú cenu alebo za odvoz, samozrejme, môžete ho napríklad i darovať susedom, rodine či známym.
 • Kúsky betónu a tehál, medzi ktoré nie je zamiešaný žiaden nebezpečný odpad alebo látky, môžete pokojne zabetónovať napríklad do základov, čím dokonca znížite spotrebu nového betónu.
 • Drobný kovový odpad, napríklad hrdzavé rúrky, klince a iné súčiastky, môžete využiť taktiež ako výstuž v betóne.
 • Kúsky minerálnej či sklenej vaty a polystyrén môžete využiť na zateplenie psích búd alebo záhradného domčeka, poprípade ich odložiť a využívať na drobné opravy.
 • Staré okná v rámoch sú ideálnym materiálom na stavbu skleníka.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 12.07.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...