Najlepšie ohrievače fliaš – ohrievačka mlieka Avent má skvelé recenzie

Ohrievate mlieko pre vaše dieťatko v hrnci s horúcou vodou alebo v mikrovlnke? Rodičia dobre vedie, že aj pár minút, ktoré môžu pri príprave mlieka pre bábätko ušetriť, sú veľmi cenné. Ohrievač fliaš je praktickou výbavou. Poradíme vám s výberom ohrievačky mlieka a tiež vysvetlíme, na akom princípe ohrievač mlieka funguje.

Najlepší ohrievač fliaš

Ohrievačka na mlieko pre kojencov nie je žiadne špeciálne zariadenie. Účel je jednoznačný, ohriať dojčenskú stravu či materské mlieko na optimálnu telesnú teplotu. Ideálne, čo najrýchlejšie. Poradíme vám, na čo sa pri kúpe ohrievača fliaš zamerať a podľa čoho toto praktické zariadenia vyberať.

Obľúbené ohrievače fliaš


Ako funguje ohrievač fliaš?

Elektrické ohrievače fliaš majú jednu obrovskú výhodu! Obsah fľaše ohrievajú rovnomerne a na relatívne presnú požadovanú teplotu. Po ohriatí navyše dokážu dosiahnutú teplotu stabilne udržať po neobmedzene dlhú dobu. Spravidla sú totiž vybavené nastaviteľným termostatom, ktorý spína ohrievanie len pokým teplota obsahu vo fľaši nedosiahne teplotu nastavenú.

Rovnomerný ohrev je dosiahnutý tým spôsobom, že v ohrievači sa nachádza voda, do ktorej fľašu ponoríte (tzv. vodný kúpeľ). Ohrievaná je potom voda samotná, ktorá je dobrým vodičom tepla a zabezpečí jeho rovnomerný prenos do celej tekutiny vo fľaši. Existujú aj ohrievačky mlieka, ktoré fungujú na princípe pary alebo priameho ohrevu.

S ohrievačmi fliaš sa vám nestane, že by bolo mlieko ohriate nerovnomerne ako v mikrovlnke, prípadne, že by ste ho nechtiac prehriali, ako sa stáva ohrievaním vo vodnom kúpeli v hrnci a museli čakať na jeho schladenie. Vo väčšine ohrievačov môžete ohrievať aj detskú výživu alebo čaj. Niektoré sú dokonca vybavené funkciou na jej šetrné rozmrazovanie. Prípadne dokáže ohrievačka mlieka fungovať aj ako sterilizátor fliaš.

Ohriata detská fľaša

Najlepšie ohrievače fliaš – recenzie

Medzi recenzované ohrievačky mlieka sme vybrali obľúbené modely. Okrem dôležitých parametrov sme určili aj ich slabé a silné stránky. Veríme, že práve medzi týmito produktami nájdete ohrievač fliaš, ktorý splní vaše očakávania.

Typy ohrievačov mlieka podľa ohrevu

Pri ohrievačkách mlieka rozlišujeme dva základné spôsoby ohrevu, pričom niektoré ohrievače fliaš využívajú pre ohrev mlieka či dojčeneckej stravy vodný kúpeľ, iné zasa vodnú paru. Menej frekventovaným druhom sú ohrievačky na mlieko s priamym ohrevom.

Ohrievačky mlieka s vodným kúpeľom

Ide o najobľúbenejšie a zároveň aj najviac používané ohievače fliaš. Obsah fľaše je ohrievaný vodou vo vodnom kúpeli. Ide o elektricky napájané ohrievačky mlieka, ktoré ohrievajú obsah rovnomerne vďaka cirkulujúcej vode. Voda ohrieva obsah nepriamo, preto nehrozí prehriatie samotného mlieka, čaju či príkrmu. Doba ohrevu je priblinže 4 až 5 minút.

Ohrievče fliaš s vodnou parou

Majú integrovanú nádobu na vodu. Práve v nej sa voda ohrieva a vytvára vodnú paru určitej teploty. Ich výhodou je rýchlejší ohrev okolo 3 minút. V praxi je tento ohrev menej rovnomerný a je tu vyššie riziko prehriatia mlieka. Dajú sa použiť aj ako veľmi účinné sterilizátory fliaš alebo cumlíkov.

Ohrievač na fľaše s priamym ohrevom

V tomto prípade nejde o typické ohrievače fliaš. Princíp môžeme prirovnať rýchlovarnej kanvici. Zariadenie má integrovanú nádobu. Odmeriate si potrebné množstvo vody, ktoré prelejete do samotnej nádoby ohreivača. Ten vodu zohreje na požadovanú teplotu a následne ju môžete použiť na zarobenie dojčeneckej stravy. Tieto zariadenia nie sú vhodné na ohrev materského mlieka.

Ohrievač fliaš na mlieko pre deti

Typy ohrievačov mlieka podľa napájania

V prípade napájania rozlišujeme dva hlavné zdroje. Klasické domáce ohrievače fliaš, ktoré sú napájané z elektrickej zásuvky a tiež praktické cestovné ohrievače fliaš, ktoré majú koncovku do autozapaľovača, aby boli schopné fungovať aj na cestách autom. Dieťaťu tak dokážete mlieko pripraviť bez nutnosti zastávky.

Domáce ohrievače fliaš na 230 V

Najbežnejšie sú elektrické ohrievače fliaš pre domáce použitie. Tieto ohrievače na fľaše sú napájané zo zásuvky bežným el. napätím 230 V a sú pomerne rozmerné, preto sa nehodia na prenášanie či cestovanie. Domáce ohrievače fliaš zohrejú 2 dcl tekutiny obvykle v čase za 1,5 – 3 minúty

Väčšina domácich ohrievačov pracuje na už spomenutom princípe ohrevu vodného kúpeľa. Pokročilejšie z nich disponujú aj digitálnym displejom, ktorý zobrazuje aktuálnu teplotu fľaše. Tá býva pri domácich ohrievačoch nastaviteľna v rozsahu cca 25 – 60 °C (závisí to, samozrejme, od príslušného modelu).

Detské fľaše vhodné do ohrievača

Cestovný ohrievač fliaš na 12 V

Teplé mlieko či výživu môžete dieťatku dopriať i na cestách. Špeciálne verzie elektrických ohrievačov sú napájané napätím 12 V z palubného napätia automobilu. Ohrievač fliaš do auta má napájací kábel, ukončený je koncovkou do autozapaľovača. Tieto ohrievače pracujú „nasucho“, nepoužívajú vodný kúpeľ ako väčšina ohrievačov pre domáce použitie. Väčšinou ide o priamy ohrev  alebo používajú ohrev parou. Zároveň má ohrievač fliaš do auta z dôvodu napájania z autobatérie obmedzený výkon, takže myslite na to, že ohrev mu trvá dlhšie. Pri niektorých modeloch to môže byť 15 až 20 minút

Mnohé z cestovných ohrievačov fliaš nie sú vybavené termostatom a fľašu ohrievajú na fixnú teplotu (zväčša okolo 37 – 50 °C v závislosti od modelu), ktorú potom udržiavajú. Obvykle sa dodávajú v textilných izolačných vreckách, ktoré sa dajú pripevniť aj na kočík, takže ich izolačné vlastnosti je možné využiť aj bez zdroja el. energie.

Najlepší ohrievač na detské fľaše

Univerzálne elektrické ohrievače mlieka

Pracujú s napätím 230 V z bežnej zásuvky aj s palubným napätím automobilu 12 V. Sú teda univerzálne a môžete ich použiť doma i na cestách. Pri 12 V napájaní však mávajú podobne ako cestovné ohrievače znížený výkon, takže ohrev fľaše bude aj v tomto prípade dlhší.

Neelektrické ohrievače fliaš

Ide o sadu pozostávajúcu z termosky a nádoby na vodu. Do termosky nalejete vodu, ktorú ste už predtým ohriali a v prípade nutnosti ohrevu fľaše ju vylejete do nádoby určenej na ohrev, do ktorej ponoríte fľašu.

Tieto jednoduché "ohrievače" taktiež využívajú na ohrev vodný kúpeľ a dokážu ohriať fľašu do 3 minút. Oproti domácim elektrickým strácate kontrolu nad teplotou. Ide teda o núdzové riešenie, pričom ide skôr o cestovný ohrievač fliaš, ktorý sa hodí napríklad na kempovanie či miesta, kde nie je k dispozícii el. prípojka ani autozapaľovanie a vodu si môžete zohriať na ohni alebo na plynovom variči.

Prkatické funkcie ohrievača fliaš

Viaceré ohrievače fliaš na mlieko ponúkajú viacero inovatívnych funkcií a nie len samotné ohrievanie mlieka. Niekoľko praktických funkcií si preto spomenieme.

  • Termostat – otočný regulátor alebo digitálny termostat umožňujú nastaviť teplotu v konkrétnom teplotnom rozsahu.
  • Automatické vypnutie – pri dosiahutí želanej teploty sa zariadenie automaticky vypne. Ohrievač fliaš vás na ukončenie procesu upozorní akustickým signálom.
  • Odložený štart – aktivovať môžete funkciu dloženého štartu. Napríklad keď viete, že dieťa bude vstávať alebo ho budete kŕmiť po kúpeli.
  • Displej – praktický prvok z hľadiska ovládania zariadenia.
  • Ohrev stravy – ohrievačky mlieka dokážu prihrievať aj rôzne ovocné či zeleninové príkrmy alebo čaj.
  • Udržiavanie teploty – funkcia keep warm je veľmi praktická. Po ukončení ohrievania mlieka sa ohrievač fliaš automaticky prepne do režimu udržiavania teploty a aj v prípade, že fľašu nezoberiete z ohrievačky ihneď, požadovaná teplota je stabilne udržovaná.
  • Sterilizácia fliaš – veľmi vyhľadávaná funkcia, ktorá umožňuje sterilizovať dojčenecké fľaše alebo cumlíky na fľaše.
  • Rozmrazovanie – vhodné v prípade, že dieťa prikrmujete mrazeným materským mliekom. Ohrievačka mlieka sa pri rozmrazovaní postará o rovnomerné ohriatie bez toho, aby mlieko stratilo svoje výživové hodnoty.

Ohrievačka mlieka

Ohrievače fliaš Avent a Beurer sú najlepšie

Pri každom ohrievači si overte, či je v balení s ohrievačom aj fľaša. Vo väčšine prípadov to tak nie je. Pri kúpe fľaše si potom dajte pozor, aby sa do ohrievača zmestila. Čo sa týka značiek, obľúbené sú výorbky Beurer a tiež ohrievače fliaš Avent. Relatívne dobrú ponuku má aj výrobca TrueLiege. Jednoduché cestovné ohrievače zoženiete už za cenu pod 20 eur, domáci ohrievač fliaš Avent, prípadne iné domáce ohrievače za cca 30 eur.

Za modely s displejom si trochu priplatíte. Ich ceny sa pohybujú okolo 40 – 60 EUR.

Najčastejšie otázky – FAQ

Očakávate prírastok do rodiny a máte pocit, že by sa vám ohrievač fliaš zišiel? Alebo vás už omrzelo nočné vstávanie a proces ohrievania vo vodnom kúpeli s hrncom alebo v mikrovlnke? V takom prípade je elektrický ohrievač mlieka ideálne riešenie. Ak potrebuejte s výberom poradiť, napíšte nám vaše otázky do diskusie pod článok.

Aké fľaše môžem ohrievať v ohrievačoch fliaš?

Niektorí výrobcovia majú jasne definovanú kompatibilitu. Niekedy je možné na ohrev využívať len fľaše od konkrétnych výrobcov. U väčšiny modelov je však možné do ohrievačov vkladať kojenecké fľaše s objemom 150 až 200 ml. Problémom môžu byť tvary niektorých fliaš. 

Hrozí prehriatie mlieka v ohrievači?

Áno, môže sa to stať, a to hlavne pri modeloch, ktoré nemajú funkciu automatického vypnutia alebo časovač. Vo väčšine prípadov však táto funkcia nechýba a mlieko na dojčenie je ohriate na ideálnu telesnú teplotu.

Aká je optimálna teplota mlieka pre bábätko?

Ideálna teplota mlieka na kŕmenie je 37 °C. Ide o telesnú teplotu. Takúto teplotu má aj materské mlieko, ktoré dieťa dostáva od matky prirodzeným dojčením. Odsaté materské mlieko by sa nemalo ohrievať na teplotu vyššiu ako 40 °C.

Štaršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...Publikované dňa: 02.10.2018
Posledná aktualizácia: 29.03.2023
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Návod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj ChiccoNávod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj Chicco

ké majú koše na plienky iné výhody a nevýhody, ako sa zorientovať v ponuke a podľa akých kritérií sa rozhodovať pri kúpe? V našom článku vám to prezradíme.

Detský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybraťDetský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybrať

Detský kolotoč na postieľku upúta pozornosť vášho dieťaťa hračkami, melódiu alebo svetelnou projekciou. Prečo kolotoč nad postieľku zavesiť a ako ho správne vybrať? 

Detská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätkoDetská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätko

Večerný kúpeľ patrí obyčajne k príjemnému zakončeniu dňa nielen v prípade dospelých, ale aj detí. V čom najradšej kúpete vaše dieťa vy?