Detský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybrať

Detská izba je zariadená, detská postieľka je na svojom mieste, ale stále máte pocit, že niečo chýba? Máme pre vás praktický tip. Detský kolotoč nad postieľku upúta pozornosť vášho dieťaťa a zároveň bude aj krásnou dekoráciou. Kolotoče nad postieľku však plnia viacero účelov. Hoci sú určené primárne na to, aby u detí vzbudili záujem, poskytnú aj množstvo ďalších benefitov. Ako vybrať kolotoč nad postieľku? Poradíme vám.

Kolotoč s hračkami nad postieľku

Prečo kolotoč nad postieľku zavesiť a ako ho správne vybrať? Detský kolotoč nad postieľku má viacero benefitov. Primárne má dieťa zaujať, no málo rodičov si uvedomuje, čo takté vnemy pre malé bábätko znamenajú. Kolotoč môže disponovať viacerými funkciami alebo odlišným typom hračiek z dreva, plastu alebo plyšu. Ako vybrať kolotoč nad postieľku? Od akého veku ho využívať? Pomôžeme vám s výberom.

Obľúbené kolotoče nad postieľku


Kolotoč nad postieľku – viac ako hračka

Detský kolotoč nad postieľku nie je len taká obyčajná hračka. Okrem toho, že má dieťa zaujať a zabaviť, podporuje rozvoj dieťaťa od skorého veku v nasledujúcich aspektoch:

  • zlepšuje vnímanie predmetov a farieb
  • stimuluje vývoj zraku a sluchu
  • udržuje koncentráciu
  • rozvíja motoriku
  • precvičuje hmat, úchop a svaly na rukách a chrbte
  • kolotoč s hudbou upokojuje (dajte pozor na to, aby ste vybrali príjemnú melódiu. Inak bude mať opačné účinky.)

Kedy detský kolotoč nad postieľku začať využívať?

Kolotoč môžete nad postieľku zavesiť ešte skôr, ako do nej svoje novorodeniatko vložíte. Dieťa ho ešte v prvom mesiaci nebude vnímať, ale postupne sa práve táto hračka dostane do centra pozornosti.

Nateraz úplne postačí upokojujúci pohyb hračiek alebo pokojná melódia, ktorá ho bude pri zaspávaní alebo počas dňa upokojovať. Dieťa sa o všetko, čo sa okolo neho deje začína zaujímať okolo 4. až 6 týždňa svojho života. Kolotoč nad postieľkou dieťa s pribúdajúcimi mesiacmi plne využije

Kolotoč nad postieľku pre dieťa

2. mesiace – prebúdzanie záujmu

Záujem dieťaťa o kolotoč nad postieľkou porastie už v druhom mesiaci. Pohybujúce sa hračky, hrkálky či zvieratká vzbudia jeho pozornosť a bude ich sledovať. Možno na kolotoč a hračky ešte nedočiahne, ale od radosti bude rozhadzovať rúčkami a kopať nohami. Pocit šťastia a radosti tak doprajete nie len dieťaťu ale aj sebe.

3. mesiace – reakcie a pohyb

V treťom mesiaci sa za hračkami dieťa už začne otáčať. Aby na ne lepšie videlo. Skúste si tipnúť, ktorá sa mu páči najviac. Nebude od nej vedieť odtrhnúť pohľad a predvedie vám kreáciu zaujímavých pohybov. Dieťa začína batoliť a s hračkami na kolotoči rozvinie príjemnú konverzáciu, ale vie sa s nimi aj pohádať. Skúste na dieťa chvíľu nenápadne pozerať a budete prekvapení, čo všetko vaše dieťa v treťom mesiaci dokáže.

4. mesiace – detský kolotoč na dosah

Vo štvrtom mesiaci už nebude na kolotoč nad postieľkou a hračky len pozerať a komunikovať s nimi. Snaží sa ich chytiť a robí všetko preto, aby sa mu to podarilo. Naťahuje sa a búcha rúčkami, kým sa mu to nepodarí. Zvieratká, rôzne tvary, veľa farieb, zvuky či svetlo a o zábavu je postarané.

6. mesiacov – kolotoč na postieľku a jeho koniec

Keď sa dieťa naučí sedieť a získa väčšiu istotu v úchope, kolotoč z postieľky odstráňte. Je to približne v období 6 mesiacov. Dieťatko má už dostatok sily a môže ho zo stojana stiahnuť a ublížiť si. Hračky z kolotoča zveste. Budú dieťaťu robiť v postieľke spoločnosť. Nezabúdajte, že každé dieťa je iné. Niektoré začne reagovať skôr, iné neskôr. Nechajte to na ňom. Dieťa samo rozhodne, kedy je ten správny čas.

Ako vybrať kolotoč nad postieľku

Detský kolotoč nad postieľku nepodlieha nutne žiadnym záväzným parametrom výberu. Okrem toho, že musí byť bezpečný a vyrobený zo zdravotne nezávadných materiálov, je už ďalší výber vecou vášhko vkusu. Takteiž môžete vyberať na základe funkcií.

Primárne vás môžu zaujať hračky na detskom kolotoči, geometrické tvary, zvieratká z dreva, plastové postavičky, plyšové hračky a mnohé iné. Populárny je u rodičov hudobný kolotoč nad postieľku, ktorý umožňuje prehrávať jednu alebo viaceré melódie, ideálne pre uspávanie bábätka. Nemenej populárny je kolotoč nad postieľku s projektorom.

Kolotoč nad postieľku pre novorodenca

Drevený kolotoč nad postieľku a hračky

Plyšové, plastové alebo drevené hračky? Všetky majú svoje pre a proti. Plyšové hračky sú jemné na dotyk, mäkké a ľahké, ale keď sa zašpinia, musíte ich z kolotoča zvesiť a vyprať. Nevýhodou je, že na seba viažu prachové čiastočky. Výhodou je rôzna textúra tkaniny, ktorá ich rozlíši nie len na pohľad, ale aj na dotyk. Jedna bude šušťať, druhá hrkať a tretia pískať. Neskôr, keď už nebude detský kolotoč na postieľku použiteľný, môžete takéto hračky zvesiť a dieťa sa s nimi môže hrať aj v postielke.

Hračky z umelej hmoty sú ľahké a jednoduché na údržbu. Špinu z nich ľahko zotriete handričkou. Pozor však na to, aby boli vyrobené z plastu, ktorý nie je zdraviu škodlivý a neobsahuje toxíny (BPA free). Drevené kolotoče nad postieľku a drevené hračky sú krásne, dobre sa udržiavajú, ale sú ťažké a dieťa by si mohlo pri nebezpečnej manipulácii ublížiť. Z dreva sa väčšinou vyrába klasický kolotoč, ktorý slúži skôr ako dekorácia. Je mechanický, krúti sa len pri dotyku, nesvieti a nedisponuje žiadnymi extra funkciami.

Kolotoč s plyšovými hračkami

Všetko, čo má dobrý kolotoč na postieľku spĺňať

  • Hračky na kolotoči majú byť pestré a zaujímavé, aby upútali pozornosť dieťaťa a nesplývali s postieľkou. Zamerajte sa na farebné kontrastyprotiklady a kontrastné geometrické tvary, ktoré deti dobre vnímajú. Hračky môžu hrkať, pískať a mať odlišnú textúru.
  • Kolotoč sa má pohybovať plynulo a pomaly, bez prudkých a trhaných pohybov. Buď sa otáča alebo môže tiež robiť hojdavé pohyby.
  • Melódia sa nemá páčiť len dieťaťu, ale aj vám. Vypočujte si ju skôr, ako kolotoč prinesiete domov, aby vám neliezla na nervy. Niektoré melódie dokážu byť pre rodiča viac znervózňujúce ako Upokojujúce. Výrobcovia občas zabúdajú, že hudobný kolotoč nad postieľku, hoci je určený tým najmenším, tak aj mamičky a oteckovia musia melódie počúvať deň čo deň.

Detský kolotoč nad postieľku s plyšovými hračkami

Hudobný kolotč nad postieľku – elektrický či mechanický

Vyberte si kolotoč na baterky alebo na mechanické zariadenie, ktoré natiahnete ručne. Tento kolotoč sa bude točiť a hrať, kým mu to strojček dovolí. Melódia v tomto prípade hrá 3 až 5 minút. Výhodou je to, že nepotrebujete baterky.

Pri kolotoči na postieľku na baterky (elektrický detský kolotoč) si môžete prehrať jednu alebo viacero melódií, ktoré sú v ponuke a kolotoč vydrží hrať dlhšie (v niektorých prípadoch aj 20 - 30 minút). Nezabudnite na náhradné baterky. Nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať.

Klasický detský kolotoč nad postieľku však nemusí mať ani mechanický strojček a ani elektrický pohon na baterky. Najtradičnejšie kolotoče na postieľku sa pohybujú ručne, len v tedy, ak sa ich dieťa dotkne alebo ich rozhýbe samotný rodič. Samozrejme, nezaujmú pozornosť dieťaťa na tak dlhý čas, neprehrávajú melódie a ani nesvietia či nerobia žiadnu projekciu.

Najlepší kolotoč do postieľky s medlódiou

Kolotoč nad postieľku s projektorom a svetielkami

Vypracovanejší a cenovo náročnejší je kolotoč nad postieľku s projektorom a kolotoč nad postieľku so svetlom. Svetelné efekty a obrázky, ktoré projektor premieta na strop nad postieľkou deti sledujú veľmi radi. Tieto vymoženosti naplno využijete len v tme, ale vaše dieťa sa bude z kolotoča tešiť aj dlhšie ako šesť mesiacov.

Súčasťou kolotočov je väčšinou aj držiak na kolotoč nad postieľku. Pre istotu si overte, či sa nachádza aj pri tom vašom.

Ako kolotoč nad postieľku upevniť?

 • vzdialenosť medzi kolotočom a dieťaťom by mala byť aspoň 30 cm
 • hračky nemajú visieť nad hlavičkou dieťaťa, ale nad jeho hruďou
 • do prvého mesiaca elektrický kolotoč púšťajte len na 5 minút denne. Všetkého veľa škodí a dieťa si neusí vytvoriť pozitívnu asociáciu.

Pred kúpou si vždy preverte či je súčasťou balenia aj držiak na kolotoč nad postieľku a aká je jeho podoba. Existuje viac spôsobov uchytenia kolotoča na postieľku. Niektoré je potrebné upevniť o bočnú stenu detskej postieľky, iný o čelo. Dôležité je tiež či má kolotoč otočné rameno alebo fixný držiak.

Kolotoče nad postieľku, o ktoré je najväčší záujem

Najčastejšie otázky – FAQ

Hľadáte detský kolotoč pre vaše bábätko? Chcete mu urobiť radosť a neviete sa rozhodnúť, aký detský kolotoč nad postieľku vybrať? Poradíme vám, stačí, ak nám napíšete komentár priamo pod článok. Ak máte s kolotočmi na postieľku skúsenosť, budeme radi za vaše tipy a odporúčania.

Sú kolotoče nad postieľku bezpečné?

Pri výbere kolotoča nad postieľku je dôležité overiť si, aby bol vyrobený súlade s EN bezpečnostnými normami a neobsahoval žiadne škodlivé látky či malé súčiastky, ktoré by sa mohli dostať do úst či dýchacích ciesť dieťaťa. Taktiež je potrebné zabezpečiť správnu montáž kolotoča a jeho pravidelné kontrolovanie. Kolotoč by mal byť nad dieťaťom vo výške minimálne 30 - 40 cm.

Aké je optimálne umiestnenie kolotoča nad postieľku?

Závisí od veľkosti postieľky a výšky stien. Kolotoč by mal byť dostatočne vysoko, aby dieťa nemohlo dosiahnuť na hračky a stiahnuť tak kolotoč na seba a zároveň by mal byť detský kolotoč dostatočne nízko, aby dieťa upútalo.

Aký typ kolotoča nad postieľku je najvhodnejší pre novorodenca?

Najvhodnejší typ kolotoča pre novorodenca je ten, ktorý má mäkké hračky s kontrastnými farbami a jednoduchými tvarmi. Tieto hračky by mali byť bezpečne pripevnené a nemali by byť príliš veľké alebo ťažké.

Akí sú najlepší výrobcovia kolotočov nad postieľku?

Na trhu existuje viacero kvalitných výrobcov v tomto segmente. Populárne sú kolotoče nad postieľku Chicco, Fisher Price alebo Zopa.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 09.10.2018
Posledná aktualizácia: 13.04.2023
Hodnotenie článku:
(86.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Návod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj ChiccoNávod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj Chicco

ké majú koše na plienky iné výhody a nevýhody, ako sa zorientovať v ponuke a podľa akých kritérií sa rozhodovať pri kúpe? V našom článku vám to prezradíme.

Detská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätkoDetská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätko

Večerný kúpeľ patrí obyčajne k príjemnému zakončeniu dňa nielen v prípade dospelých, ale aj detí. V čom najradšej kúpete vaše dieťa vy?

Najlepšie ohrievače fliaš – ohrievačka mlieka Avent má skvelé recenzieNajlepšie ohrievače fliaš – ohrievačka mlieka Avent má skvelé recenzie

Ohrievate mlieko pre vaše dieťatko v hrnci s horúcou vodou alebo v mikrovlnke? Ohreivač mlieka, resp. ohrievač fliaš s kojeneckou stravou dokáže výrazne ušetriť čas a zohriať mlieko na...