1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako si vybrať najlepšiu myš k notebooku a PC? Obľúbené sú laserové aj optické myši

Možno sa vám zdajú byť pri prechádzaní ponúk e-shopov všetky počítačové myši podobné, nie je to ale tak. Každý druh sa totiž hodí na iný účel a v tomto článku vám poradíme, ako vybrať hernú myš, myš do kancelárie alebo na cestovanie k notebooku.

Myš k PC

Podľa čoho si myš k PC vyberať? Poradíme vám, aké máte možnosti, ako sa počítačové myši delia a pod.

Obľúbené produkty

Tlačidlá a koliesko myši

Najstaršia myš mala jedno tlačidlo, ďalšia generácie dve a postupne sa stali štandardom dvojtlačidlové myši s kolieskom v strede. Tieto sú vhodné na bežnú kancelársku prácu, pričom koliesko vám uľahčí posuv po webstránke alebo listovanie v dokumentoch. Koliesko môže zároveň slúžiť ako tlačidlo, prípadne sa môže naklápať do strán a zastávať funkciu dvoch tlačidiel.

Lepšie vybavené myši pre univerzálne použitie mávajú 5 tlačidiel, ktoré si môžete pomocou dodaného softvéru naprogramovať – sú vhodné napr. na listovanie medzi webstránkami a pod. Programovateľná myš s vyšším počtom tlačidiel je vhodná pre hráčov – niektoré ich majú dokopy aj vyše 20.

Špeciálnou verziou je tzv. dotyková myš, nazývaná aj touch mouse. Namiesto tlačidiel a kolieska má jednoliatu dotykovú plochu, vďaka ktorej môžete myš ovládať poklepávaním alebo dotykovými gestami. Najznámejším takýmto modelom je Magic Mouse od Apple.

Počítačové myši podľa pripojenia

Káblové myši – Pripájajú sa k PC alebo notebooku káblom, ktorý je ukončený USB konektorom (obdĺžnikový) alebo konektorom PS/2 (guľatý), ktorý sa používal v starších počítačoch. Výhodou týchto myší je okamžitá reakcia na pohyb bez oneskorenia a napájanie priamo cez kábel, takže v myši nemusíte meniť batérie. USB myš má nevýhodu v miernom obmedzení pohybu kvôli pripojovaciemu káblu.

Bezdrôtová myš

Bezdrôtové myši s USB prijímačom – Komunikujú bezdrôtovo s miniatúrnym prijímačom, ktorý sa pripája do USB portu. Samotná myš je napájaná buď klasickými AA batériami, alebo zabudovaným nabíjateľným akumulátor. Tento variant sa hodí k vášmu stolnému počítaču, pretože tie väčšinou nemajú k dispozícii rozhranie Bluetooth. Niektorí výrobcovia (napr. Logitech) používajú tzv. Unifying prijímače, do ktorých môžete pripojiť viacero zariadení naraz (okrem myši napr. aj bezdrôtovú klávesnicu).

Bezdrôtové s Bluetooth – Komunikujú bezdrôtovo cez rozhranie Bluetooth. Týmto je vybavená väčšina moderných notebookov. Výhodou je, že v notebooku vám potom USB prijímač nezaberie zbytočne jeden voľný USB port.

Niektoré drahšie modely myší disponujú viacerými druhmi pripojenia.

Snímač myši

Optický – Používa na snímanie odraz červeného svetla z LED diódy. Ich nevýhodou však je, že na povrchoch s hrubšou textúrou a na lesklých povrchoch nefungujú príliš dobre. V takých prípadoch môžete použiť podložku pod myš, ktorá však môže byť obmedzujúca.

Laserový – Ich snímače majú vyššie rozlíšenie a sú teda presnejšie. Zvládajú presne aj rýchle pohyby a zároveň fungujú spoľahlivo aj na lesklých a textúrovaných povrchoch, dokonca aj na skle. Ich snímač nevyžaruje viditeľné svetlo. Laserová myš je spravidla drahšia než optická.

Káblová myš

Bluetrack, Blue-eye – Vylepšená technológia optického snímača myši, ktorý je osvetľovaný modrou LED diódou. Modré svetlo sa dokáže lepšie rozptýliť na povrchu, preto táto myš funguje na lesklých a textúrovaných povrchoch lepšie než bežná optická myš.

Aj myši majú svoje veľkosti

Príliš malá myš môže do veľkej ruky zle sadnúť a celodenná práca s ňou môže byť nepríjemná. Výrobcovia s tým počítajú a delia svoje modely do 4 veľkostí, ktoré sa merajú od prvého záhybu na zápästí po konček prostredníka.

Skratka
Označenie Dĺžka dlane
S malá do 17 cm
M stredná 17 – 19 cm
L veľká 19 – 21 cm
XL extra veľká nad 21 cm

Ďalšie parametre, vlastnosti a funkcie počítačových myší

Rozlíšenie snímača – Udáva sa v jednotkách DPI (Dots Per Inch) a vyjadruje, koľko obrazových bodov dokáže snímač rozlíšiť na dĺžku jedného palca. S vyššou hodnotou DPI dokážete presnejšie zamerať konkrétny bod s kurzorom čo sa hodí pri práci s grafikou a CAD aplikáciami, ale aj pre hranie hier, kde vám pomôže presnejšie zamieriť nepriateľa so zbraňou. Pre veľké obrazovky by mala mať myš rozlíšenie aspoň 2 000 DPI.

Doba odozvy – Vyjadruje dobu, za ktorú sa dostane signál z tlačidla alebo snímača myši do počítača. Mali by ste ju brať do úvahy pri bezdrôtových myšiach – najmä pri hraní rýchlych akčných hier. Čím je nižšia, tým je myš rýchlejšia, pričom najrýchlejšie modely dosahujú odozvu iba 0,1 ms.

Vstavaný akumulátor – Je výsadou drahších modelov bezdrôtových myší. Výhodou je dlhšia výdrž, než pri napájaní bežnými batériami a veľmi rýchle nabíjanie.

Obrazovka. klávesnica a myš

Obojstranná myš – Niektoré modely myší majú ergonomický dizajn, ktorý je však asymetrický. Ak ste ľavák (resp. ľaváčka), môžete si vybrať myš pre ľaváka alebo obojstrannú myš. Obojstranná je symetrická a pracuje sa s ňou rovnako pohodlne pravákom i ľavákom.

Nastaviteľná hmotnosť – Niektoré (najmä hráčske) myši majú v spodnej časti priestor na viacero miniatúrnych závaží. Ich pridávaním a odoberaním môžete ovplyvniť rýchlosť a presnosť pohybu myši.

Druhy počítačových myší podľa účelu využitia

V závislosti od toho, na čo chcete myš použiť, by ste sa mali zamerať na jej konkrétne parametre.

Myš do kancelárie

Mala by byť najmä ergonomická a dobre vám sadnúť do ruky, keďže s ňou budete pracovať niekoľko hodín každý deň. Nezabúdajte si pri výbere zistiť, aká veľkosť je pre vás vhodná.

Bezdrôtové myši sú príjemným spoločníkom na každý kancelársky stôl. Zaistia vám slobodu pohybu a nebude vám prekážať žiadny kábel, s ktorým by ste mohli nechtiac zhodiť zo stola rôzne veci, napr. horúcu kávu. Ak používate myš intenzívne, vyberte si radšej model so vstavaným akumulátorom a rýchlym nabíjaním. Nebudete tak musieť príliš často riešiť výmenu alebo nabíjanie AA batérií.

Hráčska myš

Ak to myslíte s hraním hier vážne, mali by ste si vybrať model s čo najvyšším rozlíšením (kvôli presnosti pohybu) a s čo najnižšou dobou odozvy. Ideálnou voľbou pre vás je teda laserová herná myš s káblovým pripojením. S ňou sa nemusíte obávať, že by sa vám v zápale hry vybili batérie alebo akumulátor. Najlepšie herné myši dosahujú rozlíšenie až 18 000 DPI a odozvu 0,1 ms.

Hráčom akčných hier postačí bežný počet 2 – 5 tlačidiel, aby si ich počas rýchlej akcie nesplietli. Fanúšikovia strategických a RPG hier zasa ocenia čo najväčší počet programovateľných tlačidiel. Na škodu nie je ani možnoť nastaviť hmotnosť myši závažiami.

Hráčska myš s ďalším príslušenstovm

Myš s dvojklikom alebo dokonca s trojklikom dokáže simulovať dve, resp. tri stlačenia tlačidla naraz, pri streľbe v akčných hrách teda dokážete vystrieliť viackrát na jedno kliknutie.

Najobľúbejšie hráčske myši na trhu

Myš k notebooku na cesty

Mala by byť čo najmenšia, aby sa dala jednoducho prihodiť do tašky alebo do batohu k notebooku. S malými myšami sa však nepracuje dvakrát príjemne, preto by ste mali pri výbere urobiť z hľadiska rozmerov vhodný kompromis.

Káblová myš na cesty nie je vhodná, pretože kábel vrátane rozmerného USB konektora by vám určite prekážal a navyše by obsadil voľný USB port, ktorých v notebookoch nikdy nebýva nazvyš. Najrozumenším riešením na cesty je preto bezdrôtová Bluetooth myš

Ak nemáte veľmi starý model notebooku, mal by rozhraním Bluetooth disponovať, pre istotu si to však pred kúpou myši preverte.

Vertikálna myš

Ľudia, ktorí pracujú s myšou príliš dlho každý deň môžu začať trpieť tzv. syndrómom karpálneho tunela. Ten sa prejavuje bolesťami v zápästí a príčinou jeho vzniku je neprirodzene podvihnuté zápästie oproti nadlaktiu pri práci s bežnou myšou.

Tento problém riešia tzv. vertikálne myši, ktorých základňa slúži ako opora pre spodnú časť zápästia. Samotné tlačidlá sú potom otočené o určitý uhol (okolo 60 °) tak, aby zápästie bolo po celý čas v prirodzenej zvislej polohe. Tieto myši slúžia aj na prevenciu pred vznikom uvedeného syndrómu. Ich cena je však vyššia, než cena bežných myší.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 20.12.2018
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako nastaviť okná na zimný a letný režim? Ako nastaviť okná na zimný a letný režim?

Každý rok by ste okrem kontroly tesnenia okien a ich namazanie olejom, mali okná aj ponastavovať, resp. uviesť do sezónneho režimu. Sezónny režim okien zabezpečí väčšiu životnosť okien,...

Ako sušiť šípky? Sušenie v rúre, na vzduchu aj v sušičke potravín Ako sušiť šípky? Sušenie v rúre, na vzduchu aj v sušičke potravín

Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič

Vonkajšie, resp. externé žalúzie a rolety sú výborné pre dosiahnutie maximálnej tmy. Sú výborným tienidlom, bránia akémukoľvek prieniku externého svetla do miestností.   Aké sú ich...