Návod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj Chicco

Jednou z najdôležitejších a častých činností po narodení bábätka je prebaľovanie. Ide o častú činnosť, pri ktorej vyvstáva otázka, čo robiť s plienkou? Ideálne by sa mali jednorazové plienky vyhadzovať rovno vonku do smetného koša, pretože začnú po nejakom čase páchnuť. No s každou jednou sa nikomu nechce behať hore-dole. Práve preto je vhodné pouvažovať nad kôšom na plienky.

Ako vybrať kôš na plienky

Zatiaľ čo niektorí používajú domáce odpadkové koše na likvidáciu plienok, iní to považujú za neefektívne a nehygienické. Obrovské množstvo plienok vyžaduje osobitný kôš. Povaha a vôňa odpadu si vyžadujú uzavretý skladovací systém. Rodičia, ktorí uprednostňujú látkové plienky na opakované použitie, budú tiež potrebovať kôš alebo systém dvoch košov na spravovanie bielizne plienok. Aké majú koše na plienky výhody a nevýhody, ako sa zorientovať v ponuke a podľa akých kritérií sa rozhodovať pri kúpe.

Najlepšie koše na plienky


Aké sú výhody koša na plienky?

Mať kôš na plienky nie je úplná nevyhnutnosť. Môžete taktiež využiť pri prebaľovacom pulte klasický kôš. Ak však chcete minimalizovať zápach zo špinavých plienok, ponúka sa vám niekoľko možností. Každú plienku môžete vyhadzovať osobitne. Po chvíli to však každého prestane baviť (hlavne počas noci).

Druhou možnosťou teda zostáva použiť osobitnú nádobu, do ktorej budete vyhadzovať plienky. A keďže klasický kôš po čase začne zapáchať, k dispozícii máte už len špeciálny kôš na plienky. Sú navrhnuté presne na to, aby všetok nepríjemný zápach zachytili. Takže ak si chcete ušetriť čas, energiu a nos, je pre vás najlepšou možnosťou si takýto kôš kúpiť.

Najlepšie koše na plienky

V prvých mesiacoch až rokoch ide o praktickú pomôcku pre každú mamičku. Pravidelné prebaľovanie znamená, že budete musieť denne vyhodiť cca 10 plienok, časom sa toto číslo bude zmenšovať. Vybrali sme pre vás zaujímavé modely košov, ktoré vám s uskladňovaním špinavých plienok pomôžu.

Koše na rôzne typy plienok

Či už používate jednorazové alebo látkové plienky, nemal by kôš na plienky vo vašej domácnosti chýbať. Na výber máte niekoľko možností, ktoré vám každodenné prebaľovanie a starosti s plienkami čo najviac uľahčia.

Látkové plienky

Takéto koše sú špeciálne navrhnuté na to, aby uľahčovali presun plienok k práčke. Tak ako všetky koše na plienky, aj tento má vrchnák, ktorý zabezpečí minimalizáciu úniku zápachu. Koše sú vyrobené z plastu, ktorý je zdraviu neškodný. Môžete ich použiť aj na jednorazové plienky, no po čase ho môžete využiť na triedený aj netriedený odpad. Všetok zápach sa udrží vnútri.

Jednorazové plienky

Všetky koše na vyhadzovanie použitých jednorazových plienok najviac predchádzajú zápachu. Jednoduché použitie spočíva v tom, že otvoríte vrchnák koša a plienku pretlačíte sklopným vrchnákom. Následne už len zatvoríte kôš. Vďaka fólii a sklopnému vrchnáku je okolie chránené pred zápachom. Vrecká do koša sú vyrobené z fólie s antibakteriálnou ochranou, ktorá ničí až 99 % baktérií.

Kôš na jednorazové plienky

Kôš s bezdotykovým zabalením

Tento typ koša taktiež veľmi dobre izoluje zápach zo špinavých plienok. Navyše, má aj jednu skvelú funkciu. Umožňuje bezdotykové zabalenie použitých plienok, pretože plienka sa v koši zabalí do voňavého obalu. Fólia, ktorá obalí plienku, obsahuje tiež antibakteriálnu ochranu, ktorá dokáže zničiť až 99 % baktérií. Kôš má unikátne tesnenie a preklápací valec s piestom, ktorý tlačí zabalené plienky dovnútra koša. Podľa veľkosti koša a plienok sa do neho zmestí 30 – 180 kusov plienok. Manipulácia s košom je veľmi jednoduchá, pretože vám stačí len jedna ruka.

Materiály, z ktorých sa vyrábajú koše

Pri výbere koša na plienky by ste mali okrem typu zvážiť aj materiál. Nielen z hľadiska kvality, ale aj praktickosti, životnosti či dizajnu. Je len na vás, ktorý typ materiálu preferujete. Medzi najčastejšie používané materiály patria plast a kov.

Koše vyrobené z plastu

Väčšina košov je vyrobená z plastu. Najčastejšie používanými plastami, z ktorých sa vyrábajú koše na plienky, sú polyetylén a polypropylén. Polyetylén je odolný proti kyselinám aj zásadám. Je použiteľný do teploty 80 °C. Polypropylén má skoro rovnaké fyzikálno-chemické vlastnosti. Má vysokú odolnosť proti olejom, organickým rozpúšťadlám a alkoholom. Je veľmi odolný nielen proti chemickým látkam, ale je aj proti mechanickým poškodeniam. V bežnom živote má využitie pri výrobe plastových nádob a košov.

Nevýhodami plastov je, že sa po čase opotrebujú a zničia. Plast je síce odolný, ale každá časť môže časom prasknúť a zlomiť sa. Taktiež časom môžu plastové koše prijať do seba zápach z plienok, čo je nevýhoda pri uskladňovaní plienok.

Plastový kôš na plienky

Kovové koše

Kovové koše na plienky sú pevné a vyrobené z ocele odolnej proti zápachu. Nemusíte sa obávať rozbitia a pretrvávajúceho zápachu. Niektoré kovové koše nevyžadujú vrecká. To znamená, že rodičia môžu z dlhodobého hľadiska ušetriť peniaze tým, že sa vyhnú nákladným výmenám. Avšak kovové koše sú zvyčajne menšie a drahšie ako plastové. Takisto obsahujú menej prvkov navyše, ako sú nožné pedále, svorky a zámky.

Dôležité doplnky: pachové filtre, pedál, bezpečnostný zámok

Váš výber môže ovplyvniť nielen materiál, z ktorého je kôš na plienky vyrobený, ale aj niektoré funkcie, ktoré môžu pomôcť zúžiť váš výber. Tieto funkcie pomôžu s celkovou funkciou, hygienickosťou, efektivitou a bezpečnosťou koša.

Svorky na kôš

Nádoby na plienky s vnútorným upínacím systémom sú obľúbené pre kontrolu zápachu, no aj pre bezpečné držanie pri vyprázdňovaní koša. Vnútorné svorky sa zovrú na vrecku/kazete. Keď je vložená plienka, svorky sa uvoľnia buď silou smerom nadol, alebo prostredníctvom mechanického spojenia s uvoľňovacím pedálom. Svorky sa potom vrátia do zatvorenej polohy, aby sa eliminoval ďalší únik zápachu. Keď je kôš na plienky pripravený na vyprázdnenie, svorky ponúkajú dodatočné napätie na kazete, aby sa zabránilo roztrhnutiu a rozliatiu.

Nevýhody upínacieho systému zahŕňajú problémy a poškodenie. Pre niektorých rodičov je ťažké dostať plienky cez ručné svorkové podávanie. Tak sa môžu svorky na uvoľnenie pedálov poškodiť a úplne prestať fungovať.

Kôš na plienky – funkcie

Nožný pedál

Pedále na nohy sú skvelou funkciou pre hygienické a jednoduché použitie koša. Rodičia si užijú slobodu, čo znamená, že sa nebudú musieť dotýkať samotného koša na plienky. Pedál aktivuje veko koša, aby sa zdvihol ľahko, bez použitia rúk. Okrem toho, pre koše na plienky s vnútorným systémom svoriek pedál uvoľní svorky na vloženie plienok. Jedinou nevýhodou nožných pedálov je možnosť rozbitia. Najčastejšie sa to stáva pri košoch, ktoré sú vyrobené z plastu.

Pachové filtre

Pachové filtre občas bývajú súčasťou košov na plienky. Môžu obsahovať disky, ktoré blokujú zápach, a zabudované antibakteriálne látky, ktoré pomáhajú predchádzať rastu baktérií. Pre koše, ktoré takýto doplnok nemajú, sa môžu kúpiť vrecká do koša, ktoré by mali splniť aspoň čiastočne túto funkciu.

Detský bezpečnostný zámok

Ak máte ešte len novorodenca, nemusíte zatiaľ nad detským zámkom rozmýšľať. No vždy je lepšie myslieť o kúsok dopredu a aj vaše dieťa raz vyrastie a zámok by ste vtedy asi veľmi ocenili. Detská poistka je obzvlášť dôležitá, ak používate látkové plienky. Niektoré dizajny bezpečnostných zámkov majú kombináciu nožného pedálu a zaklapávacieho veka, obojručné modely majú zase otočnú západku.

Náhradné kazety a vrecká do koša

Každá značka koša má vlastné typy náplní, takže jedna kazeta sa nemusí hodiť do koša inej značky. Na to je dôležité dávať pozor a vždy vyberať len náplne k danému košu. Z kazety sa postupne vyťahuje nepriepustná fólia, ktorá jednotlivo utesňuje každú použitú plienku. Zabraňuje tak úniku zápachu a obsahu plienky a nehrozí žiadne bakteriálne nebezpečenstvo pre vaše deti.

Náhradné kazety sa vymieňajú v koši jednoducho. Nie je nutná žiadna demontáž ani náradie. Iba sa po odklopení veka koša zdvihne stará prázdna kazeta a vloží nová.

Kôš na plienky s náhradnými kazetami

Ako vybrať ten správny kôš na plienky? 

Zatiaľ čo sa všetky koše na plienky snažia prekonať problém zápachu, rôzne modely ponúkajú rôzne výhody. Je tu zopár parametrov, na ktoré by ste pri rozhodovaní mali myslieť a ktoré by vám mali pomôcť pri výbere ideálneho koša pre vás:

Veľkosť a kapacita

Zvážte svoj priestor a svoje potreby. Kam chcete v detskej izbe umiestniť kôš na plienky? Bude to v detskej izbe alebo v inej izbe? Kde inde by sa to hodilo? Koľko miesta to celé zaberie? Koše na plienky zvyčajne stoja na zemi vedľa prebaľovacích pultov, aby boli čo najbližšie po ruke, ale existujú však rôzne výšky. Porozmýšľajte, aký vysoký by mal byť, aby bolo pre vás vhodné vyhadzovať odpadky napríklad pri držaní dieťaťa. Či sa vám oplatí zohýbať sa alebo budete chodiť von s veľkým vysokým košom.

Koľko plienok môže kôš obsahovať naraz? Ako často chcete meniť vrecká v koši a samozrejme aj samotné plienky u bábätka? Odpovede na tieto otázky vám dajú informácie o kapacite, ktorú potrebujete v koši na plienky. Všetko je to hlavne o pohodlnosti používania a údržby. Je len na vás, čo uprednostníte.

Vrchnák a mechanizmus vrchnáku

Všetky koše na plienky majú svoj vrchnák. Tak sa zápach udržiava vnútri. Koše môžu takisto mať aj iné ochranné mechanizmy, ktoré zabezpečujú, aby sa zápachy nedostali von. Môžu sa otvárať pohybovým senzorom alebo pedálom. Možností je veľa, len si treba vybrať podľa vás a vašich možností a priorít.

Ochrana proti zápachu súvisí aj s vrchnákmi. Robí to vlastne to, čo by mal? Dokáže to skutočne zadržať tie pachy? Je to úplne na 100%? Môžu pachy nejakým spôsobom uniknúť?

Kôš na plienky s pedálovým otváraním

Ako dostať plienky dnu a von

Väčšina košov na plienky má buď stierku, cez ktorú pretlačíte špinavé plienky, padacie dvierka alebo jednoduchý otvor, cez ktorý môže plienka prepadnúť. Niektoré majú aj nožný pedál, ktorý môže byť užitočný, keď máte plné ruky práce.

A ako je to s vyhadzovaním plienok? Budete musieť z koša vybrať vrece plné plienok alebo sú tam bočné dvierka pre ľahký prístup k taške? Všetko to záleží na vašich preferenciách, no odporúčame tento parameter skontrolovať už pri nákupe koša.

Ovládanie jednou rukou alebo úplne bezdotykovo

Je nepríjemné dotýkať sa odpadkového koša, najmä keď sa snažíte zbaviť niečoho takého, ako sú zašpinené plienky. Väčšina košov na plienky sa otvára pedálom, no existujú nádoby na plienky, ktoré sa otvárajú bezdotykovo, na čo slúži senzor.

Dva typy košov na jednorazové plienky

Z hľadiska funkcie existujú dva typy košov na jednorazové plienky. Prvý typ zamotá každú plienku zvlášť do malého igelitového vrecka, predávajú sa v kazetách na doplňovanie. Druhý funguje ako klasický odpadkový kôš na igelitové vrecia, len s lepším tesnením. V prípade prvého typu je potrebné vyhadzovanie približne raz do týždňa. Plienky sú zamotané za sebou a vyzerajú ako húsenica. V prípade druhého typu máte klasické igelitové vrecko na vynesenie.

Nechcete investovať do koša na plienky? Môžete ho viacerými spôsobmi nahradiť: Malý kôš do kúpeľne – stačí, keď si v obchode zaobstaráte klasický menší kôš, ktorý sa bežne kupuje do kúpeľne. Plusom určite bude, ak sa bude otvárať na šliapnutie; Kýblik s krytom – zostal vám doma kýblik z farby alebo vedro na umývanie podlahy? Aj to sa dá použiť na odkladanie plienok. Stačí, keď ho budete pravidelne vyprázdňovať; Kuchynský kôš – ak potrebujete na plienky viac miesta, vyberte si z väčších modelov, ktoré sa kupujú do kuchyne; Navoňané vrecká – chcete plienky vyhadzovať zo spoločným odpadom? Aby zbytočne nezapáchali, kúpte si voňavé vrecká na plienky v drogérii; Oddelený kôš v zásuvke – aby kôš na plienky bez tesnenia nezapáchal, môžete ho umiestniť do väčšej, uzavretej zásuvky.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koše na plienky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 26.10.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Detský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybraťDetský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybrať

Detský kolotoč na postieľku upúta pozornosť vášho dieťaťa hračkami, melódiu alebo svetelnou projekciou. Prečo kolotoč nad postieľku zavesiť a ako ho správne vybrať? 

Detská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätkoDetská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätko

Večerný kúpeľ patrí obyčajne k príjemnému zakončeniu dňa nielen v prípade dospelých, ale aj detí. V čom najradšej kúpete vaše dieťa vy?

Najlepšie ohrievače fliaš – ohrievačka mlieka Avent má skvelé recenzieNajlepšie ohrievače fliaš – ohrievačka mlieka Avent má skvelé recenzie

Ohrievate mlieko pre vaše dieťatko v hrnci s horúcou vodou alebo v mikrovlnke? Ohreivač mlieka, resp. ohrievač fliaš s kojeneckou stravou dokáže výrazne ušetriť čas a zohriať mlieko na...