Ako sa zbaviť švábov či ploštíc v byte?

Ak ich máte doma, značí to riadny problém. Zbaviť sa ich je asi také ťažké ako odstrániť soľ z morskej vody. Nie je to však nemožné. Treba si však uvedomiť, že šváby sú hmyz, ktorému prekáža iba máločo a málokto.

Šváby sú veľmi odolný hmyz

Jeden šváb znamená prítomnosť ďalších. Na našej planéte žijú už viac ako 350 miliónov rokov a ich podoba sa prakticky nezmenila. Jediné, čo sa šváby za milióny rokov na našej planéte naučili, je neskonalá výdrž. Dôvod, prečo ich máte v byte, je prostý. Hľadajú si potravu a naše obydlia sú neobmedzeným zdrojom potravy. Rovnako tak sa môže stať, že si môžete takéhoto škodcu priniesť z prechodného pobytu v hoteloch alebo penziónoch.

Účinné prípravky na odstránenie švábov a ďalších škodcov

Šváby, ploštice a rus domový

Pravdepodobne teraz budete radi, že žijete na Slovensku. Vo svete sa vyskytuje približne 3 500 druhov švábov (Blattodea Blattaria), no na Slovensku žije iba 10 známych druhov. Čo sa samotných švábov týka, ide o hmyz vajcovitého tvaru o veľkosti približne 20 – 25 mm. Sú typické hnedkastým sfarbením a ich telo prekrývajú blanité krídla. Málokedy ich však používajú na lietanie.

Susedným druhom tohto škodcu je Rus domový, ktorý je o niečo menší (15 mm), no rovnako vytrvalý. Vyskytujú sa prakticky všade. V zásade na teplých miestach, kde je vlhko a minimum svetla. Sú to predovšetkým nočné tvory. Živia sa všetkým, čo je organické a spolunažívanie s ľuďmi je pre ne teda ideálne. Práve kvôli ich strave sú šváby pôvodcami mnohých alergií a astiem.

Podobným škodcom – parazitom, ktorý má rovnakú schopnosť prežívať, je Ploštica posteľná, ktorá je síce menšia (5 – 9 mm), no rovnako otravná. Častý výskyt je práve v miestach, kde človek spáva (posteľ, posteľná bielizeň). Jej činnosť sa prejavuje aj uhryznutiami, ktoré sú sprevádzané červenými fľakmi na pokožke. Ako sa zbaviť švábov a ako ich zlikvidovať? Poďme na to.

Chémia a postreky proti švábom

Ťažký a zdĺhavý boj. To vás čaká, ak máte šváby v byte či dome. Prípravky, ktoré použijete, nemusia byť vôbec účinné. Švábom buď nechutia, alebo im vôbec nevadia. Prípravky proti švábom majú za účel jediné, šváby zneškodniť, zničiť, zahubiť. Jedným z prípravkov je sprej PROTECT®, ktorý sa vyznačuje dlhotrvajúcim účinkom a zbaví vás švábov, ploštíc či obyčajných mravcov.

Jedným z ďalších prípravkov je krieda proti hmyzu, ktorá však nemusí účinkovať, šváby sa totiž naučili takýmto statickým prípravkom odolávať. Rovnako tak účinným prostriedkom by mohol byť aj Biotoll univerzál, ktorý pomáha pri hubení švábov, ploštíc, mravcov, pavúkov a múch. Ceny týchto prípravkov sa pohybujú od 2 do 4 €.

Postreky na šváby a ploštice

Dezinsekcia

Samotná dezinsekcia je zameraná na všetky druhy hmyzu a iných škodcov. Ide o kombináciu biologických, chemických opatrení v rámci ničenia škodlivého hmyzu a škodcov. Úlohou je hmyz postupne zneškodniť a rovnako tak zabrániť jeho hniezdeniu a rozmnožovaniu. Úlohou je zistiť, kde sa šváby zdržiavajú, resp. kde hniezdia a pomocou niekoľkých zásahov šváby úplne zneškodniť. Ide teda o kombináciu nástrah a postrekov.

Deratizácia švábov a ploštíc

Obráťte sa na profesionálov. Ak ide o vaše bezpečie a nechcete sa strachovať, že počet švábov vo vašom byte či dome ešte vzrastie, jednoznačne kontaktujte deratizačné spoločnosti. Tie sa zamerajú na celoplošné ničenie švábov, ploštíc či iného škodlivého hmyzu. V závislosti od spôsobu ničenia a takisto od rozlohy zamoreného priestranstva závisí aj cena deratizácie, napríklad deratizácia 3-izbového bytu sa pohybuje od 150 €. Účinnosť je však takmer 100 %.

Dôležitá je prevencia

Dôležitá v boji s plošticami je prevencia. Vyskúšajte napríklad lepiacu pásku alebo fazuľové listy. Oblepte páskou nožičky postele a odsuňte ju od steny. Vďaka šmykľavému povrchu sa ploštice, v prípade, že ich máte doma, do postele nedostanú, čiže sa nebudete musieť obávať štípancov. Pred štípancami od ploštíc vás ochránia aj fazuľové listy. Je to pasca pre ploštice - pichľavé štetinky na listoch dokážu prepichnúť nohy ploštice, čo vedie k jej úhynu.

V prípade, že často cestujete, nezabúdajte na starostlivosť o batožinu, aby ste si z dovolenky nepriniesli neželaný suvenír. Ploštice sa totiž môžu dostať do vášho oblečenia alebo topánok a vy si ich prinesiete, bez toho, aby ste to čo len tušili, domov. Oblečenie si preto zbaľte do vrecka, najlepšie vákuového obalu, a po príchode domov ho postupne operte na minimálne 60 stupňoch a potom ožehlite. Pre istotu povysávajte a očistite aj svoju batožinu/kufor, nezabudnite následne vyčistiť aj nádobu vysávača. Povysávať by ste mali aj svoje auto, ak sa dá, tak použite aj špeciálnu dymovnicu proti hmyzu.

Parný "kúpeľ"

V prípade, že sa ploštice dostanú do teploty vyššej ako 50 °C, ich bielkoviny sa zrazia a uhynú (preto v boji proti plošticiam pomáha, keď oblečenie periete na 60 stupňoch a viac). Keďže ploštice bez potravy vydržia aj 5 mesiacov, môžu skryté v škárach prečkať všetky vaše pokusy o ich zničenie. Skvelým pomocníkom je v tomto prípade parný čistič, s ktorým sa vám podarí vyčistiť každú škáru. Čistenie zvyčajne treba opakovať.

Zbavte sa napadnutých predmetov či nábytku

Možno sa vám to bude zdať ako prvoplánové, no popravde ide o účinný spôsob. Ak sa zbavíte vecí alebo predmetov, kde sa šváby zdržiavajú alebo hniezdia, určite je väčšia šanca, že šváby z bytu či domu dostanete skôr.

Na záver tu pre vás máme rady, ktoré sa týkajú výskytu a zneškodňovania švábov. Recepty ako ocot alebo kyselina citrónová sú v tomto prípade neúčinné a nič nevyriešia. Ak chcete zistiť prítomnosť švábov, navlhčite mokrú handru a položte ju napríklad do tmavého rohu miestnosti. Ak šváby pod handrou budú, máte s nimi určite dočinenia. Ak máte podozrenie, problém riešte urgentne. Ak chcete nastaviť pasce, prilákajte šváby. Grunt (káva) alebo cukor a borax sú skvelými návnadami.

Účinné prípravky na odstránenie švábov a ďalších škodcov

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

09/07/2017 22:10
Ivo

Veľmi dobre napísané musím povedať. Nie len povrchne vymenované možnosti, ale konkrétne rady. Ja osobne som mal problém s plošticami. Ale išlo o problém so zakúpeným matracom. Takže sme ho vyhodili a problém bol vyriešený.

09/05/2018 21:26
Lenka kovacova

Neviem čo mám robiť ket suceda ma šváby a ja som ich dostala od nej lebo ma v byte bordel

13/08/2018 06:36
pavol cina

Mam domasvabi a ne viem sa icg zbavit

07/10/2019 00:05
Adriana Gaborova

Dobri ja. som nasla tiez bite švaba neviem co mam robit

30/11/2020 01:44
Simy

Uz asi mesiac mam problem zo svabmi striekam cistim ale furt jedneho najdem

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 03.07.2017
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rady, ako presvetliť tmavú obývačku, chodbu či kuchyňuRady, ako presvetliť tmavú obývačku, chodbu či kuchyňu

Ak máte pocit, že sa do vášho bytu neviete zmestiť, všetko je príliš stiesnené a tmavé, nemusíte sa ihneď sťahovať. Niekedy stačí vymeniť skutočne iba zopár drobností.

Protipožiarna ochrana v bytoch a domoch – vytvorte si únikové cesty a protipožiarny plánProtipožiarna ochrana v bytoch a domoch – vytvorte si únikové cesty a protipožiarny plán

Prevencia je najlepšia ochrana. Každý by mal ovládať zásady požiarnej bezpečnosti, ako požiaru v budovách predchádzať a mať pripravené únikové cesty, ktoré v prípade núdze bude môcť...

Rady a tipy, ako rýchlo a dôkladne upratať nielen pred VianocamiRady a tipy, ako rýchlo a dôkladne upratať nielen pred Vianocami

V dnešnom článku vám dáme pár tipov na to, ako upratovanie bytu zefektívniť. A nemusíte ich využiť len vtedy, keď sa blížia sviatky.