Ako sa zbaviť slimákov bezdomovcov

Sú ničiteľmi úrod a obavou mnohých záhradkárov. Tieto malé slizké tvory bez ulity sa vyskytujú na miestach s vysokou vlhkosťou, keďže väčšiny ich tela je tvorené vodou a produkujú obrovské množstvo hlienu.

Slizniak - škodca záhrad

V našich podmienkach sa môžeme stretnúť najmä s druhom Arion lusitanicus (Slizovec iberský), Bielzia coerulans (Slizniak karpatský) a Limax cinereo-niger (Slizniak pásavý). Slimáky bez ulity nazývaní i plži (ľudovo aj slimáci bezdomovci) sú najviac aktívne v noci, kedy dokážu doslova zdevastovať úrodu. Ako sa zbaviť ich dobiedzania v záhradkách?  

Babské rady ako na slizniakov

1. Bylinky                

Vysaďte vo svojej záhradke aromatické rastliny ako cibuľa, pažítka, cesnak, šalviu či tymián. Svojou vôňou slizniakov prirodzene odpudzujú.

2. Polievajte ráno

Zrejme túto zásadu už dávno dodržiavate, skúste však obmedziť polievanie vo večerných hodinách. Tento jednoduchý trik naruší optimálne prostredie pre nažívanie slimákovbezdomovcov.

3. Zbierajte a nastrašte pasce

Tento proces je náročnejší na čas, pretože sa každý večer vydávate na lov. Keď všetkých slimákov vo vašej záhradke pozbierate, nastáva ťažšia časť, kedy ich musíte prerezať, hodiť do PET fľaše, počkať kým sa rozložia a poliať nimi kompost.

Slimáky bez ulít si radi pochutnajú na pivných kvasinkách, ktoré sú zároveň ich skazou. Jednoduchú pascu vyrobíte zo spodnej časti plastovej flaše alebo z téglika z jogurtu, ktorý naplníte do polovice pivom. Prípadne si v záhradkárskych potrebách zakúpte plastovú pascu na slizniaky, ktorej návnadu taktiež tvorí lahodné pivko. Slimáky vôni piva neodolajú a utopia sa v ňom. 

4. Kávová usadenina 

Káva je dokonalou pomôckou v boji proti týmto škodcom. Nasypte okolo svojej úrody kávovú usadeninu a máte postarané.

5. Pomôžu sliepky

Ak máte doma sliepky či kačky, neváhajte ich vypustiť na záhradu. V podstate im tým ponúknete malý dezert a obe strany budú spokojné.

 

Chemická ochrana proti slizniakom

Pokiaľ sa chcete zbaviť slimákov pomocou chemických prípravkov ponúkame vám najvyužívanejšie a najoverenejšie z nich.  Buďte však opatrný pri ich používaní a dôkladne si prečítajte návod na použitie.

Granule proti slimákom Ferramol

Tento chemický prípravok je vo forme granúl, ktoré sú na báze fosforečnanu železitého. Rozsypete ich po záhradke, do oblastí, kde sa slimáky vyskytujú najčastejšie. Po ich zjedení sa stiahnu do podzemných úkrytov, kde uhynú. Cena granúl Ferramol je 10€ za kilové balenie.

Granule proti slimákom

Prášok na slimáky Nemaslug

Prípravok je vo forme prášku, riedi sa s čistou vodou a nalieva sa do pôdy. Obsahuje mikroskopické hlístice, ktoré napadajú slimáky. Tie behom 3 - 5 dni  prestávajú jesť a následne hynú.

Natria Sepiolit - prírodná bariéra proti slimákom

Natria - Sepiolit

Predstavuje prírodnú bariéru proti slimákom. Natria je prírodný ílovitý minerálny kameň, produkt pôsobí na princípe vysušovania, čím vytvára podmienky nepriaznivé pre slimáky a dehydruje ich. Po kontakte s týmto materiálom sa stiahnu späť. Nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudí či domácich miláčikov.

 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 20.06.2017
Hodnotenie článku:
(91%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN Samozavlažovacie kvetináče aj na balkón na bylinky. Závesné sú IN

Mnoho záhradkárov dnes využíva samozavlažovacie kvetináče na balkóny, terasy alebo tie, ktoré možno zavesiť na zábradlie a podobne. Dnes vám povieme, prečo sú tieto kvetináče skvelou...

Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo Programovateľné termostatické hlavice na radiátor ušetria až 30% účtu za teplo

Regulácia vykurovania interiéru zabráni plýtvaniu teplom. Prečítajte si náš článok o termostatických ventiloch a termostatických hlaviciach na radiátor, v ktorom nájdete všetko podstatné.

Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z Parozábrana na strop, pod sadrokartón aj plech - Návod od A po Z

Zobytnenie podkrovia, či už dodatočné alebo pri realizácii novostavby si vyžaduje dôkladné zateplenie strechy. Pri tomto procese je dôležité správne použitie tzv. parozábrany. Čitajte a...


Komentáre

21/06/2017 13:38
Ivan

z vlasnej skusnosti mozem potvrdit, ze pivova kura naozaj funguje. Akurat mi je luto toho piva, ale rad si so slimakmi dam tiez :-)

Pridať komentár