Ako sa zbaviť slimákov bezdomovcov

Sú ničiteľmi úrod a obavou mnohých záhradkárov. Tieto malé slizké tvory bez ulity sa vyskytujú na miestach s vysokou vlhkosťou, keďže väčšiny ich tela je tvorené vodou a produkujú obrovské množstvo hlienu.

Ako sa zbaviť slizniakov v záhrade?

V našich podmienkach sa môžeme stretnúť najmä s druhom Arion lusitanicus (Slizovec iberský), Bielzia coerulans (Slizniak karpatský) a Limax cinereo-niger (Slizniak pásavý).

Slimáky bez ulity nazývaní i plži (ľudovo aj slimáci bezdomovci) sú najviac aktívne v noci, kedy dokážu doslova zdevastovať úrodu. Ako sa zbaviť ich dobiedzania v záhradkách?

Babské rady ako na slizniakov

Bylinky aj cibuľa

Vysaďte vo svojej záhradke aromatické rastliny, ktoré svojo uvôňou prirodzene odpudzujú slizniakov:

  • cibuľa
  • pažítka
  • cesnak
  • šalvia
  • tymián

Záhradu polievajte ráno

Zrejme túto zásadu už dávno dodržiavate, ak však predsalen nie, potom skúste obmedziť polievanie vo večerných hodinách.

Slizniak - škodca záhrad

Tento jednoduchý trik naruší optimálne prostredie pre nažívanie slimákov bezdomovcov.

Zbierajte a nastrašte pasce

Tento proces je náročnejší na čas, pretože sa každý večer vydávate na lov. Keď všetkých slimákov vo vašej záhradke pozbierate, nastáva ťažšia časť, kedy sa ich musíte zbaviť. Skúsení záhradkári radi prerezať, hodiť do PET fľaše, počkať kým sa rozložia a poliať nimi kompost.

Pivo na slizniaky?

Slimáky bez ulít si radi pochutnajú na pivných kvasinkách, ktoré sú zároveň ich skazou. Jednoduchú pascu vyrobíte zo spodnej časti plastovej flaše alebo z téglika z jogurtu, ktorý naplníte do polovice pivom.

Prípadne si v záhradkárskych potrebách zakúpte plastovú pascu na slizniaky, ktorej návnadu taktiež tvorí lahodné pivko. Slimáky vôni piva neodolajú a utopia sa v ňom. 

Kávová usadenina 

Káva je dokonalou pomôckou v boji proti týmto škodcom. Kávovú usadeninu nasypte okolo svojej úrody a máte postarané.

Pomôžu aj sliepky

Ak máte doma sliepky či kačky, neváhajte ich vypustiť na záhradu. V podstate im tým ponúknete malý dezert a obe strany budú spokojné.

Chemická ochrana proti slizniakom

Pokiaľ sa chcete zbaviť slimákov pomocou chemických prípravkov ponúkame vám najvyužívanejšie a najoverenejšie produkty na našom trhu.

Granule proti slimákom

Pri ich používaní buďte opatrní, dôkladne si prečítajte návod na použitie a dodržujte všetky odporúčané bezpečnostné opatrenia pri aplikácií ochrany.

Starší produkt, ktorý sa už nepredáva

Prášok na slimáky Nemaslug - prípravok vo forme prášku, riedi sa s čistou vodou a nalieva sa do pôdy. Obsahuje mikroskopické hlístice, ktoré napadajú slimáky. Tie počas 3 - 5 dní po konzumácií prášku prestávajú jesť a následne hynú. Kúpite ho však výnimočne a iba v niektorých záhradkárstvach.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

21/06/2017 13:38
Ivan

z vlasnej skusnosti mozem potvrdit, ze pivova kura naozaj funguje. Akurat mi je luto toho piva, ale rad si so slimakmi dam tiez :-)

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.Publikované dňa: 20.06.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(84.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cenaAko namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cena

Chcete umiestniť televízor na stenu, ale neviete si poradiť s trčiacimi káblami? Poradíme vám, ako si vybrať správny držiak na televízor, ako pripevniť TV na stenu a ako skryť káble z TV.

Ako pripevniť závesné hojdacie kresloAko pripevniť závesné hojdacie kreslo

Závesné hojdacie kreslo je praktický bytový doplnok so všestranným využitím. Viete, ako závesné hojdacie kreslo bezpečne zavesiť?

Ako nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtaniaAko nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtania

Spôsobov zavesenia kvetináča je hneď niekoľko. Prezradíme vám, ako inštalovať závesný kvetináč i to, ako ho zavesiť bez vŕtania.