Vysoké, stojace, s košom na bielizeň alebo s umývadlom – ako vybrať skrinku do kúpeľne?

Mnoho ľudí sa nad otázkou, aké skrinky dať do kúpeľne, nezaoberá. Často sa potom stáva, že behom pol roka vymieňate skrinku za novú. Prichádzate tak o nervy, čas a ešte aj o peniaze. Úložný priestor v kúpeľni je pritom rovnako dôležitý ako ten, v ktorom skladujete oblečenie, obuv, dokonca aj kuchynský riad a nádoby. Hoci sa zdá, že popri miestnostiach ako je kuchyňa či obývačka, to v kúpeľni bude hračkou, nepodceňujte výber vhodnej skrinky a zvoľte takú, ktorá vás neomrzí ani po niekoľkoročnom používaní.

Ako vybrať skrinku do kúpeľne?

Poradíme vám ako si vybrať skrinku, ktorá bude ako ušitá pre vás a vašu kúpeľňu. Dúfajme, že s našimi radami, budete skrinku vymieňať len z dôvodu opotrebovania, a aj to so zármutkom v srdci, takže poďme na skrinku, ktorá vám bude vyhovovať všetkými 10-timi.

Obľúbené skrinky do kúpeľne


Ako vyberať skrinku?

Hneď na začiatku je podstatné zrekapitulovať si, ktoré atribúty  pri výbere skrinky najpodstatnejšie. V prvom rade je to určite účel, teda načo má skrinka poslúžiť, potom je to rozloženie skrinky, ale, pochopiteľne, aj priestorová dispozícia kúpeľne a dizajn.

Účel

Pri účele si urobte zoznam vecí, čo všetko musíte do úložného priestoru uschovať. Nová skrinka v kúpeľni má byť len skrinkou na uteráky, len na kozmetiku či najlepšie na všetko? Ak potrebujete uschovať do skrinky len zubnú pastu, kefku a prípadne holiaci strojček, potom zvoľte malú kúpeľňovú skrinku závesnú, ktorá disponuje aj zrkadlom. Tak vybavíte 2 muchy jednou ranou a ušetríte peniaze za zrkadlo, ktoré dnes už tiež nie je najlacnejšou záležitosťou. Ak budete mať skrinku so zrkadlom a ešte aj s osvetlením, potom vybavíte jedným kusom nábytku ďalšiu dôležitú vec, bez ktorej sa kúpeľňa nezaobíde a tým je svetlo. Podobné riešenie predstavuje aj skrinka pod umývadlo, ktorá má na odtokovú rúru vyrezaný priestor, aby pekne zapadla až k stene a aby sa odtok ukryl do vnútra skrinky. 

Dizajn

Rovnako dôležitý je aj dizajn skrinky. Práve pomocou skriniek dokážete svojej nemodernej kúpeľni, ktorú už dávno nemožno pokladať za módnu „vychytávku“, vdýchnuť druhý dych. Niektoré skrinky sú také originálne, že aj so starej kúpeľne urobia niečo nadčasové, očarujúce a luxusné. Veľmi moderné sú úzke a vysoké kúpeľňové skrinky, ktoré sú lesklé. 

Čo ak mám malú kúpeľňu?

Pri veľkej kúpeľne sa dá vďaka rôznym skrinkám, poličkám a zrkadlám čo to vymýšľať, ale pri malej je to trochu problém. Skriniek sa však vyrába toľko, že aj akou takou skrinkou viete vybaviť aj mini kúpeľňu, a to s rovnako zaujímavým výsledkom ako pri veľkej kúpeľni. Veľkou pomocou je aj využite priestoru nielen na podlahe, ale aj na stene alebo aj na strope. Do malej kúpeľne však určite voľte menšie kusy nábytku, teda skriniek, aby ste priestor nezabarikádovali a neurobili ho, na prvý dojem, ešte viac tesnejším ako je. Preto je dôležité dbať aj na použitú farbu. Opticky zväčšiť priestor sa vám podarí s belasou modrou, ktorá pripomína oblohu alebo vodu, čo sa do kúpeľne absolútne tematicky hodí, ale zvoľte takú farbu, ktorá vám ladí s obkladačkami. Veľmi aktuálnou a nerušivou je tradičná biela, s ktorou nič nepokazíte a priestor aj zosvetlíte. Čím väčší lesk bude mať skrinka, tým bude kúpeľňa „väčšia“, aspoň na oko. Rovnaký dojem urobíte aj s použitím vysokej úzkej kúpeľňovej skrinky. Do nej uskladníte mnoho vecí, zbytočne nezaprace malú kúpeľňu a navyše, ak si vyberiete tú, ktorá má jedny dvierka, bude praktická aj na rýchlu údržbu.

Biela skrinka pod umývadlo do kúpeľne

Keďže mnoho kúpeľní má malý priestor na špekulácie, najvhodnejšie je voliť skrinky, ktoré v sebe ukrývajú aj niečo navyše. Napr., ak nemáte ešte umývadlo, potom si zakúpte rovno kúpeľňovú skrinku s umývadlom alebo skrinku, v ktorej nájdete aj kôš na prádlo.

Druhy skriniek

Do kúpeľne sa vyrábajú:

 1. Dolné kúpeľňové skrinky – pod týmto termínom sa ukrývajú skrinky, ktoré sú vhodné do malých kúpeľní pretože nie sú vyššie ako je úroveň umývadla. Možno ich potom ďalej deliť na závesné a stojace kúpeľňové skrinky, ktoré budú vhodnejšie pre tých, ktorí neradi vŕtajú diery do stien. Ak chcete priestorovo ušetriť, potom je tu ďalší druh skriniek, ktorý možno zaraďovať do dolných a tým sú:
 • Skrinky, ktoré disponujú umývadlom – ich cena je približne rovnaká ako pri skrinkách bez umývadla, niekedy je o niečo vyššia, počítajte zhruba okolo tých 50 €, plus/mínus. Vo väčšine prípadov ani nezávisí od toho, či tam je alebo nie je umývadlo, ale skôr od veľkosti, vnútorného rozloženia priestoru a od materiálu, z akého skrinka je.
 • Skrinky s otvorom na umývadlo – v skrinke je predpripravená horná doska na umývadlo alebo na odpadovú rúru. Cena takejto skrinky je okolo 30 €.
 1. Ďalším druhom skriniek sú horné kúpeľňové skrinky – ide o úložné priestory, ktoré majú buď o niečo vyšší rozmer ako nízke skrinky, alebo rovnako malý, ale sú určené na zavesenie do vyšších miest, na stenu, z toho dôvodu sa o nich hovorí aj ako o závesných skrinkách alebo závesných moduloch, a druhé sú vysoké, ale stoja na podlahe.
 • Horné skrinky na stenu môžu byť vybavené zrkadlom alebo sú bez zrkadla – takéto skrinky majú, v porovnaní s tými dolnými, jednu výhodu, a tou je väčší priestor. Cena takejto skrinky s klasickým lookom sa pohybuje okolo 40 €.
 • Horné kúpeľňové skrinky od podlahy až hore – sú veľmi moderné a vkusné, disponujú obrovským priestorom, hoci na prvý pohlaď sa zdajú byť úzke. Ak zvolíte hlbšiu skriňu, potom bude priestoru ešte viac. Tieto skrinky bývajú často vybavené aj košom na špinavú bielizeň, samozrejme, že v tom prípade sú dvere skrinky a priestor rozdelené na 2 časti, aby zápach bielizne neprenikal do čistých vecí, napr. uterákov. Za takýto typ skrinky už zaplatíte o niečo viac, hovoríme o sume približne 99 €.
 • Skrinky nad práčku – takáto skrinka má úložný priestor hore a pod ňou je vytvorený priestor na práčku. Skrinka sa nevešia na stenu, ale stojí na podlahe.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie skrinky do kúpeľne

Typy materiálov

Napriek tomu, že by sa vám páčilo mať v kúpeľni skrinku, ktorú máte momentálne v obývačke, nedávajte ju do kúpeľne. Nie je nato stavaná a rýchlo by sa vplyvom vlhkosti poškodila. Preto umiestňujte do kúpeľne len tie skrinky, ktoré sú do kúpeľne určené samotným výrobcom. Na výber máte z týchto materiálov:

Laminovaná LTD

Je klasická drevotrieska, z ktorej sa skrinky vyrábajú najčastejšie a to z jednoduchého dôvodu, pretože je to najlacnejší materiál. Cena je síce super, ale je to materiál, ktorý má svoje limity. Ak chcete, aby vám čo to vydržal, je potrebné si všímať, či je skrinka aspoň ošetrená dobrým, silným lepidlom. V prípade, že to tak nie je, vlhkosť sa dostane do materiálov a rýchlo nastane proces pučenia. Obrovskou výhodou materiálu je farebná variácia a rozmanitosť. Skrinku tak môžete ideálne zladiť s obkladačkami vo vašej kúpeľni.

Masív

Je síce kvalitnejším materiálom ako laminát, no na druhej stranesi treba dávať pozor na jeho odolnosť. Vyberte si teda drevo, ktoré je odolné voči hnilobám a plesniam, dobrou voľbou môže byť napr. gaštan, čerešňa. Alebo sa odvráťte od klasiky a zvoľte exotické drevo ako je teak a wenge, ktoré nepodliehajú vlhkostným zmenám. Vyzerajú úžasne a sú aj kvalitné, zato viac stoja a vyžadujú špeciálnu starostlivosť vo forme ochranných prostriedkov.

MFD doska

Je imitácia dreva, tzv. drevovláknitá doska. Aby skrinky z MFD vydržali čo najdlhšie, musia byť ošetrené vodoodolnými fóliami. Rovnako ako laminát, aj MFD dosky majú rôzne farebné prevedenia, vzory a povrchové úpravy.

Sivá komoda do kúpeľne

Plast

Plastový nábytok je najodolnejší voči vlhkosti. Dnes sa už kúpeľňové plastové skrinky vyrábajú na takej úrovni, že sa vám ich dizajn bude páčiť oveľa viac ako masív, dokonca tento plast je aj recyklovateľný. Ďalšou výhodou je jeho nízka cena, vďaka ktorej je dostupný pre všetkých. Nevýhodou je jeho nižšia životnosť, no zase, ak sa oň budete starať dobre, vydrží určite dlho. Jedinou nevýhodou, ktorá by stála za povšimnutie, je nižšia nosnosť materiálu, inak budete s plastovými kúpeľňovými skrinkami nadmieru spokojní.

Sklo

Tak sklo je už luxus ako sa patrí. Je to materiál odolný voči vode, opticky zväčšuje priestor a navyše vyzerá luxusne. Čím viac skla, tým väčší zážitok. Existujú skrinky, ktoré sú celé zo skla alebo skrinky, pri ktorých je sklom vyplnená len nejaká časť. Nevýhodou je, že ide o krehký materiál, hoci je sklo tvrdené, a aj to, že sa na ňom rýchlo usádza vodný kameň. Kúpeľňový nábytok zo skla vyzerá síce úžasne, ale aj stojí a vyžaduje časté leštenie.

Koľko stojí kúpeľňová skrinka?

Cenovo sa tieto skrinky pohybujú od pár eur do stoviek. Závisí od vás, čím má byť skrinka ešte vybavená. Môže to byť skrinka s lesklého kvalitného materiálu, ktorý je odolný voči vlhkosti, plastová skrinka s vysokým leskom či skrinka, ktorá sa vám raz-dva zničí. Na skrinkách, podobne ako na ďalších veciach, ktoré chcete, aby vám vydržali čo najdlhšie, sa šetriť neoplatí. Na druhej strane nájdete aj lacné a kvalitnejšie skrinky alebo aspoň také kvalitné, že vám vydržia viac ako rok, len treba vedieť, kde také hľadať a aké materiálové možnosti sú lepšou voľbou.

Drahé, ale užitočné

Cena jednotlivých skriniek závisí od druhu koľajničiek, akými disponuje skrinka, od upravených dverí. Pri skrinkách, ktoré majú tlmené dvierka pri zatváraní, teda ak s nimi prudko „tresnete“ nebuchnú, ale sa pomaličky jemne zatvoria, a pri skrinkách, ktoré otvárate zatlačením, je cena o niečo vyššia.

Kvalitné a lacné

Ušetriť a dostať relatívne dobrú kvalitu môžete aj pomocou kúpeľňového sortimentu, ktorým disponuje predajňa Lidl. V Lidli máte na nábytok, tak ako pri každom tovare, 2 roky záruku, nábytok je kvalitný a dizajnovo vkusný.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie závesné skrinky do kúpeľne

13 užitočných rád pri výbere skriniek

 1. Pri malých kúpeľniach zvoľte malú skrinku. Iné veci, ktoré by ste potrebovali v kúpeľni uskladniť, premiestnite do inej miestnosti, napr. uteráky môžete dať aj do skrine na chodbe alebo v spálni.
 2. Do predajne s kúpeľňovými skrinkami choďte s čo najpodrobnejšími rozmermi dispozičných možností vašej kúpeľne.
 3. Ak vám umývadlo neladí so skrinkou pod umývadlom alebo vedľa neho, potom túto situáciu vyriešte skrinkou, ktorá má v sebe zakomponované aj umývadlo.
 4. Nekupujte skrinky naslepo cez internet. Môžete tak urobiť jedine vtedy, keď sa vám skrinka páčila v predajni a doma v pohodlí ste sa pre ňu definitívne rozhodli.
 5. Pri zariaďovaní kúpeľne je výborným pomocníkom 3D návrh.
 6. Kúpeľňové skrinky kupujte u overených výrobcov, najlepšie u takých, ktorí sa špecializujú na kúpeľne.
 7. Pri kúpe dbajte na to, aby bola skrinka odolná voči UV žiareniu.
 8. Opýtajte sa predajcu, či sa na kované časti skrinky, ktoré sú najviac namáhané, vzťahuje záruka. U niektorých kvalitných a spoľahlivých výrobcov nájdete aj doživotnú záruku.
 9. Sledujte testovanie cyklov, pomôže vám to zistiť záťažové limity skrinky. Potom budete presne vedieť, čo do skrinky dať a čo už radšej nie, aby sa nepreťažila. A čo to vlastne je? Je to doba, ktorá uplynie pri otvorení a zatvorení skrinky. Čím je doba dlhšia, tým má skrinka väčšiu záťaž. Čítajte aj letáky ku skrinkám, v ktorých sa nachádza informácia o nosnosti šuplíkov.
 10. Do kúpeľne zvoľte radšej stojace kúpeľňové skrinky, ktoré majú nožičky, teda medzi skrinkou a podlahou zostáva ešte nejaký priestor. Skrinka týmto spôsobom „dýcha“ a vlhkosť ju ohrozuje menej, ako keby „sedela“ na podlahe celá. Ak je na nožičkách, môžete pod ňou aj bezpečne utrieť podlahu.
 11. Ak máte problém s úložným priestorom, pretože vaša kúpeľňa je taká malá, že sa do nej nevojde ani najužšia skrinka, potom si skrinku dajte vyrobiť na mieru alebo si zavolajte dizajnéra, ktorý sa bude snažiť nájsť pre vás to najlepšie riešenie.
 12. Ak máte veľkú kúpeľňu, potom neváhajte a zakúpte si alebo si dajte zhotoviť celú kúpeľňovú zostavu na mieru. Vyjde vás to určite lacnejšie, ako kúpa jednotlivých kusov a nebudete mať nervy z toho, že neviete zohnať nejaká kus z vašej zostavy.
 13. Čím viac vecí uskladníte do skriniek a čím menej ich bude vidno, tým bude kúpeľňa, opticky, pôsobiť väčšie, priestrannejšie a svetlejšie.

Ako sa starať o kúpeľňový nábytok?

Nato, aby vám nová skrinka zostala čo najdlhšie taká krásna ako nová, vám stačí sa riadiť pár nasledujúcich pravidlami:

 • Utierajte nábytok od vody po každom zamočení.
 • Vetrajte kúpeľňový priestor pri každom sprchovaní sa a kúpaní.
 • Využívajte kúpeľňové odvetrávacie systémy.
 • Používajte odvlhčovač miestnosti.
 • Sem-tam ošetrite nábytok špeciálnymi prostriedkami, ktoré sú na tento nábytok určené.
 • Nepoužívajte lacné univerzálne čističe, s ktorými hrozí riziko poškodenia materiálu.
 • Čítajte návody na čistiacich prostriedkoch, na čo použiť a na čo ich nepoužiť.
 • Testujte čistiace prostriedky na malých plochách, aby ste videli ako daný prostriedok reaguje s povrchom skrinky. Testujte ich aj keď v návode je napísané, že sa prostriedok môže aplikovať na vašu skrinku.
 • Neleštite zbytočne často nábytok, poškodzujete tak povrchový materiál.

Uteráky môžete pekne poukladať aj na poličku. Aby ste eliminovali ich znečistenie prachom, dajte ich do pekného pleteného košíka s vekom a nikto okrem vás nebude tušiť, že v košíku sa niečo nachádza. Bude to vyzerať ako milá dekorácia.

Prútený kôš môžete nahradiť škatuľou od topánok. Pekne ju oblepte alebo namaľujte, obmotajte okolo nej kúsok špagátu alebo stužky a zaviažte.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie samostatne stojace skrinky do kúpeľne

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

25/08/2021 08:54
Natália

V kúpelni používam skrinku Kondela NATALI, ktorú mám umiestnenú nad práčkou. Skrinka je kvalitne vyhotovená, má pekný dizajn (biela farba) a je praktická. Vo vnútri je dosť úložného priestoru, vďaka čomu môžem mať v kúpeľni poriadok a všetko pekne poodkladané. Skrinka prišla v rozloženom stave, no veľmi dobre sa skladala, všetko presne sedelo. Vďaka tejto skrinke dokážete ušetriť v kúpeľni miesto, preto sa hodí aj do menších priestorov. Cena bola dobrá, preto kúpu neľutujem. V skrinke mám uložené čistiace a hygienické prostriedky. Hoci je skrinka podľa výrobcu vhodná nad práčku, pokojne ju môžete umiestniť aj nad sušičku bielizne, prípadne nad nejakú ďalšiu skrinku, čím získate ďalší odkladací priestor.

25/10/2021 20:44
paja

Ja by som hrozne chcela do kúpeľne peknú, odolnú a šmrncovú skrinku, ktorá bude krásnym doplnkom v našej kúpelni a nezničí ju vlhkosť. Neviete mi dať tip na nejakú ozaj šik ?

28/10/2021 11:17
surreya

My máme doma drevona lancelot a tá je úplne úžasá

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 30.09.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?

Posteľ s baldachýnom vyniká svojou unikátnosťou, romantickým vzhľadom, výraznou konštrukciou aj pocitom pohodlia a pokoja. Zvažujete kúpu baldachýnovej postele? V tomto článku sa...

Výmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú doskuVýmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú dosku

Celý proces odstránenia starej a inštalácie novej pracovnej dosky v kuchyni je nenáročný. Aký je postup pri výmene kuchynskej pracovnej dosky?

Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?

Dieťatko v postieľke strávi množstvo času, preto je vhodné vybrať správnu postieľku pre jeho ďalší vývoj. My vám pomôžeme vybrať krásnu, no najmä praktickú detskú postieľku.