Chodítko pre deti: Vyberte si z tých najlepších podľa recenzií

V mnohých rodinách patria chodítka k povinnej výbave pre dieťa v prvom roku života. Na druhej strane je však mnoho rodičov, ktorí riešia dilemu, či je vôbec chodítko pre dieťa vhodnou voľbou. Viete sa v nich orientovať?

Najlepšie chodítka pre deti

Tzv. pavúky sú v ponuke detských kamenných obchodov i na internete. Okrem podpory pri prvých krôčikoch vášho drobca zahŕňajú mnohé chodítka zábavné aktivity, zvuky a svetielka na zabavenie. Potrebuje však vaše dieťa pavúka na to, aby sa naučilo chodiť?

Obľúbené detské chodítka


Aktívne detské chodítko alebo pavúk pre deti

Väčšina detí sa v prvom roku života začína stavať na nohy a začína robiť prvé kroky. Rodičia často siahnu po chodítku, aby mu ich uľahčili. V ponuke sú klasické sedacie chodítka a aktívne chodítka. Odkedy používať chodítko pre deti? Klasické chodítka sa môžu používať zvyčajne od 8 mesiacov do doby, kým dieťa nezačne chodiť samo. V chodítku má dieťa prístup takmer všade. 

Detské chodítko na tlačenie, teda aktívne chodítko, je vhodné na použitie od približne 9 mesiacov. Tento typ pomáha dieťaťu zdokonaľovať chôdzu a v prípade, že máte dievčatko, zároveň slúži namiesto kočíka pre bábiky. Považované je za bezpečnejší variant.

Ak chcete podporiť jemnú motoriku svojho dieťaťa, vyberte mu interaktívne chodítko. Obsahuje rôzne motorické hračky, puzzle, zrkadielka, hudobné nástroje, často má tabuľku na kreslenie, dá sa na ňom pustiť zvuk. Pri výbere zohľadnite počet a druh prvkov. Dané hračky by nemali slúžiť iba na hru, ale tiež podporiť rozvoj dieťaťa – motorika, logické myslenie, fantázia atď. Vybrať si môžete i chodítko pre deti 3v1, ktoré môžete z pavúka prerobiť na aktívne chodítko na tlačenie alebo upraviť tak, aby malo opierku chrbta. Dobrou voľbou sú i chodítka 2v1, ktoré môžete poskladať na učiacu vežu.

Najlepšie chodítka na trhu

Chodítko pre deti – áno, či nie?

Názory na používanie pavúka pre deti sa rôznia. Rodičia si zväčša chodítko pochvaľujú, pretože ich aspoň na chvíľu odbremení a svoje dieťa nemusia pozorne sledovať na každom kroku. Lekári však majú opačný názor a chodítka (hovoríme o pavúkoch, nie o aktívnych chodítkach) neschvaľujú. Prečo?

Vo väčšine prípadov podľa nich chodítka nenapomáhajú rozvoju chôdze, dokonca môžu vývoj chôdze zbrzdiť. Pavúk nie je z tohto uhla pohľadu vhodný pre jeho nepriaznivý vplyv na vývoj chrbtice, spôsobuje asymetriu dolných končatín pri pohybe. Chodítko údajne nepodporuje ani vývoj obranných reflexov pri chôdzi. Keď dieťa padne pri chôdzi na zadok, tieto reflexy sa aktivujú, keď je v chodítku, nič také sa nedeje. Lekári poukazujú tiež na to, že chodítka spôsobujú problémy s kĺbmi a stuhnutie končatín.

K takýmto negatívnym následkom dochádza predovšetkým vtedy, keď rodičia svoje dieťa posadia do chodítka skôr, ako dokáže úplne chodiť, prípadne ho potrebujú na chvíľu len niekam odložiť. Dieťa sa najprv stavia pri nábytku, opiera sa bokom nožičiek a až po pár dňoch od prvého postavenia zvyčajne začne robiť prvé kroky. Pritom sa opiera o celé chodidlo.

Dieťa obvykle celou nohou na zem nedosiahne a používa tým pádom na chodenie špičky. Podľa pediatrov si dieťa nespevňuje dostatočne chrbticu a svaly. Prvé kroky sú vždy zo strany na stranu, kým dieťa nájde správny balans, v chodítku stojí/sedí rovno, čiže si nespevňuje chrbticu správne. Ohrozené sú i bedrové kĺby keďže je na ne vyvíjaný tlak, pričom kĺby ešte nie sú dostatočne vyvinuté.

Výhody chodítka sú v tom, že neslúži len ako podpora chodenia, ale tiež rozvíja jemnú motoriku dieťaťa. Panely na hranie, ktoré obsahuje väčšina chodítok, im pomáhajú spoznávať farby, zvieratká, zvuky či tvary.

Drevené chodítko

Plastové vs drevené chodítko pre deti

Plast je veľmi jednoduchý na údržbu, je ľahký, avšak nie veľmi ekologický. Ak sa pre plast rozhodnete, mali by ste vyberať zo stabilných chodítok, najlepšie po kombinácii plastu a kovu. Z dreva sú väčšinou vyrobené aktívne chodítka. Ide o prírodný, teda zdravší materiál, dôležité je jeho spracovanie. Chodítko by nemalo byť napustené moridlami ani byť lakované, musí byť dobre opracované, aby sa dieťaťu nedostala do prstov trieska. Drevo je robustné, chodítka z tohto materiálu by preto mali byť preto prirodzene stabilnejšie.

Bezpečnostné prvky

Čo sa bezpečnosti týka, v prvom rade by malo byť chodítko stabilné. Teda mať širokú základňu a dostatočnú hmotnosť. Všímajte si, či sa na vybranom modeli nenachádzajú ostré hrany, prípadne miesta, kde by si dieťa mohlo zaseknúť prst či celú ruku. Najmä pri aktívnych chodítkach je dôležité, aby sa naň nedalo z prednej strany vyliezť. Skladacie chodítka by mali mať bezpečnostné poistky na konštrukcii i kolieskach. Tie by sa mali dať uzamknúť.

Nastavenie výšky a sklonu

Pri aktívnych chodítkach sa niekedy dá nastaviť držadlo, o ktoré sa dieťa opiera. Zvyčajne je možné nastaviť iba sklon, nie výšku. Klasické chodítka (pavúky) umožňujú často nastavenie výšky a polohy. Výškovo nastaviteľná a polohovateľná je samotná konštrukcia, málokedy sa dá nastaviť aj sedadlo. Pokiaľ vaša voľba padla na skákacie chodítko (sedadlo s popruhmi je zavesené na 2 či viacerých vyvýšených podperách), zaujímajte sa o možnosť nastaviť stupne pruženia. Tieto chodítka nie sú primárne určené na skákanie, preto môžete ovládať, ako veľmi a či vôbec má vaše dieťa skackať.

Plastové chodítka pre deti

Kolieska

Na chodítkach sa obvykle nachádzajú 4 kolieska (2 vpredu a 2 vzadu). Predné kolieska by mali byť otočné, aby sa chodítko dalo jednoduchšie ovládať. Podstatný je materiál, z ktorého sú vyrobené. Môže to byť guma/silikón, drevo aj plast. Drevené a plastové kolieska horšie priľnú k povrchu a robia väčší hluk, preto by mali mať aspoň protišmykový pásik z gumy alebo silikónu.

Sedadlo/popruhy

Pri klasických chodítkach je dôležitá úprava sedadla a popruhov. Mali by byť mäkké, aby dieťa netlačili, pružné a široké. Všimnite si, či má pavúk pohodlné operadlo na podopieranie chrbátika dieťaťa.

Rozmery a nosnosť chodítka

Rozmery klasických chodítok sa pohybujú okolo 70 x 60 či 70 x 80 cm. Stretnúť sa môžete aj s robustnejšími modelmi, avšak pri výbere myslite na to, koľko miesta v byte či dome máte, pretože pri pohybe v rozmernejšom chodítku bude dieťa potrebovať viac voľného priestoru.

Pri pavúkoch je nosnosť cca 9 až 12 kg. Pri aktívnych chodítkach údaj o nosnosti nenájdete, avšak zväčša sú určené pre deti od 1 do 3 rokov. Keďže dieťa v chodítku nesedí, len sa oň opiera, nezohráva nosnosť pri výbere veľkú úlohu.

Používanie chodítka pre deti

Rodičia majú v súčasnosti na výber veľmi veľa možností, ako dieťa zabaviť a trochu sa odbremeniť. Pokiaľ uvažujete nad chodítkom len kvôli tomu, aby ste dieťa zabavili, radšej po ňom nesiahajte. Každé dieťa sa vyvíja vlastným tempom a žiadne urýchľovanie nepotrebuje. Zodpovedať otázku, kedy dať dieťa do chodítka a či vôbec, si tak musí každý rodič sám za seba.

Aj v prípade chodítka pravdepodobne platí to, čo v prípade iných vecí – pokiaľ sa používa správne a s mierou, škodiť by nemalo. Keď dieťa nevie samo chodiť či dokonca ani samostatne stáť, nie je prirodzene na chôdzu pripravené. Chodítko mu potom môže viac uškodiť ako pomôcť. Pokiaľ však už váš drobec chodí sám, zvážte, či pomôcku na chodenie vôbec potrebuje. Dbať na bezpečnosť treba totiž v každom prípade – či už sa hrá na deke, v ohrádke alebo „pobehuje“ v chodítku.

Mama a syn

Najčastejšie otázky – FAQ

Ak máte ďalšie otázky a potrebujete poradiť s výberom chodítka, neváhajte nám napísať komentár pod článok. Ochotne vám poradíme.

Akú značku chodítka zvoliť?

Odporúčame vyberať spomedzi takých výrobcov, ktorí sa primárne venujú produktom pre deti. Chodítka Chicco, Baby Mix, 4Baby, Bright Stars alebo Fischer-Price budú dobrou voľbou.

Do akého veku môžeme používať detského chodítko?

Používať ho môžete dovtedy, kým sa doň vaše dieťa zmestí a kým nedosiahne nosnosť modelu. Samozrejme, pokiaľ už vie bezpečne chodiť samo a chodítko ho už nebaví, nie je nutné mu ho nútiť.

Koľko stojí kvalitné detské chodítko?

Cena chodítka sa odvíja od množstva funkcií, bezpečnostných prvkov, prevedenia atď. Detské chodítka sú dostupné v rozmedzí od 30 do 100 eur, za 50 až 70 eur sú k dispozícii veľmi kvalitné a aj pekné kúsky, ktoré vaše dieťa zaujmú.

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...Publikované dňa: 26.10.2018
Posledná aktualizácia: 21.03.2023
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Návod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj ChiccoNávod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj Chicco

ké majú koše na plienky iné výhody a nevýhody, ako sa zorientovať v ponuke a podľa akých kritérií sa rozhodovať pri kúpe? V našom článku vám to prezradíme.

Detský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybraťDetský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybrať

Detský kolotoč na postieľku upúta pozornosť vášho dieťaťa hračkami, melódiu alebo svetelnou projekciou. Prečo kolotoč nad postieľku zavesiť a ako ho správne vybrať? 

Detská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätkoDetská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätko

Večerný kúpeľ patrí obyčajne k príjemnému zakončeniu dňa nielen v prípade dospelých, ale aj detí. V čom najradšej kúpete vaše dieťa vy?