Ako vybrať prútený piknikový kôš pre 2, 4 a 6 osôb s dekou i bez

Vyjsť si len tak do prírody či do parku s prúteným piknikovým košom, rozprestrieť deku a užívať si slnečné lúče s partnerom či rodinou – to znie ako záležitosť minulého storočia alebo scéna z romantického filmu. Piknikové koše však zažívajú comeback. Stačí si vybrať ten správny pre vás a kúsok romantiky si budete môcť dopriať kedykoľvek.

Ako si vybrať piknikový kôš?

Poradíme vám, ako si piknikový kôš vybrať aj to, ako ho čo najlepšie využiť.

Obľúbené piknikové koše pre 2, 4 a 6 osôb


Prečo sa oplatí kúpiť piknikový kôš

Kedy ste boli naposledy na pikniku? Zažili ste vôbec piknik? Piknik je jedna z tých aktivít, ktorá spája niekoľko benefitov – dovolí nám stráviť čas v prírode, spomaliť a vytvoriť si zážitky s blízkymi. Nuž a s piknikovým košom v domácnosti sa budete môcť na piknik vybrať kedykoľvek, keď to počasie dovolí. Poďme sa pozrieť na niekoľko výhod tejto novoobjavenej voľnočasovej aktivity.

 • Aktivita, ktorá spája – Či už sa na piknik vyberiete s partnerom, kamarátmi alebo s rodinou s deťmi, táto aktivita rozhodne predstavuje kvalitne strávený spoločný čas. Spoločný piknik je zážitok, pri ktorom máte príležitosť byť prítomní, baviť sa o spoločných témach, hrať hry alebo si len tak spolu vychutnať prinesené dobroty a vytvárať spomienky.
 • Čas strávený v prírode – Nie každý je priaznivcom turistiky a chodenia po horách, no čas strávený v prírode prospeje každému. Ak máte sedavé zamestnanie, máte príležitosť nabrať trošku energie z prírody, deti sa na lúke rady vyšantia a každému prospeje dávka vitamínu D zo slnka a dýchanie čerstvého vzduchu.
 • Organizácia vďaka piknikovému košu – Je vôbec potrebný piknikový kôš, ak sa dobroty dajú poskladať aj do batohu? Je to tak, jedlo si môžete priniesť v čomkoľvek, no piknikový kôš vám zabezpečí peknú organizáciu celého obsahu. Príbory a taniere zostanú pevne pripnuté na mieste, rovnako tak aj poháre či hrnčeky, takže sa vám nič nerozbije. V piknikovom koši má všetko svoje miesto, vďaka čomu rýchlo nájdete, čo potrebujete, nič sa vám nepopučí, nerozleje či nerozbije.
 • Nádych romantiky – Piknikové koše sú obľúbené aj vďaka svojmu vintage vzhľadu a atmosfére, ktorú prinášajú. Áno, na rande môžete vybaliť víno a jahody z tašky, no piknikový kôš má skrátka niečo do seba. Je to aj detail, ktorý hovorí o tom, že ste si na príprave pikniku dali záležať.
 • Pohladenie pre dušu – Vyjsť si do prírody s piknikovým košom má vplyv aj na duševné zdravie. Pôsobíte tak na všetky zmysly – chuť pri ochutnávaní dobrôt, rovnako aj vôňu na čerstvom vzduchu, zrak, ktorý si pri pohľade na zeleň oddýchne, sluch, ktorý zaujme spev vtáčikov aj hmat, pri dotyku trávy, prúteného koša či čerstvého ovocia.
 • Čas na rozjímanie – Na piknik sa nemusíte vydať len so spoločnosťou, ale aj sami. V prírode sa vždy nájde čas na rozjímanie, uvedomenie si prítomného okamihu a zamyslenie sa nad tým, nad čím sa potrebujete zamyslieť. Takého aktivity podporujú aj kreativitu, preto je možné, že sa po popoludní strávenom v prírode vrátite domov s hlavou plnou nápadov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie piknikové koše

Ako si vybrať piknikový kôš

Vybrať si piknikový kôš nie je veda, avšak dnes je už na trhu dostupných množstvo rôznych alternatív, preto nezaškodí poznať hlavné kritériá, ktoré by pri výbere mali zavážiť. V prvom rade si premyslite, kde a na čo budete piknikový kôš využívať. Ak sa chystáte pripraviť romantický večer s vínom, určite siahnite po koši, ktorý má špeciálny priečinok na vínovú fľašu a úchytky na poháre, ktoré sa tak nerozbijú. Ak si chcete piknik vychutnať v horúci deň, napr. na pláži, určite stavte na kôš s tepelnou izoláciou, aby sa vám prinesené potraviny nepokazili. Pokiaľ pôjde o piknik v prírode, kde môže byť vlhko alebo sa môže vyskytnúť dážď, stavte na nepremokavé piknikové tašky.

Druhy piknikových košov a ich alternatívy

 • Typický prútený kôš – Ak sa povie piknikový kôš, ako prvé sa nám v hlave vyjaví klasický prútený kôš s rúčkou. Takýto kôš zaujme nielen svojím vzhľadom, ale aj pevnou konštrukciou, v ktorej sa vám určite nič nepopučí a nerozbije. Prútený kôš vám vydrží niekoľko rokov, je možné dostať ho vo viacerých dizajnových prevedeniach a moderné prútené koše ponúkajú aj možnosť rozdelenia riadov a potravín tak, aby ostalo všetko na mieste. Prútie je však materiál, ktorý sa ťažšie čistí a neprospeje mu ani vlhké prostredie.
 • Špecializované piknikové koše – Okrem všestranných piknikových košov nájdu využitie aj špecializované koše, ktoré majú upravený tvar, dizajn a priehradky tak, aby plnili určitý účel. Známe sú piknikové koše na víno a syr, do ktorých sa ľahko a bezpečne uložia vínové fľaše a poháre a rôzne pochutiny. Podobne špecializované sú koše na nápoje, ktoré majú špeciálne miesto pre bezpečný prenos termosky a hrnčekov, napr. na kávu alebo čaj.
 • Piknikový ruksak – Ak vám nezáleží na romantickom dizajne prúteného koša a chcete niečo športové a praktické, siahnite po piknikovom ruksaku. Ten má niekoľko rôznych priečinkov a úchytiek napr. na deku, fľašu, pohár, príbory, taniere či jedlá. Výhodou je, že takéto piknikové batohy sú zväčša šité z outdoorových materiálov, ktoré sú odolné proti vode a dobre sa čistia a udržiavajú.
 • Prenosná chladnička ako piknikový kôš – Jednou z alternatív klasických košov sú prenosné chladničky v tvare tašiek, ktoré väčšinou poskytujú dostatok priestoru. Majú veľké rúčky na jednoduchý prenos a uchopenie a hlavne vnútro, ktoré dlhšie udrží teplotu jedál a nápojov. Výhodou je ich udržiavanie teploty, možnosť všestranného využitia (na cestovanie, na uloženie potravín pri čistení chladničky), rôznorodosť dizajnov aj jednoduché čistenie.
 • Taška na rameno – Rovnako dobre dokáže poslúžiť aj klasická taška na rameno (tzv. tote taška), ktorú už dnes dostanete takmer v každom obchode. Do takejto tašky sa toho zmestí pomerne dosť, avšak potraviny nijako špeciálne nechráni pred teplom/chladom a všetko v taške je poukladané na kope. Chýba teda organizácia, riady by sa mohli poškodiť – takáto taška je vhodnejšia skôr na menší objem.

Spôsob úchytu

S druhom piknikových košov súvisí aj spôsob ich úchytu a prenos. Klasické piknikové koše mávajú rúčku vhodnú do ruky, čo je v poriadku na prenos ťažkého koša na krátke vzdialenosti, napr. z auta do parku, na neďaleké miesto. Tašky na rameno či prenosné chladničky majú zas ramienko, vďaka ktorému si celú tašku pohodlne zavesíte na rameno. Takýto spôsob nosenia je pri ťažších taškách rozhodne pohodlnejší. Ak sa chystáte najprv na túru alebo dlhšiu prechádzku a až potom na piknik, najvhodnejším spôsobom nosenia tašiek sú dve ramienka, teda spôsob nosenia ruksaku. Váha sa rovnomerne rozloží na 2 ramená, čím je ľahšie nosiť váhu dlhšiu dobu.

Spôsob úchytu prúteného piknikového koša

Počet osôb

To, pre koľko osôb piknik chystáte, je dôležitým faktorom, keďže rozhodne o veľkosti piknikového koša i množstve riadu v ňom. Štandardne sa vyrábajú piknikové koše pre 2, 4 alebo 6 osôb. Pri hľadaní vhodného koša nemyslíte len na jednu konkrétnu príležitosť, napr. piknik s priateľkou, ale pozrite sa do budúcna – využijete piknikový kôš aj s viacerými osobami, čakáte prírastok do rodiny alebo je pre vás piknik výlučne romantická aktivita, ktorú chcete stráviť len so svojou polovičkou? Ak máte radi spoločnosť, siahnite po väčšom koši, ktorý určite využijete pri posedení s priateľmi. Ak máte väčšiu rodinu či spoločnosť, nehľadajte väčšie koše, ktoré by bolo nepraktické nosiť, ale zakúpte radšej 2 piknikové koše.

Materiál

U prútených piknikových košov je častým materiálom vŕbové prútie. Ide o tradičný a v našich končinách dobre známy materiál, ktorý je odolný a pri správnej údržbe vám vydrží desaťročia. Pevnejšiu konštrukciu než vŕbové prútie ponúka ratan, z ktorého sa vyrába stále viac piknikových košov, keďže zaručuje trvácnosť a odolnosť. Prútené koše môžu byť upletené aj z iných prírodných materiálov, pri ktorých si vždy overte ich odolnosť (napr. proti vlhkosti), životnosť alebo aj spôsob údržby. Z prírodných materiálov je obľúbené aj drevo. Piknikové koše sa vyrábajú z drevenej štiepky, vďaka čomu sú odolné, trvácne, majú tradičný vzhľad aj vysokú nosnosť.

Prírodné prútie už nahradili aj plastové koše s pleteným vzhľadom alebo koše z polyesteru, ktoré sa vyznačujú svojou odolnosťou, jednoduchým čistením a údržbou. Plastové koše sú vyrobené zo silného materiálu, preto zanesú aj väčšie množstvo výbavy a potravín. Zároveň sú variabilné, čo sa týka dizajnu a farebnosti, preto si je z čoho vyberať. Pokiaľ ide o piknikové tašky a batohy, výrobným materiálom sú rôzne textílie, ktoré sú často vodoodolné, vhodné do prírody, majú dobré izolačné vlastnosti a množstvo ďalších výhod. Materiál sa viac prispôsobí obsahu, preto predmety v taške lepšie naukladáte. Textílie sa pomerne ľahko čistia a udržiavajú a navyše si budete môcť vybrať z viacerých farebných prevedení.

Vybavenie

Kým niektoré piknikové koše ponúkajú jednoduchý viacúčelový úložný priestor, ktorý si môžete naplniť podľa predstáv, iné prichádzajú s vybavením. Aj v druhu vybavenia sa piknikové koše líšia – jedny ponúkajú iba základné vybavenie v podobe tanierov, príborov a niektorých ďalších základných prvkov, iné sú vybavené šálkami, hrnčekmi či pohármi, termoskou či fľašou na nápoje, nožmi, doskou na krájanie, chladiacim priestorom s tepelnou izoláciou, vývrtkou a zátkou na víno či dekou alebo servítkami.  

Spôsob ukladania

Väčšina piknikových košov predstavuje klasický prútený kôš s jedným veľkým prázdnym priestorom uprostred. Ten predstavuje celkový úložný priestor a to, akým spôsobom si vybavenie uložíte, je len na vás. Nevýhodou takéhoto ukladania je, že je menej organizované, môže byť ťažšie v rýchlosti nájsť nejakú konkrétnu vec a zároveň veci bývajú uložené voľne, teda pri prenose sa môžu uvoľniť, premiestniť, prípadne popučiť či prinajhoršom rozbiť. Výhodou takéhoto ukladania však je úplná voľnosť v tom, ako veci uložíte, pričom v takom prípade si môžete obsah koša prispôsobiť presne podľa seba.

Obsah piknikového koša a spôsob uchytenia tanierov a pohárov

Moderné piknikové koše už ponúkajú spôsob ukladania s priečinkami, kde má každá vecička svoje miesto. Týka sa to najmä príborov, tanierov, pohárov/hrnčekov, fliaš, termosiek, koreničiek a ďalšieho vybavenia, ktoré býva stabilne uložené. Po prenose a otvorení piknikového koša tak nájdete všetko pekne na mieste. Nevýhodou takéhoto ukladania je menšia flexibilita v tom, čo kde uložíte. Výhoda tohto spôsobu ukladania je však perfektná organizácia, bezpečné uloženie aj krehkých vecí, ale aj estetika, ktorú organizované ukladanie prináša.

Cena

Cena piknikového koša sa odvíja od viacerých faktorov – od materiálu cez vybavenie až po veľkosť a príslušenstvo. Tie najjednoduchšie textilné koše dostanete už od 10 eur, jednoduché prútené piknikové koše zas od 20 – 30 eur. Látkové tašky alebo batohy s piknikovým rozložením a výbavou zakúpite od 30 – 40 eur, pričom najdrahšie vyjdú prútené piknikové koše s vybavením, ktoré spravidla stoja niekoľko desiatok eur (50 – 100 eur). Pri košoch s vybavením, samozrejme, rozhoduje to, pre koľko osôb je piknikový kôš určený. Piknikové koše dnes už ľahko dostanete v kamenných aj internetových predajniach, napr. Mall.sk, Ikea či Mountfield. Medzi obľúbené značky patrí Cilio, Gusta, ale aj Orion. Ak hľadáte lacné piknikové koše, pozrite si aj ponuku bazárov.

Ďalšie vlastnosti a kritériá

 • Tepelná izolácia – Vybavenie tepelnou izoláciou príde vhod najmä vtedy, ak na miesto pikniku cestujete dlhšie, prípadne si beriete piknikový kôš na cesty. U moderných piknikových košov býva izolácia bežnou súčasťou, no pokiaľ si zakúpite jednoduchý prútený kôš, väčšinou budete tepelnú izoláciu hľadať márne.
 • Hmotnosť – Hmotnosť je faktor, ktorý zaváži hlavne vtedy, ak budete niesť piknikový kôš dlhšiu dobu, napr. pri turistike. Vtedy siahnite po piknikovom koši či ruksaku s čo najnižšou hmotnosťou, keďže tá sa pri nabalenom koši navýši o obsah.
 • Nosnosť – Tiež ide o faktor, ktorý stojí za to skontrolovať. Väčšina stredne veľkých košov má nosnosť do 8 kg, čo by malo na bežný piknik úplne stačiť. No väčšiu nosnosť zvážte vtedy, ak sa chystáte nabaliť viac fliaš s tekutinami, viac riadov alebo ďalších ťažších predmetov.
 • Kolieska – Niektoré piknikové tašky a ruksaky sú vybavené aj kolieskami. Vďaka ním sa stane prenášanie piknikovej tašky hračkou. Kolieska však nemusia byť výhodou, ak sa chystáte do prírody po ťažšie dostupnom teréne, kde ťahanie tašky na kolieskach neprichádza do úvahy.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie piknikové deky

Ako sa starať o piknikový kôš

Starostlivosť a údržba piknikového koša je dôležitá na to, aby vám tento pomocník vydržal a slúžil čo najdlhšie. Pri pikniku sa neraz stane, že sa niečo rozleje a zašpiní. Tieto nehody je dôležité riešiť čo najskôr po príchode domov, aby ste minimalizovali dopad. Po príchode domov najprv piknikový kôš vyprázdnite – zvyšky potravín uložte do chladničky alebo na svoje miesto, vyhoďte odpadky a riady pripravte na umývanie. Z koša vyberte aj nepoužitý riad a príbory, aby bolo čistenie jednoduchšie. Po vyprázdnení koša vysypte akékoľvek omrvinky alebo smietky, ktoré sa doň mohli dostať.

Prázdny kôš prezrite a zistite, či sa v ňom potraviny nerozliali alebo nepošpinili interiér. Ak je interiér vystlaný odnímateľnou textíliou, môžete ju vyprať osobitne, buď ručne, alebo v práčke, na základe pokynov na textílii. Ak sú zašpinené tvrdé časti, utrite ich vlhkou handričkou. Vždy sa riaďte pokynmi údržby na vašom konkrétnom koši – prírodné materiály nečistite agresívnymi chemikáliami ani ich príliš nenamáčajte. Zápachy sa ťažšie odstrániteľné nečistoty sa väčšinou dobre čistia za pomoci octu alebo sódy bikarbóny. Vlhkou handričkou nezabudnite očistiť ani vonkajšiu časť koša.

Čím možno piknikový kôs naplniť

Obsah piknikového koša sa bude meniť podľa miesta, kde sa bude piknik konať, počasia aj toho, či si chcete piknik vychutnať ráno alebo večer. Čo sa týka vybavenia, nezabudnite si vziať riad a príbor na všetko, čo budete konzumovať. Okrem tanierov, hrnčekov a príborov tak napr. nezabudnite vývrtku na víno, zátku na otvorenú fľašu, vínové poháre či zamrazenú fľašku s vodou, ktorá bude víno chladiť. Ak plánujete piknik vo večerných hodinách, nezabudnite pribaliť deku navyše, ak by bolo chladno. Pri pikniku s deťmi (ale aj dospelými) sa zídu vlhčené utierky a textilné utierky na utieranie. Ak si so sebou beriete obed, nezabudnite na dosku na krájanie, nôž alebo koreničky. V každom prípade si vezmite tašku navyše, do ktorej dáte odpadky v prípade, ak sa v blízkosti nenachádza odpadkový kôš.

Pri balení jedla myslite na uchovávanie potravín v bezpečnej teplote – tie, ktoré bývajú uložené v chladničke, rozhodne odložte do tepelnoizolačných nádob či tašiek. Obľúbenými piknikovými potravinami sú hlavne sendviče, menšie plnené pečivá, sladké aj slané múčniky, jogurty, čerstvé ovocie, ako banány, jablká, hrozno jahody alebo melón, čerstvá zelenina (najlepšie už nakrájaná a pripravená), studené šaláty, cestovinové šaláty, misy so syrmi a šunkami a rôzne sladkosti. Z nápojov sú to hlavne nealkoholické nápoje, minerálky či sladené nápoje, káva a čaj v termoske alebo chladené víno. Do piknikového koša pre deti nezabudnite pribaliť džús, detskú výživu alebo obľúbenú sladkosť.

Alternatíva – piknikový kôš na prenájom

Chystáte sa svoju polovičku prekvapiť piknikom, no nemyslíte, že pôjde o aktivitu, ktorú budete často opakovať? Nemusíte hneď kupovať piknikový kôš. V mnohých mestách už fungujú služby, ktoré ponúkajú skvelú alternatívu – piknikový kôš na prenájom. Ten si vyzdvihnete na dohodnutom mieste, pričom sa nemusíte obávať o to, čím ho naplniť. Piknikové koše na prenájom už bývajú vybavené aj rôznymi dobrotami, čerstvým ovocím, pečivom či zákuskami, nápojmi, prípadne aj fľašou dobrého vína a, samozrejme, potrebnými príbormi a riadom. Po skončení pikniku kôš jednoducho vrátite a nemusíte sa už starať o jeho čistenie a údržbu.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...Publikované dňa: 05.05.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cenaFlambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? V tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ.

Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

 Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.