Ako správne kúpať bábätko? Ako držať novorodenca, o koľkej ho kúpať, teplota vody

Kúpanie bábätka je veľkým strašiakom pre čerstvé mamičky prvorodičky i čerstvých oteckov. Nemusíte sa toho báť, všetko sa postupne naučíte a veľmi rýchlo sa z mamy amatérky stane mama profíčka.

Ako správne kúpať bábätko?

Základom je pristupovať ku všetkému s láskou, a potom to už ide samo. No dobre, nie úplne samo, ale takpovediac od ruky. Chcete vedieť, ako na to?

Obľúbené detské vaničky na kúpanie


Prvé kúpanie novorodenca

Prvé skúsenosti s kúpaním bábätka nadobúda mama, krátko po pôrode, ešte v nemocnici za asistencie sestričky. Úlohou mamy je pozorne sledovať, počúvať a klásť otázky. Jedna skúsenosť nie je vždy postačujúca, a preto si prečítajte návod, ako bábätko správne kúpať. Budete sa tak cítiť pripravenejšia a istejšia.

Ako často kúpať bábätko?

Novorodenec má úplne odlišné hygienické potreby ako väčšie deti či dospelí. Nemusíte ho kúpať každý deň, pokojne stačí, ak bábätko okúpete každý tretí deň. Niektorí pediatrici odporúčajú každý 2. deň, iní zase raz za týždeň. Závisí to od matky a jej hygienických návykov, ale je dobré vedieť, že novorodenec má tenkú a citlivú pokožku. Častým umývaním sa pokožka rýchlo podráždi a vysuší. Navyše, bábätko sa nemá ani kde ušpiniť, takže každodenné kúpanie, nie je potrebné, ale každý deň by ste mu mali umývať tváričku a hygienickými utierkami určenými pre novorodenca utierať intímne partie.

Ak má bábätko zapareniny, čo sa často stáva, potom sa kúpe častejšie. Denne môžete kúpať aj počas veľkých letných horúčav. Niektorí odborníci na detskú hygienu odporúčajú pri prebaľovaní dieťatka opláchnuť zadoček pod vlažnou tečúcou vodou.

Pred tým, ako začnete bábätko kúpať

Pred samotným aktom si dajte záležať, aby ste mali na bezpečné a pohodlné kúpanie bábätka všetko pripravené.

Na kúpanie bábätka potrebujete:

 • malú vaničku s vodou ideálnej teploty,
 • ideálnu teplotu okolitého priestoru, 
 • uterák,
 • čistú plienku a oblečenie,
 • ak je to potrebné, aj krém na zapareniny.

Mydlo alebo inú kozmetiku na umývanie nepotrebujete, pretože tým, že bábätko má tenkú pokožku, všetky látky z mydla rýchlo prenikajú do telíčka bábätka, čo môže v konečnom dôsledku urobiť viac škody ako úžitku.

Krok po kroku, ako kúpať bábätko vo vaničke

Potom, čo si všetky veci pripravíte, vyzlečte bábätko, umyte mu zadoček pod tečúcou vodou a jemne vložte bábätko do vaničky. Dieťatko neustále držte v podpazuší, hlavička musí byť vždy na vašom predlaktí. Pri tejto polohe zaujmete postoj, pri ktorom čo najbezpečnejšie držíte novorodenca. Bábätko je takto istené vašou rukou a vy sa druhou rukou môžete venovať oplachovaniu. Bábätku začnite oplachovať tváričku, pokračujte ku krku a smerom dole, až mu umyjete celé telo. Zamerajte sa najmä na kožné záhyby, kde by sa mohli tvoriť a množiť baktérie, ktoré spôsobujú kožné zapareniny. Na záver umyte bábätku zadoček a intímne časti.

Kúpanie bábätka vo vaničke

Ak ide o dievčatko, umývajte tak, aby ste nečistoty z konečníka nepreniesli do intímnych partií, teda spredu dozadu (= od pošvy ku konečníku). Chlapčekom pri umývaní penisu nesťahujte predkožku, mohlo by to viesť k vzniku zrastov. Predkožku nechávajte v prirodzenej polohe až do 3 rokov. Rovnako ako pri dievčatku, treba umývať spredu vzad. Vlásky umývajte jemne, oplachovaním, bez použitia šampónu alebo iných kozmetických prostriedkov. Po okúpaní môžete vatovou tyčinkou očistiť aj ušká a noštek, ale nikdy nezachádzajte do hĺbky, aby ste nepoškodili zvukovody a nosné kanáliky, čistite len zvonka. Vlásky prečešte jemne kefou pre bábätká.

Ďalšia poloha bábätka pri kúpaní

Bábätko nemusí byť len hlavičkou opreté o vaše predlaktie. Ďalšou polohou, ako držať novorodenca pri kúpaní, je kúpanie bábätka otočené chrbátikom k vám. Ide o polohu, v ktorej najlepšie umyjete zadoček bábätka, pričom ho držíte jednou rukou pod jeho pazuškami, ručičky má na vašej ruke a chrbátik má otočený k vám. Vyzerá to, akoby sa bábätko držalo vašej ruky. Ak vám je táto poloha nepríjemná, potom ju zvoľte len v závere, keď sa chystáte umývať chrbátik a zadoček.

Keď je bábätko okúpané...

Hneď potom, ako ste bábätko umyli, ho opatrne vytiahnite z vaničky bez toho, aby sa hlavička dostala do nevhodnej polohy, a položte ho na pripravený uterák. Zabaľte ho a utrite do sucha. Venujte pozornosť záhybom, zabezpečte, aby v nich nezostala voda, ktorá vplyvom trenia spôsobí svrbivé vyrážky. Dajte mu plienočku a ak treba, zadoček ošetrite tenkou vrstvou krému proti zapareninám a čo najskôr ho oblečte. Hoci sa odporúča nechať bábätko trochu na vzduchu, bez plienky, ak ide o novorodenca, netreba to preháňať, aby jeho zvlhnuté telíčko neofúkal jemný vánok, takže ho rýchlo oblečte a zabaľte do tepla.

Ak vaše bábätko nemá žiadne vyrážky a zapareniny, nie je potrebné ho krémovať, jeho pokožka je čistá a zdravá. Niektoré bábätká však majú po kúpaní suchú pokožku, predovšetkým na nožičkách alebo na dlaniach. V tom prípade naneste len jemnú, tenkú vrstvu prírodného mandľového oleja.

Užitočná poznámka: Pri pokladaní bábätka na uterák je nutné vždy pokladať najprv sedaciu časť, až potom chrbátik a hlavičku.

Akú vaničku kúpiť pre novorodenca?

Je úplne jedno, akú vaničku kúpite pre svoje bábätko, hlavne nech je taká, aby ste s ňou boli spokojní vy. Vášmu bábätku to bude spočiatku jedno, keďže ho po celý čas držíte. Takže to, či bude z plastu, z keramiky, bude plytšia, hlbšia, väčšia alebo menšia, je len na vás. Bábätko môžete pokojne kúpať aj vo väčšej miske, avšak rodičia najčastejšie kupujú detskú vaničku, ktorú môžu využívať dlhšie, aj pri kúpaní 4-mesačného bábätka.

Pomôcky, ktoré vám uľahčia kúpanie

Ak máte pred kúpaním novorodenca rešpekt a trasú sa vám ruky od strachu a nervov, potom odporúčame kúpanie bábätka na špeciálnych podložkách, sú to:

Kúpanie bábätka na podložke

Táto pomôcka sa vyrába v rôznych farbách a veľkostiach. Môže byť s pevného materiálu alebo aj z mäkšieho. Je anatomická, ľahko sa prispôsobí špecifickým proporciám tela každého bábätka, čím zabezpečuje maximálne pohodlie bábätku. Podložka sa položí na dno vaničky, do ktorej sa napustí voda a bábätko sa na podložku položí hlavičkou hore. Podložka je na jednej strane vyvýšená, čo zabezpečuje vyššiu polohu hlavičky a zvyšok tela smeruje nadol, bábätko je v šikmej polohe.

Vanička s podložkou na kúpanie

Kúpanie bábätka na lehátku

Lehátko alebo ležadlo nie je to isté ako vanička. Lehátko, na rozdiel od podložky, vyzerá ako šmýkačka a vyrába sa z látkoy alebo plastu. Podobá sa na klasické lehátko na opaľovanie. Môže mať ergonomický tvar, ktorý zabezpečuje správne držanie tela a oporu bábätka. Lehátko sa pokladá na dno vaničky, ku ktorej sa pomocou prísaviek prilepí. Vrchná časť, na ktorej leží bábätko, je vybavená protišmykovým povrchom, ktorý bráni zošmyknutiu sa bábätka. Výhodou látkových ležadiel je snímateľný poťah, ktorý jednoducho vyperiete v práčke. Odporúčame si tieto pomôcky zakúpiť v lekárňach. Cena podložky alebo lehátka sa pohybuje do 10 €.

Stojan na vaničku

Keď už budete kupovať vaničku, zaobstarajte si aj podstavec alebo stojan k vaničke. Slúži nato, aby sa mamička či otecko nemuseli pri kúpaní bábätka skláňať. Stojan je bezpečný, k vaničke pevne upevnený, dá sa rýchlo zložiť, pohodlne presunúť aj spolu s vaničkou. Jedinou nevýhodu je, že podľa veľkosti vašej vaničky, musíte kúpiť aj veľkosť stojanu. Inak je to super prostriedok, ktorý zefektívni vaše kúpanie a stojí okolo 20 €.

Ďalšie pomôcky

Vanička alebo ležadlo nie sú jediné pomôcky, ktoré pri kúpaní môžete použiť. Pri kúpaní vám môže pomôcť aj froté rukavica, malý uteráčik alebo nejaká mäkká pomôcka na kúpanie novorodenca, s ktorou bude oplachovanie jednoduchšie a rýchlejšie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie detské vaničky

V čom všetkom môžete okúpať bábätko?

Najlepšie je kúpanie bábätka vo vaničke. Je to bezpečný a overený spôsob, ktorý funguje dlhé roky. Kúpať bábätko môžete aj:

Vo vani

Kúpanie bábätka je možné aj vo vani, no neodporúčame to, pretože sa pri tom hrbíte a veľmi ľahko sa môže stať, že sa pošmyknete alebo sa pošmykne vaše bábätko. Už sami viete, že pri tomto akte je dôležité, aby ste zaujali stabilnú polohu, ktorú vám najistejšie zabezpečí vanička umiestnená na stole alebo stojane.

V umývadle

Ďalším variantom je kúpanie bábätka v umývadle, čo je praktické a rýchle a aj relatívne bezpečné. Vás nebolia kríže a ak je umývadlo väčšie, potom je pre dieťa kúpanie aj pohodlné.

V Tummy tub

Momentálne je trendom kúpanie bábätka vo vedierku. Nejde však o hocijaké vedierko, je to špeciálne vedierko, ktoré nesie názov Tummy tubVedierko má plno výhod:

 • bábätku vo vedierku nespadne hlavička,
 • je v prirodzenej skrčenej polohe, nemá šancu sa zošmyknúť a napiť sa či vdýchnuť vodu,
 • Tummy tub pripomína bábätkám maternicu, pretože v polohe, v ktorej sa vo vedierku nachádzajú, sa nachádzali aj v mamičkinom brušku,
 • steny vedierka bránia prechladnutiu alebo ofúknutiu hlavičky bábätka,
 • vedierko predstavuje maximálnu bezpečnosť,
 • s vedierkom sa ľahko manipuluje,
 • má kompaktné rozmery, viete si ho pribaliť na cesty do auta bez toho, aby vám zabralo veľa miesta,
 • nevyžaduje ani stojan ako vanička, pohodlne si ho môžete umiestniť na stôl v kuchyni.

Sprchovanie bábätka

Väčšina matiek svoje bábätká len kúpe, pritom sprchovanie je oveľa hygienickejšie. Dôvod je rovnaký ako pri sprchovaní sa dospelého človeka, všetka špina a nalepené baktérie okamžite putujú z tela bábätka preč.

Sprchovanie bábätka

Medzi ďalšie výhody sprchovania patrí:

 • prekrvuje telo bábätka viac ako kúpanie,
 • hlavica s rôznymi nadstavcami dokáže príjemne vymasírovať telo bábätka,
 • pokožka bábätka je kratší čas vystavená vode,
 • je to rýchlejšie a praktickejšie.

Kúpanie a sprchovanie by ste, podľa nás, mali obmieňať. Bábätko sa tak naučí na jedno a aj na druhé a oba varianty mu budú príjemné.

S akou vodou a ako dlho kúpať bábätko?

Niektorí odborníci odporúčajú kúpať bábätko v prevarenej vode, kvôli mäkkosti. Nie je to však nutné, veď aj pokožka potrebuje nadobudnúť svoju imunitu. Dôležitejšie je, akú teplotu vody si vyžaduje kúpanie bábätka. Voda by mala mať približnú teplotu tela, okolo 37 °C, a teplota v miestnosti by mala dosahovať 22 až 25 °C. Na odmeranie teploty vody vám poslúži teplomer do vody, ktorý je bežne dostupný v online predajniach s bazénovou technikou, alebo použite rýchlu metódu a ponorte lakeť do vody. Ak vám je voda príjemná, ani chladná, ani horúca, potom bude dobrá aj pre bábätko.

Pokožka bábätka je citlivá a krehká a hoci sa každým dňom extrémne rýchlo vyvíja, úplne postačí, ak bábätko pobudne vo vaničke okolo 5 až 7 minút, aby sa nespomalil jej vývin. Tento čas sa odporúča dodržiavať až po dobu 6 mesiacov.

Kedy začať kúpať bábätko?

Prvé kúpanie bábätka po pôrode sa vykonáva až po uplynutí minimálnej doby 24 hodín (to, že sestričky osprchujú bábätko hneď po pôrode, sa ešte nepokladá za kúpanie). Je to preto, že bábätko, resp. jeho telo sa prispôsobuje vonkajšiemu prostrediu, zvyká si na okolie, učí sa regulovať a prispôsobovať svoju telesnú teplotu prostrediu, v ktorom sa nachádza. Aby sa tento proces nenarušil, bábätko sa počas prvých 24 hodín utiera len hygienickou handričkou. Po prečkaní tejto doby sa bábätko prvýkrát okúpe a je len na mamine, aký kúpajúci režim bábätku nastaví, buď dennodenný, alebo obdenný.

Najideálnejší čas na kúpanie

Už viete, ako často bábätko kúpať, kedy ho okúpať prvýkrát a teraz sa dozviete, kedy je najvhodnejší čas na kúpanie. Každá mama by si na kúpanie svojho dieťatka mala stanoviť fixný čas, hodinu, o koľkej bude bábätko kúpať. S pevne stanoveným časom si bábätko zvykne na svoj kúpací rytmus. Najideálnejšie je kúpanie večer pred spánkom, pretože voda bábätko upokojí. Mnoho matiek sa pýta, či kúpať bábätko pred alebo po kŕmení, nájdite akýsi stred medzi tým. Bábätko by nemalo ísť do vodičky s plným bruškom a ani nie s príliš prázdnym, aby neplakalo od hladu. Kúpte ho pred kŕmením, približne 30 min., aby ste celý proces kúpania stihli bez stresu, bez zhonu a hlavne bez plaču.

Najvhodnejší čas na kúpanie novorodenca

Prečo je kúpanie bábätka také dôležité?

Je jasné, že kúpaním zabezpečujete bábätku čistotu a maximálnu hygienickosť. Bábätko sa po kúpeli cíti sviežo, najmä ak je vonku horúce počasie. Vedeli ste však, že kúpanie má pre bábätko aj tieto účinky?

 • Udržuje čistú a zdravú pokožku,
 • zlepšuje stav pokožky,
 • zmieňuje stres bábätka, pôsobí uvoľňujúco a relaxačne,
 • zmierňuje bolesť pri brušných kolikách,
 • prekrvuje telo bábätka a prekrvovaním sa zvyšuje činnosť orgánov,
 • ľahšie sa mu vo vode pohybuje, čím rozvíja hrubú motoriku (celého tela) i jemnú motoriku (pohyb prstov),
 • vo vode sa bábätko cíti ako doma, teda ako v maternici,
 • utužuje rodinné vzťahy,
 • zlepšuje kontakt dieťatka s okolím a so svojimi najbližšími.

Rady nad zlato

 1. Pri napúšťaní vody do vaničky začnite studenou vodou a až potom teplotu vyrovnávajte s horúcou vodou dovtedy, pokým teplota vody nedosiahne 37 °C. Na túto teplotu je bábätko zvyknuté aj z maternice, pretože je to prirodzená teplota tela, ktorú malo aj mamino bruško.
 2. Pre tým, ako bábätko začnete vo veľkom oplachovať a umývať, ho vodou trochu ovlažte, aby sa nezľaklo, ale zvyklo si a bolo na vodu pripravené. Až potom, ako ho trochu ovlažíte, mu začnite pomaly ponárať nožičky a telíčko.
 3. Po kúpaní doprajte bábätku jemnú masáž, ktorá nielenže bábätko upokojuje a je mu príjemná, ale podporuje trávenie, prekrvuje celé telo, podporuje imunitný systém a aj rozvoj svalov. Vymasírované bábätko bude lepšie a dlhšie spinkať.
 4. Pri novorodencovi, až do cca 3 mesiacov, nepoužívajte žiadnu detskú kozmetiku, ani detské mydlo či šampón, mohli by dráždiť pokožku bábätka a spôsobovať kožné alergie.
 5. Niektoré mamičky propagujú kúpanie bábätka v harmančeku. Nie je to správne, môže to vážne škodiť pokožke a zdraviu bábätka. Nerobte to a nepoužívajte ani žiadne bylinky bez odporúčania lekára. Bylinky by mohli bábätku ublížiť.
 6. Bábätko umývajte len čistou vodou.
 7. V miestnosti, kde sa kúpe bábätko, by nemal byť žiadny vánok a už vôbec nie prievan, preto zavrite všetky okná a aj dvere.

Slovo na záver

Pri prvých pokusoch kúpať bábätko sa možno necítite sebavedome, ale čím viac kúpaní prebehne, tým to bude lepšie. Pri kúpaní bábätko nikdy nenechávajte osamote – bez dozoru, ani vo vaničke a ani na uteráčiku. Aj to najmenšie bábätko sa hýbe a ani neviete ako a môže skĺznuť tam, kam nechcete. A keďže opatrnosti nikdy nie je dosť, pozor si dajte aj pri vyťahovaní dieťatka z vody, keď sa vám ľahko môže vyšmyknúť. Mimochodom, ak budete pri kúpaní vášho dieťatka spolu so svojím partnerom, bude sa bábätko a aj vy cítiť lepšie, bezpečnejšie a milovanejšie.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

08/06/2022 12:59
Lenka

Naj vaničku aku sme kedy mali je Natalia z www.mombi.sk , má odkladaciu časť na mydlo a tiež ležadlo pre bábätko, ktoré neskôr môžete z vaničky zložiť. Veľká spokojnosť

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie

Rozmýšľate nad obývačkou s kuchyňou? Ide o výbornú voľbu do domu, bungalovu, bytu aj do podkrovia. Ak nemáte žiadne nápady, nechajte sa inšpirovať tými našimi.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 30.10.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Návod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj ChiccoNávod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj Chicco

ké majú koše na plienky iné výhody a nevýhody, ako sa zorientovať v ponuke a podľa akých kritérií sa rozhodovať pri kúpe? V našom článku vám to prezradíme.

Detský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybraťDetský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybrať

Detský kolotoč na postieľku upúta pozornosť vášho dieťaťa hračkami, melódiu alebo svetelnou projekciou. Prečo kolotoč nad postieľku zavesiť a ako ho správne vybrať? 

Detská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätkoDetská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätko

Večerný kúpeľ patrí obyčajne k príjemnému zakončeniu dňa nielen v prípade dospelých, ale aj detí. V čom najradšej kúpete vaše dieťa vy?