Ako využiť škrupiny z vajec? V záhrade do kompostu a na kvety ako hnojivo

Vajíčka sú symbolom Veľkej noci ako znak znovuzrodenia. Ľudia ich už od nepamäti vyfukovali a vymaľované pripravovali na tento deň. Je viac než pravdepodobné, že vajíčka nejete len tento sviatok, ale po celý rok. Okrem toho, že vajíčko je chutná a zdravá potravina, môžu vám užitočne poslúžiť aj jeho škrupiny.

Tipy ako najlepšie využiť škrupiny z vajíčka

Všemožným používaním škrupín postupne zistíte, že nemusíte kupovať výživu pre sliepky, pre rastliny, drahé a chemické čistiace prostriedky, bielidlo na oblečenie, pleťový píling, fenystil gél na uštipnutie a pod. Ponúkame vám pár horúcich tipov ako ich čo najlepšie využiť.

Vaječné škrupiny na osteoporózu

Napriek tomu, že sú vám škrupiny od vajíčok nesympatické, obsahujú množstvo vápnika, ktorý je prospešný na zdravé kosti, kĺby, pevné zuby. Vzhľadom k tomu exitujú názory odborníkov v zdravom stravovaní, že môžu byť pre človeka výborným "suplementom". Ich konzumácia zahŕňa špeciálne spracovanie, pretože zjedenie škrupín môže narobiť vo vašom tele aj poriadnu "galibu". Tu je postup ako si z nich pripraviť chutnú zmes:

  • Po rozbití vajíčka skontrolujte či je vajíčko bez poškodenia, vhodné na konzumáciu. Ak áno, urobte si omeletu, ale namiesto vyhodenia škrupiny, ju poriadne umyte a odstráňte všetky nečistoty vrátane pečiatky.
  • Vyčistené škrupiny poukladajte na plech a dajte piecť na 10-15 min. do rozohriatej trúby s teplotou pečenia 180 °C.
  • Po uplynutí času, ich nechajte voľne vychladnúť a podrvte ich na jemný prášok pomocou mixéra alebo mažiaru.
  • Jemnučký, pre-osiaty prášok si uskladníte do uzavretej nádoby a môžete konzumovať.

Takto pripravený prášok sa používa ako prevencia pred stratou kostnej drene, pred rednutím kostí, pomáha kĺbom a zmierňuje ich bolesť a pomáha aj proti osteoporóze. Prášok sa pridáva do jogurtov, smoothie, do polievok, do mlieka. Škrupina sa ťažko trávi, preto sa doporučuje jesť s potravinami, ktoré neobsahujú tuk alebo ho obsahujú len minimum, takým je aj napr. nízko-tučný tvaroh, ale je vhodný aj v mede, s chlebom a pod.

Pleťový píling

Škrupiny z vajíčok môžete využiť aj ako účinný píling proti akné, čiernym bodkám a pleťovým nedokonalostiam. Na prípravu použite prášok zo škrupín, ktorého postup sme uviedli vyššie.

Prášok z vaječných škrupín na pleťový peeling

Prášok zmiešate spolu s pridaným bielkom a rozmiešate na jemnú pastu, resp. krém. Množstvo si odhadnite podľa vlastného uváženia, jednoducho tak aby zmes nebola príliš riedka a ani príliš hustá. Takto vzniknutú emulziu si naneste na pleť po dobu 15 min. a dôkladne zmyte. Je to jeden zo skvelých spôsobov ako si pripraviť lacnú emulziu, ktorá vám dokonale vyčistí pleť.

Uštipnutie

Aj s uštipnutím po rôznych druhov hmyzu si škrupiny hravo poradia. Rýchlejšie sa uštipnutie zahojí a nebude svrbieť. Je však nutné pripraviť si zo škrupín tinktúru: škrupiny dajte do skleného zaváraného pohára a zalejte ich jablčným octom. Pár dní nechajte lúhovať. Škrupiny sa vplyvom octu rozpadávajú a vďaka uvoľňovanému vápniku vzniká octan vápenatý, ktorý sa bežne nachádza v liečivých krémoch na opuchy. Tinktúrou natierajte uštipnuté miesto pár krát za deň. Krásne stiahne opuch za rekordne krátky čas.

Lepšia úroda

Ďalšou možnosťou ako zúžitkovať tento bio odpad je vaječné škrupiny využiť na kvety. Rastliny pre svoj zdravý rast a silné stonky či listy, potrebujú tiež vápnik, podobne ako človek na kosti. Ak máte vaječné škrupiny, máte lepšie hnojivo ako zo záhradkárstva, pretože neobsahuje žiadne chémie a toxíny.

Škrupinky z vajec ako hnojivo na kvety

Škrupiny jednoducho polámte na menšie časti a pridajte ich do pôdy či do črepníka. Pôdu premiešajte a pozorujte silu škrupín. Dokonca vás škrupiny zbavia aj slimákov, ktoré sú lenivé na to, aby sa plazili ponad ostré hrany škrupín. Pridávajte ich teda do každého kompostu.

Čisté vázy, hrnčeky a žiarivo biela bielizeň

Poznáte to, že dlho ponechaná káva v bielom hrnčeku spôsobí zašpinenie do takej miery, že len ťažko dať tu špinu dole. Rovnako to je aj pri váze. Necháte v nich kvety o pár dní dlhšie a už sa to nedá umyť. Z vyčistením vám zase raz pomôžu podrvené škrupiny s citrónovou šťavou, ktoré necháte v zakalených nádobách. Po pár dňoch budú hrnčeky ako nové. Ako je to možné? Škrupiny svojimi hranami pôsobia ako škrabkadlo a citrón zase odmasťovač. Výsledkom vzájomného pôsobenia môžete vyčistiť nielen tieto predmety, ale aj vodný kameň.

Dajte škrupiny do bubna vašej práčky. Ich porézny povrch vyčistí aj škvrny z vášho obľúbeného prádla. Samozrejme, že škrupiny nehádžte do bubna "hlava-nehlava". Dajte pár podrvených škrupín do látkového vrecka a pridajte pár plátkov citrónu. Takéto vrecúško je pripravené na použitie v práčke.

Lepšia káva

Tak toto by asi len málokto čakal, že pridaním škrupín do kávy sa stanete milovníkom tohto nápoja. Povarte očistené škrupiny 10 minút vo vode. Rozdrvte ich a dajte jednu lyžičku rozdrvených škrupín do zalievanej kávy so spodkom. Premiešajte a zalejte obsah horúcou vodou. Vápnik disponuje schopnosťou neutralizovať kyslosť kávy. Ak si myslíte, že je to len nejaký nezmysel, ste na omyle. V Amerike sa takáto káva bežne predáva a nesie názov "kovbojská káva".

Pevné a zdravé zuby

Používanie škrupín z vajec na zuby je super prostriedok na regeneráciu poškodeného, uboleného chrupu a ďasien. Škrupinu z vajca povarte asi 5 minút, aby ste bezpečne odstránili rôzne škodlivé látky. Rozmixujte ju na čo najmenšie kúsky a dajte do pohára s trochou kvapiek citrónu, zamiešajte. Možno trochu zapení, no bez obáv, je to dobré znamenie, že vznikla zmes, ktorú dokáže telo spracovať. Takto pripravenú škrupinu jedzte každý večer. Podrvenú škrupinu bez citróna si môžete pridať sem-tam aj do zubnej pasty.

Ďalšie rýchle tipy a triky ako využiť škrupinky

  • Lámu sa vám nechty? Dajte trochu škrupinového prášku do laku na nechty a namaľujte si ich. Takýto lak na nechty zaručí vyššiu odolnosť vašich nechtov proti lámavosti a štiepeniu.
  • Vaječné škrupiny uzdravia aj vaše zvieratká - nielen, že sú škrupiny bio hnojivom pre rastliny, ale aj výživou pre sliepočky. Pridajte im trochu prášku do stravy a vaše vajíčka budú krajšie a s pevnejšou škrupinou. Rovnakým spôsobom sú vaječné škrupiny prospešné aj pre psa. Vďaka nim budú mať pevné kosti, zdravý chrup a lepšiu imunitu.
  • Ako vyživujúci roztok pre kvety - nechávajte vodu na polievanie izbových rastlín odstáť spolu so škrupinami a kvetom sa bude oveľa viac dariť.
  • Črepníky - urobte si zo škrupín črepníky na sadeničky planty paprík alebo rajčín. Opatrne rozbite vajíčka, na spodnej časti urobte malý otvor na odtekanie prebytočnej vody, naplňte pôdou. V škrupinkách sa im vďaka vápniku bude oveľa viac dariť.

Črepníky na bylinky z vaječných škrupín

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

05/05/2021 10:33
Katarína Máchalová

Zajímavý článok, chýbaju mi však mnozstva použitých škrupin např. Na liter vody na polievanie rastlin. Napriek tomu je článok zajímavý, skúsim aplikovat.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 21.06.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...

Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?Zvuková izolácia steny, stropu, podlahy. Pomôže odhlučnenie dverí?

Zvuková izolácia bytu alebo domu vám pomôže prinavrátiť ticho a pokoj. V našom článku si o nej prečítate všetko podstatné, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. Čítajte ďalej.