Detská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätko!

Večerný kúpeľ patrí obyčajne k príjemnému zakončeniu dňa nielen v prípade dospelých, ale aj detí. Najmenší si môžu kúpanie užiť a pre rodičov sa z neho môže stáva obľúbený rituál. 

Najlepšia detská vanička

Ak vás zaujíma, čo všetko ku kúpaniu potrebujete, podľa čoho si nádobu na kúpanie vybrať i to, ako dieťa správne kúpať, neváhajte a čítajte ďalej.

Vanička, alebo vedierko?

Pri kúpaní dieťaťa máte viacero možností. V ponuke je kúpacie vedierko, malá alebo veľká detská vanička, ale aj umývadlo alebo klasická vaňa. Prvorodičky, ktoré ešte nemajú skúsenosti, majú z kúpania novorodeniatka často obavy. Otázky typu „čo všetko ku kúpaniu potrebujem?" alebo „v čom budem dieťa kúpať?" si treba zodpovedať pred samotným pôrodom. Najčastejšie sa rozhodujú medzi detskou vaničkou a tummy tub, čiže kúpacím vedierkom. Každá z týchto alternatív má svoje výhody.

Obľúbené vaničky a vedierka na kúpanie

Akú vaničku pre bábätko?

Vanička na kúpanie novorodenca patrí k základnej kúpacej výbavičke. V ponuke je niekoľko typov – detská vanička s lehátkom, detská vanička s podložkou či detská vanička s prebaľovacím pultom. Všetky z nich sú veľmi praktické. Vzhľadom na to, že dieťatku treba dať po kúpaní plienku, treba ho niekam uložiť. Podložka zas zabezpečuje, aby sa dieťatko pri kúpaní nepošmyklo a nezranilo.

Kúpanie vo vedierku

Vaničky sú zvyčajne mierne anatomicky tvarované, niektoré obsahujú zátku na vypúšťanie vody, tie klasické majú aj priestor na odkladanie umývacej emulzie alebo žinky. Iné vaničky majú zase protišmykovú úpravu, ktorá je dôležitá pre bezpečnosť bábätka. K dispozícii je tiež nafukovacia vanička, ktorá sa ľahko uskladňuje a je vhodná aj na cestovanie. Jej súčasťou zvyčajne býva nafukovacie lehátko. Detská vanička s teplomerom obsahuje tepelný pásik, ktorý pomôže mamičke ľahšie namerať vhodnú teplotu vody na kúpanie.

Kúpanie vo vaničke

Pred kúpou vaničky si treba poriadne rozmyslieť, aký priestor na ňu budete mať či to, kde ju chcete používať. Detskú anatomickú vaničku môžete používať vo vani, sprchovom kúte i na kuchynskom stole. Z praktických dôvodov si môžete zaobstarať vaničku pre bábätko so stojanom. Vďaka nemu si ju môžete postaviť prakticky kamkoľvek. Pokiaľ máte kúpeľňu iba so sprchovým kútom a chcete, aby sa vaše dieťa cítilo pri umývaní pohodlne, dobrou voľbou je aj detská vanička do sprchového kúta. Tá je, s ohľadom na jej tvarovanie, určená pre deti od 15 do 36 mesiacov.

Ako správne postupovať pri kúpaní vo vaničke?

Kúpanie by malo byť radostnou udalosťou pre rodičov i dieťa. Hoci je vyvrcholením dňa, dieťa nie je potrebné kúpať každý deň, stačí každý druhý. Zvýšenú pozornosť venujte zadočku a oblasti okolo plienok, práve tam sa totiž môžu objavovať zapareniny.

Teplota vody pri novorodencoch má byť 36 – 37 ˚C, postupne ju môžete znižovať, vo veku okolo 6. mesiaca sa teplota môže pohybovať okolo 30 ˚C. V miestnosti by pritom malo byť 22 až 24 ˚C. Výška vody by mala byť niekoľko prstov od dna. Dieťatko treba kúpať 5 až 7 minút so šetrnými prípravkami s obsahom hydratačnej zložky, vlásky stačí umývať raz do týždňa. Pri kúpaní môžete použiť detskú penu do kúpeľa, ktorá by mala byť bez obsahu mydla a nemala by dráždiť oči. Používajte žinky – jednu na tvár a druhú na telo.

Kvalitná detská vanička

Pred kúpaním si pripravte miesto na prezlečenie a prebalenie bábätka, osušku, žinky, čistú plienku, masť proti zapareninám i kozmetiku na ošetrenie detskej pokožky. Nezabudnite ani na kefu na vlasy a vatové tyčinky. Po vyzlečení a očistení zadočka od nečistôt ponorte dieťa do vody. Drobca chyťte ľavou rukou za ľavú ruku pod chrbtom, pravou ho držte za ľavé stehno. Po umytí dieťatko položte na pripravené miesto, poutierajte ho a rýchlo zabaľte, aby neprechladlo. Následne ho pomasírujte detským olejčekom vhodným po kúpeli, vyčistite ušká, prebaľte a oblečte. Nezabudnite poriadne osušiť a ošetriť podkolenia a miesta s kožnými záhybmi, aby sa netvorili zapareniny. Ako posledné učešte vlásky.

Kúpanie novorodenca vo vedierku

Skvelým variantom na kúpanie je tiež kúpacie vedierko. Malé deti sa v ňom cítia ako v mamičkinom brušku. Vyhovuje im malý priestor, cítia sa v ňom bezpečne. Kúpacie vedierko má protišmykovú spodnú časť a zakrivené dno, vhodné je pre deti do 6 mesiacov. Pri kúpaní je potrebné mať vo vedierku dostatok vody, ponorené by dieťa malo byť až po ramená. Vo vedierku sú deti, podobne ako v maternici, v klbku, treba im však držať hlavičku. Pokiaľ sa dieťa dotýka nohami alebo zadočkom dna či sa od neho dokonca odráža, musíte pridať viac vody, aby bolo nadnášané.

Kúpanie dieťaťa vo vedierku

Voda vo vedierku chladne pomalšie, teplá voda napomáha v prípade bolesti bruška k úľave. Na postavenie vedierka potrebujete menej priestoru ako v prípade vaničky, môžete si ho dať dostatočne vysoko, aby ste bez problémov dosiahli na dieťa a netrpela tým vaša chrbtica. Kúpanie v tummy tub je úplne bezpečné, treba však zvoliť vedierko priamo na tento účel, nie klasické domáce vedro. Výhodou kúpacieho vedierka je aj úspornosť, keďže na jeden kúpeľ postačí 1,3 litra vody.

Problémom pri kúpeli vo vedierku môže možno byť trochu to, že sa nedostanete ku všetkým častiam telíčka tak pohodlne ako pri vaničke a dĺžka používania vedierka je relatívne výrazne obmedzená. Kúpanie novorodenca v „kýbliku“ je však pre dieťa príjemnou pripomienkou prostredia maternice. A rodičia budú vďaka tejto jednoduchej vychytávke v rámci starostlivosti o svoju ratolesť o jeden nevšedný zážitok bohatší.

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...Publikované dňa: 25.10.2018
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako prať a ako sa starať o oblečenie pre bábätko?Ako prať a ako sa starať o oblečenie pre bábätko?

Detská pokožka je omnoho jemnejšia a tenšia. Na to by ste nemali zabúdať pri kúpaní a krémovaní, no ani pri praní. Pozreli sme sa na to, ako prať detské veci. Aké pracie prostriedky sú...

Tipy, ako sterilizovať odsávačku materského mliekaTipy, ako sterilizovať odsávačku materského mlieka

Dôležitou súčasťou starostlivosti o odsávačku mlieka je aj jej čistenie a sterilizácia. Pozrite sa, ako ju udržiavať čo najlepšie a najhygienickejšie.

Ako vybrať bezpečnú autosedačku pre dieťa + výsledky testu ADAC 2019Ako vybrať bezpečnú autosedačku pre dieťa + výsledky testu ADAC 2019

Ako vybrať autosedačku pre dieťa? V súčasnosti si viete vyberať z rôznych cenových kategórií, rôznych značiek, rôznych typov aj materiálov. V toľkých informáciách a parametroch je ťažké...