Ako vybrať počítačovú myš k notebooku a PC? Optické, laserové a bezdrôtové myši sú najlepšie

Počítačová myš patrí k štandardnej výbave každého, kto počítač alebo notebook denne využíva. V ponuke predajcov natrafíte na rôzne myšky k PC. Každý druh sa však hodí na iný účel a v tomto článku vám poradíme, ako vybrať hernú myš, myš do kancelárie alebo na cestovanie či myš k notebooku.

Myš k PC

Hoci by sa mohlo zdať, že výber počítačovej myši nie je žiadna veda, skutočnosť je tká, že široká ponuka môže niekomu voľbu dosť skomplikovať. Bezdrotová myš alebo maš s káblom?Optická myš i alebo myška s laserom? Herná, kancelárska, alebo vertikálna myš? Podľa čoho si myš k PC vyberať? Poradíme vám, aké máte možnosti a podľa čoho počítačové myši vyberať.

Obľúbené počítačové myši


Tradičná počítačová myš minulosťou?

Prvé počítačové myšky mali jedno tlačidlo, ďalšia generácie dve a postupne sa stali štandardom dvojtlačidlové myši s kolieskom v strede. Hoci sa to zdá ako banalita, tieto zariadenia sa začali využívať na bežnú kancelársku prácu, pričom koliesko vám uľahčí posuv po webstránke alebo listovanie v dokumentoch. Koliesko môže zároveň slúžiť ako tlačidlo, prípadne sa môže naklápať do strán a zastávať funkciu dvoch tlačidiel. Ak potrebuejte kancelársku počítačovú myš, pomôžeme vám ju vybrať.

Lepšie vybavené myši pre univerzálne použitie mávajú 5 až 8 tlačidiel, ktoré si môžete pomocou dodaného softvéru naprogramovať – sú vhodné napr. na listovanie medzi webstránkami a pod. Programovateľná myš s vyšším počtom tlačidiel je vhodná pre hráčov – niektoré ich majú dokopy aj vyše 20. Herné myši sú špecifickou kategóriou a hráči na ne majú špeciálne nároky.

Špeciálnou verziou je tzv. dotyková myš, nazývaná aj touchpad. Namiesto tlačidiel a kolieska má jednoliatu dotykovú plochu, vďaka ktorej môžete myš ovládať poklepávaním alebo dotykovými gestami akoby ste používali dotykový displej. Typycké riešenie pre notebooky. Takýmto modelom je aj Magic Mouse od Apple. Otázkou však je, akú počítačovú myš vlastne potrebujete?

Počítačové myši podľa účelu využitia:

  • Kancelárska počítačová myš
  • Herná myš k počítaču
  • Cestovná počítačová myš
  • Vertikálna myš

Kancelárska myš

Mala by byť najmä ergonomická a dobre vám sadnúť do ruky, keďže s ňou budete pracovať niekoľko hodín každý deň. Nezabúdajte si pri výbere zistiť, aká veľkosť je pre vás vhodná.

Bezdrôtové myši sú príjemným spoločníkom na každý kancelársky stôl. Zaistia vám slobodu pohybu a nebude vám prekážať žiadny kábel, s ktorým by ste mohli nechtiac zhodiť zo stola rôzne veci, napr. horúcu kávu. Ak používate myš intenzívne, vyberte si radšej model so vstavaným akumulátorom a rýchlym nabíjaním. Nebudete tak musieť príliš často riešiť výmenu alebo nabíjanie AA batérií. Pri práci takisto potešia programovateľné tlačidlá na myši.

Herná myš

Ak to myslíte s hraním hier vážne, mali by ste si vybrať model s čo najvyšším rozlíšením snímača (kvôli presnosti pohybu) a s čo najnižšou dobou odozvy. Ideálnou voľbou pre vás je teda laserová herná myš s káblovým pripojením. S ňou sa nemusíte obávať, že by sa vám v zápale hry vybili batérie alebo akumulátor. Najlepšie herné myšky dosahujú rozlíšenie až 18 000 DPI a odozvu 0,1 ms. Dnes však už aj kvalitné bezdrôtové herné myši bez problémov konkurujú rýchlosťou a reakčnými schopnosťami nijak nezaostávajú.

Hráčom akčných hier postačí bežný počet 5 – 8 tlačidiel, aby si ich počas rýchlej akcie nesplietli. Fanúšikovia strategických a RPG hier zasa ocenia čo najväčší počet programovateľných tlačidiel. Na škodu nie je ani možnoť nastaviť hmotnosť myši závažiami.

Myš s dvojklikom alebo dokonca s trojklikom dokáže simulovať dve, resp. tri stlačenia tlačidla naraz, pri streľbe v akčných hrách teda dokážete vystrieliť viackrát na jedno kliknutie.

Hráčska myš s ďalším príslušenstovm

Myš k notebooku na cesty

Myšk notebooku na cesty by mala byť čo najmenšia, aby sa dala jednoducho prihodiť do tašky alebo do batohu k notebooku. S malými myšami sa však nepracuje dvakrát príjemne, preto by ste mali pri výbere urobiť z hľadiska rozmerov vhodný kompromis.

Káblová myš na cesty nie je vhodná, pretože kábel vrátane rozmerného USB konektora by vám určite prekážal a navyše by obsadil voľný USB port, ktorých v notebookoch nikdy nebýva nazvyš. Najrozumenším riešením na cesty je preto bezdrôtová Bluetooth myš

Ak nemáte veľmi starý model notebooku, mal by rozhraním Bluetooth disponovať, pre istotu si to však pred kúpou myši preverte.

Vertikálna myš

Ľudia, ktorí pracujú s myšou príliš dlho každý deň môžu začať trpieť tzv. syndrómom karpálneho tunela. Ten sa prejavuje bolesťami v zápästí a príčinou jeho vzniku je neprirodzene podvihnuté zápästie oproti nadlaktiu pri práci s bežnou myšou.

Tento problém riešia tzv. vertikálne myši, ktorých základňa slúži ako opora pre spodnú časť zápästia. Samotné tlačidlá sú potom otočené o určitý uhol (okolo 60 °) tak, aby zápästie bolo po celý čas v prirodzenej zvislej polohe. Tieto myši slúžia aj na prevenciu pred vznikom uvedeného syndrómu. Ich cena je však vyššia, než cena bežných myší.

Počítačové myši podľa technológie pripojenia

Začneme štandardnou dilemou, a to či siahnuť po bezdrôtovej myši k PC alebo veriť káblovému riešeniu. V zásade by sa dalo povedať, že sa najlepšie rozhodnete podľa svojej vlastnej preferencie a nárokov, ktoré na takéto príslušenstvo máte. Jednotlivé prevedenia vám v nasledujúcich odsekoch priblížime.

Káblová počítačová myš k PC

Klasické počítačové myši s káblom

Pripájajú sa k PC alebo notebooku káblom, ktorý je ukončený USB konektorom (obdĺžnikový) alebo konektorom PS/2 (guľatý), ktorý sa používal v starších počítačoch a dnes je už skôr prežitkom. Výhodou týchto myší je okamžitá reakcia na pohyb bez oneskorenia a napájanie priamo cez kábel, takže v myši nemusíte meniť batérie. USB myš má nevýhodu v miernom obmedzení pohybu kvôli pripojovaciemu káblu. Pre hráčov hier je káblová myš často krajným riešením a preferujú bezdrôtovú technológiu. Pre pracovnú prax v kancelárii však toto riešenie môže bohato stačiť.

Bezdrôtové myši s USB prijímačom

Komunikujú bezdrôtovo s miniatúrnym prijímačom, ktorý sa pripája do USB portu. Samotná myš je napájaná buď klasickými AA batériami, alebo zabudovaným nabíjateľným akumulátor. Tento variant sa hodí k vášmu stolnému počítaču, pretože tie väčšinou nemajú k dispozícii rozhranie Bluetooth. Niektorí výrobcovia (napr. Logitech) používajú tzv. Unifying prijímače, do ktorých môžete pripojiť viacero zariadení naraz (okrem myši napr. aj bezdrôtovú klávesnicu). Bezdrôtové herné myši sú prefereované hráčmi, no dnes sa bezdrôtová technológia bežne dostáva aj do rúk bežných používateľov.

Bezdrôtové myši s Bluetooth

Bezdrôtové s Bluetooth komunikujú bezdrôtovo cez rozhranie Bluetooth. Týmto je vybavená väčšina moderných notebookov, pretože nedisponujú klasickým USB portom. Niektoré drahšie modely myší disponujú viacerými druhmi pripojenia. Takúto myš môžete využívať v každom zariadení, ktoré podporuje Bluetooth rozhranie, takže aj smart televízory, tablety či mobilné telefóny.

Bezdrôtová myš

Snímač – optická alebo laserová myš

Optická myš na snímanie odraz červeného svetla z LED diódy. Ich nevýhodou však je, že na povrchoch s hrubšou textúrou a na lesklých povrchoch nefungujú príliš dobre. V takých prípadoch môžete použiť podložku pod myš, ktorá však môže byť obmedzujúca.

Laserové myši majú prepracovanejšie snímače a majú vyššie rozlíšenie. Sú teda presnejšie a rýchlejšie. Zvládajú presne aj rýchle pohyby a zároveň fungujú spoľahlivo aj na lesklých a textúrovaných povrchoch, dokonca aj na skle. Ich snímač nevyžaruje viditeľné svetlo. Laserová myš je spravidla drahšia než optická.

Bluetrack, Blue-eye je zasa vylepšená technológia optického snímača myši, ktorý je osvetľovaný modrou LED diódou. Modré svetlo sa dokáže lepšie rozptýliť na povrchu, preto táto myš funguje na lesklých a textúrovaných povrchoch lepšie než bežná optická myš.

Káblová myš

Veľkosť a hmotnosť počítačovej myši

Príliš malá kancelárska myš môže do veľkej ruky zle sadnúť a celodenná práca s ňou môže byť nepríjemná. Výrobcovia s tým počítajú a delia svoje modely do 4 veľkostí, ktoré sa merajú od prvého záhybu na zápästí po konček prostredníka. Čo sa týka hmotnosti, predovšetkým herné myši bývajú odľahčené. Použité sú ľahšie materiály. Nižšia hmotnsoť totiž často znamená lepšiu rýchlosť a efektívnejšie reakcie, kedy pri hraní aj gram môže zavážiť.

Skratka
Označenie Dĺžka dlane
S malá do 17 cm
M stredná 17 – 19 cm
L veľká 19 – 21 cm
XL extra veľká nad 21 cm

Funkcie a vlastnosti počítačových myší

  • Rozlíšenie snímača – udáva sa v jednotkách DPI (Dots Per Inch) a vyjadruje, koľko obrazových bodov dokáže snímač rozlíšiť na dĺžku jedného palca. S vyššou hodnotou DPI dokážete presnejšie zamerať konkrétny bod s kurzorom čo sa hodí pri práci s grafikou a CAD aplikáciami, ale aj pre hranie hier, kde vám pomôže presnejšie zamieriť nepriateľa so zbraňou. Pre veľké obrazovky by mala mať myš rozlíšenie aspoň 2 000 DPI.
  • Doba odozvy – vyjadruje dobu, za ktorú sa dostane signál z tlačidla alebo snímača myši do počítača. Mali by ste ju brať do úvahy pri bezdrôtových myšiach – najmä pri hraní rýchlych akčných hier. Čím je nižšia, tým je myš rýchlejšia, pričom najrýchlejšie modely dosahujú odozvu iba 0,1 ms.
  • Vstavaný akumulátor – je výsadou drahších modelov bezdrôtových myší. Výhodou je dlhšia výdrž, než pri napájaní bežnými batériami a veľmi rýchle nabíjanie. Herná bezdrôtová myš by za každých okolností mala disponovať, čo najlepšou výdržou batérie.
  • Obojstranná myš – niektoré modely myší majú ergonomický dizajn, ktorý je však asymetrický. Ak ste ľavák (resp. ľaváčka), môžete si vybrať myš pre ľaváka alebo obojstrannú myš. Obojstranná je symetrická a pracuje sa s ňou rovnako pohodlne pravákom i ľavákom.
  • Nastaviteľná hmotnosť – niektoré (najmä hráčske) myši majú v spodnej časti priestor na viacero miniatúrnych závaží. Ich pridávaním a odoberaním môžete ovplyvniť rýchlosť a presnosť pohybu myši.
  • RGB podsvietenie – farebné podsvitenie myší je pre niektorých používateľov veľmi príjemným spestrením počas používania. Hoci podsvietenie nemusí plniť žiadnu praktickú funckiu, estetická hodnota je zaručene vyššia. O to viac, ak môžete farbu meniť a prispôsobiť si spôsob blikania.

Obrazovka. klávesnica a myš

Počítačové myši Logitech trhu dominujú

V segmente počítačových myší sú stovky výrobcov, ktorí každoročne produkjú nové a nové modely. Počítačové myši Logitech však dlhodobo trhu kraľujú a medzi používateľmi sú veľmi obľúbené. V ich ponuke nájdete výber herných myší, ale tiež kvalitných kancelárskych myšiek. Taktiež je výhodou cenová dostupnosť viacerých modelov. S vyššou cenou treba počítať predovšetkým pri herných myšiach. Medzi obľúbené patria i myši A4Tech, LenovoDell alebo Genius.

Lacné počítačové myši kúpite už od pár eur, dokonca pod hranicu 10 eur. Pre štandardné používanie nemusíte do počítačovej myši investovať viac ako 20 až 30 eur. Herné počítačové myši sú drahšia záležitosť a bez problémov sa s ich cenou dostanete do cenovej kategórie 70 až 120 eur.

Obľúbené herné myši

Najčastejšie otázky – FAQ

Rozhodujete sa pre kúpu počítačovej myši? Hľadáte najlepšiu hernú myš? Potrebujete spoľahlivú kancelársku myš? Neviete sa rozhodnúť či chcete bezdrôtovú alebo s káblom? Neváhajte sa na nás obrátiť v diskusii pod článkom a ochotne vám poradíme s výberom.

Sú bezdrôtové myši pomalšie ako káblové?

Hoci v minulosti platilo, že káblové myši boli rýchlejšie, dnes už tento fakt platí len v prípade lacnejších modelov bezdrôtových myší. Kvalitné bezdrôtové myši dokážu byť rovnako rýchle ako káblové riešenie.

Čo je to syndróm karpálneho tunela?

Ide o zdravotný problém spôsobený nadmerným preťažením nervov v zápästí. Problém môže vzniknúť pri zápale šliach a väzov v zápästí. Pre kancelérske práce je tento syndróm veľmi častý. Prejavuje sa tŕpnutím zápästia alebo bolesťami dlaní v pokoji. Predchádzajte mu hlavne pravidelnými prestávkami, aby ste zápästie nepreťažovali.

Akí sú najlepší výrobcovia myší na trhu?

Medzi najlepších dlhodobo patria počítačové myši Logitech. Najslávnejšie herné myši Razer sú taktiež veľmi populárne. K najlepším na základe obľúbenosti zaradíme i počítačové myši Dell, Lenovo a A4Tech.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

02/12/2021 20:34
Diana

notebook, bezdrotovu myšku a MS office som som kupila z okay elektro

02/01/2022 19:08
Miriam

kupovala som si ku v okay elektro sučastne s novy notebookom. K tomu aj tlačiaren a podložku pod myš. Ešte mi chyba taška na notebook

26/03/2022 19:32
Sefa

kupila som si ju zaroveň s notebookom z okay elektro. Bohužial neviem pracovat bez myšky

29/08/2022 19:55
Brilla

vačšiu pozornost som venopvala vyberu nabytku do pracovne, tj. PC stol a kancelarska stoličku

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 20.12.2018
Posledná aktualizácia: 14.03.2023
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Údržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olejÚdržba a starostlivosť o plastové okná. Pomôže aj silikónový olej

Tak, ako čokoľvek iné, aj plastové okná si pre predlženie životnosti vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Ošetrenie plastových okien vám nezaberie veľa času, stačí vedieť, na čo sa...

Ako vŕtať do dreva, betónu a do tehlyAko vŕtať do dreva, betónu a do tehly

V každej domácnosti občas treba vŕtať. Aký je správny postup pri vŕtaní do rôznych materiálov? V našom článku vám poradíme, ako vybrať vrták aj hmoždinku.

Použitie žlčového mydla v domácnostiPoužitie žlčového mydla v domácnosti

Trápite sa pri odstraňovaní škvŕn z detského oblečenia či svojich obľúbených kúskov? Vyskúšajte obľúbené žlčové mydlo, ktoré sa teší z množstva pozitívnych recenzií.