Ako vybrať stolovú pílu? Najlepšie ponúka Scheppach, Makita, DeWalt, Güde, Einhell a Bosch

Potrebujete niečo odpíliť alebo narezať? Polička narezaná na stolovej píle bude hotová oveľa rýchlejšie ako behanie do obchodu. Navyše, do vlastnej výroby môžete vložiť kus vlastnej predstavivosti. So stolovou pílou nebudete mať žiadny problém vyrobiť nielen policu, ale aj náročnejšie drevené konštrukcie.

Ako si vybrať stolovú pílu?

Už ste sa niekedy pohrávali s myšlienkou, že by ste takúto mašinku u vás doma privítali? V tom prípade vám poradíme, ako si vybrať tú najlepšiu stolovú pílu.

Obľúbené stolové píly


Ako vybrať stolovú pílu?

Úplným základom je vedieť, na čo budete stolovú pílu využívať. Od tohto potom závisí model stolovej píly, vhodné príslušenstvo a všetko to, čo na danú činnosť budete potrebovať. Je lepšie si to ujasniť dopredu, aby sa nestalo, že po kúpe píly zistíte, že ste potrebovali model s kvalitnejšou výbavou, s presnejším rezom a pod. Na výber máte z niekoľkých typov.

Typy stolových píl

Píly možno rozdeliť do 2 kategórií – prenosné a neprenosné stolové píly. Rozdiely sú v hmotnosti i využití.

  • Neprenosná stolová píla – je pevnou súčasťou stola. Nedá sa od stola odpojiť a využívajú ju najmä ľudia, ktorí sa drevárskej výrobe venujú na profesionálnej úrovni. Je určená na pílenie dlhých rezov s vysokou presnosťou.
  • Prenosná stolová píla – je vhodná na domáce použitie. K stolu nie je upevnená, ale jej súčasťou je menšia pracovná plocha. Výhodou je podstatne nižšia hmotnosť, mobilita a nižšia cena.

Stolová píla potrebuje poriadny stôl

Stolová píla, či už prenosná alebo neprenosná, by mala ležať na pevnom stole. Ak uvažujete nad prenosným modelom, najlepšie je zamerať sa na modely dodávané spolu s odnímateľným skladacím podstavcom na kolieskach. Podstavec má multifunkčné využitie. Podstavce a stoly sú totiž vybavené pojazdnou koľajnicou, ktorá slúži ako vodítko pri reze, niekoľkými pravítkami a niekedy aj hobľovačkou či osvetlením.

Ak chcete vybrať najlepší stôl na stolovú pílu, potom myslite na to, že musí byť robustný, z pevného materiálu. Čo sa týka výbavy, tak absolútnym základom je "vodítko". Pri výbere stola, zohľadnite aj možnosť rozšírenia pracovnej plochy, poprípade, či je možné nastaviť výšku stola. Čím viac možností ponúka stôl, tým lepšie, pretože jedine na stole, ktorý sa dá dokonale prispôsobiť vašim potrebám, sa dá pracovať dobre.

Výkon a príkon stolovej píly

Je prirodzené, že tie najlepšie stolové píly, tzv. profi píly, budú mať väčší výkon ako hobby píly, určené na domáce využívanie. To však neznamená, že sa nedá kúpiť aj kvalitná hobby píla s výborným výkonom. To, aký výkon má píla a koľko zvládne, sa dozviete z príkonu elektromotora. Ak vám postačí akýsi základ, potom si vystačíte s pílou, ktorej príkon začína na 900 wattoch. Tie najlepšie píly dosahujú príkon až 2 200 W. Ak to s pílením myslíte naozaj vážne, ale hľadáte len niečo na domáce využívanie, potom zvoľte zlatú strednú cestu, ktorou je píla s príkonom od 1 400 do 1 800 W.

Stolná kotúčová píla

Počet otáčok za minútu

S výkonom píly súvisí aj počet otáčok a veľkosť kotúča. Ak nie ste vo svete rezbárstva nováčikom, potom určite viete, že čím robustnejšie, masívnejšie drevo potrebujete rezať, tým vyšší počet otáčok za minútu potrebujete. V prípade, že zoberieme do úvahy veľkosť kotúčov, funguje tu nepriama úmera. Čím hrubší kotúč používate, tým menšiu obvodovú rýchlosť potrebujete na odpílenie rovnej a čistej dosky. Aby ste si to vedeli predstaviť, tak napr. kotúč s veľkosťou 250 mm, potrebuje na svoju efektívnu prácu až 5 000 otáčok za jednu minútu, pričom 500 mm kotúč si vystačí s 2 500 otáčkami. Aký počet otáčok je teda najlepší? Úplne ideálne bude, keď sa kotúč s 250 mm priemerom zakrúti približne 4 800-krát za minútu. Táto hodnota sa vždy udáva ako maximálny počet otáčok za minútu.

Pílové rezné kotúče a ich vlastnosti

Kotúč, viac-menej, udáva celkové schopnosti píly. Čím je kotúč menší, tým menej energie na otáčanie sa vyžaduje. Preto, ak uvidíte pílu s malým kotúčom, môžete predpokladať, že bude disponovať menším výkonom.

Veľkosť kotúča a počet zubov

Kotúče sa od seba odlišujú veľkosťou, ale aj počtom zubov. Veľkosť kotúča určuje maximálnu veľkosť materiálu, ktorý s ním dokážete odpíliť a aj dĺžku rezu, ktorú kotúč dokáže spíliť. Počet zubov sa môže líšiť podľa toho, na aký materiál/účel je kotúč určený. Na priečne rezy je potrebný kotúč s väčším počtom zubov, na pozdĺžne rezy postačí kotúč s menším počtom zubov. Zuby rátať nemusíte, rozdiel je badateľný voľným okom  – v samotnej hustote a veľkosti zubov. Ak túžite po píle s veľkým kotúčom, jej výkon musí byť na to uspôsobený. Ak má píla príkon 900 W, väčší kotúč ako 250 mm "neutiahne".

Hĺbka prierezu a dĺžka rezu

Ďalšími veľmi dôležitými vlastnosťami píly sú hĺbka a dĺžka rezu. Dĺžka rezu je jednoducho ovplyvniteľná, stačí posunúť rezný materiál a píla ho popíli do takej miery, resp. dĺžky, do akej si želáte. To sa však o hĺbke rezu povedať nedá. Hĺbka rezu vyjadruje najväčšiu možnú hrúbku materiálu, s ktorým je kotúč schopný si poradiť. Jednoduchšie povedané, ide o maximálnu možnú výšku materiálu, ktorý je píla schopná prerezať. Ak sa rozhodnete odpíliť väčší kus, resp. širší, ako je maximálna veľkosť kotúča, riskujete zaseknutie píly (zostane zaseknutá v dreve) a zničenie elektrometra. Čo sa týka parametrov, pri rôznych uhloch rezania je možné zrealizovať aj inú hĺbku rezu. Čím menší uhol, tým menšia hĺbka. Preto pri jednotlivých uhloch býva udávaná aj výška/hĺbka materiálu a to od 55 mm do 85 mm.

Všimnite si aj spôsob, akým sa kotúč mení. Myslite na to, že kotúč by mal ísť vymeniť ľahko a bezpečne.

Pozrite si viac produktov z kategórie píly stolné

Rozsah pílenia udáva uhol rezu

Veľmi dôležitým parametrom, na ktorý by ste mali upriamiť svoju pozornosť, je aj možnosť nastavenia rezného uhla. Vďaka tomu dokážete odrezať drevo akýmkoľvek smerom chcete, najčastejšie buď do šikma, alebo kolmo.

Spravidla sa každý model stolovej píly dá nastaviť minimálne do 2 základných uhlov a to do 90° uhla a 45° uhla. Lepšie modely disponujú aj možnosťou väčšej flexibility – možnosťou nastavenia 60° a 75° uhla pílenia. Sú vybavené sklopnou rezacou hlavou, ktorú je možné naklápať do rôznych uhlov a zafixovať ju tak, aby rez bol narezaný so 100-percentnou presnosťou. Každému uhlu prislúchaj aj maximálna hĺbka rezu (hrúbka materiálu).

Možnosť natáčania reznej hlavy pod určitým uhlom sa nazýva aretácia. Čím presnejšia je aretácia, tým je materiál pod daným uhlom presnejšie odrezaný. Ak by aretácia nebola kvalitná alebo presná, kotúč môže uhýbať, čím sa stráca presnosť rezania.

Hmotnosť stolovej píly

Aká je ideálna hmotnosť stolovej píly vám neprezradíme, pretože to závisí od toho, či si vyberiete profi model alebo hobby stolovú pílu. Hmotnosť je vždy niekoľko desiatok kg (20-30 kg), čo zabezpečuje píle pevnosť.

Rezný kotúč stolovej píly

Koľajnice

Pojazd, resp. koľajnice vedú rezný materiál po stole. V nich zvyknú byť umiestnené vodiace lišty, čoho výsledkom je udržanie rovného rezu po celej dĺžke rezu. Súčasťou koľajníc sú pojazdné kolieska, ktoré by mali byť z kvalitného materiálu, v tomto prípade je najlepšie, ak sú vyrobené z odolnej a tvrdej gumy.

Príslušenstvo

Stolovú pílu môžete vybaviť aj zaujímavým príslušenstvom.

  • Zberný vak – pri práci vzniká množstvo odpadového materiálu v podobe pilín, hoblín a prachu. Zberný vak je praktickou pomôckou, keďže všetok odpad sa zbiera v ňom.
  • Lepším a modernejším riešením je odsávanie. Odsávaciu prípojkku stačí nasadiť na vysávač, najlepšie priemyselný, a všetok neporiadok povysávať.
  • LED osvetlenie – slúži na osvetlenie pracovnej plochy a samotnej píly. Osvetlenie pomáha docieliť dokonalejší rez, prispieva k vyššej bezpečnosti pri pílení.
  • Laserové ukazovadlo – s laserom sa dá vykúzliť presnosť rezania na milimeter.
  • Podpery – ide o možnosť rozšírenia pracovnej plochy. Je to nápomocné pri rezaní dosiek väčších rozmerov, ktoré presahujú samotný stôl.

Bezpečnostné prvky

Keďže práca so stolovou pílou je mimoriadne nebezpečnou činnosťou, treba sa pri výbere píly zaujímať i o bezpečnosť. Stolové píly bývajú vybavené bezpečnostným plastovým krytom, ktorý sa pokladá na kotúč. Kryt chráni obsluhu pred odfrknutými trieskami a drevom. Niektoré píly majú aj kryt, ktorý sa pokladá na pílu mimo jej prevádzky. Tento druh krytu zvyšuje bezpečnosť pohybu okolo píly v čase, keď sa píla nepoužíva. Za bezpečnostný prvok sa považuje taktiež ergonomicky tvarovaná rúčka, ktorá by mala byť potiahnutá protišmykovým materiálom

Cena a značky stolových píl

Lacná stolová píla stojí okolo 50 – 60 €, ale cena píl sa vie vyšplhať až na tisícky eur. Kvalitnejšiu pílu kúpite okolo 125 eur. Náročnejší užívatelia si prídu na svoje s pílami v cenovej relácii od 250 do 500 €. Najdrahšie sú profi stolové píly, ktoré majú bohaté príslušenstvo a vysoký príkon.

Každý chce kvalitu za prijateľnú cenu. Renomované značky majú vo svojej ponuke zvyčajne lacnejšie i drahšie kúsky. Navyše ponúkajú svojim zákazníkom benefity navyše (dobrá dostupnosť náhradných dielov, servis, online poradca, príležitostné vernostné zľavy a pod.). Najlepšie značky a výrobcovia stolových píl sú Scheppach, Bosch, DeWalt, Makita. Lacnejšie píly ponúka Hecht, Güde, Einhell a Lidl (značka Parkside). Profi píly sa nachádzajú v ponuke značiek Bomar, Metallkraft, Husqvarna, Holzmann či Bernardo.

Starostlivosť o stolovú pílu

Aby vám píla dlho vydržala, je nutné sa o ňu adekvátne starať. Čo to znamená? V prvom rade je to vhodné uskladnenie. Nenechávajte ju na miestach, kde by mohla zmoknúť, pretože konštrukcia a aj píla sú z kovu. Udržiavanie čistoty je ďalším významným aspektom, ktorý vplýva na životnosť stroja. Pred každým použitím skontrolujte ostrosť kotúča. Ak sú rezné kotúče zašpinené a tupé, môžu zablokovať pílu a znefunkčniť ju. Pred každým použitím urobte kontrolu rukoväte a povrchu píly i stola. Musia byť suché a čisté, aby sa nešmýkali.

Najlepšie stolové píly

Ako sme už uviedli vyššie, je niekoľko značkových píl, ktoré sú výkonnostne porovnateľné s profi pílami, ale dajú sa kúpiť za rozumný peniaz. Aby ste mali aký-taký prehľad o tom, ktoré to sú, pripravili sme pre vás ich krátke recenzie.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

23/06/2021 10:10
Norbert

Za mňa má dobrú cenu a kvalitu Scheppach HS 100 S. Píla je ľahká a pracuje sa s ňou šikovne, čo je pre mňa dôležité, aby išla práca od ruky a rýchlo. Oceňujem jemný kotúč zadarmo či dobrú ergonómiu. Stôl je stabilný a rezy čisté a presné. Je to ideálna mašinka pre nenáročných domácich kutilov, ktorá si spoľahlivo odvedie svoju prácu. Oceníte ju aj na záhrade alebo v dielni.

24/06/2021 10:52
Karči U.

Ja mám stolovú pílu Bosch GTS 10 XC. Je to kvalitná píla, ktorá píli presne, len odporúčam dokúpiť si lepší kotúč než ten, ktorý je v základnej výbave. Výkon píly je veľmi solídny a pracuje sa s ňou dobre. Robustnosť je predurčuje k dlhej životnosti. Zatiaľ som s ňou spokojný a oceňujem tiež tichý chod, iný píly sú oveľa hlučnejšie.

27/06/2021 08:15
Ján

Hľadal som lacnú pílu do malej dielne a po porovnaní cien som napokon kúpil Güde GTKS 315. Ide o solídnu stolnú pílu, ktorá má predĺžený stôl, čo mi vyhovuje. Oceňujem možnosť presunu na kolieskach, jednoduchú manipuláciu, kvalitný rezný kotúč či možnosť bezpečného rezania pomocou prichycovacej tyče. Konštrukcia je pomerne robustná, preto dúfam, že píla čo to vydrží. Napriek silnému trojfázovému motoru je píla tichá. Na nenáročné práce v dielni bude píla postačujúca. Viac budem vedieť povedať po dlhšom používaní.

09/08/2021 08:20
Vlado

Používam stolovú pílu Scheppach HS 81 S a výrobok splnil moje očakávania, do domácej dielne je perfektný a plusom je aj nízko nastavená cena. Oceňujem kvalitu spracovania produktu a celkom dobrý výkon. Na bežné rezanie úplne stačí. Treba priznať, že sú tu aj plastové súčiastky, ktorým veľmi neverím, lebo ich životnosť zvyčajne býva krátka. Uvidíme časom. Oceňujem jednoduchosť ovládania, kompaktnosť aj nízku váhu píly, avšak veľmi dobrú stabilnosť. Je to normálna píla vhodná pre nenáročné domáce práce za rozumnú cenu. Ak hľadáte niečo lacné, no zároveň spoľahlivé na občasné používanie, toto môže byť fajn produkt.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 31.03.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?

Dnes je ručná elektrická vŕtačka základom každej domácnosti a využíva ju snáď každý technik a opravár. Dnes už jestvuje množstvo druhov vŕtačiek. Poďme sa pozrieť na tie najznámejšie.

Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?

Ak preferujete bezkáblové náradie, pravdepodobne oceníte jeho praktickosť a slobodu pri práci. Akumulátorové náradie dnes ponúka rovnakú kvalitu ako klasické elektrické varianty, pričom...

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.