Chodítko pre deti: Vyberte si z tých najlepších podľa recenzií

V mnohých rodinách patria chodítka k povinnej výbave pre dieťa v prvom roku života. Na druhej strane je však mnoho rodičov, ktorí riešia dilemu, či je vôbec chodítko pre dieťa vhodnou voľbou. Viete sa v nich orientovať?

Najlepšie chodítka pre deti

Tzv. pavúky sú v ponuke detských kamenných obchodov i na internete. Okrem podpory pri prvých krôčikoch vášho drobca zahŕňajú mnohé chodítka zábavné aktivity, zvuky a svetielka na zabavenie. Potrebuje však vaše dieťa pavúka na to, aby sa naučilo chodiť?

Obľúbené detské chodítka

Detské chodítko/pavúk pre deti

Väčšina detí sa v prvom roku života začína stavať na nohy a začína robiť prvé kroky. Rodičia často siahnu po chodítku, aby mu ich uľahčili. V ponuke sú klasické sedacie chodítka a aktívne chodítka. Odkedy používať chodítko pre deti? Klasické chodítka sa môžu používať zvyčajne od 8 mesiacov do doby, kým dieťa nezačne chodiť samo. V chodítku má dieťa prístup takmer všade.

Detské chodítko na tlačenie, teda aktívne chodítko, je vhodné na použitie od približne 9 mesiacov. Tento typ pomáha dieťaťu zdokonaľovať chôdzu a v prípade, že máte dievčatko, zároveň slúži namiesto kočíka pre bábiky. Považované je za bezpečnejší variant.

Najlepšie chodítka na trhu

Chodítko pre deti – áno, či nie?

Názory na používanie pavúka pre deti sa rôznia. Rodičia si zväčša chodítko pochvaľujú, pretože ich aspoň na chvíľu odbremení a svoje dieťa nemusia pozorne sledovať na každom kroku. Lekári však majú opačný názor a chodítka neschvaľujú. Prečo?

Plastové chodítka pre deti

Vo väčšine prípadov podľa nich chodítka nenapomáhajú rozvoju chôdze, dokonca môžu vývoj chôdze zbrzdiť. Pavúk nie je z tohto uhla pohľadu vhodný kvôli jeho nepriaznivému vplyvu na vývoj chrbtice, spôsobuje asymetriu dolných končatín pri pohybe. Chodítko údajne nepodporuje ani vývoj obranných reflexov pri chôdzi. Keď dieťa padne pri chôdzi na zadok, tieto reflexy sa aktivujú, keď je v chodítku, nič také sa nedeje. Lekári poukazujú tiež na to, že chodítka spôsobujú problémy s kĺbmi a stuhnutie končatín.

K takýmto negatívnym následkom dochádza predovšetkým vtedy, keď rodičia svoje dieťa posadia do chodítka skôr, ako dokáže úplne chodiť, prípadne ho potrebujú na chvíľu len niekam odložiť. Dieťa sa najprv stavia pri nábytku, opiera sa bokom nožičiek a až po pár dňoch od prvého postavenia zvyčajne začne robiť prvé kroky. Pritom sa opiera o celé chodidlo.

Drevené chodítko

Dieťa obvykle celou nohou na zem nedosiahne a používa tým pádom na chodenie špičky. Podľa pediatrov sidieťa nespevňuje dostatočne chrbticu a svaly. Prvé kroky sú vždy zo strany na stranu, kým dieťa nájde správny balans, v chodítku stojí/sedí rovno, čiže si nespevňuje chrbticu správne. Ohrozené sú i bedrové kĺby keďže je na ne vyvíjaný tlak, pričom kĺby ešte nie sú dostatočne vyvinuté.

Výhody chodítka sú v tom, že neslúži len ako podpora chodenia, ale tiež rozvíja jemnú motoriku dieťaťa. Panely na hranie, ktoré obsahuje väčšina chodítok, im pomáhajú spoznávať farby, zvieratká, zvuky či tvary.

Používanie chodítka pre deti

Rodičia majú v súčasnosti na výber veľmi veľa možností, ako dieťa zabaviť a trochu sa odbremeniť. Pokiaľ uvažujete nad chodítkom len kvôli tomu, aby ste dieťa zabavili, radšej po ňom nesiahajte. Každé dieťa sa vyvíja vlastným tempom a žiadne urýchľovanie nepotrebuje. Zodpovedať otázku, kedy dať dieťa do chodítka a či vôbec, si tak musí každý rodič sám za seba.

Mama a syn

Aj v prípade chodítka pravdepodobne platí to, čo v prípade iných vecí – pokiaľ sa používa správne a s mierou, škodiť by nemalo. Keď dieťa nevie samo chodiť či dokonca ani samostatne stáť, nie je prirodzene na chôdzu pripravené. Chodítko mu potom môže viac uškodiť ako pomôcť. Pokiaľ však už váš drobec chodí sám, zvážte, či pomôcku na chodenie vôbec potrebuje. Dbať na bezpečnosť treba totiž v každom prípade – či už sa hrá na deke, v ohrádke alebo „pobehuje“ v chodítku.

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 26.10.2018
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzie a test kočíkov poradia, ako vybrať najlepší v roku 2020Recenzie a test kočíkov poradia, ako vybrať najlepší v roku 2020

Dieťatko na ceste a vy potrebujete mať celú výbavičku pokope. Okrem oblečenia, hračiek, postieľky, cumlíkov sa rad dostane aj na kočík, ktorého kúpa by mala patriť medzi tie prvé...

Ako vybrať detský fusak do kočíka či autosedačky? Najlepšie sú z ovčej vlny a s kožušinkouAko vybrať detský fusak do kočíka či autosedačky? Najlepšie sú z ovčej vlny a s kožušinkou

Najlepšia odsávačka mlieka je elektrická. Recenzie chvália AventNajlepšia odsávačka mlieka je elektrická. Recenzie chvália Avent

Mnohé mamičky dobre vedia, že s dojčením sa spája i také zariadenie, akým je odsávačka mlieka. Stane sa pre vás pomocníkom na nezaplatenie. Ako si vybrať tú správnu? Sú lepšie ručné či...