Ako sa zbaviť slimákov bezdomovcov

Sú ničiteľmi úrod a obavou mnohých záhradkárov. Tieto malé slizké tvory bez ulity sa vyskytujú na miestach s vysokou vlhkosťou, keďže väčšiny ich tela je tvorené vodou a produkujú obrovské množstvo hlienu.

Slizniak - škodca záhrad

V našich podmienkach sa môžeme stretnúť najmä s druhom Arion lusitanicus (Slizovec iberský), Bielzia coerulans (Slizniak karpatský) a Limax cinereo-niger (Slizniak pásavý). Slimáky bez ulity nazývaní i plži (ľudovo aj slimáci bezdomovci) sú najviac aktívne v noci, kedy dokážu doslova zdevastovať úrodu. Ako sa zbaviť ich dobiedzania v záhradkách?  

Babské rady ako na slizniakov

1. Bylinky                

Vysaďte vo svojej záhradke aromatické rastliny ako cibuľa, pažítka, cesnak, šalviu či tymián. Svojou vôňou slizniakov prirodzene odpudzujú.

2. Polievajte ráno

Zrejme túto zásadu už dávno dodržiavate, skúste však obmedziť polievanie vo večerných hodinách. Tento jednoduchý trik naruší optimálne prostredie pre nažívanie slimákovbezdomovcov.

3. Zbierajte a nastrašte pasce

Tento proces je náročnejší na čas, pretože sa každý večer vydávate na lov. Keď všetkých slimákov vo vašej záhradke pozbierate, nastáva ťažšia časť, kedy ich musíte prerezať, hodiť do PET fľaše, počkať kým sa rozložia a poliať nimi kompost.

Slimáky bez ulít si radi pochutnajú na pivných kvasinkách, ktoré sú zároveň ich skazou. Jednoduchú pascu vyrobíte zo spodnej časti plastovej flaše alebo z téglika z jogurtu, ktorý naplníte do polovice pivom. Prípadne si v záhradkárskych potrebách zakúpte plastovú pascu na slizniaky, ktorej návnadu taktiež tvorí lahodné pivko. Slimáky vôni piva neodolajú a utopia sa v ňom. 

4. Kávová usadenina 

Káva je dokonalou pomôckou v boji proti týmto škodcom. Nasypte okolo svojej úrody kávovú usadeninu a máte postarané.

5. Pomôžu sliepky

Ak máte doma sliepky či kačky, neváhajte ich vypustiť na záhradu. V podstate im tým ponúknete malý dezert a obe strany budú spokojné.

 

Chemická ochrana proti slizniakom

Pokiaľ sa chcete zbaviť slimákov pomocou chemických prípravkov ponúkame vám najvyužívanejšie a najoverenejšie z nich.  Buďte však opatrný pri ich používaní a dôkladne si prečítajte návod na použitie.

Granule proti slimákom Ferramol

Tento chemický prípravok je vo forme granúl, ktoré sú na báze fosforečnanu železitého. Rozsypete ich po záhradke, do oblastí, kde sa slimáky vyskytujú najčastejšie. Po ich zjedení sa stiahnu do podzemných úkrytov, kde uhynú. Cena granúl Ferramol je 10€ za kilové balenie.

Granule proti slimákom

Prášok na slimáky Nemaslug

Prípravok je vo forme prášku, riedi sa s čistou vodou a nalieva sa do pôdy. Obsahuje mikroskopické hlístice, ktoré napadajú slimáky. Tie behom 3 - 5 dni  prestávajú jesť a následne hynú.

Natria Sepiolit - prírodná bariéra proti slimákom

Natria - Sepiolit

Predstavuje prírodnú bariéru proti slimákom. Natria je prírodný ílovitý minerálny kameň, produkt pôsobí na princípe vysušovania, čím vytvára podmienky nepriaznivé pre slimáky a dehydruje ich. Po kontakte s týmto materiálom sa stiahnu späť. Nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudí či domácich miláčikov.

 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...Publikované dňa: 20.06.2017
Hodnotenie článku:
(88.4%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v zime! Ako vyrobiť krmivo či krmítko pre vtáky? Poradíme, čo dať jesť vtáčikom v zime!

Elektrické deky, vyhrievacie podložky a papuče spríjemnia zimné dni Elektrické deky, vyhrievacie podložky a papuče spríjemnia zimné dni

Elektrické deky, podložky a ostatné pomôcky vás príjemne zahrejú a pomôžu aj s mnohými zdravotnými ťažkosťami. Poradíme vám, ako si vybrať správne.

Ako správne skladovať pneumatiky mimo sezóny? Poslúži stojan či služba uskladnenia pneumatík Ako správne skladovať pneumatiky mimo sezóny? Poslúži stojan či služba uskladnenia pneumatík


Komentáre

21/06/2017 13:38
Ivan

z vlasnej skusnosti mozem potvrdit, ze pivova kura naozaj funguje. Akurat mi je luto toho piva, ale rad si so slimakmi dam tiez :-)

Pridať komentár