Ako vybrať domáci trezor na peniaze, cennosti či zbrane? Populárne sú zabudované i nábytkové trezory

Slovo trezor je jednoznačne pojmom, ktorý evokuje dojem bezpečia. Pre zlodejov je to zasa znak toho, že sa v ňom nachádza niečo cenné, čo je možné speňažiť. Ak pri výbere domáceho trezora dodržíte určité pravidlá, cennosti z neho sa k zlodejom nedostanú. Malý domáci trezor je stále lepšou voľbou ako vkladať cennosti do ponožky alebo do skrine. Domáce trezory ponúkajú skutočné bezpečie. Aké sú najlepšie? Koľko stoja? Dozviete sa v našom článku.

Domáci trezor

Pozor! Nakupujte u predajcov trezory, ktoré automaticky disponujú aj certifikátom o teste bezpečnosti. Testovanie je vykonávané podľa noriem Európskej únie alebo na základe testovaní konkrétnej spoločnosti či štátu.

Obľúbené domáce trezory

Účel použitia trezoru

Chcete z vášho trezoru banku, šperkovnicu alebo sklad zbraní? Tu sa to všetko začína. Účel využitia trezoru totiž rozhoduje o všetkých ďalších parametroch, ku ktorým sa postupne dostaneme. Bezpečnostné parametre trezoru, veľkosť, spôsob zámkového vybavenia, inštalácia a certifikáty.

Nákup trezora nie je bežnou zležitosťou. Pred jeho kúpou musíte vedieť, čo bude váš domáci trezor chrániť. Našťastie dnes vybrať trezor podľa účelu nie je problém. Trezor kúpite presne podľa určenia. Bezpečnostné trezory pre peniaze, zbrane, cennosti, dokumenty a podobne. Výnimkou nie sú ani trezory zabudovateľné do steny. Každý predajca vám v tejto oblasti poradí najlepšie ako vie. Výber trezoru musí byť precízny a musí kvalitatívne zodpovedať hodnote vecí, ktoré chceme v trezore skladovať.

Veľkosť a hmotnosť trezoru

Opäť rozhoduje účel použitia trezoru. Preto je potrebné si uvedomiť, že ak budete do trezoru ukladať cennosti, časom sa jeho objem bude plniť ,a teda musíte rátať s určitou obmedzenou kapacitou. Mini trezor na šperky je logickou voľbou, no iné domáce trezory, ktoré budú slúžiť na dokumenty, peniaze a iné cennosti sa môžu naplniť rýchlejšie.

Otvorený domáci trezor

Výrobca vám vždy odporučí, aby ste mysleli do budúcna, pretože investujete do kvality a bezpečnosti, a to sa i s odstupom času oplatí. Samotná veľkosť je určite limitovaná aj tým, kam chcete domáci trezor umiestniť. Hmotnosť trezora nie je tak smerodajná. Môže to značiť, že bolo použitého viac materiálu, no i tak sa oplatí riadiť spomínaným certifikátom. Ťažký totiž neznamená aj bezpečný. Materiálom je najčastejšie plech, betón, oceľ, prípadne pancier. Hmotnosť vás môže teda zaujímať iba z hľadiska manipulácie.

Technológia zámkového systému

Štandardne sú dnes hlavné tri druhy zámkových systémov. Takisto zámky ako také sú certifikované a sú súčasťou testovania bezpečnosti trezora. Čo sa týka certifikátov zámkového systému, môžu byť označené písmenom od A po D, pričom D značí najbezpečnejší druh zámku. Aké sú možnosti a fungovania zámkových systémov?

Bezpečnostný kľúč – trezorový zámok na kľúč alebo bezpečnostný kľúč trezora je štandardným druhom zámku pri mnohých trezoroch. Postupne sa však stáva pre mnohých používateľov nekomfortným, pretože strata kľúča môže značiť problém. Ak si však kľúč dobre strážite, dostať sa do trezoru bez neho je prakticky nemožné.

Mechanický bezpečnostný zámok – mechanický číselník je známym systémom uzamykania trezoru. Otočný číselník nastavíte na kombináciu, ktorú si zapamätáte a jednoducho aplikujete pri jeho otváraní.

Elektronický kombinačný zámok – jednoducho povedané trezor na kód. Patrí medzi najfrekventovanejšie systémy uzamykania trezorov. Trezor uzamyká číselná kombinácia (3 až 12 čísel), ktorá musí byť zadaná v správnom poradí a niekedy dokonca i v zadanom časovom intervale. Treba však dávať pozor na lacné trezory s takýmto kódovaním, aby nenastali kombinácie s chybovým hlásením aj pri správnom zadaní kódu. Nezabúdajte, že takýto zámok je potrebné napájať batériou.

Biometrický trezorový zámok – najnovší druh bezpečnostného zámku funguje na princípe ako z filmu Mission Impossible. Biometrický systém trezoru otvorí ten váš iba v prípade odtlačku prstu.

Bezpečnostné certifikáty

Certifikácia trezoru je jedným z najdôležitejších parametrov. Ak chcete obsah trezoru poistiť, certifikácia je niečo, čo požaduje ak poisťovňa. Certifikát o bezpečnosti trezoru je akousi garanciou a znakom kvality. Aby sme však nehovorili o 100 % bezpečnosti, musíme pripomenúť, že profesionálni zlodeji v prípade dostatočného technického vybavenia a dostatku času, dokážu prelomiť zámok mnohých trezorov.

Trezor s elektronickým kombinačným zámkom

Kvalitný trezor s certifikátom, ale túto šancu značne eliminuje. Hlavnými kritériami pri získavaní certifikátu domáceho trezoru je teda doba odolnosti trezoru a použite rôzneho náradia. Špecifikáciou sú aj trezory na zbrane, ktoré musia byť vybavené tzv. odporovými jednotkami (RU 15/30...). Prvý údaj hovorí o čiastočnom prelomení a druhý údaj RU je pre úplné vniknutie do trezoru. Aby v tom mal laik jasno, vyššie číslo značí vyššiu bezpečnosť.

Celosvetové určenie triedy trezorov:

  • Trieda S1 a S2: Ide o mini trezory, resp. najlacnejšie trezory, ktoré ale sú testované podľa noriem EÚ. Takýto trezor je vybavený aspoň jedným zámkom kategórie A a RU odporom (10/10) prípadne (10/20). V prípade týchto noriem označených ako EN11431 či EN14450 je certifikát schopný poistiť cennosti do výšky 1 100 a 3 000 eur v prípade triedy S2.
  • Trieda 0.: Neznamená, to, že trezor triedy 0 je úplne nepoužiteľný. Do domácností alebo kancelárií pre uskladnenie dokumentov alebo menších súm peňazí takýto trezor postačí. Tieto trezory disponujú zámkovým systémom typu A a RU (30/30).
  • Trieda I.: Opäť podobne ako v prípade predchádzajúceho trezoru ide o trezor určený do domácností a pre malé podniky, kde uschovávate menšie sumy prípadne malé strelné zbrane. Systém bezpečnostného zámku je kategórie A a RU (30/50).
  • Trieda II.: Pri trezoroch II. triedy môžeme hovoriť o bezpečnosti, ktorá sa už postará o hodnotné šperky, vyšší obnos peňazí (do 40 000 eur). V prípade takejto certifikácie vám poisťovňa pri odcudzení vecí z trezoru uhradí práve sumu do tejto výšky. Podmienkou týchto trezorov je aspoň jeden zámok kategórie A a RU (50/80) alebo viac.
  • Trieda III.: Ide už o vysoko zabezpečené trezory, ktoré disponujú aspoň jedným zámkom typu B a RU (80/120). Skôr ako pre domácnosti a kancelárie sú určené pre podniky s cennými dokumentmi a hotovosťou do 133 000 eur, ktorej vyplatenie na základe certifikátu uhradí poisťovňa aj v prípade odcudzenia.
  • Trieda IV. a V.: Kategória trezorov IV. a V. je určená pre finančné podniky. Trezory sú väčších rozmerov a sú zabezpečené minimálne dvoma zámkami typu B a RU (120/180) alebo až (180/270). Trezory sú často zvnútra vyplnené betónovou vložkou a je možné v nich uložiť cennosti s hodnotu až do výšky 250 000 eur.
  • Trieda VI. a VII.: Trezory vyrábané na objednávku a podľa presných rozmerov klienta. Pri triede VI. je RU na úrovni (270/400) a viac. Hodnota RU v prípade triedy VII. môže byť v číslach (3000/4100) a viac. Bezpečnostné zámky sú v kategórii C až D a musia byť minimálne dva. Pri týchto trezoroch prelomenie nie je reálne možné. Označiť ich môžeme za nedobytné.

Umiestnenie trezoru

Tento parameter sme síce dali do poradia ďalej, no to, kde trezor reálne chcete umiestniť by ste mali vedieť už pred samotnou kúpou. Zvoliť môžete klasický voľne stojaci domáci trezor. Býva zvyčajne o niečo väčší a ťažší ako napríklad tzv. nábytkový trezor. Takýto trezor by mal byť súčasťou nábytku, resp. môže aj voľne stáť, no mal by byť rozhodne skrytý a pevne pripevnený aspoň skrutkami. Najvyšší level bezpečnosti, kedy máte istotu, že trezor tak ľahko nezmizne je zabudovaný trezor do steny či podlahy.

Trezor s mechanickým bezpečnostným zámkom

Zabudovaný trezor v podlahe či stene ja najrafinovanejším a najbezpečnejším riešením. V takom prípade je však ideálne, ak na tento krok myslíte už dopredu a vyčleníte mu miesto. Pri takomto druhu trezoru je ešte viac potrebné dbať na správnu veľkosť trezoru a jeho účel.

Ceny domácich trezorov

Lacný domáci trezor? Nie, určite to nie je najlepšia cesta. Ak máte myslieť na adekvátnu bezpečnosť vašich cenností, každý predajca vám odporučí, že investovať sa oplatí. Ak hovoríme o domácich trezoroch, môžete investovať do trezorov v hodnote 30, 50, 80 eur, no do akej miery účel splnia je otázne. Zlatou strednou cestou môžu byť trezory určené pre zabudovanie do nábytku alebo do steny či podlahy s certifikátom v cenovej relácii okolo 200 až 250 eur.

Ak však chcete bezpečný trezor s certifikátom, ktorý sa postará o vaše šperky, hotovosť či zbrane, určite zainvestujte do vyššej bezpečnostnej kategórie. Pre domácnosť je to kategória I. alebo II. Vyššia kategória pre domácnosť je luxusom, no samozrejme, záleží to od vašich požiadaviek. V kategórii I. a II. vás môže dobrý trezor vyjsť na 400 až 1 500 eur.

Obľúbené domáce trezory

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 24.01.2019
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Interiérové a exteriérové fólie na okná – výhody, nevýhody

Interiérové alebo exteriérové fólie? Pozrieme sa na ich výhody a nevýhody a tiež na to, pre koho sú lepšou voľbou interiérové a pre koho zas exteriérové fólie.

Povinná výbava auta na STK na Slovensku a v zahraničíPovinná výbava auta na STK na Slovensku a v zahraničí

Povinná výbava sa musí nachádzať v každom jednom osobnom automobile, ktoré vyjde na cestu. Pri jej nedodržaní vám hrozí pokuta vo výške do 50 eur.

Návod, ako správne separovať odpad v domácnosti. Kam patrí kov, tetrapak či farby?Návod, ako správne separovať odpad v domácnosti. Kam patrí kov, tetrapak či farby?

Separujete? A ste si istí, že separujete správne? Alebo neseparujete vôbec? Triedenie odpadu v skutočnosti nie je až také jednoduché, na druhej strane to pri troške snahy zvládne aj malé...