Aj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíky

Aj vaša dcéra sa rada hrá na starostlivú mamičku? Okrem obľúbenej bábiky jej nesmie chýbať ani kočík. Ak aktuálne zvažujete jeho kúpu poradíme vám, ktoré patria medzi obľúbené a čo si pri ich výbere všímať.

Detský kočík pre bábiky

Dôležité sú viaceré parametre, nielen jeho vzhľad.

Obľúbené modely kočíkov pre bábiky

Kde sa vzali?

Mysleli ste si, že kočíky pre bábiky tu boli vždy? Trošku váš názor poupravíme, ich história je totiž pomerne krátka. V minulosti sa na vozenie bábik používali rôzne druhy drevených vozíkov. Až s príchodom prvého kočíka sa začali objavovať ich repliky, ktoré sa tešia obľube medzi dievčatami v rôznom veku. Ponuka trhu je skutočne bohatá.

Kočík nie je len obyčajnou hračkou

Deti v každom veku túžia napodobňovať svojich rodičov v čomkoľvek, čo robia. Inak tomu nie je ani v starostlivosti o bábätko. Dievčatká a malé slečny sa s obľubou hrajú na mamičky a opakujú rovnaké zvyky, ako ich mama. Prostredníctvom hier a teda aj pri tej s bábikami rozvíjajú nielen svoju fantáziu, predstavivosť a jemnú motoriku.

Športový kočík pre bábiky pre deti do 3 rokov

Rozširujú svoju slovnú zásobu, zdokonaľujú komunikačné schopnosti a začínajú chápať, čo mama pre dieťa robí, aby bolo pokojné a spokojné. Tieto aspekty vo výraznej miere prispievajú k formovaniu charakteru a zrelosti dieťaťa.

Kočík podľa veku

Ten, ktorý je vhodný pre najmenšie deti, nespĺňa kritériá, ktoré vyžadujú a sú vhodné pre staršie slečny. Pri výbere kočíka pre bábiky zvážte, čo je pre vaše dieťa vzhľadom na vek vhodné.

  • Pre deti do 3 rokov – vyberte kočík, ktorý je nielen ľahko ovládateľný, ľahká by mala byť aj jeho konštrukcia. Pre najmenšie deti sú zároveň vhodné také kočíky pre bábiky, ktoré v prípade, že dieťa omrzia odveziete vo veľkom kočiari alebo ľahko prenesiete v ruke. Kočíky sú ideálne pre malé bábiky, zväčša sú z jedného kusu a niektoré typy slúžia napr. aj ako chodítko.
  • Pre deti od 2 do 4 rokov – pri starších deťom berte do úvahy aj veľkosť bábiky, ktorú bude vaše dieťa voziť. Kočíky pre túto vekovú kategóriu sú väčšie, ťažšie a stabilnejšie. Pri niektorých typoch sa už dá nadstavovať napr. výška rukoväte, čiže z kočíka vaše dieťa tak rýchlo „nevyrastie“. Súčasťou už býva aj výbava v podobe bezpečnostných pásov alebo tašky.
  • Pre deti od 3 do 8 rokov – v tejto kategórii nájdete hlboké, športové ale i kombinované kočíky, ktoré dizajnom dokonale kopírujú reálne kočíky pre bábätká. Na konštrukciu sa už samostatne upevňuje autosedačka, vanička či športová časť pre bábiku. Kočíky pre staršie slečny sú ťažšie a vyrobené z pevných materiálov.

Typy kočíkov

  • Hlboké kočíky – ich výhoda je v tom, že sa do nich zmestí akákoľvek bábika a azda najviac sa vzhľadom podobajú na kočíky reálne. Vďaka pevnej konštrukcii a nastaviteľnej rukoväti vydržia dlhšie a rastú s dieťaťom.
  • Športové a golfové kočíky – jednoducho sa ovládajú, sú ľahké a nezaberú veľa miesta. Nevýhodou môže byť to, že sa do kočíkov tohto typu nemusia zmestiť väčšie bábiky a horšie jazdia v teréne.
  • Dizajnové a retro kočíky - medzi deťmi ale i mamičkami sa čoraz viac tešia obľube. Ich prevedenie je kvalitné a nadčasové, zahrajú sa s nimi aj mladší súrodenci

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kočíky pre bábiky

Dôležité parametre kočíka

Pri výbere kočíka pre bábiky nemyslite len na farbu, veľkosť a použitý materiál. Ktoré parametre sú skutočne dôležité?

Rukoväť

Myslite na to, že vaše dieťa musí mať ruky na kočíku v pohodlnej výške a rukoväť by mala zároveň byť buď potiahnutá gumou alebo penou a ergonomicky tvarovaná. Kočíky s nastaviteľnou rukoväťou v rozsahu 25 až 30 cm sú univerzálne a v zásade vhodné pre dieťa v každom veku. V opačnom prípade platí:

  • výška 55-65 cm od zeme je vhodná pre dievčatá vo veku 2-3 rokov (prvé buginky, kočiariky mini a midi)
  • výška 65-70 cm od zeme je ideálna pre deti od 3-4 rokov (bohatý výber kočíkov)
  • výška 70-75 cm od zeme je vhodná pre deti od 4-6 rokov (veľké kočíky pre bábiky)

Materiál

Na trhu nájdete skutočne kočíky od výmyslu sveta. Navzájom sa líšia nielen vzhľadom a cenou ale i použitým materiálom. Keďže ide o hračku pre vaše dieťa, vsaďte na kvalitný materiál a lacným kočíkom pre bábiky, ktoré môžu byť často až nebezpečné sa radšej vyhýbajte.

Plastový kočík pre bábiky pre väčšie dievča

Medzi najčastejšie použité materiály patrí a plast, kov alebo kombinácia oboch materiálov. Plastové konštrukcie zaručujú menšiu stabilitu ako hračky kovové a ich cena je o čosi vyššia. Milovníci originálneho dizajnu môžu siahnuť po retro drevených či prútených kočíkoch pre bábiky.

Kolieska

To, z akého materiálu sú vyrobené do značnej miery ovplyvňuje aj životnosť kočíka pre bábiky. Vybrať si môžete kolieska z gumy, tvrdenej peny či plastu, ktoré sa samozrejme opotrebujú najskôr.

Príslušenstvo

Aj tá najmenšia „mamička“ túži po kočíku, ktorý perfektne kopíruje ten reálny. Medzi žiadané príslušenstvo detských kočíkov pre bábiky patrí nákupný košík, striešku, dáždnik, slnečník ale i bezpečnostné pásy, ktoré chránia bábiku pred vypadnutím.

Farba

Farebné prevedenie kočíkov je skutočne široké. Okrem toho, že by ste pri výbere farby kočíka mali akceptovať rozhodnutie vášho dieťaťa myslite tiež na to, že ho nekupujete na jeden rok. Bledé farby sú háklivé na zašpinenie, naopak výrazné môžu rýchlo vyblednúť. V ideálnom prípade by poťahy kočíka mohli byť odnímateľné a vhodné na čistenie. V každom prípade ide o hračku pre vaše dieťa, nekazte mu radosť a nevnucujte mu svoj názor. Inak sa raz dva stane, že kočík bude bez povšimnutia stáť v kúte detskej izby.

Rada na záver

Pri výbere kočíka pre bábiky si dajte skutočne záležať. V prvom rade by mal byť stabilný, bezpečný, ľahko ovládateľný a zdravotne nezávadný. Cena by mala zodpovedať kvalite. Kočík pre bábiky nie je hračkou na jednu sezónu, oplatí sa do neho investovať.

Obľúbené modely kočíkov pre bábiky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 13.11.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkouHracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...

Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?

Pre deti len to najlepšie a to aj v prípade, že vyberáte pre svoju ratolesť príbor či riad. Ak sa neviete zorientovať v ponuke trhu, nechajte si poradiť. Čo všetko si pri kúpe treba...

Hélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasuHélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasu

Hélium na párty dokáže vďaka svojim vlastnostiam vyčariť úsmev na tvárach mnohých detí, ale aj dospelých. Okrem toho, že  hélium vo vzduchu udrží balóny , dokáže udržať i  vysokú úroveň...