Detský kolotoč nad postieľku so svetlom či projektorom? Recenzie chvália Fisher Price a Chicco

Detská izba je zariadená, ale stále máte pocit, že chýba niečo, čo by ju zútulnilo? Máme pre vás tip. Detský kolotoč nad postieľku upúta pozornosť vášho dieťaťa a jemná melódia, ktorú vydáva ho príjemne upokojí a priestor nad postieľkou príjemne oživí.

Kolotoč s hračkami nad postieľku

Prečo kolotoč nad postieľku zavesiť a ako ho správne vybrať? Poďte hľadať odpovede spolu s nami.

Obľúbené kolotoče nad postieľku

Detský kolotoč nad postieľku nie je len taká obyčajná hračka. Podporuje rozvoj dieťaťa od narodenia v týchto aspektoch:

  • zlepšuje vnímanie predmetov a farieb
  • stimuluje rozvoj zraku a sluchu
  • udržuje koncentráciu
  • rozvíja motoriku
  • precvičuje hmat, úchop a svaly na rukách a chrbte
  • kolotoč s hudbou upokojuje (dajte pozor na to, aby ste vybrali príjemnú melódiu. Inak bude mať opačné účinky)

Záujem dieťaťa o kolotoč v priebehu mesiacov

Kolotoč môžete nad postieľku zavesiť ešte skôr, ako do nej svoje novorodeniatko vložíte. Dieťa ho ešte nebude vnímať, ale postupne si na kolotoč zvykne a začne ho spoznávať.

Kolotoč nad postieľku pre dieťa

Nateraz úplne postačí príjemná melódia, ktorá ho bude počas dňa sprevádzať. Dieťa sa o všetko, čo sa okolo neho deje začína zaujímať okolo 4. týždňa svojho života. Kolotoč dieťa s pribúdajúcimi mesiacmi plne využije

2. mesiace

Záujem dieťaťa o kolotoč porastie už v druhom mesiaci. Pohybujúce sa hračky, hrkálky a zvieratká vzbudia jeho pozornosť a bude ich sledovať. Ešte na ne nedotiahne, ale od radosti bude rozhadzovať rúčkami a kopať nohami. Pocit šťastia a radosti tak doprajete nie len dieťaťu ale aj sebe.

3. mesiace

V treťom mesiaci sa za hračkami dieťa už začne otáčať. Aby na ne lepšie videlo. Skúste si tipnúť, ktorá sa mu páči najviac. Nebude od nej vedieť odtrhnúť pohľad a predvedie vám kreáciu zaujímavých pohybov. Dieťa začína batoliť a s hračkami na kolotoči rozvinie príjemnú konverzáciu, ale vie sa s nimi aj pohádať. Skúste na dieťa chvíľu nenápadne pozerať a budete prekvapení, čo všetko vaše dieťa v treťom mesiaci dokáže.

4. mesiace

Vo štvrtom mesiaci už nebude na kolotoč a hračky len pozerať a komunikovať s nimi. Snaží sa ich chytiť a robí všetko preto, aby sa mu to podarilo. Naťahuje sa a búcha rúčkami, kým sa mu to nepodarí. Zvieratká, rôzne tvary, veľa farieb a o zábavu je postarané.

6. mesiacov

Keď sa dieťa naučí sedieť a získa istotu, kolotoč z postieľky odstráňte. Je to približne v období 6 mesiacov. Dieťatko má už dostatok sily a môže ho zo stojana stiahnuť a si ublížiť. Hračky z kolotoča zveste. Budú dieťaťu robiť v postieľke spoločnosť. Nezabúdajte, že každé dieťa je iné. Niektoré začne reagovať skôr, iné neskôr. Nechajte to na ňom. Dieťa samo rozhodne, kedy je ten správny čas.

Hračky na kolotoči pre deti

Plyšové, plastové alebo drevené. Všetky majú svoje pre a proti. Plyšové hračky sú jemné na dotyk, mäkkučké a ľahké, ale keď sa zašpinia, musíte ich z kolotoča zvesiť a vyprať. Výhodou je rôzna textúra tkaniny, ktorá ich rozlíši nie len na pohľad, ale aj na dotyk. Jedna bude šušťať, druhá hrkať a tretia pískať.

Kolotoč s plyšovými hračkami

Hračky z umelej hmoty sú ľahké a jednoduché na údržbu. Špinu z nich ľahko zotriete handričkou. Drevené hračky sú krásne, dobre sa udržiavajú, ale sú ťažké a dieťa by si mohlo ublížiť. Z dreva sa väčšinou vyrába klasický kolotoč, ktorý slúži skôr ako dekorácia. Nekrúti sa, nesvieti a melódiu tiež budete darmo hľadať.

Všetko, čo má dobrý kolotoč pre deti spĺňať

  • hračky na kolotoči majú byť pestré a jasné, aby upútali pozornosť dieťaťa a nesplývali s postieľkou. Zamerajte sa na farebné kontrastyprotiklady a kontrastné geometrické tvary, ktoré deti dobre vnímajú
  • kolotoč sa má pohybovať plynulo a pomaly, bez prudkých a trhaných pohybov
  • melódia sa nemá páčiť len dieťaťu, ale aj vám. Vypočujte si ju skôr, ako kolotoč prinesiete domov, aby vám netrhala uši. Niektoré melódie sú veľmi nepríjemné. Výrobcovia občas zabúdajú, že kolotoč je určený tým najmenším a aj mamičky a oteckovi ju musia pol dňa počúvať

Mechanický alebo elektrický. Vyberte si

Vyberte si kolotoč na baterky alebo na mechanické zariadenie, ktoré natiahnete ručne. Tento kolotoč sa bude točiť a hrať, kým mu to strojček dovolí. Melódia v tomto prípade hrá 3 až 5 minút. Výhodou je to, že nepotrebujete baterky.

Najlepší kolotoč do postieľky s medlódiou

Pri kolotoči na postieľku na baterky si môžete zvoliť jednu z melódií ktoré sú v ponuke a kolotoč vydrží hrať dlhšie (v niektorých prípadoch aj 20 - 30 minút). Nezabudnite na náhradné baterky. Nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať.

Kolotoč nad postieľku so svetlom a projektorom

Vypracovanejší a cenovo náročnejší je kolotoč nad postieľku s projektorom a kolotoč nad postieľku so svetlom. Svetelné efekty a obrázky, ktoré projektor premieta na stenu deti sledujú veľmi radi. Tieto vymoženosti naplno využijete len v tme, ale vaše dieťa sa bude z kolotoča tešiť aj dlhšie ako šesť mesiacov.

Súčasťou kolotočov je väčšinou aj držiak na kolotoč nad postieľku. Pre istotu si overte, či sa nachádza aj pri tom vašom.

Ako kolotoč nad postieľku upevniť?

 • vzdialenosť medzi kolotočom a dieťaťom by mala byť aspoň 30 cm
 • hračky nemajú visieť nad hlavičkou dieťaťa, ale nad jeho hruďou
 • do prvého mesiaca kolotoč púšťajte len na 5 minút denne. Všetkého veľa škodí

Kolotoče nad postieľku, o ktoré je najväčší záujem

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.Publikované dňa: 09.10.2018
Hodnotenie článku:
(86.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Monitor dychu Jablotron Nanny BM02 – recenzia, skúsenosti, manuál/návod na použitieMonitor dychu Jablotron Nanny BM02 – recenzia, skúsenosti, manuál/návod na použitie

Jablotron Nanny BM02 je jedným z najpredávanejších doskových monitorov dychu. Pozrite sa, čo môžete od tohto monitora čakať, ako funguje, a čo o ňom hovoria zákazníci.

Najlepší monitor dychu na plienku do kočíka. Ako ho zapojiť, dokedy používať?Najlepší monitor dychu na plienku do kočíka. Ako ho zapojiť, dokedy používať?

Monitory dychu dnes patria k takmer klasickej výbave každej mamičky. Poradíme vám, na čo sa sústrediť pri výbere, a pre koho sú monitory dychu ako stvorené a predstavíme niekoľko...

Ako prať a ako sa starať o oblečenie pre bábätko?Ako prať a ako sa starať o oblečenie pre bábätko?

Detská pokožka je omnoho jemnejšia a tenšia. Na to by ste nemali zabúdať pri kúpaní a krémovaní, no ani pri praní. Pozreli sme sa na to, ako prať detské veci. Aké pracie prostriedky sú...