Aj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíky

Aj vaša dcéra sa rada hrá na starostlivú mamičku? Okrem obľúbenej bábiky jej nesmie chýbať kočík. Ak aktuálne zvažujete jeho kúpu, poradíme vám, ktoré patria medzi obľúbené a čo si pri ich výbere všímať.

Detský kočík pre bábiky

Dôležitý je nielen vzhľad, ale aj typ, materiál či príslušenstvo.

Obľúbené modely kočíkov pre bábiky


Kde sa vzali?

Mysleli ste si, že kočíky pre bábiky tu boli vždy? Možno vás prekvapíme, ale ich história je pomerne krátka. V minulosti sa na vozenie bábik používali rôzne druhy drevených vozíkov. Až s príchodom prvého kočíka sa začali objavovať ich repliky, ktoré sa tešia obľube medzi dievčatami v rôznom veku. Ponuka trhu je skutočne bohatá.

Kočík nie je len obyčajnou hračkou

Deti v každom veku túžia napodobňovať svojich rodičov v čomkoľvek, čo robia. Inak to nie je ani v starostlivosti o bábätko. Dievčatká a malé slečny sa s obľubou hrajú na mamičky a opakujú rovnaké zvyky ako ich mama. Prostredníctvom hier, a teda aj pri tej s bábikami, rozvíjajú nielen svoju fantáziu, predstavivosť a jemnú motoriku.

Rozširujú svoju slovnú zásobu, zdokonaľujú komunikačné schopnosti a začínajú chápať, čo mama pre dieťa robí, aby bolo pokojné a spokojné. Tieto aspekty vo výraznej miere prispievajú k formovaniu charakteru a zrelosti dieťaťa.

Športový kočík pre bábiky pre deti do 3 rokov

Kočík podľa veku

Ten, ktorý je vhodný pre najmenšie deti, nespĺňa kritériá, ktoré vyžadujú a sú vhodné pre staršie slečny. Pri výbere kočíka pre bábiky zvážte, čo je pre vaše dieťa vzhľadom na vek vhodné.

  • Pre deti do 3 rokov – vyberte kočík, ktorý je nielen ľahko ovládateľný, ľahká by mala byť aj jeho konštrukcia. Pre najmenšie deti sú zároveň vhodné také kočíky pre bábiky, ktoré v prípade, že dieťa omrzia odveziete vo veľkom kočiari alebo ľahko prenesiete v ruke. Kočíky sú ideálne pre malé bábiky, zväčša sú z jedného kusa a niektoré typy slúžia napr. aj ako chodítko.
  • Pre deti od 2 do 4 rokov – pri starších deťoch berte do úvahy aj veľkosť bábiky, ktorú bude vaše dieťa voziť. Kočíky pre túto vekovú kategóriu sú väčšie, ťažšie a stabilnejšie. Pri niektorých typoch sa už dá nadstavovať napr. výška rukoväte, čiže z kočíka vaše dieťa tak rýchlo „nevyrastie“. Súčasťou už býva výbava v podobe bezpečnostných pásov alebo tašky.
  • Pre deti od 3 do 8 rokov – v tejto kategórii nájdete hlboké, športové, ale i kombinované kočíky, ktoré dizajnom dokonale kopírujú reálne kočíky pre bábätká. Na konštrukciu sa už samostatne upevňuje autosedačka, vanička či športová časť pre bábiku. Kočíky pre staršie slečny sú ťažšie a vyrobené z pevných materiálov.

Typy kočíkov

  • Hlboké kočíky – ich výhoda je v tom, že sa do nich zmestí akákoľvek bábika a azda najviac sa vzhľadom podobajú na kočíky reálne. Vďaka pevnej konštrukcii a nastaviteľnej rukoväti vydržia dlhšie a rastú s dieťaťom.
  • Športové a golfové kočíky – jednoducho sa ovládajú, sú ľahké a nezaberú veľa miesta. Nevýhodou môže byť to, že sa do kočíkov tohto typu nemusia zmestiť väčšie bábiky a horšie jazdia v teréne.
  • Dizajnové a retro kočíky – medzi deťmi i mamičkami sa čoraz viac tešia obľube. Ich prevedenie je kvalitné a nadčasové, zahrajú sa s nimi aj mladší súrodenci.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kočíky pre bábiky

Ako vybrať detský kočík pre bábiky?

Pri výbere kočíka pre bábiky nemyslite len na farbu, veľkosť a použitý materiál. Ktoré parametre sú skutočne dôležité?

Materiál

Ponuka detských kočíkov pre bábiky je skutočne široká a jednotlivé typy sa odlišujú nielen cenou, ale aj použitým materiálom. Konštrukcia môže byť plastová, kovová (alebo kombinácia oboch materiálov), drevená alebo z prútia. Plast a kov bývajú často kombinované s látkou.

Plast sa zvyčajne používa pri buginách a športových kočíkoch. Životnosť plastu nie je vysoká, najmä pokiaľ ho bude dieťa používať dlho na slnku. Plasty, najmä tie lacnejšie, môžu vyblednúť a skrehnúť. Pri plastovej konštrukcii myslite na to, že zaručuje menšiu stabilitu hračky v porovnaní s kovovou alebo drevenou konštrukciou.

Drevo a prútie sa najčastejšie používa pri retro kočíkoch pre bábiky. Drevo i prútie sú spracované dizajnovo a sú nielen hračkou, ale aj ozdobou. Pri kočíkoch z týchto materiálov je ťažisko nižšie, vďaka čomu majú výbornú stabilitu. Výška rukoväte sa zvyčajne nedá nastaviť, preto ide o vhodnú voľbu pre menšie deti.

Odľahčená kovová konštrukcia je častou voľbou pri kočíkoch pre bábiky. Ide o pevný materiál, ktorý vydrží aj drsnejšie zaobchádzanie. Kovový podvozok nájdete na športových, hlbokých aj kombinovaných kočíkoch. Vyslovene kovový kočík nenájdete, vždy ide o kombináciu s inými materiálmi.

Najlepšia je nastaviteľná rukoväť

Myslite na to, že vaše dieťa musí mať ruky na kočíku v pohodlnej výške a rukoväť by mala zároveň byť buď potiahnutá gumou, alebo penou a ergonomicky tvarovaná. Kočíky s nastaviteľnou rukoväťou v rozsahu 25 až 30 cm sú univerzálne a v zásade vhodné pre dieťa v každom veku. V opačnom prípade platí:

  • výška 40 – 55 cm od zeme je vhodná pre dievčatá vo veku veku 1 – 2 roky,
  • výška 55 – 65 cm od zeme je vhodná pre dievčatá vo veku 2 – 3 rokov (prvé buginky, kočiariky mini a midi),
  • výška 65 – 70 cm od zeme je ideálna pre deti od 3-4 rokov (bohatý výber kočíkov),
  • výška 70 – 75 cm od zeme je vhodná pre deti od 4-6 rokov (veľké kočíky pre bábiky).

Plastový kočík pre bábiky pre väčšie dievča

Kolieska

To, z akého materiálu sú kolieska vyrobené, do značnej miery ovplyvňuje životnosť kočíka pre bábiky. Kolieska by mali byť plynulé a tiché, nemali by sa zadrhávať. Vybrať si môžete kolieska z gumy, tvrdenej peny či plastu, ktoré sa, samozrejme, opotrebujú najskôr. Pogumované kolieska za vyznačujú dlhou životnosťou, sú totiž odolnejšie proti zodratiu a poškodeniu v porovnaní napr. s plastovými. 

Hmotnosť a stabilita kočíka

Stabilita je dôležitá, čo sa týka bezpečnosti. Žiaden kočík síce nie je úplne odolný proti prevrhnutiu, avšak niektoré sú stabilnejšie ako iné. Stabilita súvisí s tvarom konštrukcie a s hmotnosťou. Ťažšie konštrukcie (3 až 5 kg) sú automaticky stabilnejšie a lepšie si poradia s nerovnosťami na ceste. Ľahšie kočíky sú vhodné pre menšie deti, pretože sa s nimi poľahky manipuluje a sú obratné. Stabilita nie je taká veľká, preto môže občas dôjsť k prevrhnutiu kočíka.

Príslušenstvo

Aj tá najmenšia „mamička“ túži po kočíku, ktorý perfektne kopíruje ten reálny. Medzi žiadané príslušenstvo detských kočíkov pre bábiky patrí nákupný košík, strieška, dáždnik, slnečník, ale aj bezpečnostné pásy, ktoré chránia bábiku pred vypadnutím.

Prútený kočík pre bábiky

Farba

Farebné prevedenie kočíkov je skutočne široké. Okrem toho, že by ste pri výbere farby kočíka mali akceptovať rozhodnutie vášho dieťaťa, myslite na to, že ho nekupujete na jeden rok. Bledé farby sú háklivé na zašpinenie, naopak, výrazné môžu rýchlo vyblednúť. V každom prípade ide o hračku pre vaše dieťa, nekazte mu radosť a nevnucujte mu svoj názor. Inak sa raz dva stane, že kočík bude bez povšimnutia stáť v kúte detskej izby.

Údržbu nepodceňujte

Plast a kov sa čistia ľahko, avšak pri dreve, prútí a textile to môže byť ťažšie. V prípade, že sa nachádzajú na kočíku textilné časti, všimnite si, či sa dajú zložiť. V ideálnom prípade by poťahy kočíka mali byť odnímateľné a vhodné na čistenie. Pri drevených kočíkoch je dôležité ošetrenie dreva (farba a lak), zvyčajne sa dá čistiť mäkkou vlhkou handričkou. Po čistení treba drevo, samozrejme, vysušiť. Na sušenie nezabudnite ani pri kove, aby nedošlo ku korózii.

Cena nie je vysoká

Pri výbere kočíka pre bábiky si dajte skutočne záležať. V prvom rade by mal byť stabilný, bezpečný, ľahko ovládateľný a zdravotne nezávadný. Cena by mala zodpovedať kvalite. Kočík pre bábiky nie je hračkou na jednu sezónu, oplatí sa do neho investovať. Cena sa premieta do kvality spracovania i množstva doplnkov, drahšie kočíky sú zvyčajne bezpečnejšie a ponúka viac možností nastavenia. Jednoduché športové a golfové kočíky pre bábiky kúpite do 30 eur. Zvyčajne ide o kombinácie plastu, kovu a textílií. Za cenu 30 až 80 eur už kúpite nielen kvalitné športové kočíky, ale aj hlboké a kombinované kočíky. Nezriedka disponujú nastaviteľnou rukoväťou, majú pogumované kolieska či sklápaciu striešku. Trendy retro kočíky a modely s bohatým príslušenstvom sú dostupné od 80 eur. Často ide o napodobeniny skutočných kočíkov. Obľúbené sú kočíky pre bábiky New Baby, Smoby, Cybex alebo Doris.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujíma vás o detských kočíkoch ešte niečo? Chcete sa podeliť o svoje skúsenosti? K dispozícii sú vám komentáre pod článkom.

Od akého veku sú kočíky pre bábiky vhodné?

Kočík pre bábiky môžete malej slečne zaobstarať už vo veku 18 mesiacov. Max. vek nie je určený, avšak s kočíkom pre bábiky sa môže pokojne hrať aj 10-ročné dievčatko, otázkou je, či ju to v takom veku bude ešte baviť.

Prečo používať kočík pre bábiky?

Vďaka tejto hračke si dieťa rozvíja predstavivosť, zdokonaľuje svoje komunikačné schopnosti a rozvíja slovnú zásobu. Kočík pre bábiky podporuje taktiež fyzickú aktivitu dieťaťa

Môžu sa s kočíkom pre bábiky hrať aj chlapci?

Áno, pokojne sa s ním môžu zahrať aj chlapci. Z rovnaké dôvodu ako pre diievčatá, môže ísť o prínosnú hračku.

Obľúbené modely kočíkov pre bábiky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

09/06/2024 21:18
Olina

mam doma párik a kedže je syn starší, tak dcera sa miesto s kočikami hrala s odražadlom a vozila sa na roznych kolobežkových a zviercích odražadlach z cyklospecialit a to bola vo svojom živle

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...Publikované dňa: 13.11.2018
Posledná aktualizácia: 19.04.2023
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

(Montessori) Učiaca veža pre deti – ako vybrať? Najlepšia je rastúca(Montessori) Učiaca veža pre deti – ako vybrať? Najlepšia je rastúca

Uvažujete nad kúpou učiacej veže pre deti, avšak neviete, ktorá je tá najlepšia? V našom článku vám poradíme ako vybrať bezpečnú a kvalitnú učiacu vežu, ktorá vám bude slúžiť roky.

Ultraľahké detské bicykle WOOM. Nový alebo z bazáru?Ultraľahké detské bicykle WOOM. Nový alebo z bazáru?

Bicykle Woom sú extrémne ľahké, dokonca výrazne ľahšie (cca o 40 %) ako bežné detské bicykle. Aké sú výhody kúpy nového a bazárového bicykla Woom? 

Rastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhodyRastúci nábytok pre deti (rastúce písacie stoly, stoličky, postele) – výhody a nevýhody